جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3141- تاریخ : 1393/06/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


طراحي سمعک فوق حساس با الهام از مگس


بي‌نيازي از عينک با کاشت قطره باران


دوچرخه‌اي که هرگز سرقت نمي‌شود!


گنده تر از دروغ


داستانك


اما خبر


 طراحي سمعک فوق حساس با الهام از مگس 

دانشمندان موفق به ساخت يک دستگاه پيش‌ساخت کوچک با تقليد از مکانيزم شنوايي يک مگس انگلي شده‌اند که ممکن است توليد نسل جديدي از سمعک ها و فناوريهاي نظامي را در پي داشته باشد.

به گزارش (ايسنا)، مگس کوچک و زردرنگ Ormia ochracea با برخورداري از سيستم شنوايي بسيار دقيق خود که بر مبناي يک مکانيسم پردازش صداي پيچيده غير قابل مقايسه با ساير حشرات شناخته‌شده است، مي‌تواند محل يک جيرجيرک را با دقت بسيار شناسايي کند.

دستگاه دو ميليمتري محققان دانشگاه تگزاس آستين از مواد پيزوالکتريکي بهره مي‌برد که فشار مکانيکي را به سيگنال الکتريکي تبديل مي‌کند.

کاربرد اين مواد به معني احتياج کمتر دستگاه به انرژي است.

به گفته محققان، ترکيب مکانيزم خاص با بازخواني پيزوالکتريکي يک گام بزرگ در جهت تجاري‌سازي اين فناوري است. کاهش مصرف انرژي هميشه يکي از موارد بسيار مهم در فناوري دستگاههاي سمعک بوده است.

همچنين کاربردهاي نظامي و دفاعي نيز براي اين دستگاه وجود دارد. براي مثال در محيط هاي تاريک که سرنخهاي بصري در دسترس نيستند، مکان‌يابي رويدادها با استفاده از صدا بسيار حياتي خواهد بود.

کار پيشگامانه کشف مکانيزم غيرعادي مگس توسط رونالد مايلز از دانشگاه بينگهامتون و همکارانش رونالد هوي و دانيل رابرت انجام شد که 20 سال پيش براي اولين بار مکانيسم تقويت فاز مورد استفاده توسط اين مگس را براي دستيابي به شنوايي جهت‌دار خود توصيف کردند.

محققان با استفاده از اين دستاورد، يک الاکلنگ مينياتوري حساس به فشار را از جنس سيليکون ساختند که داراي پرتو منعطف و مواد يکپارچه پيزوالکتريکي است.

فناوري جديد مي‌تواند به ساخت نسل جديدي از سمعک هاي حاوي ميکروفون هاي هوشمند منجر شود که بصورت انطباقي فقط بر روي مکالمات يا صداهايي تمرکز مي‌کنند که مورد توجه کاربر است.


 بي‌نيازي از عينک با کاشت قطره باران 

دانشمندان روش جديدي را طراحي کرده‌اند که با کاشت يک ايمپلنت کوچک زير قرنيه چشم، براي هميشه نياز به استفاده از عينک مطالعه را برطرف مي‌کند.به گزارش (ايسنا)، در يک عمل جراحي بدون درد، ايمپلنت ظريفي موسوم به «قطره باران» (Raindrop) زير قرنيه چشم کاشته مي‌شود که مي‌تواند مشکلات بينايي مرتبط با افزايش سن را معکوس کند.از اين روش مي‌توان براي مقابله با شرايطي مانند پيرچشمي (Presbyopia)کاهش توانايي چشم در تمرکز بر اشياء نزديک با افزايش سن استفاده کرد؛ پيرچشمي يکي از دلايل اصلي نياز به استفاده از عينک مطالعه محسوب مي‌شود.

آمريکا در روش کاشت ايمپلنت Raindrop پيشگام بوده و هم‌اکنون از اين روش درماني در انگليس نيز استفاده مي‌شود.

درحاليکه عمل جراحي ليزر يک ساعت بطول انجاميده و برخي افراد حتي پس از عمل نيز نياز به استفاده از عينک مطالعه دارند، عمل کاشت ايمپلنت تنها 10 دقيقه طول مي‌کشد.ايمپلنت جديد Raindrop (قطره باران)گفته مي‌شود، چراکه ساختاري شبيه قطره داشته و از ماده‌اي به نام هيدروژل ساخته شده است که 80 درصد آن آب است؛ از هيدروژل براي ساخت لنزهاي تماسي استفاده مي‌شود.

با استفاده از قطره‌ بي‌حسي و بدون نياز به بي‌هوش کردن بيمار، از طريق يک ليزر مخصوص برش دقيقي روي قرنيه ايجاد شده و ايمپلنت روي آن قرار مي‌گيرد؛ در نهايت برش مجددا روي قرنيه بازگردانده مي‌شود.ايمپلنت Raindrop از طريق تغيير شکل قرنيه، ديد نزديک را بهبود بخشيده و نياز به استفاده از عينک مطالعه را برطرف مي‌کند.استفاده از اين روش تنها در انگليس با 32 ميليون استفاده‌ کننده از عينک، باعث کاهش هزينه سالانه 4.4 ميليارد دلاري براي خريد عينک طبي و لنزهاي تماسي خواهد شد.


 دوچرخه‌اي که هرگز سرقت نمي‌شود! 

 
دو دانشجو از دانشگاه شيلي که دوچرخه‌شان دزديده شده است، دوچرخه‌اي ساخته‌اند که هرگز نمي‌توان آن را سرقت کرد.به گزارش ايسنا منطقه خراسان، پروژه آنان بسيار ساده است.قاب اصلي دوچرخه طراحي شده، قفل مي‌شود.لولاي صندلي جداشدني آن منحصر بفرد بوده و دوچرخه‌سوار مي‌تواند دوچرخه خود را هرکجا که بخواهد پارک کند و برود.با اين پروژه ديگر نيازي به قفل‌هاي غول‌آسا نخواهد بود.

اگر فردي بخواهد دوچرخه را بفروشد، بايد قفل قاب را بشکند که در نتيجه، خود دوچرخه از بين مي‌رود. سازندگان اين دوچرخه اظهار کردند:سارقان فقط مي‌توانند تايرها و زين را سرقت کنند که جايگزين کردن آنها کم هزينه‌تر از خريد خود دوچرخه است.


 گنده تر از دروغ 

کسر شد و داغ شد و باخت!

عبدالکريم گشايش

اين جوري مي گويند که درست يک ثانيه بعد از اينکه کميته انضباطي يک امتياز از تيم پرسپوليس تهران کسر کرد و اين تيم را به خاطر اعتراض هاي پي در پي اش به داوران و بقيه افرادي که در فوتبال کار مي کنند به دو هفته بازي بدون مربي محکوم کرد دايي گفت: من براي اين افرادي که در فوتبال حضور دارند و هر دفعه هر کاري که دل شان مي خواهد را انجام مي دهند و بعد هم براي اينکه به خودشان شهرت بيشتري بدهند مي آيند و با افرادي مثل ما کارهايي مي کنند که نبايد بکنند متاسفم!

گفته مي شود دايي به شدت داغ کرده و گفت: آنقدر داغ شدم که حالا حالاها نبايد کنار بخاري قرار بگيرم!


 داستانك 

قلم به دست

مهدي طوسي

با خودت گفتي: ديگر به اين داستان فکر نمي کنم. براي اينکه هر وقت تصميم مي گيرم به اين داستان فکر بکنم نه تنها داستان پيش نمي رود بلکه بسيار هم عقب مي افتد.

با خودت فکر کردي که اگر قرار باشد من هر دفعه که مي خواهم به اين داستان فکر بکنم نيمي از وقتم را در طول روز بگذارم براي فکر کردن که ديگر زمان براي اينکه من به ساير مسائل فرهنگي هنري و ورزشي بپردازم باقي نمي ماند!

با خودت فکر کردي که ديگر به اين داستان فکر نکني چرا که فکر کردن به اين داستان تو را يک فرهنگي داستاني پرورش مي دهد و اين در حالي است که تو دوست نداري داستان نويس باشي! خوشحالي که بالاخره امروز به اين نتيجه رسيدي که داستان نويس نباشي!


 اما خبر 

 ماهي‌ها و مرجان‌ها همسايه‌هاي بدبو را تشخيص مي‌دهند

مطالعه صورت گرفته توسط محققان آمريکايي نشان مي‌دهد مرجان‌ها و ماهي‌ها قادر به تمايز قايل شدن بين صخره‌هاي خوشبو و بدبو هستند.به گزارش (ايسنا)، سه منطقه حفاظت شده دريايي در ساحل فيجي داراي صخره‌هاي مرجاني سالم و صيد ممنوع در مجاورت مناطق تحت سلطه جلبک‌هاي دريايي و صيد آزاد مورد بررسي قرار گرفت.محققان موسسه فناوري جورجيا (GT)‌ اقدام به نمونه‌برداري از آب اين مناطق کردند.نمونه آب گرفته شده از هر دو منطقه با صخره‌هاي مرجاني سالم و تحت سلطه جلبک‌هاي دريايي در يک حوضچه آزمايشگاهي شامل گونه‌هاي مختلف ماهي و مرجان ريخته شد.

ماهي‌هاي بسيار جوان از 15 گونه مختلف همگي بسمت نمونه آب گرفته شده از صخره‌هاي مرجاني سالم گرايش داشته و 80 درصد زمان خود را در اين بخش سپري مي‌کردند؛ سه گونه مختلف مرجان تازه نيز بسمت همين نمونه آب گرايش داشتند.در صورتيکه نمونه آب گرفته شده از صخره‌هاي مرجاني سالم با بوي جلبک دريايي ترکيب شود، ماهي‌ها و مرجان‌ها اين بوي نامطبوع را حس کرده و از آن دور مي‌شوند.

پروفسور «مارک هي»نويسنده ارشد اين مطالعه خاطر نشان کرد:اين نخستين مطالعه‌اي است که واکنش برخي مرجان‌ها را به بوهاي شيميايي درون آب نشان مي‌دهد؛ ماهي داراي بيني بوده و قادر به استشمام بوهاي خوب و نامطبوع هستند، اما اين رفتار مرجان‌ها بسيار عجيب بوده و کاملا مشابه ماهي‌ها است.

ترکيب فناوري و هنر براي شکار انرژي پاک

طرح يک مبتکر خلاق شامل بادبان‌هاي شناوري است که انرژي امواج و باد را به نيروي الکتريکي تبديل مي‌کنند.

به گزارش (ايسنا)، شرکت «نوآوري توليدکننده هنر زمين» (LAGI)در صدد ترکيب هنر و زيرساخت انرژي تجديدپذير است. مقامات اين شرکت بر اين باورند اگر قرار است انرژي تجديدپذير توسط ماشين‌ها شکار شود، اين سامانه‌ها همچنين بايد در نوع خود زيبا نيز باشند. شرکت LAGI با همکاري هنرمندان و شهرداري‌هاي سراسر جهان به دنبال خلق آثار جاودانه‌ هنري است که انرژي پاک را براي شبکه برق محلي نيز توليد مي‌کنند.

شرکت مزبور از سال 2010 ميزبان رقابت طراحي است که سالي دو بار برگزاري مي‌شود و از هنرمندان و مهندسان جهت ارائه طرح‌هايي براي يک شهر يا ناحيه خاص دعوت مي‌کند.رقابت‌هاي پيشين در نيويورک سيتي و امارات متحده عربي برگزار شده بودند. رقابت امسال در کپنهاگ دانمارک و با همکاري دانشگاه آي‌تي کپنهاگ انجام شد و تيم‌هاي سراسر جهان ايده‌هايي را براي خلق آثار هنري ارائه داده‌ بودند که انرژي پاک را براي شبکه برق کپنهاگ توليد کنند.

در ميان طرح‌هاي ارائه‌شده پروژه «پلت‌فرم‌هاي نوسانگر» به چشم مي‌خورد که هنرمندي به نام «فليکس چئونگ» آن را ارائه داده است. برندگان در سوم اکتبر سال 2014 اعلام خواهند شد.

طرح چئونگ مجموعه‌اي از پلت‌فرم‌هاي شناور است که هر دو نيروي باد و جزر و مد را درو مي‌کنند. ستون‌هاي زيرآبي آن‌ها انرژي سطوح در حال تغيير آب را مي‌گيرند تا هواي فشرده را از ميان توربين‌ها حرکت دهند. اين توربين‌ها همزمان نيروي باد را شکار مي‌کنند. در اينجا حتي حرکت افرادي که روي پلت‌فرم‌ها راه مي‌روند نيز به انرژي الکتريکي تبديل مي‌شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون