جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3141- تاریخ : 1393/06/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


روش برخورد با مشکلات


اعلام برنامه رقابت هاي تکواندو انتخابي المپيک


چهارمي ايران در ماده تيم اسپرينت مسابقات دوچرخه سواري آلمان


مشاهير


كوتاه از ورزش جوانان


آموزشي


آيينه شهر


 روش برخورد با مشکلات 

 قسمت دوم - پاياني

راه حق چيزي است که انبيا از طرف خدا آن را شناسانده و از طرف خدا آن را تضمين کرده‏اند که هر که اين راه را برود به نتيجه مي‏رسد.خداوند اين عالم را طوري ساخته است که همواره از کساني که حق و حقيقت را حمايت کنند، حمايت مي‏کند.حق همواره يک تأييد معنوي با خود دارد.معني توکل اين نيست که کاري نکنيد و قواي وجودي خود را تعطيل کنيد و يکجا بنشينيد و به خدا اعتماد کنيد که او به جاي شما وظيفه را انجام مي‏دهد.کار نکردن و راه نرفتن که تضمين نمي‏خواهد، سکون و توقف تأييد نمي‏خواهد.»از تعريف توکل معلوم مي‏شود که توکل نه فقط براي مقابله با مشکلات مانع نيست بلکه کسي که توکل مي‏کند يقين دارد که اگر او راه حق را بپيمايد و سعي و کوشش کند خدا هم او را کمک خواهد کرد.غير از اين، توکل انسان را از اوهام نجات مي‏دهد. خيلي‏ها هستند که به خاطر آينده‏شان بي‏حساب نگران هستند.آنها فکر مي‏کنند نکند فردا مشکلي پيش بيايد.اگر چه اکثر اين اوهام به حقيقت تبديل نمي‏شود ولي آنها بخاطر همين اوهام، وقتي که دارند هدر مي‏دهند.

3.صبر و استقامت انسان بعد از شناسايي مشکل و شناسايي راه حل،

بايد با استقامت آن راهکار را اجرا کند وقتي ما زندگي انسان‏هاي بزرگ را مي‏خوانيم مي‏بينيم که آنها در نتيجه همين صبر و استقامت بر قله عظمت رسيدند.

حضرت علي(ع)مي‏فرمايد:«لايعدم الصبور الظفر و ان طال به الزمان(حکمت 153)؛ انسان شکيبا پيروزي را ازدست نمي‏دهد اگر چه زمان آن طولاني باشد.»قرآن مي‏گويد:«والصبر علي ما اصابک؛ مصيبت‏هايي که بر شما مي‏آيند، مقابل آنها صبر و مقاومت کنيد و در برابر مشکلات تسليم نشويد.»آل عمران، آيه 146صبر يعني تحمل سنگيني مصيبت و از بين بردن آن، نه شکستن و تسليم شدن و از پا درآمدن.

4.اراده براي مقابله با مشکلات لازم است که اراده محکم باشد.

کساني که عزم و اراده ‏شان سست است، از سختي‏ها فرار مي‏کنند ولي کساني که عزم‏شان محکم است، مشکلات از آنها فرار مي‏کند.کسي که اراده‏اش قوي باشد، شدايد و گرفتاري‏ها را به فرصت‏ها تبديل مي‏کند و آنها را پله‏اي براي پيشرفت قرار مي‏دهد.

امام علي(ع)درباره رسول اکرم(ص)مي‏فرمايد:«غير ناکل عن قدم و لا واه في عزم؛(خطبه 72)حتي يک قدم به عقب برنگشت و اراده او سست نشد.»

5.توجه به مشکلات ديگران برخي از گرفتاري‏ها را ما نمي‏توانيم از بين ببريم و منظور از مقابله با آنها فقط همين است که از اثرات سوء آنها در امان بمانيم.در اينگونه مشکلات اگر انسان توجه کند که تنها نيست بلکه همه يا بسياري از مردم با چنين مشکلي مواجه‏اند آسوده‏خاطر مي‏شود و از اثرات منفي مشکل در امان مي‏ماند.امام علي(ع)مردمي را در مرگ يکي از خويشاوندان‏شان چنين تسليت گفت: «ان هذا الامر ليس لکم بدأ و لا اليکم انتهي؛(حکمت 357)مردن از شما آغاز نشده و به شما نيز پايان نخواهد يافت.»

6.توجه به نتايج مثبت مشکلات اگر انسان به نتايج مثبت مشکلات توجه داشته باشد مي‏تواند از اثرات منفي ذهني آنها نجات يابد ولي وقتي مشکلات را فقط مصيبت مي‏بيند و به نتايج مبارزه با آنها توجهي نمي‏کند، به غم و غصه گرفتار مي‏گردد و اين غصه و اندوه توان او را از بين برده و به پيري زودرس مبتلا مي‏سازد.امام علي(ع)مي‏فرمايد:«الهم نصف الهرم؛(حکمت 143) اندوه خوردن نيمي از پيري است.»اينها برخي از راهکارهاي مبارزه با شدايد و گرفتاري‏هاست که مي‏توانند ما را نجات بدهند و از نتايج منفي و زيانبار آنها محافظت کنند.

آكا ايران


 اعلام برنامه رقابت هاي تکواندو انتخابي المپيک 

 
برنامه دومين دوره مسابقات تکواندو انتخابي المپيک در سال 2014 که در قزاقستان برگزار مي شود، اعلام شد.به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ دومين مرحله مسابقات تکواندو انتخابي المپيک در سال 2014 از روز جمعه هفتم شهريور در سالن "ساري آركا"آستانا قزاقستان آغاز مي شود و تا نهم شهريور ادامه دارد.

مراسم قرعه کشي اين مسابقات برگزارشد كه طبق برنامه، جمعه هفتم شهريور، مبارزات وزن 80+كيلوگرم (وزن چهارم المپيك)برگزار مي شود كه سجاد مرداني نماينده کشورمان در اين روز مسابقه دارد.روز دوم مسابقات شنبه هشتم شهريور، مبارزات اوزان 58-و 80-كيلوگرم (وزن اول و سوم المپيك)برگزار خواهد شد كه فرزان عاشورزاده، عليرضا نصرآزاداني و مهدي خدابخشي به روي شياپ چانگ مي روند.يكشنبه نهم شهريور نيز بهنام اسبقي در وزن 68-كيلوگرم (وزن دوم المپيك)با حريفانش مبارزه مي کند.


 چهارمي ايران در ماده تيم اسپرينت مسابقات دوچرخه سواري آلمان 

 تيم ايران در ماده تيم اسپرينت مسابقات دوچرخه سواري پيست آلمان در رده چهارم قرار گرفت.به گزارش باشگاه خبرنگاران، تيم ملي دوچرخه سواري پيست که براي حضور دربازي هاي آسيايي در اردوي چک به سر مي برد، پس از مسابقات ايتاليا در دومين مسابقه تدارکاتي خود در مسابقات پيست آلمان حاضر شد.رکابزنان سرعت ايران در اولين رقابت خود در مسابقات آلمان در ماده تيم اسپرينت شرکت کردند که در رده چهارم قرار گرفتند.براي تيم ايران محمود پراش، محمد دانشور و فرزين عرب رکاب زدند.تيم هاي چک، هلند و لهستان نيز به ترتيب در رده هاي اول تا سوم قرار گرفتند.


 مشاهير  

ابن هيثم

قسمت دوم - پاياني

از اين رو وي آسمان را متشکل از مجموعه‌اي از پوسته‌هاي کروي (با افلاک) هم مرکز فرض کرده‌است که بر هم مماسند و درون يکديگر مي‌چرخند، در داخل ضخامت هر پوسته، که نماينده فلک يکي از سيارات است، پوسته‌هاي هم مرکز و خارج از مرکز و کرات کامل ديگري وجود دارد که بترتيب با افلاک خارج از مرکز و افلاک تدوير متناظرند. همه پوسته‌ها و کره‌ها سر جاي خود و به گرد مرکز خود مي‌چرخند، و از ترکيب آنها حرکت ظاهري سياره که طبق فرض روي استواي فلک تدوير قرار دارد، پديد مي‌آيد. ابن هيثم با توصيف دقيق همه حرکت‌هايي که در کار مي‌آيند، در واقع گزارشي کامل و روشن و غير فني از نظريه بطلميوس درباره سيارات ارائه مي‌کند، و همين نکته راز محبوبيت رساله او را آشکار مي‌کند.

ابن هيثم سمت چپ در کنار گاليله

ايراد ابن هيثم به حرکت پنجم ماه که در فصل پنجم از مقاله پنجم مجسطي بيان شده، بسيار آموزنده‌است. اين اشکال کاملاً از نوع برهان خلف است، زيرا «ثابت مي‌کند» که چنين حرکتي از لحاظ فيزيکي محال است. بطلميوس فرض کرده بود که هنگام حرکت فلک تدوير ماه بر فلک حامل خارج مرکز آن قطري که از اوج تدوير مي‌گذرد (هنگامي که، مرکز فلک تدوير بر اوج فلک حامل است) طوري مي‌چرخد که هميشه در امتداد نقطه‌اي در روي خط اوج و حضيض است (اين نقطه را «نقطه المحاذات» مي‌گويند)؛ به طوري که مرکز دائرةالبروج در وسط خطي است که اين نقطه را به مرکز فلک حامل وصل مي‌کند. اين فرض ايجاب مي‌کند که وقتي فلک تدوير يک دور کامل روي فلک حامل خود مي‌چرخد، قطر آن بتناوب، در دو جهت مخالف بچرخد. اما ابن هيثم مي‌گويد که چنين حرکتي را تنها يک کره ايجاد مي‌کند، که بتناوب در دو جهت مختلف مي‌چرخد، يا دو کره که يکي بيحرکت مي‌ماند و ديگري در جهت خاص خود مي‌چرخد. چون فرض جسمي با اين اوصاف ممکن نيست، بنابراين ممکن نيست که قطر فلک تدوير در امتداد آن نقطه مفروض باشد.

سالها قبل از اينکه عکاسي اختراع شود، اساس کار دوربين عکاسي وجود داشت. ابن هيثم در سده‌ پنجم هجري/يازدهم ميلادي ابزاري را به نام جعبه تاريک (camera obscura)را براي بررسي خورشيدگرفتگي به کار برده بود. اين ابزار در زمان جنگ‌هاي صليبي به اروپا راه يافت. اتاقک تاريک، عبارت بود از جعبه يا اتاقکي که فقط بر روي يکي از سطوح آن روزنه‌اي ريز، وجود داشت. عبور نور از اين روزنه باعث مي‌شد که تصويري نسبتاً واضح اما به صورت وارونه در سطح مقابل آن تشکيل شود.اين وسيله به شدت مورد توجه نگارگران قرار گرفت و همه‌نگارگران به‌ويژه نگارگران ايتاليايي سده‌ شانزدهم از آن براي طراحي دقيق چشم‌اندازها و ديدن دورنمايي صحيح بهره مي‌بردند، به اين ترتيب که کاغذي را بر روي سطح مقابل روزنه قرار مي‌دادند و تصوير شکل گرفته را ترسيم مي‌کردند. اين تصاوير بسيار واقعي و از ژرفانمايي (پرسپکتيو) صحيحي برخوردار بود. ابن‌هيثم يک تصوير را هم فرافکن (projection) کرده است. وي دستگاهي ساخته بود که تصوير را بازمي‌تابانده‌است، بدين گونه نخستين سنگ بناي سينما گذاشته شد. راستي داشتن اين سخن دور نيست: ابن‌هيثم نخستين دانشمند جهان است که سرعت صوت را اندازه گرفت است. او با معيارهاي متعارف اندازه‌گيري در زمان خودش، که واحد ذرع بود، سرعت نور را محاسبه کرد و دور کره‌ زمين را اندازه گرفت. وي نخستين کسي است که به بررسي خواص نور پرداخت.

حل مسأله زير يکي از کارهاي معروف او است:

«در صفحه دايره‌اي به مرکز O و به شعاع R، دو نقطه ثابت B،A داده مي‌شود. هرگاه دايره را به مثابه آيينه‌اي فرض کنيم بر آن، نقطه‌اي چون M بيابيد که شعاعي نوراني که از A خارج مي‌شود پس از منعکس شدن در نقطه M، بر B بگذرد.»

ابن هيثم اين مسأله را با استفاده از يک معادله چهارم و از تقاطع يک هذلولي متساوي القطرين و يک دايره حل کرده‌است.

آثار مهم

کتاب المناظر - مقالة في صورةالکسوف - رسالة في مساحة المسجم المکافي - مقالة في تربيع الدائرة - مقالة مستقصاة في الاشکال الهلالية - خواص المثلث من جهة العمود - القول المعروف بالغريب في حساب المعاملات - قول في مساحة الکرة.

ويكي پديا


 كوتاه از ورزش جوانان 

کاروان نانجينگ شنبه با 6 مدال به تهران باز مي گردد

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ کاروان ورزشي ايران اعزامي به دومين دوره بازي هاي المپيک جوانان در نانجينگ چين، شنبه هشتم شهريور به تهران باز مي گردد.کيميا عليزاده و مهدي اسحاقي در تکواندو و رامين صفويه در جودو، سه مدال طلا را براي ايران به ارمغان آوردند.دانيال صالحي مهر در تکواندو، کرامت عبدولي و محمدرضا آقانيا در کشتي فرنگي هم صاحب مدال برنز شدند.

در دومين دوره بازي‌هاي المپيک نوجوانان کاروان ايران با 16 ورزشکار شرکت کرد. کيوان صحنه و محمدرضا شبيري در واليبال ساحلي، نجمه خدمتي در تيراندازي، سعيد کلانتري در سوارکاري، کيميا عليزاده، مهدي اسحاقي و دانيال صالحي مهر در تکواندو، سعيد رضازاده و رضا بيرالوند در وزنه‌برداري، رامين صفويه در جودو، جواد شوريابي، آريان زرعکاني و محمدرضا رحماني در دووميداني و کرامت عبدولي و محمد آقانيا در کشتي فرنگي نمايندگان ايران در نانجينگ بودند که حاصل تلاش اين 16 ورزشکار، 6 مدال بود.

در نخستين دوره المپيک نوجوانان که سال 2010 در سنگاپور برگزار شد، کاروان ايران با 52 ورزشکار دختر و پسر حضور داشت که در نهايت 5 مدال (2 طلا، 2 نقره و يک برنز)بدست آورد.

کاوه رضايي در تکواندو و عليرضا کاظمي نژاد در وزنه‌برداري طلايي‌هاي ايران در سال 2014 بودند.محمد سليماني در تکواندو و مهران شيخي در کشتي آزاد دو مدال نقره را کسب کردند و يوسف قادريان نيز تک مدال برنز ايران را در کشتي فرنگي به دست آورد.


 آموزشي 

تنها بالارونده نباشيد،رابط باشيد

رشد مديريت مدرسه

قسمت دوم - پاياني

آن ها به كلا‌ كشاورزي توجه داشتند كه پيش از آنكه من به دنيا بيايم،بخشي از كليسا به حساب مي آمد ديدن اينكه مردم به حرف كسي گوش مي كنند كه با او رابطه دارند،به جاي اينكه به حرف يك مقام توجه كنند در ابتداي امر مرا آزار مي داد.تقريبا يك دهه طول كشيد تا بفهمم مردم به اينكه شما چقدر مي دانيد،اهميت نمي دهند مگر اينكه بفهمند براي آن ها اهميت قائليد آرزو مي كردم كاش كسي اين موضوع را زودتر به من مي گفت شايد اين كار را كرده بودند اما من در كوشش براي جلو زدن از ديگران گرفتار تر از آن بودم كه گوشم بدهكار باشد.در نتيجه براي ايجاد ارتباط با مردم تلاش نمي كردم.اين بدان معني نيست كه بالارفتن و سبقت گرفتن در كل غلط است شما نمي توانيد با ايستادن بر زمين صاف پيشرفت كنيد رهبران به صورت طبيعي بالا مي روند آن ها تهاجمي هستند، ابتكار عمل دارند،فرصت ها را مي بينند و پيش از آنكه ديگران به حركت درآيند،در پي آن ها مي روند.بيشتر رهبران رقابتي عمل مي كنند و انگيزه بالا رفتن در خون آن هاست.از اين رو سؤالي كه براي رهبران مطرح مي شود اين نيست كه آيا بايد تلاش كنيد تا به قله برسيد به بالا صعود كردن،بدون ارتباط با افراد،در بهترين حالت به ما اجازه مي دهد زير دستانمان را بدون بيعت آن ها هدايت كنيم.

در بدترين حالت نيز رهبري ما را تضعيف مي كند و عمر آن كوتاه مي شود در آن صورت،مردمي كه ما روي آن ها حساب كرده ايم،به دنبال فرصت مي گردند تا ما را به زير بكشند.


 آيينه شهر 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون