جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3135- تاریخ : 1393/05/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


طنـز ميــوه‌اي


توليد بادام زميني ضدحساسيت توسط دانشمندان


خوشمزه‌ترين و رويايي‌ترين رشته دانشگاهي


گنده تر از دروغ


داستانك


اما خبر


 طنـز ميــوه‌اي 

مجيد رسا

بعد از ظهر روز جمعه وقتي باجناق و عهد و عيالش اومدن خونه ي ما، خانومم منو به هر طريق ممكن كشيد توي آشپزخونه و يواشكي و طوري كه كسي متوجه نشه گفت: عرضه نداري كه سر راه داري ميايي خونه از اين ماشين هايي كه كنار جاده ايستادن ميوه بخري!

الان من بايد برم مغازه چند برابر قيمت ميوه تهيه كنم، دندان قروچه اي كرد و همانطوري كه چپ چپ به من نگاه مي كرد؛ با لبخند سيني چايي رو برد توي پذيرايي ...

روز شنبه وقتي كه از سركار بر مي گشتم منزل اين نهيب «عرضه نداري!» توي گوشم مي‌پيچيد و هر از گاه كنار جاده رو نظاره مي كردم كه يكباره از خط وسط جاده با ديدن كاغذ چهار گوش چوب داري كه روش نوشته شده بود « موز كيلويي 3500 تومان » به هر زحمتي بود خودم رو كنار كشيدم و به جهت اينكه از وانتي موز فروش 100 متري جلوتر رفته بودم بناچار مجبور به دنده عقب اومدن با فلاشرهاي روشن توي اون شلوغي جاده شدم همش خدا خدا مي كردم كسي به من نزنه يا اينكه پليس سر نرسه و يه جريمه توپول نكنه كه خستگي به تنم بمونه، بوق ممتد اتومبيل‌هاي عبوري رو مي شنيدم و بعضي‌هاشون از توي ماشين ها چيزي به من مي گفتند كه البته من صداشون و نمي شنيدم.

بالاخره به وانتي كه رسيدم با تون صداي مايه داري گفتم آقا 5 كيلو از اون بالا برام بكش!

حاجي هم سبيل هاشو تاب داد و به من گفت: براي اينكه (رند) بشه 7 كيلو كشيدم!

گفتم اشكال نداره چقدر مي شه؟ گفت: 49 هزار تومان !!!

با صداي نازكتر گفتم: مگه كيلويي 3500 تومان نيست؟‌!

گفت : مثل اينكه چشمات آلبالو گيلاس مي‌چينه! موزهااا ... خيار كه نيست !

انگار سواد نداري ؟! ....

كاغذ و دوباره نگاه كردم، ديدم نوشته «نيم كيلو 3500 تومان» منتها « نيم » آن اينقدر ريز نوشته شده كه از فاصله اي كه من ايستاده بودم هم خوانده نمي شد، چه رسد به خودروي در حال حركت!

مثل موز له شده وا رفته بودم نمي تونستم حرفي بزنم! اصلا چي بايد مي گفتم. تا حالا همه جور كلاهبرداري شنيده بودم ولي اينجوري شو!

آخه تا جايي كه يادم بود روز قبلش اتفاقي چشمم به قيمت موز داخل مغازه ميوه فروشي افتاد روي اتيكتش نوشته بود 5000 تومان. آن هم چه موزي! زرد قناري، اما حالا....

فروشنده با صداي طلبكارانش اينگار كه تازه فهميده بود من يه كارمند ساده ام گفت: چي كار كنم آقا؟ پول نداري چرا اذيت مي كني.

مردم ....

ديگه بقيه حرفهاشو نمي شنيدم. داشتم از دست داد و بيدادهاش فرار مي كردم .


 توليد بادام زميني ضدحساسيت توسط دانشمندان 

دانشمندان آمريکايي با تغيير شکل پروتئين‌ها در تلاش براي توليد بادام هندي ايمن ضدحساسيت هستند.به گزارش (ايسنا)، دانشمندان مرکز تحقيقات کشاورزي وزارت کشاورزي آمريکا با کشف چگونگي اصلاح پروتئينهاي خطرناکي که باعث واکنشهاي مرگبار مي‌شوند، مي‌توانند تا چند سال آينده آجيلهاي بدون حساسيت را وارد بازار کنند.آنها در حال حاضر به توليد بادام هندي ايمن نزديک شده‌اند و اميدوارند بتوانند بزودي به سراغ ساير آجيلها نيز بروند.

پروتئينهاي موجود در آجيل باعث يک واکنش حساسيت‌زا مي‌شوند که شامل خارش ملايم در دهان يا پوست تا آنافيلاکسي مرگبار است.اين واکنش در اثر پادتن‌هايي ايجاد مي‌شود که روي پروتئينها مي‌چسبند.دانشمندان دريافته‌اند که مي‌توانند شکل پروتئينها را تغيير داده و آنها را در برابر سيستم ايمني بدن نامرئي کنند.محققان کشف کردند با درمان پروتئينهاي سلولي در آزمايشگاه توسط ترکيبي از سولفيت سديم، مي‌توانند شکل آنها را تغيير دهند.آنها دريافتند که اين ترکيب مي‌تواند بطور موثري ساختار آلرژن‌هاي بادام هندي را مختل کند.دانشمندان در گام بعدي قصد دارند تجربياتي را بر روي همه آجيلها انجام داده و پروتئينهاي اصلاح شده را بر روي سلولهاي آزمايشگاهي بمنظور مشاهده واکنش آنها، آزمايش کنند.


 خوشمزه‌ترين و رويايي‌ترين رشته دانشگاهي 

به گزارش باشگاه خبرنگاران، هر سال دانشجويان در امتحانات مختلف و سخت شرکت مي کنند تا وارد دانشگاه شوند اما بازهم نمي توانند وارد رشته مورد علاقه خود شوند اما به نظر شما بهترين رشته دنيا چيست؟ پاسخ اين سوال را دانشگاه کمبريج داده است. اين دانشگاه به دنبال افرادي مي گردد که دوست دارند وارد رشته "دکتري شکلات شناسي" شوند. اين رشته همانطور که از اسمش به نظر مي رسد بسيار خوشمزه و رويايي خواهد بود. دانشگاه کمبريج اين رشته را تحت يک تحقيق آغاز کرده است و البته فعلا تنها از دانشجويان دکتري در رشته هاي مختلف دانشجو مي پذيرد. در حال حاضر تعداد بسياري از دانشجويان براي اين رشته ثبت نام کرده اند و بايد منتظر انتخاب نهايي باشند. به گفته مسئولين دانشگاه، افرادي که در اين رشته تحصيل مي کنند بايد به دنبال راهي باشند که بتوانند از آب شدن شکلات ها جلوگيري کنند. اين تحقيقات مي تواند آينده شکلات سازي دنيا را تغيير بدهد و يک رشته به دانشگاه اضافه کند.


 گنده تر از دروغ 

به نظر شما چرا استقلال مقابل سپاهان گل نزد؟

مهدي بيرنگ

- چون قيمت گل رفته بالا و او نمي خواهد از جيبش هزينه اي بابت گل بکند!

- چون هزينه گل نرفته بالا اما او يادش رفته پولي بابت خريد گل توي جيبش بگذارد بنابراين به سپاهان گل نزد!

- چون هزينه گل همان جور مثل ده سال پيش باقي مانده اما استقلال دوست دارد زماني گل بزند که هزينه گل همين جور مثل ده سال پيش نباشد!

- همه گزينه ها غلط است!

چون اگر استقلال گل مي زد ديگر سپاهان برنده بازي نبود!

- گزينه غلط است اگر فکر کنيم همه گزينه ها غلط است درست است!


 داستانك 

 اميدوار

مهدي طوسي

براي اينکه به خودت دلداري بدهي که کار تو جزو کارهاي تخصصي محسوب مي شود به بوي بد دهان و خوش بويي بعد از جويدن آدامس اشاره مي کني!

به اين فکر مي کني که اگر اين کار تخصصي نبود که الان خيلي‌هاي ديگر هم مي‌آمدند کنار تو و سر چهار راه آدامس مي فروختند!

نه، کار من تخصصي است چرا که اگر نبود الان خيلي از مشتري ها براي خريد آدامس به من مراجعه نمي کردند. حتما کار من تخصصي است چرا که اگر نبود من الان بايد در همان کار فرهنگي هنري و ورزشي که اصلا به دردش نمي خوردم باقي مي ماندم!

با همين چيزها سر خودت را گرم مي کني و به شغلت و آينده شغلي ات اميدوار مي شوي!


 اما خبر 

 سنت عجيب و خطرناک "نارگيلي" در هند

به گزارش باشگاه خبرنگاران، هندوستان کشوري است که امکان ندارد سالانه حداقل يک مراسم خيلي عجيب در آن برگزار نشود.هرکدام از اين مراسم هاي عجيب داراي قوانين خاص خود هستند و غالبا بسيار خطرناک و کشنده اند.

هرساله عده بسيار زيادي از مردم به يک روستاي دور افتاده در جنوب هند سفر مي کنند تا در يکي از مراسم هاي باورنکردني اين منطقه شرکت کنند.اين مراسم که بيشتر شبيه تنبيه براي مجازات انسان هاي خلافکار است به عنوان سنتي ديرينه براي افزايش سلامتي برگزار مي شود.

در اين مراسم يک رهبر مذهبي با کوبيدن نارگيل هاي محکم و سخت به سر داوطلبان آن ها را براي يک سال از هر بيماري بيمه مي کند.پس از اينکار هر داوطلب حال خاصي دارد براي مثال عده اي از شدت ضربه غش مي کنند و برخي هم بدون احساس دردي به دنبال جمع کردن خرده هاي نارگيل هستند.

به گفته افرادي که در اين مراسم شرکت مي کنند، گاهي اوقات آن ها براي ساعت هاي طولاني منتظر کوبيده شدن نارگيل به سرشان هستند و به يک ايمان قلبي به اين سنت عجيب رسيده اند که هيچ ريشه علمي در آن ديده نمي شود.تا به حال پزشکان بسياري از سراسر دنيا به روش هاي مختلف اعتراض خود را نسبت به اين مراسم عجيب نشان داده اند ولي هيچ فايده اي نداشته است و بازهم مراسم به قوت خود برگزار مي شود. پزشکان و متخصصين اين مراسم را يکي از خطرناکترين و کشنده ترين سنت هاي هندوستان مي دانند.

نظارت بر ضربان قلب با هدفون هوشمند

شرکت اينتل با همکاري 50 Cent به دنبال ساخت مجموعه‌اي از هدفون‌هاست که حسگرهاي آن‌ها، ضربان قلب کاربر را در تمامي اوقات حتي هنگام نشستن يا پياده‌روي اندازه‌گيري مي‌کنند.

به گزارش(ايسنا)، چون هدفون‌هاي SMS Audio BioSport In-Ear انرژي‌شان را از تلفن يا دستگاه پخش MP3 متصل مي‌گيرند، هيچ‌گاه نياز به شارژشدن ندارند. تمامي اطلاعات ضربان قلبي که اين گجت‌هاي هوشمند جمع‌آوري مي‌کنند، به صورت آنلاين قابل‌پست‌شدن و تحليل است و کاربران توصيه لازم را براي ارتقاي سلامتي‌ يا کاهش وزنشان دريافت مي‌کنند.اين ابزار داراي حسگر نوري جاسازي‌شده‌اي است که تغيير ضربان قلب را اندازه‌گيري مي‌کند و سيگنال‌هاي نويز ناشي از حرکت بدن و نور محيط را از بين مي‌برد.

هدفون‌هاي قابل‌جاسازي در گوش همچنين مجهز به نرم‌افزاري هستند که سرعت موسيقي را بر اساس سطح فعاليت کاربر تغيير مي‌دهد. شرکت‌هاي سازنده مدعي‌اند اين سيستم‌ها کيفيت صوتي بالايي ارائه مي‌دهند، همچنين ضدعرق و ضدآب بوده و به برنامه RunKeeper متصل مي‌شوند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون