جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3135- تاریخ : 1393/05/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


عكاسخانه
يخچال زواره –اصفهان
ادعاي مناقشه برانگيز و عجيب باستان شناسان چيني:
منشا دين زرتشت چين بوده است نه ايران!


قصار اما...


خبر


اخبـــــــــار


دنياي عكس
دو خواهر روي تراس- اثر: پير آگوست رنوآر 1881 - محل نگهداري: موسسه هنري شيكاگو

 عكاسخانه 
 يخچال زواره –اصفهان


 ادعاي مناقشه برانگيز و عجيب باستان شناسان چيني:
 منشا دين زرتشت چين بوده است نه ايران! 

 براساس کشفيات باستان شناسي بحث برانگيزي در پامير، باستان شناسان چيني مدعي شدند خاستگاه آيين زرتشتي نه درايران بلکه درست همين جا زير پاي ما بوده است!

خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ بين‌الملل ـ طبق کاوش‌هاي باستان شناسي که در منطقه اويقور وابسته به چين صورت گرفته کارشناسان چيني مدعي شده‌اند موفق به کشف مقبره‌هايي شده اند که بزرگترين اثر کشف شده از آيين زرتشت در سراسرجهان و واجد تمام ويژگي‌هاي دين زرتشتي است و نشان مي‌دهد که اين دين برخلاف تصورنه دين ايراني که يک دين چيني است!گروهي از باستان شناسان چيني به استناد کشفيات انجام شده در اويقور که شامل چند آرامگاه با شواهدي از آتشدان و ابزارهاي سنگي بوده، مدعي شدند که خاستگاه مذهب زرتشتي که مذهب رسمي امپراتوري ايران باستان بوده وتصور مي‌رود در شمال شرقي ايران ودرمرزهاي جنوب غربي افغانستان متولد شده ، دراصل درچين بوده است.

به گزارش شبکه تلوزيون مرکزي چين به استناد بررسي‌هايي که در سال 2004 توسط انجمن زرتشتيان شمال امريکا صورت گرفته، برآورد شده است که تعداد پيروان اين دين ايراني در سراسر جهان حدود 124 هزار تا 190 هزار نفر بوده است.

هم اکنون باستان شناسان در منطقه خودمختار اويقوردر شينجوانگ واقع در شمال غربي چين مقبره‌اي بزرگ متعلق به يکي از پيروان زرتشت يافته‌اند که پيشينه آن به تاريخ 2500 سال پيش باز مي‌گردد. کشف اين سرنخ باستاني منجر به طرح اين فرضيه مناقشه برانگيز درباره منشا و خاستگاه اصلي دين زرتشت شده است.

به گفته باستان شناسان چيني، کشفيات صورت گرفته در شمال غربي استان شينجوانگ، آرامگاه‌هايي بسيار بزرگ را آشکارکرده که قدمت آن به بيش از 2500 سال پيش باز مي‌گردد.

طبق همين گزارش کشف اين آرامگاه‌ها نشان ميدهد که درفلات کم جمعيت پامير واقع در چين باستان مردمي زندگي و نبرد مي‌کردند که موفق به خلق تمدن شگفت انگيزي شده بودند. اکنون کاوش‌هاي باستان شناسي در اين آرامگاه ها کهن‌ترين ردپا از آيين زرتشتي ادامه دارد.

طبق اين فرضيه آيين زرتشتي حتي پيش از برآمدن امپراتوري پارس درفلات ايران شکل گرفته بود و بعدها مبدل به يک دين رسمي و دولتي از سوي اين امپراتوري شده است. دراين آيين خورشيد و آتش دو عنصر مرکزي هستند و در آرامگاه هاي کشف شده نيز نشانه‌هايي از احترام و تمرکز به اين دو عنصر بدست آمده است.

اين گزارش به نوعي منقل‌ چوبي ويژه اشاره کرده است که در اين آرامگاه‌ها بدست آمده و ياداور مي‌شود که زرتشتيان براي اداي احترام به آتش حين نيايش و نيز براي دفن مردگان دراين منقل‌ها(آتشدان) آتش مي‌افروخته‌اند ومي‌دانيم که اين يکي از آداب فرهنگي منحصر بفرد وخاص آيين زرتشتي است.

به گفته باستان شناسان چيني امروزه بسياري از گنجينه‌هاي باستان در ويرانه‌ها نهفته است اما حفاري‌هاي صورت گرفته دراين آرامگاه تصويري اجمالي از نحوه زندگي مردمان اين منطقه در حدود25 سده پيش ارائه مي‌دهد.

طبق اين گزارش برخي ابزارهاي سنگي جلا داده شده و صيقلي دراين آرامگاه‌ها يافت شده است که يکي از آن‌ها يک مداد ابروي ساده مورد استفاده بانوان است. اين وسيله تنها نشانگر پيچيدگي و ظرافت کارهاي دستي مردمان اين منطقه در 2500 سال پيش نيست بلکه همچنين نشان‌گر آن است که نياکان ما تاچه اندازه درپي کشف و خلق زيبايي و ايجاد زندگي بهتر و لذت بردن از ظرافت‌هاي آن بوده‌اند . به اين معنا که زندگي آن‌ها تنها براي حفظ و ادامه بقا نمي‌گذشته بلکه اين مکان نشان از وجود يک تمدن بسيار رشد يافته است.

"وو شينهو" مدير "موسسه باستان شناسي "شينگجوانگ" در آکادمي علوم اجتماعي چين" برهمين اساس مي‌گويد:«اين بزرگترين کشف در مقبره‌هاي زرتشتي است که تاکنون در تاريخ شينگجوانگ صورت گرفته است.

برخي باستان شناسان مي‌گويند که کاوش‌ها احتمالا اثبات مي‌کند که خاستگاه آيين زرتشتي فلات پامير، درست همين جا زير پاي ما بوده است.»

طبق اين گزارش به نقل از باستان شناسان چيني همه شواهد به اين نتيجه يا فرضيه انجاميده است که: خاستگاه آيين زرتشتي در شرق فلات پامير چين بوده است.

تا امروز باستان شناسان همچنان برسر خاستگاه اصلي اين دين با يکديگر بحث و مناقشه داشته‌اند اما اکنون دراين جا ما کهن‌ترين و از نظر مقياس ومساحت بزرگترين ويرانه هاي به جامانده از زرتشتيان را کشف کرده‌ايم که داراي تمام نمادهاي شاخص دين زرتشتي است.

اين باستان شناسان مدعي هستند که شايد آثار باستاني ديگري از اين آيين، در بخش‌هاي ديگري از جهان وجود داشته باشد که هنوز کشف نشده‌ درزيرخاک باقي مانده‌اند، اما در حال حاضر اين يک نتيجه‌گيري منطقي است که بگوييم خاستگاه و منشا دين زرتشتي نه سرزمين پارس که اينجا بوده است.

اين گزارش در پايان افزوده است که اين فرضيه شايد منطقي باشد اما قطعا تکان دهنده و بسيار مناقشه برانگيز است .درعين حال درهرحال کاوش‌ها در فلات پامير ادامه خواهد يافت تا دستاوردهاي شگفت انگيز بيشتري را دراين زمينه کشف کند.


 قصار اما... 

 اگر شاد بوديد آهسته بخنديد تا غم بيدار نشو و اگر غمگين بوديد آرام گريه كنيد تا شادي نااميد نشود .

منبع : malum-h.persianblog.ir


 خبر 

چه عواملي مانع ثبت جهاني ماسوله‌اند؟

‌دبيرکل کميسيون ملي يونسکو در ايران، در سفر به گيلان از موزه‌ي ميراث روستايي گيلان و شهر تاريخي ماسوله ديدن کرد.

سعيدآبادي ضمن حضور در موزه‌ي ميراث روستايي گيلان به خبرنگار ايسنا در گيلان گفت: ثبت جهاني ماسوله با توجه به تاريخ غني‌اي که دارد، جزو آرزوهاي مردم کشور است و همه بايد با هم تلاش کنيم تا اين شهر تاريخي در يونسکو ثبت شود، زيرا ثبت جهاني ماسوله نقش بسزايي در حفظ تاريخ زنده‌ي اين شهر دارد.

وي درباره‌ي موانع ثبت جهاني ماسوله توضيح داد: رعايت نکردن ضوابط حاکم بر حريم منظري شهر تاريخي و مغايرت کاربري‌ها و ساخت‌وسازهاي انجام‌شده در اين حريم (ساختمان‌هاي اداري)، بي‌توجهي به ميراث معنوي غني موجود (آداب آييني، مراسم مذهبي و ...) از جمله‌ي اين موانع است.سعيدآبادي اظهار کرد: بي‌توجهي به اصالت و يکپارچگي شهر تاريخي، روش‌هاي سنتي ساخت، معماري و تلاش براي غني سازي آن، نبود مديريت منسجم با رويکرد حفاظتي و توسعه‌ي پايدار بوم‌آورد، بي‌توجهي به ظرفيت‌هاي تاريخي و فرهنگي با رويکرد گردشگري و نبود تکافوي اعتبارات مورد نياز براي تحقق اهداف حفاظتي و توسعه‌اي از ديگر موانع ثبت اين اثر محسوب مي‌شوند.

وي بيان کرد: فرصت زيادي براي ثبت جهاني اين شهر تاريخي زنده نداريم، همه بايد تمام توان‌مان را به‌کار بگيريم و وظيفه‌ي اداره‌ي ميراث فرهنگي گيلان در اين زمينه، دوچندان است.

در ادامه، دبيرکل کميسيون ملي يونسکو از موزه‌ي ميراث روستايي گيلان ديدن کرد و درباره‌ي هنر «رشتي‌دوزي» استان که يکي از صنايع دستي به ثبت رسيده در آثار ملي کشور است، گفت: رشته‌ي رشتي‌دوزي قابليت ثبت در يونسکو و عرضه به بازار جهاني را دارد.

وي ادامه داد: بسيار علاقه‌منديم با برگزاري نمايشگاه تخصصي در مقر کميسيون ملي يونسکو در تهران و دعوت از نمايندگان سازمان‌هاي جهاني و ساير گروه‌هاي مرجع، توانمندي‌هاي گيلان را در حوزه‌هاي فرهنگي، تاريخي، طبيعي و صنايع دستي به‌نمايش درآوريم.

او پس از ديدن مراسم آييني «تيرماه سيزده» نيز اظهار کرد: تمام تلاش خود را در زمينه‌ي ثبت نمايش آييني «تيرماه سيزده» و ساير آيين‌هاي بومي - محلي در قالب پرونده‌هاي ميراث ناملموس گيلان خواهيم کرد.


ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق در فهرست ميراث ناملموس يونسکو

دبيرکل کميسيون ملي يونسکو در ايران، از همکاري و مشارکت خود براي ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق در فهرست آثار ناملموس يونسکو خبر داد.

به گزارش مهر ، محمدرضا سعيدآبادي در ديدار با استاندار ، مديرکل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري گيلان و ساير مديران کل استان اظهار کرد: برگزاري اين نشست با حضور استاندار، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و مديران کل استان نشان‌دهنده علاقه و اشتياق آنها براي همکاري‌هاي همه‌جانبه است.

وي با اشاره به احساسات قلبي خود نسبت به گيلان افزود: به نقل از استاد الهي قمشه‌اي، زندگي چيزي جز دانايي، زيبايي و نيکويي نيست و بنده اعتقاد دارم که گيلان تجلي اين سه خصلت است.

دبير کل کميسيون ملي يونسکو در ايران با بيان اينکه استان گيلان در حوزه دانش سرآمد است، تصريح کرد: به لحاظ زيبايي شهرت جهاني دارد و در راستاي نيکويي در حرکت است.

سعيدآبادي به موضوع جهاني شدن اشاره کرد و افزود: خطر جهاني شدن از ديدگاه يونسکو يکسان بودن و يکرنگ شدن، تنها چيزي که مي‌تواند در برابر اين خطر قد علم کند تنوع فرهنگ‌ها است.وي، تلاش براي ثبت ميراث ناملموس گيلان، ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق با توجه به دارا بودن تنوع پوششي و تنوع غذايي، تقويت جاده ابريشم به عنوان يک شاهراه ارتباطات فرهنگي و اجتماعي، ايجاد ذخيره‌گاه‌هاي زيست‌توره در گيلان و... از جمله موضوعاتي نام برد که مي‌شود در آن همکاري و مشارکت داشت.


 اخبـــــــــار 

اولين نمايشگاه مجموعه آثار "کمال‌الدين بهزاد"

اولين نمايشگاه آثار "کمال‌الدين بهزاد" يکم شهريور ماه در نگارخانه کمال‌الدين بهزاد برگزار مي‌شود.

اميرحسين خاکپور مدير نگارخانه کمال‌الدين بهزاد در گفتگو با خبرنگار تجسمي باشگاه خبرنگاران گفت: "نگارخانه کمال‌الدين بهزاد" در مردادماه تعطيل است و در حقيقت برنامه‌ريزي براي برگزاري نمايشگاه در اين نگارخانه براي شهريور ماه صورت گرفته است.

وي افزود: برنامه‌ريزي صورت گرفته اولين نمايشگاه اين نگارخانه پس از تعطيلات يکم تا هفتم شهريور ماه برگزار مي‌شود.

مدير نگارخانه کمال‌الدين بهزاد عنوان کرد: در سالن اصلي اين نگارخانه نمايشگاه گروهي نقاشي با آثار هنرمندان نقاشي کشورمان و برخي هنرمندان جوان برگزار مي‌شود.

خاکپور خاطرنشان کرد: نمايشگاه‌هاي اين نگارخانه از شهريور تا پايان سال 93 به صورت هفتگي ادامه دارد.

زيرساخت گردشگري در کشورهاي عضو اکو مورد توجه قرار گيرد

به گزارش فارس از شهرستان رامسر، ابراهيم باي سلامي ظهر امروز در کنفرانس بين‌المللي گردشگري سلامت صنعت گردشگري را از پيچيده‌ترين صنايع در جهان دانست.

وي اظهار داشت: در فرايند ميزباني و ميهماني وقتي بخواهيم به عنوان ميهمان از اين فرايند درآمد کسب کنيم مساله بسيار سخت و پيچيده است.

رئيس انجمن علمي گردشگري ايران با بيان اينکه گردشگري در جوامع سنتي وجود ندارد، افزود: اين تصور اشتباه وجود دارد که برخي تصور مي‌کنند در جوامع سنتي چيزي به نام گردشگري داريم بلکه آن جهانگردي بود که امروز ديگر چيزي به نام جهانگردي نداريم.

اين مسئول گفت: در صنعت گردشگري به دنبال اين هستيم که هم ميهمان و هم ميزبان به اهداف و منافع خود برسند.

باي اسلامي با اشاره به نبود يک هتل مناسب و مطابق با استانداردهاي بين‎المللي در مازندران تاکيد کرد: در استاني مانند مازندران که مي‌تواند به اندازه اروپا گردشگر جذب کند يک هتل استاندارد نداريم.

وي به طبخ غذاهاي خوب در مازندران اشاره کرد و افزود: تنها داشتن غذاي مناسب در استان نمي‌توان گردشگر جذب کرد.

رئيس انجمن علمي گردشگري ايران صنعت توليد ميوه‌هاي متنوع و ارگانيک در مازندران را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: هنوز نتوانسته‌ايم اين ظرفيت را به عرصه صنعتي و گردشگري برسانيم.

اين مسئول افزود: ايجاد و توسعه صنعت گردشگري نياز به مجموعه‌اي از مسائل پيچيده و ظريف دارد.

باي سلامي گفت: 70 درصد گردشگران امروزي در انتخاب مقاصد گردشگري خود از اينترنت استفاده مي‌کنند اما ما براي نمايش اسلايدهاي خود در اين کنفرانس هم با مشکل مواجه هستيم.

وي با اشاره به موضوع سخنراني‌هايي که تا امروز توسط ميهمانان انجام شده است، افزود: با توجه به اين سخنراني‌ها متوجه مي‌شويم که به جز يک يا دو کشور عضو اکو در بقيه کشورها ضعف‌هاي قابل توجهي در زيرساخت‌هاي گردشگري وجود دارد.

رئيس انجمن علمي گردشگري ايران گفت: مشارکت تخصصي مراکز بخش خصوصي همچنين مشارکت مردم عادي و حتي رانندگان تاکسي مي‌تواند در اين طرح موثر باشد.

وي با بيان اينکه در مازندران راه مناسب نداريم، افزود: براي رفتن به تهران گاهي بايد 16ساعت در جاده منتظر ماند که اين مساله نه تنها سبب سلامت نمي‌شود بلکه نتيجه برعکس مي‌دهد.

زمين لرزه به آثار تاريخي آبدانان و دهلران رحم نکرد

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ايلام گفت: آثار تاريخي و بقاع متبرکه در شهرستان هاي دهلران و آبدانان در اثر زمين لرزه روز گذشته خسارت ديدند.

«عبدالمالک شنبه زاده» در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار کرد: پس از وقوع زمين لرزه روز گذشته در بخش مورموري و وقوع بيش از 70 پس لرزه، بسياري از مکان هاي تاريخي و مذهبي در شهرستان هاي آبدانان و دهلران دچار آسيب شد.

وي افزود: گروه هاي ويژه اي به منظور بررسي ميزان تخريب اين آثار به مناطق زلزله زده اعزام شده اند.

شنبه زاده ادامه داد: بر پايه بررسي ها و بازديد کارشناسان بين 5 تا 15 درصد از مکان هاي تاريخي و بقاع متبرکه مناطق زلزله زده خسارت ديدند.

وي بيان کرد: آثار تاريخي نظير پشت قلعه، قلعه هزاردر و امام زاده پيرمحمد(ع) در آبدانان قلعه شاخ و امام زاده سيد ابراهيم (ع) در شهرستان دهلران دچار خرابي و ترک خوردگي شده اند.

مديرکل ميراث فرهنگي ايلام گفت: بقعه امامزاده صالح (ع) در بخش ماژين و پل تاريخي ‌گاوميشان‌ شهرستان دره شهر و قلعه ميرغلام هاشمي آبدانان دچار آسيب شده اند.

شنبه زاده اضافه کرد: به محض جمع آوري اطلاعات و بررسي دقيق کارشناسان ميراث فرهنگي و برآورد خسارت، وضعيت و ميزان آسيب هاي وارده به آثار تاريخي اعلام خواهد شد.

استان کهن ايلام يکي از مناطق نخستين استقرار انسان است.

اين استان داراي بيش از يک هزار و 500 اثر تاريخي، مذهبي و طبيعي است.

صبح روز دوشنبه زمين لرزه اي با قدرت 6.2 ريشتر بخش مورموري شهرستان آبدانان را لرزاند که به منازل مسکوني، تجاري و ارادي در شهرها و روستاها خسارت بسياري وارد کرد.

همچنين دوشنبه زلزله ديگري با قدرت 5.8 ريشتر بخش موسيان شهرستان دهلران را لرزاند که به شش روستاي منطقه آسيب وارد کرد. دنياي عكس 
 دو خواهر روي تراس- اثر: پير آگوست رنوآر 1881 - محل نگهداري: موسسه هنري شيكاگو


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون