جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3120- تاریخ : 1393/05/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

در سيستان و بلوچستان اجرا شد:
ويژه‌برنامه نمايش‌هاي عروسکي مربيان و اعضاي ارشد


نمايش موزيکال "کارت دعوت" در البرز به روي صحنه رفت


نمايش‌هاي کاغذي روي صحنه کانون تهران


کارگاه آموزشي محيط زيست در اصفهان


بازديد اعضاي سيار روستايي برازجان از سازمان انتقال خون


کار خير براي کودکان، برکت دارد


 در سيستان و بلوچستان اجرا شد:
 ويژه‌برنامه نمايش‌هاي عروسکي مربيان و اعضاي ارشد 

 
نمايش‌هاي عروسکي مربيان و اعضاي ارشد کانون با حضور مديرکل کانون استان و اعضاي مراکز سيستان و بلوچستان به روي صحنه رفت.بر اساس گزارش روابط عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري استان سيستان و بلوچستان، کارشناس‌مسوول آفرينش‌هاي هنري کانون با اعلام اين‌خبر گفت: در يک برنامه ويژه، تعدادي از مراکز فرهنگي‌هنري استان براي شرکت در اولين جشنواره کشوري نمايش عروسکي مربيان و اعضاي ارشد در حضور مديرکل، 170 عضو مراکز زاهدان و تعدادي از خانواده‌هاي آنان نمايش‌هاي خود را اجرا کردند.

کنيزرضا کيخا ضمن اشاره به اين‌که مسووليت برنامه‌ريزي و پي‌گيري جشنواره، از سوي مديرکل کانون استان، به عهده واحد آفرينش‌هاي هنري استان نهاده ‌شد، افزود: از زمان ارسال شيوه‌نامه جشنواره به مراکز استان و پي‌گري‌هاي واحد هنري، تعدادي از مراکز براي حضور در اين‌برنامه اعلام آمادگي کردند که پس از بررسي و بازبيني نمايش‌ها، تعداد 5 نمايش براي ضبط و ارسال به دبيرخانه انتخاب‌ شدند.

وي اجراي اين نمايش‌ها در حضور اعضا را تمرين مناسبي براي گروه‌هاي نمايشي، قبل از ضبط کار دانست و خاطرنشان‌ کرد: اين اجرا و شبيه‌سازي جشنواره، به خصوص براي اعضا، مي‌تواند در کيفيت اجراي نهايي مفيد باشد.

قابل ذکراست در بخش مربيان نمايش‌هاي "قلب و پنج " کاري از مرکز پنج زاهدان، "خانه تو قلب منه " از مرکز شماره 2 زابل و " نچ نچ " از مرکز شماره 1 زاهدان و در بخش اعضاي ارشد "قهرمان واقعي" نمايشي از مرکز شماره 2 زابل و هم‌چنين نمايش "رستم و مد (محمد) لنگ" کار مشترک مربيان و اعضاي ارشد مرکز بنجار در اين برنامه اجرا شدند.

گفتني‌است شيوه‌نامه اولين جشنواره نمايش عروسکي مربيان و اعضاي ارشد، از سوي مديريت آفرينش‌هاي هنري و تئاتر کانون پرورش فکري با هدف ارتقاي سطح علمي و توانمندسازي مربيان و اعضاي ارشد از طريق تبادل انديشه و دست‌آوردهاي نمايشي به مراکز فرهنگي‌هنري کانون ارسال شده‌است.


 نمايش موزيکال "کارت دعوت" در البرز به روي صحنه رفت 

گروه نمايشي "هفت آسمان" با حضور در شهر کرج، کودکان البرز را به ديدن يک نمايش شاد و موزيکال مهمان کردند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان البرز، گروه هنري سيار "هفت آسمان" که پس از هماهنگي مرکز آفرينش‌هاي هنري و تئاتر کشور با استان‌ها در شهر‌هاي مختلف کشور حضور يافته و براي کودکان نمايش اجرا مي‌کنند، روز يک‌شنبه در شهر کرج حضور يافته و براي کودکان مراکز فرهنگي‌هنري مجتمع، مراکز شماره 4 و شماره 2 کرج نمايش شاد و موزيکالي با عنوان "کارت دعوت" را اجرا کردند. محمدرضا ابراهيم پور، حميدرضا بنه مرادي و محمود تيموري بازيگران اين نمايش بودند. هم‌چنين محمود تيموري کارگرداني اين کا را نيز بر عهده داشت.

وي تا کنون در نمايش‌هاي مختلف با کانون همکاري داشته و دو نمايش سيار "کاري کنيم کارستون" و "کارت دعوت" از جمله آن‌هاست.

لازم به توضيح است که مديرکل، معاون فرهنگي، کارشناسان فرهنگي و ادبي و جمعي از همکاران ستادي و مربيان مراکز نيز از اجراي اين نمايش‌ها ديدن کردند.


 نمايش‌هاي کاغذي روي صحنه کانون تهران 

مرکز فرهنگي هنري شماره 35 استان تهران اجراي يک تئاتر کاغذي را در برنامه کاري تابستان خود جاي داده است.اين مرکز با توجه به موضوع فصل تابستان «ادبيات کهن و ضرب‌المثل‌ها» مراحل آماده‌سازي تئاترهاي کاغذي را آغاز کرده است.بر اين اساس 4 گروه دختر و 3 گروه پسر نوجوان در حاضر مشغول نگارش نمايش‌نامه، طراحي شخصيت‌ها و فضاسازي هستند و تا پايان فصل تئاترهاي کاغذي‌شان را در صحنه کتاب‌خانه اجرا خواهند کرد.هم‌چنين اعضاي دختر 17 ساله اين مرکز با تئاتر کاغذي «آرزوي طلايي» در جشنواره تئاتر عروسکي در مرداد ماه شرکت مي‌کنند.اين فعاليت با توجه به امکانات و ويژگي‌هاي مرکز و توانايي و نياز مخاطبان طراحي شده و استقبال بي نظير اعضا را در پي‌داشته و توانسته است نوجوانان بسياري را به اين هنر جذب کند.

 


 کارگاه آموزشي محيط زيست در اصفهان 

يک کارگاه آموزشي با موضوع محيط زيست در مرکز فرهنگي‌هنري شماره 8 اصفهان برگزار شد.در اين کارگاه گونه‌هاي حيواني در حال انقراض توسط کارشناسان براي اعضا تشريح شد و حاضران راهکارهاي حفاظت از اين گونه‌هاي حيواني را آموختند.

هم‌چنين کودکان و نوجوانان در کارگاه نقاشي با موضوع حفظ و صيانت از محيط زيست شرکت و طرح‌هاي زيبايي را با موضوع مرتبط ترسيم کردند.


 بازديد اعضاي سيار روستايي برازجان از سازمان انتقال خون 

به مناسبت نهم مرداد و روز اهداي خون، اعضاي مرکز سيار روستايي برازجان از روستاي 'بندآروز' از سازمان انتقال خون اين شهرستان بازديد کردند. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان بوشهر، در اين برنامه اعضا از قسمت‌هاي مختلف ســازمان انتقال خون بازديد کردند و توضيحاتي درمورد وظايف قسمت‌هاي مختلف اين ســازمان به اعضا ارايه داده شد.

در اين بازديد اعضا ضمن آشنايي با اهداي خون و نيز اين نکته که اين امر در سـلامتي افراد نيز موثر بوده و داراي اجر معنوي هم مي‌باشد آگاهي يافتند. تشخيص گروه خوني اعضا در پايان اين بازديد، هديه پرسنل سازمان انتقال خون برازجان به اعضاي سيار روستايي بود.


 کار خير براي کودکان، برکت دارد 

در اين گپ کوتاه، سراغ صديقه کلانتري، خواهر مرحوم خانم «رفعت کلانتري» رفته‌ايم، خيري که در ساخت مجتمع فرهنگي‌هنري کانون در گرگان کمک شايان توجه‌اي کرد.

* وقتي شخصي ثروت و اندوخته‌اي را که با مشقت و عرق جبين به دست مي‌اورد، چه عاملي باعث مي‌شود تا نصف بيشتر آن را به ديگري ببخشد؟

دل بزرگ و توکل داشتن هميشگي به خداوند، و باور به اين نکته که اگر به ديگري ببخشي، حتمن خداوند نيز بر تو خواهد بخشيد، مهم‌ترين عاملي خواهد بود تا شخص در ياري رساندن به ديگران از هيچ کمکي دريغ نکند.

* مرحوم سرهنگ واصف‌جاني و بانو رفعت کلانتري، زندگي کارمندي ساده‌اي داشند؛ با اين توصيف چه عاملي باعث برکت مال آنها شده بود؟

درست است، منبع درآمد آنها همان حقوق کارمندي بود؛ اما پرداختن خمس، مهم‌ترين عامل برکت مال‌شان بود. طبق همان وعده‌اي که خداوند داده است: دادن مالي در راه خدا، بي بازگشت نخواهد ماند.

هم‌چنين يکي ديگر از عوامل برکت و روزي در زندگي آنها، صله رحم بود.

*چرا از اموال ايشان براي ساخت "مجتمع فرهنگي‌هنري گرگان" استفاده شد؟

مرحوم تآکيد داشتند تا اموال‌شان براي مکاني فرهنگي صرف مي‌شد؛ و از طرفي چون آن دو فرزندي نداشتند، تمايل‌شان بر اين بود تا اموال‌شان در راه علم و فرهنگ کودکان صرف شود.

* ممنون از شما که وقت‌تان را براي اين گپ کوتاه در اختيار ما گذاشتيد. در پايان اگه نکته‌اي يا فرمايشي هست، بفرماييد!

خواهش مي‌کنم. باقي الصّالحات، باعث مي‌شود که حس نکني عزيزت رو از دست دادي، از بس که نام و ياد نيکش روي زبان‌هاست. دست به کار نيک بردن، دستگيري از ديگران هم مستثني از اين مهرباني‌ها نيست. خيّرين دستگير نيز پا در مسيري مي‌گذارند که مستقيم‌ترين راه به سمت خداست. روحيه کمک به هم نوع و دستگيري از ديگران، از همان دوران کودکي در مرحوم وجود داشته و بعد از ازدواج نيز با داشتن همسري که ايشان هم در کمک به ديگران، گام‌هاي بلندي برداشتند، تقويت نيز شده است.

گفت‌وگو از راحمه شهرياري مربي ادبي کانون گلستان


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون