جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3135- تاریخ : 1393/05/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

در قالب تجمع و برنامه‌هاي فرهنگي صورت گرفت:
حمايت فرزندان ايران از مردم غزه

تاکيد يک فيلم‌ساز و يک نويسنده
رابطه رسانه و ادبيات کودک با فيلم‌سازي تقويت مي‌شود


شهادت امام صادق عليه‌السلام تسليت باد


 در قالب تجمع و برنامه‌هاي فرهنگي صورت گرفت:
 حمايت فرزندان ايران از مردم غزه 

درحالي‌که در روزهاي گذشته رژيم صهيونيستي بار ديگر آتش‌بس موقت را زير پا گذاشته و جنايات خود در غزه را از سر گرفته است، مراکز مختلف کانون نيز با برگزاري تجمع‌ و برپايي برنامه‌هاي فرهنگي‌هنري، اين ددمنشي‌ها را محکوم مي‌کنند.

بر اين اساس، اعضاي مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مشهد در حمايت از کودکان غزه در اجتماعي بيانيه‌اي را تهيه و در آن از اين همه خشونت برعليه کودکان غزه اعلام انزجار کردند.

به گزارش روابط عمومي خراسان رضوي در اين اجتماع که حدود200 نفر از اعضاي مراکز مشهد به همراه مربيان و کارکنان کانون خراسان رضوي حضور داشتند، حاظران از مقاوت مردم غزه در برابر ددمنشي رژيم نامشروع اسرائيل حمايت کرده و اعلام داشتند که تا انتها در کنار کودکان غزه خواهند ايستاد.

درابتداي اين مراسم محمود سليماني سرپرست کانون خراسان رضوي با اشاره به اين‌که اين ايام مصادف با ورود آزادگان عزيز به ميهن اسلامي است گفت: دفاع از ميهن وسرزمين درتمامي فرهنگ‌ها امري پسنديده و ارزشمند است، به طوري که ما در8سال دفاع مقدس در برابر زياده‌خواهي صدام و متحدانش ايستاديم و در انتها با مجبور کردن صدام به پذيرش تمامي خواسته‌هايمان پيروز ميدان شديم.

مشاور مديرعامل ادامه داد که پيام ما به مردم غزه نيز همين است که رمز پيروزي در جنگ نابرابري که به شما تحميل شده، تنها مقاومت است و ما اين مقاومت شما را ارج مي‌نهيم و حمايت خود را از شما اعلام مي‌کنيم. بدانيد که انسان‌هاي آزاده در تمام دنيا نيز با شما و در کنار شما خواهند بود.

پس از صحبت‌هاي سرپرست کانون استان يکي از اعضاي مرکز در قالب متن ادبي احساسات خود را از وقايع اتفاق افتاده در غزه بيان کردند. سپس سارا اميدوار مربي مسوول مرکز شماره 8 مشهد به بيان قصه‌اي با موضوع وقايع غزه پرداخت و در انتهاي آن اعضاي شرکت‌کننده در مراسم به صورت يک‌صدا انزجار خود را از رژيم غاصب اسرائيل و حاميانشاعلام کردند.

هم‌چنين اعضاي مراکز در کارگاه‌هاي ادبي و نقاشي که به صورت متري طراحي شده بود احساسات خود را از اين فجايع انساني بر روري کاغذ آوردند.

در انتهاي برنامه اعضا بيانيه‌اي را کهب ه دو زبان تهيه شده بود، قرائت کردند.

اعضاي شرکت‌کننده در اردوي لرستان و مربيان اين مراکز نيز در حمايت از کودکان ستم‌ديده غزه طوماري را نوشتند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون لرستان، در اين برنامه اعضا و همکاران حاضر در اردوگاه با نوشتن جملاتي با همين موضوع، ضمن همدردي با کودکان غزه ومحکوم کردن جنايات اسراييل، حمايت خود را از اين غنچه‌هاي خزان‌زده اعلام کردند.

اعضاي پسر مرکز شماره 3 همدان نيز با ساخت موشک‌هاي آبي و رنگ‌آميزي آن به شکل پرچم فلسطين و نوشتن اشعاري در حمايت از مردم غزه در برنامه‌اي فرهنگي‌هنري، حمايت خود را از مقاومت مردم فلسطين نشان دادند.

در اين برنامه که با هدف گرامي‌داشت ياد شهداي غزه به‌ويژه شهداي کودک و نوجوان برگزار شد، اعضا با استفاده از وسايل دورريختني هم‌چون بطري نوشابه و والف موتورسيکلت کاردستي‌هايي به شکل موشک ساخته و دست‌ساخته‌هاي خود را در محوطه پارک مدرس به پرواز درآوردند.

معرفي سرزمين فلسطين، بيان تاريخچه رژيم جعلي اسرائيل، و معرفي و روخواني کتاب‌هايي با موضوع فلسطين از برنامه‌هاي جنبي اين مراسم بود.

مرکز شماره دو همدان نيز در همن راستا به مناسبت روز حقوق بشر و کرامت انساني و در حمايت از کودکان مظلوم غزه انزجار خود از رژيم غاصب صهيونيستي و حمايت از کودکان غزه را اعلام کردند.

به آتش کشيدن پرچم اين رژيم غاصب صهيونيستي و نوشتن نامه‌هايي به کودکان غزه و قصه‌گويي توسط مربي از برنامه‌هاي اجرا شده در مرکز بود.

در همين‌حال برنامه بررسي کاريکاتورهاي مفهومي با موضوع غزه نيز در مرکز شماره دو ملاير برگزار شد.

اعضاي مرکز فرمهين و طرازناهيد در استان مرکزي نيز با کودکان غزه اعلام هم‌دردي کردند.

دو شاعر کرمانشاهي نيز در ويژه‌برنامه عصر شعر "بهشتيان کوچک" کانون پرورش فکري کرمانشاه حاضر شدند تا در کنار کودکان و نوجوانان اين شهر با مردم غزه به اظهار هم‌دردي بپردازند.

بر اين اساس، امين شيرزادي شاعر و صاحب مجموعه شعر «تقصير جاده نيست» در جمع شاعران و نويسندگان کودک و نوجوان با بيان اين مطلب گفت: من به شدت تحت تاثير حس زيباي شما کودکان و نوجوانان قرار گرفته‌ام و شما را به خاطر داشتن اين حس هم‌دردي شايسته ستايش مي‌دانم.

وي افزود: شما چه‌قدر زيبا و عميق با هم‌سالان خود در غزه هم‌دردي کرده‌ايد و به طور يقين شما در آينده از نويسندگان و شاعران تاثيرگذار خواهيد بود. شيرزادي هم‌چنين يادآور شد: اکنون کودکان غزه مثل همه کودکان و نوجوانان به آرامش نياز دارند، اما رژيم صهيونيستي در کمال بي‌شرمي اين کودکان بي گناه را آماج حملات موشکي خود قرار داده است.

در اين نشست هم‌چنين جليل آهنگرنژاد ديگر شاعر معاصر و مدير مسوول روزنامه «صداي آزادي» پس از شنيدن آثار کودکان و نوجوانان گفت: کانون پرورش فکري در شناسايي و هدايت استعداد‌هاي ادبي کودکان و نوجوانان همواره پيش‌گام بوده است و بيشتر شاعران مطرح انجمن‌هاي ادبي نيز گام‌هاي اوليه در اين مسير را در کانون با هدايت مربيان برداشته‌اند.

در ابتداي اين نشست هم‌چنين رضا موزوني مديرکل کانون استان کرمانشاه با اشاره به حوادث تلخ اين روزهاي غزه گفت: نوشتن و پرداختن به موضوع مظلوميت مردم بي‌دفاع غزه، امري ارزشمند است.

وي افزود: کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به عنوان نهادي که با گروه‌هاي سني کودک و نوجوان سروکار دارد هميشه حامي کودکان بي‌دفاع فلسطين است و تلاش مي‌کند با برپايي ويژه‌برنامه‌هاي مختلف زمينه اعلام حمايت و همدردي با آن‌ها را فراهم سازد. برنامه ادبي عصر شعر بهشتيان کوچک با مشارکت فعال اعضا و مربيان روز 27 مرداد در سالن فرهنگ‌سراي کودک و نوجوان شهر کرمانشاه برگزار شد.

مراکز مختلف کانون هم‌چنان برنامه‌ها و تجمعات اعتراضي مختلفي را در حمايت از مردم غزه برگزار مي‌کنند که اخبار آن در روزهاي بعد مخابره مي‌شود.


 تاکيد يک فيلم‌ساز و يک نويسنده
 رابطه رسانه و ادبيات کودک با فيلم‌سازي تقويت مي‌شود 

 
دو کارشناس حوزه سينما و ادبيات کودک در نشستي تخصصي راه‌کارهاي تقويت رابطه رسانه‌ها و تلويزيون با حوزه ادبيات کودک و نوجوان را مورد تحليل قرار دادند. به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، در سي‌و‌يکمين نشست ترويج خواندن کتاب‌خانه مرجع کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با موضوع «سينما، تلويزيون و ترويج کتاب‌خواني»، محمد‌علي طالبي کارگردان مطرح حوزه سينماي کودک و مجيد راستي نويسنده و کارشناس حوزه ادبيات کودک بر اين نکته تاکيد کردند که ساخت فيلم از روي کتاب مي‌تواند رابطه تلويزيون و رسانه را با ادبيات تقويت کند.

محمد علي‌طالبي کارگردان فيلم سينمايي «شهر موش‌ها» در اين زمينه به نقش کانون و اهميت کارهايي که در اين زمينه انجام مي‌شود، نيز اشاره کرد و افزود: کانون بايد به سمتي برود تا آثاري که براي کودکان نوشته مي‌شود توسط فيلم‌سازان نيز ساخته شود.

وي تصريح کرد: رابطه خوبي بين تلويزيون و ترويج کتاب‌خواني مي‌تواند وجود داشته باشد مثلا در قديم فيلم‌هايي مانند چکمه، قصه‌هاي مجيد و خمره که از روي کتاب ساخته شدند ماندگار شدند.

کارگردان مجموعه تلويزيوني گل پامچال گفت: کانون مرکزي است که مربيان آن در تربيت کودکان موثر هستند من از بچگي عضو کانون بودم و چيزهاي مفيد زيادي از کانون آموختم.

طالبي با بيان اين‌که ادبيات و سينما بايد با هم پيش بروند و رابطه متقابل بين ادبيات و سينما وجود دارد افزود: دنياي تصوير و سينما گسترش پيدا کرده و دنياي‌ بچه‌ها نيز تغيير کرده و آن‌ها به سينما، انيميشن و کارتون علاقه زيادي دارند.

وي با تاکيد بر اهميت ارتباط بيشتر نويسنده‌هاي مطرح با کارگردان‌ها يادآور شد: وقتي موضوع فيلم براي کودکان از روي يک کتاب نوشته و ساخته مي‌شود بي‌ترديد رسانه و ادبيات کودک به هم نزديک خواهد شد.

اين کارگردان حوزه کودک و نوجوان گفت: بين ادبيات، فيلم، نوشتن و آموزش به بچه‌ها براي نوشتن، رابطه متقابل وجود دارد که اين امر باعث رشد خلاقيت بچه‌ها مي‌شود.

مجيد راستي نويسنده و منتقد حوزه ادبيات کودک و نوجوان ديگر سخنران اين نشست نيز گفت: کودکان به صورت جدي به داستان نياز دارند و فيلم‌هايي که از سوي کارگردان‌هاي اهل ادبيات و از روي داستان‌هاي مناسب ساخته مي‌شود به دل خواهد نشست.

اين نويسنده حوزه کودک و نوجوان ادامه داد: کتاب‌هايي که داراي داستان خوب و قوي هستند مي‌توانند جنبه تصويري را هدايت کنند و آثاري که خلق مي‌شود دوام بيشتري خواهد داشت.

وي با بيان اين که پشتوانه ادبي اين آثار باعث جذب مخاطب مي‌شود افزود: گاهي قصه‌اي که تبديل به تصوير مي‌شود به بايگاني مي‌رود در صورتي که نبايد اين گونه باشد.

وي گفت: تلويزيون و راديو مي‌تواند به قصه‌گويي و ترويج خواندن به شکل مختلف بپردازد که هنوز در رسانه ملي به صورت جدي به کتاب و کتاب‌خواني توجه نمي‌شود.

نويسنده اثر «قصه‌هاي کوچولو» گفت: قصه‌گويي و آثار داستاني ما بايد به قدري رشد پيدا کند و سينماي ما به پشتوانه‌اي براي ادبيات داستاني تبديل شود.

اين منتقد ادبيات کودک و نوجوان گفت: کتاب قصه بايد براي کساني که برنامه توليد مي‌کنند مهم باشد و فرهنگ قصه‌‌گويي بايد بخشي از برنامه‌هاي رسانه ملي را تشکيل دهد.

راستي با بيان اين‌که قصه‌گويي مخاطبان زيادي دارد جاي آن را در برنامه‌هاي رسانه ملي خالي دانست و يادآور شد: هر کدام از ما سعي مي‌کنيم کمبودهاي يک‌ديگر را پر کنيم در حالي که اگر هر کسي در جايي که هست وظيفه خودش را به خوبي انجام دهد کودک ما کودکي خواهد شد که در بعد خلاقيت کمبودي نداشته باشد.

نويسنده کتاب «مجموعه قصه‌هاي بي‌بي و بابا» با تاکيد بر تاثيرهاي روان‌شناختي قصه‌گويي خواستار وسعت بخشيدن به توليد قصه و داستان شد.

نويسنده قصه‌هاي «علي کوچولو» همچنين گفت: تلويزيون به عنوان يکي از واسطه‌هاي فراگير بين فرهنگ و مخاطب بايد در حوزه انتقال و بيان قصه مدام تلاش کند حد و حدود ارايه کارها را حفظ کرده و مخاطب را از قصه شنيدن دور نکند.

اين کارشناس حوزه ادبيات کودک و نوجوان در پاسخ به پرسش مينا ذاکر دبير اجرايي سلسله نشست‌هاي کتاب‌خانه مرجع کانون که پرسيد: کانون در اين زمينه چه کارهايي مي‌تواند انجام دهد؟ افزود: در شرايط فعلي يکي از کارهاي خوب که جز اهداف اصلي کانون نيز هست توليد آثار درجه يک است. کانون مي‌تواند تواناترين آدم‌ها را دعوت کرده و از آن‌ها بخواهد بهترين‌ کارها را توليد کنند.

اين نويسنده کودک و نوجوان گفت: خود کانون بايد سياست‌گزاري توليد اثر را داشته باشد بهترين نويسنده‌‌ها را دعوت کند و يک مجموعه کتاب‌خانه‌اي درست کند که از هر نويسنده خوب يک اثر در آن مجموعه باشد.

وي با اشاره به توليد رمان‌هاي نوجوان امروز در کانون افزود: کانون بايد از بين رمان‌هايي که سفارش داده بهترين‌ها را براي توليد فيلم انتخاب کند.

نويسنده «قصه‌هاي بي‌بي و بابا» تصريح کرد: کانون بايد الگوسازي کرده و کارهايي توليد کند که در توانايي ديگران نيست. بهترين دايره‌المعارف کودک را توليد کند. راه‌هاي نرفته را برود که ديگران از اين تجربه راه‌هاي تازه‌اي را بروند.

راستي گفت: کانون بايد توليد فيلم را جدي بگيرد نگاه هنري و فرهنگي بدون چشم داشت مادي به کار داشته باشد.

وي تصريح کرد: کانون نوعي ايده‌آل براي هنر و ادبيات کودک و الگوي همه کساني است که در اين حوزه کار مي‌کنند. به نظر من در عمل هم بايد براي حفظ اين اعتبار تلاش کند.

راستي ادامه داد: کانون مي‌تواند پيش‌تاز و راه‌گشا باشد و با توليد سالي دو فيلم خوب، دو انيميشن خوب، و چند عنوان کتاب خوب به انگيزه‌سازي دست بزند و توان همه دست‌اندرکاران را به کار بگيرد.

وي با بيان اين‌ انتظار که کانون به رابط ادبيات کودک و نوجوان ايران با ديگر کشورها تبديل شود، افزود: اگر ارتباط‌هاي فرهنگي و نشر گسترده شود نويسنده فرصت کافي پيدا مي‌کند تا اثرهاي خوبي توليد کند.

کارشناس حوزه ادبيات کودک و نوجوان با بيان اين که کانون بايد به دنبال تامين فرصت‌هاي اقتصادي باشد، گفت: کانون علاوه بر فعاليت در حوزه کتاب‌خانه و کتاب‌رساني پس از 50 سال، پيشرفته‌تر شده و مي‌تواند حرکت‌هاي جديدي انجام دهد و به عنوان يک مرکز و منبع در عرصه ادبيات کودک کمک کند تا ديگران بيايند و با هزينه کمتر در آن مسيرها قرار گيرند.

وي گفت: کتاب‌خانه مرجع کانون يک گنجينه بي‌نظير است در خيلي از کشورها هم‌چنين کتاب‌خانه‌اي وجود ندارد. کانون مي‌تواند شورايي از بهترين کارشناسان حوزه کودک و نوجوانان را با هدف توليد فيلم براي سينما تشکيل دهد تا اين گروه کتاب‌ها را مطالعه و بررسي کنند و کتاب‌هايي که قابليت فيلم شدن را داشته باشد را انتخاب کنند. اين جريان مي‌تواند حرکتي باشد تا فيلم‌سازان ما بدانند نويسنده‌هاي ما کتاب‌هاي بسيار خوبي دارند.

اين نويسنده گفت: کانون در عين حال مي‌تواند فضايي ايجاد کند تا اين کتاب‌ها خوانده شود. خلاصه اين کتاب‌ها در بولتن‌هايي آورده شود و از تمام کتاب‌داران ايران در اين زمينه کمک بگيرند تا همه بدانند در اين کتاب‌خانه‌هاي کانون چه آثار خوبي موجود است.

وي با بيان اين‌که ارتباط مي‌تواند راه‌گشا باشد افزود: کانون مي‌تواند ادبيات کودک و نوجوان را رسانه‌اي کند به فيلم‌سازها اطلاع‌رساني کرده و با آنان جلسات مشترکي داشته باشد.

وي در پاسخ به پرسشي مبني بر چگونگي ترويج فرهنگ خواندن در رسانه‌ها گفت: مي‌توانيم فيلم‌هايي، براساس کتاب بسازيم و آن کتاب را ترويج کنيم. اين خود باعث تبليغ مطالعه خواهد شد. حتي مي‌توانيم در عنوان‌بندي فيلم نيز نام کتاب، نام نويسنده و نام ناشر را بگوييم.

وي يادآور شد: آموزش و پرورش بايد ساعت مطالعه و کتاب‌خواني را در مدارس فراگير کند. تلويزيون ساعتي را براي روخواني کتاب به صورت اتفاقي قرار دهد خلاصه‌اي از يک کتاب را بگويد و چند صفحه از يک کتاب را به همراه نام نويسنده و ناشر آن بخواند.

وي با بيان اين‌که در معرفي کتاب، شيوه اطلاع‌رساني هنوز مورد قبول نيست افزود: کانون بايد طوري عمل کند که مخاطب، آن را تنها جايي بداند که انتظار مي‌رود اطلاعات کامل از نويسنده‌ها داشته باشد.

وحيد طوفاني رييس کتاب‌خانه مرجع کانون نيز در اين نشست گفت: هدف نشست‌هاي ما ترويج فرهنگ کتاب‌خواني است و از تلويزيون توقع زيادي داريم تا به ترويج کتاب‌خواني بپردازد. عرصه‌هاي جديد را خوب جستجو کند تا کودکان بيش‌تر وقت خود را صرف تماشاي تلويزيون، بازي با بازي‌هاي کامپيوتري، تلفن همراه و تبلت و دنياي مجازي نکنند.

وي گفت: تلويزيون به واقع رقيبي براي خواندن است واقعيت اين است که بايد در عنوان‌بندي برنامه‌هاي تلويزيوني نوشته شود که اين برنامه بر اساس چه کتابي توليد شده است.

طوفاني ادامه داد: فيلم‌سازان ما بايد به سراغ ويدئو و دنياي مجازي بروند که در اين قسمت‌ها کم کاري شده است و از تلويزيون انتظار داريم در اين زمينه به ما کمک کند. رييس کتاب‌خانه مرجع کانون با بيان اين‌که ما چقدر بازي‌هاي رايانه‌اي توليد کرديم که به معرفي کتاب بپردازد؟ افزود: در کشور ما هر روز ابزارهاي جديد به بازار مي‌آيد ماهواره و فيلم‌هاي عجيب و غريب و مردم ما به دنبال رسانه‌هاي جديد هستند و به خريد کتاب روي نمي‌آورند.

وي گفت: بايد رسانه‌ها را به استخدام بگيريم و از اين راه، کاري کنيم تا بچه‌هاي‌مان را از کتاب‌خواني دور نشوند. سي‌و‌يکمين نشست ترويج کتاب‌خواني با موضوع «سينما، تلويزيون و ترويج کتاب‌خواني»، با حضور مجيد راستي و محمدعلي طالبي، روز 27 مرداد 1393 در کتاب‌خانه مرجع کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برگزار شد.


 شهادت امام صادق عليه‌السلام تسليت باد 

شهادت امام صادق عليه‌السلام تسليت باد.

اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون