جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3134- تاریخ : 1393/05/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

فضلي بيان کرد:
دلايل ادغام آفرينش‌هاي ادبي و هنري از زبان معاون فرهنگي کانون


اولين دوره مسابقات رباتيک در کانون مريوان برگزار شد

با انتخاب کانون به عنوان دبيرخانه بخش کودک و نوجوان
تدوين شيوه‌نامه جشنواره ملي "عفو و گذشت" در کانون استان آذربايجان‌غربي

با انعقاد تفاهم‌نامه‌اي با اداره‌کل فرهنگ و ارشاد صورت مي‌گيرد:
همکاري کانون در برگزاري بيست‌وهشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان

در مرکز فرهنگي‌هنري شماره 33 استان تهران برگزار شد:
جشن کتاب و کتاب‌خواني با حضور دو شاعر و نويسنده


اولين انجمن ادبي شعر در کانون اراک برگزار شد


 فضلي بيان کرد:
 دلايل ادغام آفرينش‌هاي ادبي و هنري از زبان معاون فرهنگي کانون 

معاون فرهنگي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در آيين تکريم و معارفه مديرکل مرکز آفرينش‌هاي ادبي و هنري، دلايل ادغام اين دو مديريت را تشريح کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، در اين آيين که براي تکريم مريم صباغ‌زاده‌ايراني مدير سابق مرکز آفرينش‌هاي ادبي و معارفه حسين موذن مديرکل جديد اداره کل آفرينش‌هاي ادبي و هنري کانون برپا شده بود، محسن فضلي معاون فرهنگي، اين مجموعه جديد را از بخش‌هاي مهم و تأثيرگذار کانون دانست و گفت متن اصلي کار معاونت فرهنگي را اين دو بخش همراهي مي‌کند و باعث شور و نشاط در ميان اعضاي مراکز فرهنگي‌هنري مي‌شود و بخش قابل توجهي از اعتبار کانون و پايداري و ماندگاري اعضاي مراکز، مرهون فعاليت‌هاي تخصصي اين دو بخش است.

وي با اشاره به تغيير و تصويب سازمان‌نماي جديد کانون توضيح داد که به خاطر الزام‌هاي قانوني بايد اين دو مرکز با هم ادغام مي‌شد چرا که معاونت برنامه‌ريزي و مديريت منابع انساني رياست جمهوري معتقد است تعداد مديريت‌ها بايد کاهش يابد و براي هر معاونت 3 مديريت تعريف شود. معاون فرهنگي کانون افزود: اين ادغام با دقت و بررسي کافي صورت گرفته است چراکه مربيان اين دو مجموعه، تحت پوشش نظام پاره‌وقتي هستند و اين دو بخش در اين زمينه از رويه واحدي در انجام امور پي‌روي مي‌کنند. وي در عين حال گفت: ادغام به معني در هم تنيدگي اين دو بخش نيست. همراهي‌ها بايد در اين واحد شکل بگيريد، ولي بايد تشخُص و هويت آنان حفظ شود و همکاران تلاش کنند تا زمينه و بستر را براي اين امر فراهم آورند. فضلي در بخشي از سخنانش خاطرنشان کرد: صباغ‌زاده چه در زماني که مسووليت داشت و چه زماني که کارشناس بود با ما همراهي خوبي داشت. او در مواضع خود مستحکم و پراستدلال بود و احساس مسووليت بالايي نسبت به کار و همکاران خود داشت. وي بانويي مولف، آگاه و داناست و باعث سربلندي کانون است.

فضلي يادآور شد: موذن گزينه خوبي براي مديرکلي مرکز آفرينش‌هاي ادبي و هنري کانون است. او هنر و ادبيات را به خوبي مي‌شناسند و دستي بر قلم دارد. کسي را مي‌خواستيم که مسووليت اين مرکز را به او بسپاريم که آگاه و توانا باشد در عين حال اين مجموعه را درک و فضاي مفاهمه ايجاد کند و اين ويژگي‌ها در موذن جمع بود.

معاون فرهنگي کانون در پايان گفت: امتياز موذن اين است که هم در حوزه تخصصي و هم در مديريت استاني فعاليت کرده است.

لذت ادبيات را به کودکان و نوجوانان بچشانيم

مديرکل جديد آفرينش‌هاي ادبي و هنري کانون ديگر سخنران اين مراسم، در ابتداي سخنانش از محسن فضلي به خاطر دعوت به همکاري در اين مرکز، قدرداني و اظهار اميدواري کرد که بتواند همکار خوبي در معاونت فرهنگي کانون باشد.

حسين موذن در ادامه از مديران گذشته مرکز آفرينش‌هاي ادبي کانون هم‌چون وحيد طوفاني‌اصل، علي خانجاني، خسرو آقاياري، زنده‌ياد خليل عمراني و مهدي ميرکيايي ياد کرد. وي هم‌چنين گفت: همه عمرم صرف ادبيات شده و ادبيات جزء جدانشدني زندگي من است، عضو آفرينش‌هاي ادبي کانون بودم، تحصيلات دانشگاهي من ادبيات بوده، نزديک به 10 سال ادبيات در دانشگاه‌هاي مختلف تدريس کردم و 14 سال رييس يکي از انجمن‌هاي ادبي کشور و هم‌چنين دبير اولين و دومين کنگره سراسري شعر جوان بودم. مدير آفرينش‌هاي ادبي و هنري کانون در پايان با بيان اين‌که ما بايد لذت ادبيات شيرين فارسي را به کودکان و نوجوانان بچشانيم و ادبيات را به آنان معرفي کنيم، افزود: بسياري از منابع ما، منابع دست اولي بوده که در دنيا بي نظير است.

آشنايي کامل با هنر و ادبيات ويژگي مديرکل جديد

مديرکل آموزش و پژوهش کانون در اين آيين ضمن ابراز خردسندي از اين که مسووليت مرکز آفرينش‌هاي ادبي و هنري کانون به موذن سپرده شده است، افزود: اين دو بخش مهم در يک اداره کل ادغام شده و موذن که مديرکلي اين مرکز را بر عهده گرفته است، آشنايي کاملي با مراکز، امور هنري و ادبيات دارد.

بهمن کاظمي هم‌چنين خاطرنشان کرد: صباغ‌زاده هيچ‌وقت خودش را ناديده نگرفت و هم‌واره حق خود و همکارانش را علي‌رغم سختي‌ها و دشواري‌هايي که وجود داشت، به خوبي مطرح مي‌کرد. وي در ادامه ضمن آرزوي موفقيت براي صباغ‌زاده گفت: او هميشه فردي پويا، پرانرژي و با روحيه بوده است و در آينده نيز محکم‌تر و استوارتر از روزهاي گذشته، هم در حوزه نويسندگي و هم در برنامه‌هاي کانون حضور خواهد داشت.

صباغ‌زاده‌: اگر به گذشته برگردم، دوباره در کانون کار مي‌کنم

مدير سابق مرکز آفرينش‌هاي ادبي نيز در بخشي از اين مراسم به بيان خاطره‌هايي از دوران فعاليت خود در کانون پرداخت و خطاب به همکاران خود گفت: اميدوارم همه شما در روزگار خودتان، مربيان خوبي باشيد و در زماني مناسب نيز به درجه پيش‌کسوتي نايل شويد.

اين مدير باسابقه و نويسنده هم‌چنين تاکيد کرد: اگر دوباره من را به خانه اولم برگردانند دوباره همين کار را انتخاب مي‌کنم و نقطه عطف فعاليت من در کانون، مديريت مرکز آفرينش‌هاي ادبي بود چرا که آزادي عمل داشتم به آن‌چه باور و اعتقادم بود جامه عمل بپوشانم.

صباغ‌زاده در پايان سخنانش گفت: همکارانم در آفرينش‌هاي ادبي را به رسم امانت به مدير جديد اين مرکز مي‌سپارم و اميدوارم روزهاي آينده بسيار روشن‌تر از ديروز باشد.

نقش کانون در تصميم‌هاي تعيين‌کننده زندگي

فرزند مريم صباغ‌زاده در بخشي از اين مراسم گفت: کانون را با تمام وجودم دوست دارم. از کودکي بهترين جايي که در آن بزرگ شدم، بازي کردم، دوست پيدا کردم، کتاب خواندم، تصميم گرفتم و آينده‌ام را مشخص کردم، کانون بوده است.

راحيل دژاکام هم‌چنين گفت از کانون جز خوبي، صميميت و تصميم‌هاي تعيين‌کننده در زندگي، چيز ديگري به ياد ندارم. راحيل در ادامه افزود: در کانون بود که کتاب خواندن جدي من شروع شد و تصميم گرفتم رشته ادبيات را براي تحصيل در دانشگاه انتخاب کنم. وي در پايان سخنانش گفت اميدوارم خود نيز در کانون مشغول به فعاليت شوم چرا که کانون را بسيار دوست دارم. گفتني است در اين مراسم انسيه موسويان، فرزانه رحماني و سوسن سهرابي از کارشناسان مرکز آفرينش‌هاي ادبي با خوانش متن‌هايي و بيان خاطره‌هايي، از صباغ‌زاده تشکر کردند و به موذن نيز خوش‌آمدگويي گفتند. اين آيين با حضور تعدادي از مسوولان و همکاران کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان صبح روز دوشنبه 27 مرداد در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون برگزار شد.


 اولين دوره مسابقات رباتيک در کانون مريوان برگزار شد 

 
اولين دوره مسابقات رباتيک با ميزباني کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مريوان و همکاري گروه رباتيک اين شهرستان در سالن اجتماعات کانون و با حضور تعدادي از اعضاي شوراي شهر و جمعي از مسوولان شهرستاني برگزار شد. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کردستان، شايسته اجمدي مربي مسوول مرکز کانون مريوان اعلام کرد که اين مسابقات در 3 رده سني براي دانش‌آموزان 6 تا 16 سال برگزار شد.

احمدي افزود: اعضاي نادکاپ مريوان در 4 ليگ رباط تعقيب خط، ليگ رباط آتش نشان، ليگ رباط شکارچي نور و ليگ رباط حل ماز در اين دوره مسابقات شرکت کرده بودند.وي خاطر نشان کرد: از ابتداي تير ماه 93 کلاس‌هاي رباتيک براي دانش‌آموزان مقطع ابتدايي و راهنمايي در مرکز کانون پرورش فکري داير بوده و اعضاي شرکت‌کننده در مسابقات در کلاس‌هاي رباتيک با اصول و مباني ساخت ربات و تحول خلاقانه آن آشنا شدند.شايسته احمدي ايجاد محيطي علمي و رقابتي، ارتقاي علم رباتيک و ايجاد انگيزه، ايجاد شور و نشاط و تحرک علمي در بين اعضاي مراکز کانون را از جمله مهم‌ترين اهداف برگزاري مسابقات رباتيک برشمرد.


 با انتخاب کانون به عنوان دبيرخانه بخش کودک و نوجوان
 تدوين شيوه‌نامه جشنواره ملي "عفو و گذشت" در کانون استان آذربايجان‌غربي 

شيوه‌نامه بخش کودک و نوجوان جشنواره ملي علمي، فرهنگي، هنري و ادبي "عفو و گذشت" در محور‌هاي نقاشي، داستان و خاطره، نشريه ديواري و وبلاگ‌نويسي در کانون استان آذربايجان‌غربي تدوين مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان آذربايجان‌غربي، در اين جشنواره که براي اولين بار به صورت ملي و توسط اداره کل دادگستري در استان آذربايجان‌غربي برگزار مي‌شود، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان دبير فرهنگي، هنري و ادبي بخش کودک و نوجوان را بر عهده دارد.

در اين بخش کودکان و نوجوانان در قالب نقاشي، داستان و خاطره، نشريه‌ديواري، و وبلاگ‌نويسي با موضوعات محوري عفو، رحمت، شفقت، مهرباني، صبر، بردباري، گذشت، و فداکاري به عنوان عامل اصلي پيش‌گيري از آسيب‌ها و پايان دادن به قائله‌ها آثار خود را ارايه خواهند داد.

شيوه‌نامه اجرايي اين بخش از جشنواره تا تاريخ 31 مردادماه در کانون استان تدوين و در اختيار دبيرخانه مرکزي در معاونت اجتماعي و پيش‌گيري از وقوع جرم اداره کل دادگستري قرار خواهد گرفت.

اين جشنواره اهداف ترويج و زنده نگه‌داشتن فرهنگ ايثار، فداکاري و گذشت، بيان رابطه عميق و معنوي عفو و گذشت و آثار آن، ضبط و ثبت تاريخ پر افتخار عفو و گذشت در ميان امت اسلام و تعميق و انتقال فرهنگ عفو و گذشت به نسل‌ها را دنبال مي‌کند.

معصوم قلي‌زاده سرپرست کانون استان با اشاره به اين نکته که پرداختن به سبک زندگي‌ ايراني‌اسلامي از اهداف تعريف شده در فعاليت‌هاي کانون استان است گفت: ازآن‌جاکه مقوله گذشت از مباحث مورد توجه ديني و اخلاقي ما ايرانيان است، اين جشنواره نيز زمينه‌اي براي پرداختن به اين موضوع با رويکرد آموزش‌هاي غير مستقيم و فرايندمحور کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خواهد بود.

شرايط شرکت در جشنواره بر اساس اعلام اداره کل دادگستري استان در سايت ويژه جشنواره اطلاع‌رساني خواهد شد. مراسم اختتاميه اين جشنواره 5 اسفند 93 در تالار شمس مجتمع فرهنگي‌هنري اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي اروميه برگزار خواهد شد. در اين جشنواره‌ که هر 3 سال يک‌بار به صورت ملي توسط اداره کل دادگستري استان برگزار خواهد شد دستگاه‌هاي مختلف اجرايي شامل ادارات کل آموزش و پرورش، صدا وسيما، ورزش و جوانان، تبليغات اسلامي، فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرداري، دانشگاه اروميه و فرماندهي انتظامي، مشارکت دارند. علاوه بر کانون که دبيري بخش کودک و نوجوان جشنواره را بر عهده گرفته، دبيري فرهنگي، هنري و ادبي بخش بزرگ‌سالان را حوزه هنري استان و دبيري بخش علمي را اداره کل دادگستري بر عهده دارند.


 با انعقاد تفاهم‌نامه‌اي با اداره‌کل فرهنگ و ارشاد صورت مي‌گيرد:
 همکاري کانون در برگزاري بيست‌وهشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان 

کانون پرورش فکري سيستان و بلوچستان و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامي براي برگزاري باشکوه جشنواره فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان تفاهم‌نامه امضا کردند.

بر اساس گزارش روابط عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري استان سيستان و بلوچستان، با توجه به در پيش‌بودن بيست‌وهشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان نامه‌اي از سوي مديرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي به کانون استان ارسال ‌شد که در آن از کانون، براي برنامه‌ريزي برگزاري جشنواره، دعوت صورت‌گرفت. در ادامه جلسه‌اي به همين منظور برگزار شد. در اين جلسه که نمايندگاني از نيروي انتظامي و ساير دستگاه‌هاي دولتي هم‌چون شوراي شهر، صدا و سيما، استانداري، شهرداري و آموزش و پرورش حضور داشتند، کانون با توجه به امکانات ويژه و فعاليت‌هاي گسترده فرهنگي در زمينه کودک و نوجوان، مانند دوره‌هاي گذشته محور بحث‌هاي برگزاري اين رويداد بزرگ فرهنگي‌ قرارداشت.

در اين‌نشست، کانون با اعلام آمادگي براي پخش و برگزاري جلسه‌هاي نقد فيلم، با حضور مربيان، تماشاگران و هنرمندان، هم‌چون سال‌هاي گذشته، نقش مهمي در برگزاري اين‌رويداد مهم بر عهده ‌گرفت. قابل‌ذکر است جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان چند سالي‌است که در استان برگزار مي‌شود و کانون همواره در اين‌سال‌ها به‌عنوان يکي از مهم‌ترين پايه‌هاي برگزاري اين‌رويداد، حضوري فعال داشته‌است. پيش‌قدم‌بودن در کارهاي فرهنگي و قدرت برنامه‌ريزي در اين‌زمينه، برخورداري از سالن سينماي مجهز، هم‌جواري مجتمع کانون با مدرسه‌هاي کودکان و نوجوانان و شناخت و اطمينان خانواده‌ها از جمله علت‌هايي‌است که باعث ارتباط نزديک کانون و اداره فرهنگ و ارشاد، در زمينه اجراي کارهاي فرهنگي و هنري‌ است. بيست‌وهشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم‌هاي کودکان و نوجوانان روزهاي 13 تا 17 مهرماه جاري، در سالن سينماي کانون پرورش فکري و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار خواهدشد.


 در مرکز فرهنگي‌هنري شماره 33 استان تهران برگزار شد:
 جشن کتاب و کتاب‌خواني با حضور دو شاعر و نويسنده 

ويژه‌برنامه کتاب و کتاب‌خواني به همراه جشن ميهمان تابستان با حضور جمال‌الدين اکرمي و ريحانه جعفري در مرکز فرهنگي‌هنري شماره 33 استان تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون استان تهران، اين دو نويسنده حوزه کودک و نوجوان در اين برنامه ميهمان بيش از 70 عضو مرکز شماره 33 تهران بودند. در اين برنامه که دختران نوجوان در آن حضور داشتند، تلاش شد در کارگاهي دو ساعته مخاطبان با تاثير مطالعه در زندگي، روش صحيح مطالعه، توسعه فرهنگ مطالعه و راهکارهاي ترغيب اعضا به مطالعه صحبت شود.

علاوه بر اين ميهمانان برنامه از خاطرات کودکي‌شان گفتند و در ادامه کارگاه سوژه - داستان با مشارکت پر شور اعضا همراه شد.

مرکز فرهنگي‌هنري شماره 33 از مراکز فعال استان تهران است که به تازگي اردوي يک‌روزه کردان کرج را نيز براي 50 عضو اين مرکز برگزار کرده است.


 اولين انجمن ادبي شعر در کانون اراک برگزار شد 

واحد آفرينش‌هاي ادبي کانون استان مرکزي، اولين انجمن ادبي شعر خود را در سال 93 با حضور25 نفر از اعضا و 5 نفر از مربيان ادبي اراک برگزار کرد.اين انجمن که روز دوشنبه 27 مرداد ماه، با حضور اعضاي ادبي مراکز اراک و داودآباد و در گالري کانون شروع شد، به مدت 2 ساعت و نيم ادامه يافت و شرکت‌کنندگان به خوانش اشعار خود پرداختند. منتقد اين جلسه عباسيان نويسنده کودک و نوجوان بود. وي پس از شنيدن آثار، آرا و نظرات خود را پيرامون آنها بيان کرد.

در اين جلسه بيشتر به مبحث فرم و تاثير آن در شعر پرداخته شد تا شرکت کنندگان با اين مقوله بيشتر آشنا شوند.6 نفراز شرکت کنندگان نيز شعرهايشان را خواندند. در اين جلسه علاوه بر نقد منتقد برنامه بر آثار شرکت‌کنندگان، خود اعضا نيز پيرامون هر اثر بحث و گفت‌وگو مي‌کردند.

معرفي چند کتاب شعر، کتاب نقد و سايت آموزشي از ديگر بخش‌هاي اين نشست ادبي بود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي