جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3134- تاریخ : 1393/05/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


تأثير بازي‌هاي فکري رايانه‌اي بر درمان افسردگي


اقدامات آشتي‌جويانه، تمايل به بخشيدن را افزايش مي‌دهد


جمع‌آوري آب از هواي کوير با الهام از سوسکها!


گنده تر از دروغ


داستانك


اما خبر


 تأثير بازي‌هاي فکري رايانه‌اي بر درمان افسردگي 

به گفته کارشناسان، بازي‌هاي فکري رايانه‌اي براي درمان و بهبود وضعيت افسردگي در سالمندان بيشتر از درمان‌هاي معمولي موثر است. به گزارش فارس، در مطالعه‌اي توسط کارشناسان آمريکايي و چيني مشخص شد بازي‌هاي فکري رايانه‌اي در برخي از افراد مسن که مبتلا به افسردگي شديد هستند موجب بهبود وضعيت آنها مي‌شود.

افسردگي روي بسياري از سالمندان اثر مي‌گذارد که بايد روان درماني شوند و داروهاي ضد افسردگي استفاده کنند؛ با توجه به گفته کارشناسان اين درمان‌ها براي برخي از آنها اثر اندکي دارد؛ داروهاي ضد افسردگي اغلب به کندي عمل مي‌کنند و اغلب ناقص و نتايج بي‌ثباتي دارند و بهبودي تنها در يک سوم اين بيماران رخ مي‌دهد.

کارشناسان آمريکايي و چيني برنامه آموزش شناختي کامپيوتر ايجاد کردند و 11 نفر بين 60 تا 89 ساله را به منظور بهبود مهارت‌هاي يادگيري و حافظه مورد آزمايش قرار دادند.

آنها نتايج به دست آمده را بررسي کردند و در مطالعه ديگر روي 33 فرد مسن به کمک کامپيوتر آزمايشاتي انجام دادند. «سارا موريموتو»مدير موسسه روانپزشکي سالمندان در نيويورک نوشته بود:نتايج نشان دادند اين نوع آزمايش مغز در کاهش علائم افسردگي موثر است که بيماران به جاي 12 هفته با سرعتي زياد در 4 هفته بهبود پيدا کردند؛ در واقع 72 درصد بيماران بهبودي کامل پيدا کردند و ديگر افسردگي نداشتند.

محققان در يک مطالعه باليني بيماران مبتلا به افسردگي اعتراف کردند براي تأييد اين يافته‌ها بايد مطالعات را گسترش دهند و درمان‌هاي جايگزين براي افسردگي را به اثبات برسانند زيرا اين نتايج نشان دادند پيري مغز و عملکرد مجدد حافظه و يادگيري از دست رفته را مي‌توان از طريق تمرين زياد بازي‌هاي ويدئويي بهبود بخشيد همانطور که در آزمايشات مشاهده شد اين عملکرد موجب بهبودي کامل مي‌شود.


 اقدامات آشتي‌جويانه، تمايل به بخشيدن را افزايش مي‌دهد 

مطالعه صورت گرفته توسط محققان آمريکايي نشان مي‌دهد، اقدامات آشتي‌جويانه از طرف فرد خطاکار، به آرام‌تر شدن طرف مقابل و تسهيل فرايند بخشش کمک مي‌کند.به گزارش (ايسنا)، زماني که فرد خطاکار گامي در جهت اشتباهش برمي‌دارد، تمايل طرف مقابل براي بخشيدن و فراموش کردن افزايش پيدا مي‌کند؛ اما چه اتفاقاتي در طول فرآيند بخشش روي مي‌دهد؟

روانشناسان دانشکده علم و هنر دانشگاه ميامي با مشارکت 356 داوطلب زن و مرد و در يک بازه زماني 21 روزه، فرآيند بخشش را مورد بررسي قرار دادند.

در طول اين مدت حس فرد آسيب‌ديده نسبت به فرد خطاکار مورد بررسي قرار گرفته و درجه خشم با واژه‌هايي مانند «قصد ندارم دوباره اشتباهم را تکرار کنم، فاصله‌ام را با او حفظ مي‌کنم، دائما بدنبال دعوا است»اندازه‌گيري شد.

نتايج اين مطالعه نشان مي‌دهد، اقدامات آشتي‌جويانه مانند عذرخواهي، تلاش براي جبران و قبول مسئوليت اشتباه، حس خشم را در طرف مقابل کاهش داده و باعث افزايش تمايل به بخشش مي‌شود.

اين اقدامات نوعي اطمينان بوجود آورده و طرف آسيب ديده حس مي‌کند که بار ديگر از سوي فرد خطاکار آسيب نخواهد ديد.

به گفته «مايکل مک‌کالو»سرپرست تيم تحقيقاتي، انسان با روابط مناسب با ديگران در زندگي نياز دارد و فلسفه انتخاب اصلح در طبيعت منجر به اتخاذ رفتارهاي آشتي‌جويانه از سوي فرد خطاکار و بخشش از طرف فرد آسيب‌ديده مي‌شود.


 جمع‌آوري آب از هواي کوير با الهام از سوسکها! 

تيمي از دانشمندان دانشگاه رايس دريافتند نانولوله‌هاي کربني را مي‌توان به شيوه‌اي ساخت که آب را جمع‌آوري و آن را در مکان‌هايي که با کمبود اين ماده حياتي مواجه‌اند، ذخيره کنند.

به گزارش (ايسنا)، اين محققان مطالعه خود را با بررسي سوسک‌ها آغاز کردند.در بيابان، سوسک Stenocara با استفاده از بال‌هايش زنده مي‌ماند.اين اندام مولکول‌هاي آب را از مه صبحگاهي مي‌گيرد و آن‌ها را براي نوشيدن حشره جمع‌آوري مي‌کند. تيم دانشگاه رايس به دنبال خلق مجموعه‌اي از نانولوله‌ها بود که همين عمل را انجام دهد.بخش فوقاني نانولوله اين محققان، آب را از هوا جذب و بخش زيرين آن را دفع مي‌کند و نتيجه ترکيب اين دو عمل، به دام‌افتادن آب در درون هر لوله است.اين فرآيند به هيچ نوع انر‌ژي نياز ندارد. ساخت مجموعه بزرگي از نانولوله‌ها براي جمع‌آوري آب از هوا نيازمند انرژي و زمان زيادي است زيرا نانولوله‌هاي کربني بسيار کوچک هستند.


 گنده تر از دروغ 

 بي خبريم!

مهدي بيرنگ

اين جوري مي گويند که امير قلعه نوعي مرد همه کاره نيمکت استقلال تهران با خودش عهد کرده که بعد از بازي هفته پنجم در ليگ برتر از اين تيم برود به تيم پرسپوليس!

گفته مي شود که علت تصميم امير خان براي رفتن به تيم پرسپوليس اين است که متوجه شده در تيم قرمزها بيشتر از تيم آبي به او و دستيارانش پول مي دهند و به همين خاطر با خودش گفته: من مي روم به تيم آنها تا شايد مثل دايي دو ميليارد بگيرم!

اينکه تا چه حد اين خبر درست است ما هم مثل شما بي خبريم!


 داستانك 

نه يک آدم معمولي

مهدي طوسي

روايت ها متفاوت است، يک نفر از آدامس هاي تو خوشش مي آيد و يک نفر بسيار متنفر است.

يک نفر به تو به خاطر آدامس هايي که به مشتري ها مي فروشي احترام مي گذارد و يک نفر بسيار ناراحت است و به تو بي ادبي مي کند!

اما هستند افرادي که به تو مي گويند: بهتر است از اين شغل دست برداري و بروي به يک شغل ديگر تا هم درآمدت بيشتر بشود و هم براي خودت يک مغازه دست و پا بکني!

البته يک عده هم مي گويند: برو کارخانه آدامس سازي بزن! بهتر از فروش آدامس در کنار خيابان است. بالاخره تو يک فرهنگي هستي و نه يک آدم معمولي!


 اما خبر 

 ابتکار يک جوان براي تميز نگه داشتن اقيانوس

پسر 19 ساله هلندي پروژه‌اي براي جمع‌آوري زباله‌ها و پلاستيک‌هاي روي اقيانوس‌ها ارائه داده است که در حال اجراست.به گزارش فارس، يک جوان 19 ساله هلندي به نام Boyan Slat با صدها نفر بر روي پروژه‌اي که براي تميز نگه داشتن اقيانوس و جمع آوري هزاران پلاستيک بر روي آب ارائه داده است کار مي‌کند.

وي مي‌گويد:اين ضايعات تاثير زيادي در محيط زيست و حيوانات دريايي دارند؛ برخي از حيوانات مانند لاک پشت کيسه‌هاي پلاستيکي را قورت مي‌دهند؛ اين مواد به ذرات کوچکتري تبديل مي‌شوند و اثرات منفي آن باعث بيماري‌هاي سرطاني مي‌شوند.

هزينه اين پلاستيک‌ها که توسط گردشگران و شيلات بوجود مي‌آيد سالانه ميلياردها يورو مي‌شود؛ محاسبات مقدار کل پلاستيک‌هاي روي اقيانوس متفاوت است اعم از چند صدهزار تا چند ميليون تن محاسبه شده است.

اين پروژه با دو بازوي شناور 50 کيلومتري گسترش يافته؛ هرکدام به شکل V هستند و مجهز به يک پرده است که سه متر عمق دارد و مسير را براي پلاستيک‌ها مسدود مي‌کند؛ اين نوار به شکل استوانه به قطر 11 متر است.

دستگاهي بر روي يک پلت فرم نصب شده است که توسط يک پنل خورشيدي قطعات بزرگ زباله را خرد مي‌کند و کشتي که براي تخليه زباله‌ها مي‌آيد مي‌تواند تا 3000 متر مکعب پلاستيک‌ها را جمع آوري کند.

Boyan مي‌گويد وقتي کوچکتر بودم به يونان رفته و وقتي به زير آب رفتم به جاي ماهي زباله مي‌ديدم و اين فکر از آن موقع ايجاد شده است. اين کار پس از يک سال آزمايش مي‌تواند روي اقيانوس آرام شمالي نيز راه اندازي شود.

روش جديد شناسايي افراد در فرودگاهها با بيومتريک گوش

محققان دانشکده مهندسي کامپيوتر و فناوري اطلاعات با استفاده از مشخصات گوش روشي را براي شناسايي افراد در فرودگاه‌ها و مرزها ارائه دادند.

به گزارش مهر، مينا شهرياري مجري طرح با اشاره به کاربردهاي ويژگي‌هاي بيومتريک براي شناسايي افراد، گفت:براي شناسايي افراد از بيومتريک ها مانند اثر انگشت و عنبيه چشم استفاده مي شود و در اين پروژه تحقيقاتي ما از بيومتريک گوش استفاده کرديم.

وي با اشاره به ويژگي‌هاي بيومتريک گوش، اظهار داشت:ساير بيومتريک ها بر اثر گذر زمان و حالات بيولوژيکي و بيماري تغيير مي کنند ولي گوش مستقل از بدن عمل مي کند و با بالا رفتن سن پير نمي شود و همواره ثابت است. براي اين منظور بانکي از تصاوير گوش مورد استفاده قرار گرفت و براي شناسايي افراد از الگوي باينري محلي گابور استفاده شد و با ايجاد هيستوگرامي براي هر تصوير کار شناسايي را انجام مي دهيم. مجري طرح، با اشاره به نتايج به دست آمده از اين پروژه تحقيقاتي يادآور شد:در مقايسه با روش‌هاي شناسايي مشخص شد که استفاده از بيومتريک شکل گوش دقت بالايي در شناسايي افراد دارد. براي شناسايي افراد از طريق عنبيه و يا اثر انگشت علاوه بر نياز به تجهيزات خاص، فرد بايد با اپراتور همکاري کند ولي در بيومتريک گوش حتي بدون همکاري فرد مي توان تصوير گوش را گرفت.از روش بيومتريک شکل گوش مي توان براي شناسايي افراد در فرودگاه ها و مزرها استفاده کرد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي