جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3135- تاریخ : 1393/05/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


باور، تعهدو پشتكار پله هاي موفقيت


نخستين طلاي المپيکي جودو در نانجينگ به دست آمد


مشاهير


آموزشي


كوتاه از ورزش جوانان


آيينه شهر


 باور، تعهدو پشتكار پله هاي موفقيت 

 
وقتي وارد يک تنگنا مي‌شويد و همه چيز مخالف شما مي‌شود، طوري که به نظرتان مي‌رسد حتي يک دقيقه ديگر هم نمي‌توانيد تحمل کنيد، اين دقيقاً همان زمان و مکاني است که جريان عوض مي‌شود.»هريت بيچ استو

مطمئنم که شما هم قبلاً در همچنين وضعيتي بوده‌ايد. هر چقدر هم که سخت تلاش مي‌کرده‌ايد، همه تلاش‌هايتان به نظر بيهوده مي‌رسيده است. اما نبايد نااميد شويد، زيرا بعضي از بزرگترين پيروزي‌هاي زندگي براي کساني اتفاق افتاده است که باوجود شرايط خارجي، تحمل کرده‌اند. پيشرفت به سمت درک اهداف شخصي، پيشرفتي خطي و محدود نيست.

موفقيت بعد از مجموعه‌اي از شکست‌ها، بن‌بست‌ها و پيروزي‌هاي کوچک اتفاق مي‌افتد.

اين خود مسير رسيدن به هدف است که تعيين مي‌کند به چه انساني تبديل شويد. رهبران موفق به شما توصيه مي‌کنند که مسير رسيدن به هدف پايه و اساس پيروزي و موفقيت شماست، احتمالاً داستان توماس اديسون را شنيده‌ايد که بعد از شکست‌هاي مداوم به کشف لامپ برق دست پيدا کرد. او براي کشف چيزي که امروز يکي از بزرگترين اکتشافات تاريخ به شمار مي‌رود، بيشتر از هزار مرتبه تلاش کرد.

موفقيت نزديک‌تر از چيزي است که فکر مي‌کنيد

ممکن است با خود فکر کنيد و بگوييد که انگيزه اي نداريد که براي رسيدن به موفقيت در آن 1000 شکست را تجربه کنيد. اما اگر کشف اديسون نياز به 1000 مرتبه تلاش قبل از موفقيت داشت چه؟ مي‌بينيد گاهي فرايند، راه به سمت موفقيت را نشانتان مي‌دهد. اگر هدفتان با مقياسي قابل اندازه‌گيري باشد، شکست شما ممکن است به اندازه توماس اديسون برجسته نباشد.

از طرف ديگر اگر هدف شما تاثير گذاشتن بر انسانيت در مقياس جهاني باشد، فرايند دنبال کردن هدفتان مطمئناً نيازمند شکست‌هاي غيرقابل انتظار خواهد بود. مقياس يک هدف است که روندي که فرد طي مي‌کند و کارهايي که براي رسيدن به آن لازم است را تعيين مي‌کند.

اين را در نظر بگيريد، اگر تلاش شما نيازمند صرف زمان و صبر بود و اين را از قبل مي‌دانستيد چه؟ آيا باز هم مداومت داشتيد؟ خيلي وقت‌ها بخاطر بسياري عوامل نامشخص از دنبال کردن يک هدف دست مي‌کشيم.

به ناچار بخاطر ترس از ناشناخته‌ها، دلسرد مي‌شويم تا اينکه آن را بعنوان يک چالش در آغوش بگيريم. اين ترس از راه پيش رو است که ضعيفمان مي‌کند زيرا عدم قطعيت نشان مي‌دهد که موفقيت ممکن است دست‌نيافتني باشد.توصيه ما براي غلبه بر ترس از شکست اين است که زمان را فراموش کرده و در عوض از مسير لذت ببريد. اگر کاري که انجام مي‌دهيد را دوست داشته باشيد و کاري را انجام دهيد که دوست داريد، آنوقت روند کار مي‌تواند تمرکز اصلي شما شود.

استفان کووي در کتاب معروف خود، 7 عادت افراد موثر، عنوان مي‌کند که وقتي با در نظر داشتن انتها، به هدفمان فکر مي‌کنيم، راهي به سمت موفقيت برايمان طراحي مي‌شود.

افراد به دلايل مختلف از رسيدن به هدفشان دلسرد مي‌شوند. اعتقاد من اين است که هدف ممکن است همراه با عشق و عزم شما نباشد. در اين صورت بايد عشقي نابودنشدني و عزمي راسخ براي رسيدن به آن هدف در خود ايجاد کنيد. به هيچ وجه نبايد به شکست فکر کنيد.

لحظه‌اي به اين مسئله فکر کنيد. کدام بزرگتر است، لذت موفقيت يا بدبختي شکست؟ آيا براي موفقيت انگيزه داريد يا انگيزه داريد که از درد جلوگيري کنيد؟ روانشناسان به اين اصل درد-لذت مي‌گويند.

براي درک هدفتان بايد علاوه بر پشتکار و مداومت در کار، باوري انکارناپذير به موفقيتتان داشته باشيد. براي اين منظور داشتن پشتکار دائمي اهميت بسيار زيادي دارد، زيرا اين عادات روزانه‌تان است که شما را به سمت موفقيت يا شکست راهنمايي مي‌کند.

قبل از اينکه دلسرد شويد، کمي به خودتان استراحت دهيد.

گاهي اوقات يک وقفه کوتاه از روندي که براي رسيدن به هدفتان داريد، ذهنتان را روشن‌تر کرده و ديد بازتري به شما مي‌دهد. آلبرت انيشتين گفته است، «هيچوقت نمي‌توانيد مشکلي را با همان سطح فکري که در ابتداي کار داشتيد حل کنيد.» به همين دليل نگاه کردن به هدفتان با ذهني تازه به شما اين امکان را مي‌دهد که فرصت‌هاي ممکن که قبلاً برايتان روشن نبوده را ببينيد.

هيچکس نمي‌داند رسيدن به موفقيت چقدر طول مي‌کشد.

اگر با باوري انکارناپذير و تعهد و پشتکار هدفتان را دنبال کنيد، مطمئناً به موفقيت خواهيد رسيد. ضمن اينکه مسيرتان هم لذت‌بخش‌تر از خود موفقيت خواهد شد.

بيتوته


  نخستين طلاي المپيکي جودو در نانجينگ به دست آمد 

 
جودوکار وزن منهاي صد کيلوگرم ايران مدال طلاي دومين دوره المپيک نوجوانان و جوانان را که به ميزباني نانجينگ چين در حال برگزاري است، کسب کرد.به گزارش ايرنا، رامين صفويه دارنده مدال برنز مسابقات قهرماني نوجوانان جهان در آمريکا بر روي تاتامي رفت و ابتدا دومنيک سلدت از آلمان را شکست داد تا راهي ديدار نهايي شود.وي سپس در ديدار پاياني روستيس داشکف از قرقيزستان را از پيش رو برداشت تا مدال طلا را براي کاروان ورزشي ايران به ارمغان بياورد. صفويه تنها نماينده جودوي ايران در بازي هاي المپيک نوجوانان و جوانان محسوب مي شود.

پيش از اين مهدي اسحاقي در رشته تکواندو تنها مدال طلاي کاروان ايران را به دست آورده بود.


 مشاهير  

هوشنگ سيحون

قسمت سوم

کريم طاهرزاده بهزاد، طرح آرامگاه فردوسي را پيشنهاد کرد و اين طرح در سال 1313 خورشيدي افتتاح شد (بحر العلوم، 1355: 33). به علت نا آشنايي سازندگان به فنون آزمايش خاک، محاسبه نکردن دقيق و بي اطلاعي از وضعيت آب‌هاي زير زميني ناحيه‌ طوس، ساختمان از همان نخستين سال‌ها، شروع به نشست کرد و پس از 30 سال، هوشنگ سيحون با حفظ طرح اوليه و الحاقات جديد، بنايي جديد ساخت. پس از برگزاري جشن هزاره‌ فردوسي و آغاز جنگ جهاني دوم، به علت عدم تأمين اعتبار مالي، تا سال 1323 خورشيدي، انجمن آثار ملّي عملاً فعاليتي نداشت و در آذر ماه همين سال، فعاليت خود را از نو آغاز کرد. دو اقدام اوليه انجمن آثار ملّي، در دوره‌ دوم فعاليت خود، توجه به ساخت آرامگاه ابوعلي سينا و آرامگاه سعدي (طرح مشترک محسن فروغي و علي اکبر صادق به سال 1328 خورشيدي) بود.

طرح ساخت آرامگاه ابوعلي سينا، به مناسبت هزارمين سال تولد ابوعلي (1330 خورشيدي)، از اولين کارهاي دوره‌ دوم فعاليت انجمن آثار ملّي بود. هيئت موسسان انجمن آثار ملّي، در سال 1324 خورشيدي، با پيش فرض برتري تلفيق معماري قديم و جديد، يک مسابقه معماري بين معماران آن دوره ترتيب داد که با نظر مساعد آندره گدار و محسن فروغي، طرح هوشنگ سيحون به عنوان بهترين طرح مسابقه برگزيده شد. جايزه بهترين طرح، اجراي ساختمان بود. بعد از تصويب نهايي طرح در سال 1326 خورشيدي، انجمن آثار ملّي، تصميم به ساخت مقبره‌ ابن سينا گرفت. به گزارش انجمن آثار ملّي، سيحون در آن زمان براي تکميل تحصيلات خود، در پاريس به سر مي‌برد و پس از آگاهي از تصميم انجمن آثار ملّي در خرداد ماه سال 1327 خورشيدي، طرح نهايي را که در اصل به عنوان پايان‌نامه‌ خود در پاريس ارائه کرده بود، به انجمن آثار ملّي فرستاد.

در سال 1328 خورشيدي، قرار داد ساخت مقبره به شرکت پيمانکاري ابتهاج و شرکاء واگذار شد. مهم ترين امتياز اين شرکت، استخدام مهندس پولاک (polak)، اهل کشور چکوسلوواکي، براي محاسبه و نظارت بر اجراي طرح بود. ساخت مقبره از خرداد ماه همان سال آغاز شد. محمد تقي مصطفوي، درباره‌ايده طراحي مقبره مي‌نويسد.

تفاوت آرامگاه ابو علي سينا با گنبد قابوس

اختلاف عمده که برج آرامگاه ابو علي سينا با گنبد قابوس دارد دو چيز است: يکي اين که به مناسبت موقعيت و محدود بودن فضاي آرامگاه ابوعلي و همچنين توجه به ميزان مخارجي که پيش بيني مي‌گشت، ابعاد برج آرامگاه ابوعلي، نصف ابعاد گنبد قابوس در نظر گرفته شده است و در ابتداي امر، چنين تصميمي نگرفته بودند، لکن محذوراتي، انجمن آثار ملّي را وادار نمود که از آقاي مهندس سيحون، طراح و ناظر آرامگاه بخواهد تا ابعاد ساختمان را به نصف تقليل دهد. اختلاف عمده‌ ديگر اين است که فاصله بين ترک‌هاي آرامگاه ابو علي سينا باز و گشاده است، در صورتي که بناي گنبد قابوس از بنياد تا [بالا جز] در ورودي و روزنه‌ کوچکي در پايين گنبد، هيچ گونه منفذي به خارج ندارد و به سبک زمان آن دوران، چون دخمه‌ تاريک و فاقد روشنايي است و اين ابتکار يعني بازگذاردن فواصل ترک‌ها در برج آرامگاه ابوعلي، علاوه بر آن که با وضع اقليمي همدان و بادهاي شديد آن سرزمين، بسيار عمل به مورد مستحسن به شمار مي‌رود، اصولاً بناي مزبور را به صورتي بسيار جالب و مطبوع در آورده، آن را بس زيبا تر و پسنديده تر از آنچه تصور مي‌رفت ساخته است.

ادامه دارد...


 آموزشي 

يك بغل آرامش در زندگي ....

منبع:ايرانيان/سيد آرش تقوي

قسمت ششم

-چند نفر از شما هنگامي كه در تاكسي،مترو يا پشت ميز كارتان هستيد،به فشاري كه گوشه هاي داخلي كفش تان كه به دهانه ي خارجي پاهاي تان وارد مي كند،فكر كرده ايد؟

-چندنفر تا به حال،هنگامي كه جايي نشسته ايد،به اين مسئله دقت كرده ايد كه عضله ي دست شما چه فشاري به دسته ي صندلي وارد مي كند؟

-چند نفر از شما هنگامي كه موبايل تان را در دست داريد،به مقدار فشاري كه انگشتان دست تان به پشت موبايل و فشاري كه موبايل به انگشتان شما وارد مي كند،فكر كرده ايد؟

اين «چقدرفشار»به معناي اندازه گيري زياد نيست بلكه به معناي حس آن فشار است.مهم تر از همه،چند نفر از شما توانسته ايد حالت گونه هاي تان را در صورت تان حس كنيد؟نه اين كه در موردش فكر كنيد.آگاهي حس در واقع آگاهي ما از دريافت حس هاي 5 گانه است.

اين كه چه اتفاقي مي افتد،كمتر شكل كلامي دارد اما وقتي آن اتفاق را مي بينيم،در ذهن مان مضطرب مي شويم.يعني وقتي درباره اتفاقي صحبت مي كنيم،آن اثر اضطراب را ندارد.

با«حال»باش

در آگاهي حس،اين اتفاق درباره ي تصاوير ذهني مي افتد كه شما وقتي رايحه اي را بو مي كشيد،چيزي را مي بينيد،صدايي را مي شنويد يا چيزي را حس مي كنيد،فقط در لحظه ي حال مي تواند وجود داشته باشد.

ادامه دارد...


 كوتاه از ورزش جوانان 

شمشيربازان برتر نوجوان و جوان کشور در اسلحه فلوره معرفي شدند

به گزارش باشگاه خبرنگاران، ديدارهاي انفرادي مسابقات شمشيربازي قهرماني نوجوانان و جوانان کشور در اسلحه فلوره نوجوانان با حضور 32 بازيکن از 12 استان برگزار شد و در پايان 81 ديدار مقدماتي و 35 ديدار حذفي امير نساجي از استان اصفهان به عنوان نخست دست يافت و آرش ملک ثبات از استان يزد هم دوم شد. ضمن اينکه حامد زماني و مرتضي مصور، هر دو از استان اصفهان به طور شهاب شمس تبريزي از استان تهران دوم شد و سهيل مشهدي حيدر از استان آذربايجان غربي و اسماعيل مرادي از استان اصفهان هم به طور مشترک سوم شدند.در ديدارهاي انفرادي عنوان نخست تيمي به اصفهان رسيد. زنجان دوم شد و آذربايجان غربي و اصفهان هم در رده سوم مشترک ايستادند.


برترين هاي مسابقات بوکس نوجوانان قهرماني کشور در بانه شناخته شدند

به گزارش باشگاه خبرنگاران، بر اساس اين گزارش، در اين مسابقات 258 بوکسور در قالب 34 تيم از 31 استان سراسر کشور در 13 وزن با يکديگر به رقابت پرداختند که در پايان علي قاسم آبادي از گلستان در وزن 46 کيلوگرم، محمد امين ظفري از چهارمحال و بختياري در 48 کيلوگرم، عرفان جمال زهي از سيستان و بلوچستان در 50 کيلوگرم، اميررضا محمدي از لرستان در 52 کيلوگرم، محمد امين کرد از سيستان و بلوچستان در 54 کيلوگرم و علي ايران منش از کرمان در 57 کيلوگرم با قرار گرفتن بر سکوي نخست به نشان طلا دست يافتند.در اوزان 60 کيلوگرم عليرضا محمدي از مازندران، 63 کيلوگرم علي مهران فر از کهکيلويه و بوير احمد، 66 کيلوگرم جواد سليمان زاده از آذربايجان شرقي، 70 کيلوگرم امير مرتضي پور موحد از قزوين، 75 کيلوگرم عليرضا گراوند از لرستان، 80 کيلوگرم مرتضي الماسي از لرستان و در 80+ کيلوگرم سيدمحمدرضا قريشي از گيلان عنوان قهرماني را کسب و مدال زرين طلا را بر گردن آويختند.

در رده بندي تيمي استان لرستان با کسب 26 امتياز به مقام قهرماني دست يافت و تيم هاي تهران با کسب 19 امتياز و سيستان و بلوچستان با کسب 18 امتياز به ترتيب در مکان دوم و سوم قرار گرفتند.


 آيينه شهر 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون