جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3103- تاریخ : 1393/04/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

مديرعامل در مراسم معارفه مديرکل هرمزگان:
همه بچه‌هاي ايران؛ شعار کانون اين است


کودکان ايلامي فلسفه را به ز بان ساده ياد مي‌گيرند


 مديرعامل در مراسم معارفه مديرکل هرمزگان:
 همه بچه‌هاي ايران؛ شعار کانون اين است 

مديرعامل کانون در مراسم معارفه مديرکل جديد استان هرمزگان تاکيد کرد که کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با شعار «همه بچه‌هاي ايران» توانمندي‌هاي خود را در اختيار جامعه و مخاطبان قرار مي‌دهد.

عليرضا حاجيان‌زاده که براي معرفي ناهيد سليماني احمدي به عنوان مديرکل کانون استان هرمزگان به بندرعباس سفر کرده بود، در بخشي از سخنانش تفاوت‌هاي نظام رسمي آموزش کشور را با نظام غير رسمي به ويژه با فعاليت‌هاي کانون تشريح کرد و گفت علي‌رغم امکانات محدود کانون، درصدد هستيم خيل عظيم مخاطبان و کودکان و نوجوانان ايراني و استعدادهاي نهفته آنان را مورد توجه قرار دهيم و اين امر از راه گسترش توليدات و معرفي کانون در افکار عمومي صورت مي‌گيرد.

مديرعامل کانون در اين زمينه تصريح کرد که اگرچه کانون به دليل محدوديت در امکانات و منابع خود توانايي پوشش دادن تمامي کودکان و نوجوانان را ندارد اما مي‌تواند به معرفي محصولاتش در مدارس کشور بپردازد و خود را در معرض افکار عمومي قرار دهد تا در آينده، بزرگ‌سالان ايراني نگويند که از وجود کانون در دوران کودکي خود بي‌خبر بوده‌اند و استعدادهاي نهفته آنان ناشناخته مانده است.

حاجيان‌زاده در عين حال داوطلبانه بودن، تنوع و تکثر در فعاليت‌ها به دليل تنوع سليقه مخاطبان، توجه به تفکر و دانايي، تقويت مهارت‌هاي زندگي و بالا بردن توانايي‌هاي شخصيتي کودکان و نوجوانان در کنار دانايي، تکيه بر رويکردهاي ديني و مذهبي و تربيت انسان‌هايي که داراي شخصيت چند بعدي باشند، مربي محور بودن، بهره‌گيري از شيوه‌هاي با نشاط و سرگرمي در فعاليت‌ها و تقويت فضاي عاطفي و کودکانه‌ حتي در محيط‌هاي اداري را از جمله رويکردهايي دانست که در کانون مورد توجه و تاکيد قرار مي‌گيرد.

وي در بخش‌هايي از سخنان خود بار ديگر تاکيد کرد که کانون با اين رويکردها و ويژگي‌هاي خود فضا و شرايطي را فراهم مي‌کند که بچه‌ها خارج از فضاي رسمي آموزشي بتوانند داوطلبانه در محيط کانون حاضر شوند، حق انتخاب داشته باشند و از پشت نيمکت‌هاي رسمي مدارس خارج شده و در فضايي با نشاط به تقويت شخصيت و مهارت‌هاي اجتماعي خود بپردازند.

مديرعامل کانون به صراحت گفت که براي 12 ميليون مخاطب کودک و نوجوان نمي‌توان يک نسخه واحد پيچيد چرا که ذائقه و علاقه‌ها و استعداهاي آنان متفاوت است و در کانون هم بايد براي اين تنوع و تکثر برنامه‌هايي متنوع تدارک ببينيم.

حاجيان‌زاده بخشي از سخنان خود را به اهميت توجه به مربيان اختصاص داد و در دو بند جداگانه، نخست گفت که مربيان کانون نقش بسيار مهمي در جذب و حفظ اعضا دارند و آنان به دليل آشنايي با روحيه کودکان مي‌توانند به پايداري اعضا در مراکز کمک کنند به واقع وقتي مي‌بينيم اعضاي کانون پس از رسيدن به سن 17 سالگي نمي‌توانند از مراکز، دل بکنند اين نتيجه حضور و زحمات مربيان بسيار خوب در کانون است.

وي از سوي ديگر به اهميت تقويت فضاي عاطفي در محيط‌هاي اداري کانون تاکيد کرد و به صراحت گفت که در عين رعايت نظم، دقت، ضوابط و سلسله مراتب مايليم که فضاي کانون همان‌گونه که براي اعضاي آن دوست‌داشتني است براي مربيان و کارکنان ما هم دوست‌داشتني باشد و در اين زمينه مديران ما که بايد داراي روحيه مربي‌گري باشند نقش مهمي بر عهده دارند.

مديرعامل کانون يادآور شد که مديريت در کانون از موضع کارشناسي است نه فرماندهي چرا که همه تصميم‌هاي مديران پيش از ابلاغ هر دستوري داراي پشتوانه کارشناسي باشد و همکاران در آن تصميم‌ها سهمي بر عهده داشته باشند.

حاجيان‌زاده در پايان با قدرداني از تلاش‌هاي سيدداود حسيني مديرکل سابق کانون هرمزگان ناهيد سليماني را به عنوان مديرکل جديد معرفي کرد.

اين آيين که در آن معاونان سياسي امنيتي و برنامه و بودجه استاندار، مديرکل آموزش و پرورش استان و معاون فرهنگي و مديرکل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون هم‌چنين مجموعه کارکنان و مربيان کانون استان هرمزگان نيز حضور داشتند، روز 17 تير 1393 در مجتمع کانون بندرعباس برگزار شد.

معاون استاندار: از کانون حمايت مي‌کنيم

در اين آيين جوانشير کدخداپور معاون سياسي امنيتي استانداري هرمزگان نيز در سخناني بر اهميت و نقش کانون در تربيت کودکان و نوجوانان تاکيد و اعلام آمادگي کرد که از ايده‌ها و فعاليت‌هاي کانون حمايت کند.

وي تاکيد کرد که مقام معظم رهبري در حوزه فرهنگ دغدغه‌هايي دارند و دايم از مساله تهاجم فرهنگي و شبيخون فرهنگي ياد مي‌کنند از سويي پيشرفت‌هاي علمي باعث شده است که نسل جديد بيش از گذشته در معرض تهديد و خطر قرار بگيرد در اين راه نهادهايي مثل کانون مي‌توانند گره‌گشا باشند و کودکان را با شيوه صحيح استفاده از اين فن‌آوري‌ها آشنا کنند.

وي گفت استانداري هرمزگان آمادگي دارد به عنوان هماهنگ کننده از فعاليت‌هاي کانون حمايت کند تا تعداد بيشتري از کودکان و نوجوانان استان تحت پوشش فعاليت‌هاي فرهنگي قرار بگيرند.

استفاده از ظرفيت‌هاي استاني براي پوشش فعاليت‌هاي کانون

ناهيد سليماني احمدي که پيش از اين معاونت ابتدايي اداره کل آموزش و پرورش استان را برعهده داشت در سخنان کوتاهي گفت که براي تعامل بيشتر با سازمان‌ها و نهادهاي و استفاده از ظرفيت آن‌ها تلاش خواهد کرد.

وي که متولد 1346 در بندرعباس و داراي مدرک تحصيلي الهيات و معارف اسلامي در مقطع کارشناسي و مديريت آموزشي در مقطع کارشناسي‌ارشد است در ادامه به استفاده از ظرفيت مدارس، شناسايي عوامل جذب کودکان ونوجوانان به کانون، آموزش و توانمندسازي مربيان، ايجاد فضاي با نشاط و آرام در محيط اداري، معرفي محصولات کانون، استفاده از ظرفيت‌هاي خبري رسانه‌هاي جمعي و خيران براي توسعه فعاليت‌هاي کانون به ويژه در مناطق محروم را از جمله برنامه‌هاي آتي خود براي مديريت کانون استان برشمرد.

سيدداوود حسيني مديرکل سابق کانون نيز گفت: اين توفيقي بود که نصيب من شد تا بتوانم در چند سال گذشته با عنوان‌هاي مختلف در کانون و در دنياي پاک و معصوم و بي‌آلايش کودکان و نوجوانان زندگي کنم و نفس بکشم. در اين آيين حکم مديرعامل براي انتصاب مدير جديد، لوح تقدير و هديه وي براي قدرداني از مدير سابق و هدايايي از سوي کارکنان و مربيان به اين مديران اهدا شد.


 کودکان ايلامي فلسفه را به ز بان ساده ياد مي‌گيرند 

تدوين تقويم فعاليت‌هاي ادبي مراکز کانون

بزرگ‌داشت مهدي آذريزدي در يزد برگزار شد

پنجمين يادمان پير نيک‌انديش ادبيات کودک و نوجوان، "مهدي آذريزدي" با حضور استاندار يزد، معاونان و مشاوران استاندار و جمعي از مسؤولان فرهنگي استان، در آغازين روز هفته ادبيات کودک و نوجوان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره‌کل کانون استان يزد، پنجمين يادمان استاد مهدي آذر يزدي، با هدف زنده نگه‌داشتن ياد پير نيک‌انديش ادبيات کودک و نوجوان ايران و ماندگاري شخصيت وي در خاطر کودکان امروز و بزرگ‌ترهايي که از کودکي با آثارش بزرگ شده‌اند، برگزار شد.

در اين آيين، استاندار يزد، ضمن تشکر از برگزارکنندگان اين مراسم گفت: اين انتخاب مناسبي است که گرامي‌داشت استاد آذر يزدي در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به عنوان مهد پرورش فکر کودک و نوجوان برگزار مي‌شود.

مهندس ميرمحمدي به شخصيت انديشمند آذر اشاره کرد و افزود: آذر يزدي با اين‌که معلمي نداشت اما فکر بلندي داشت. درست در زماني که ارتباط کودکان و نوجوانان ما با ورود وسايل ارتباط جمعي از منابع فکري چون مکتب‌خانه، مسجد و منبر کم‌رنگ شده بود، به موقع به امر نوشتن براي بچه‌ها، توجه و اقدام کرد و اين هنرمندي آذر را مي‌رساند که اگر اين جايگزين براي بچه‌هاي آن زمان به وجود نمي‌آمد آن‌ها دچار آشفتگي ذهني مي‌شدند و به سرعت از آداب، رسوم، سنت‌ها و ارزش‌ها دور مي‌شدند.

وي به کتاب "قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب" اشاره کرد و يادآور شد: استاد آذر يزدي، هم نام "قصه‌هاي خوب" و هم نام "بچه‌هاي خوب" را به درستي انتخاب کرد. خوبي را اصل قرار داد و ثابت کرد که اين دو، يعني بچه‌ها و خوبي با هم قرين هستند.

ميرمحمدي با بيان اين‌که استاد آذر يزدي انديشه‌ورز بود، اظهار داشت: ما بايد انديشه‌ورزي را مدنظر داشته باشيم زيرا که آثار وجودي انسان‌هايي که اهل عقلانيت، فکر و انديشه باشند جاودان و ماندگار خواهد شد.

وي عصاره زندگي آذر را در کلمه "عشق" خلاصه کرد و گفت: استاد آذريزدي، عنوان "بنيان‌گذار ادبيات کودک و نوجوان" را به حق به خود اختصاص داد. چون تا قبل از وي، آثاري که به نام ادبيات کودک چاپ مي‌شد به صورتي که لازم و شايسته بود بچه‌هاي ما را پرورش نمي‌داد. کساني که با اين استاد بزرگوار حشر و نشر داشتند تحت تاثير امواج وجودي مثبت ايشان هستند.

استاندار يزد، هنر ديگر استاد آذر يزدي را ساده کردن مفاهيم و مسايل سنگين عنوان کرد و افزود: براي اين‌که دوران بچگي را بپذيريم بايد زبان خودمان را به زبان آن‌ها نزديک کنيم. بچه‌ها بايد آزادي‌هاي اين دوران را احساس کنند. زيرا اگر کودک ما با محدويت مواجه باشد، خلاقيتش از بين خواهد رفت. بايد اجازه داد قوه تخيل در بچه‌ها رشد کند زيرا که خيال، مقدمه انديشه است.

وي خطاب به مسؤولان و مربيان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان تاکيد کرد: امروز کانون، مهم‌ترين رسالتش اين است که فکر بچه‌هاي امروز را پرورش دهد و پايه‌هاي عقلانيت را در آن‌ها بنا نهد تا جامعه ما با نسلي فکور، انديشمندانه اداره شود. امروز نياز ما به دانش، بينش، فکر و انديشه، بيش از پيش حس مي‌شود. اميدواريم کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، بوستاني باشد که همواره در آن زمينه رشد دانش، بينش، فکر و انديشه بچه‌ها را فراهم آورد.

مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان يزد نيز ضمن خيرمقدم به مسؤولان، فرهيختگان، هنرمندان، اساتيد دانشگاه و اعضا و مربيان کانون استان، در خصوص برگزاري پنجمين يادمان پيرنيک انديش ادبيات کودک و نوجوان گفت: هيجدهم تيرماه که در تقويم رسمي کشور به نام روز ادبيات کودک و نوجوان نام‌گذاري شده است، مصادف با پنجمين سال‌روز درگذشت اين استاد بزرگوار و بنيان‌گذار ادبيات نوين کودک و نوجوان است. ما اينجا گرد هم آمديم تا از ايشان تجليل کرده و ياد و خاطره ايشان را گرامي بداريم که اين آيين، نه تجليل از شخص آذر، بلکه تجليل از انديشه، آثار و ارزش‌هاي مدنظر او است که به جامعه منتقل کرده است.

عباسعلي دانافر تصريح کرد: عشق به کتاب، عشق به مطالعه، عشق به بچه‌ها و عشق به نوشتن براي آن‌ها از جمله ارزش‌هاي وجودي آذر بود که وي را ماندگار کرد و بايد ارج نهاده شود. به ويژه آن‌هايي که مسووليتي در نهادهاي فرهنگي دارند بايد در اين زمينه تلاش کنند.

وي جامعه ادبي را مديون و وام‌دار تلاش‌هاي آذر دانست و خاطرنشان ساخت: بايد در دو عرصه با موضوع آذر کار شود، اول معرفي آثار و دوم نهادينه کردن ارزش‌هايي که دغدغه‌هاي آذر بود. نبايد تلاش ما تنها در معرفي آثار آذر ختم شود، بلکه بايد براي نهادينه شدن ارزش‌هاي آذر کار کنيم زيرا هنوز دغدغه‌هاي آذر وجود دارد و بايد آن‌ها را دنبال کنيم. بچه‌ها را دوست داشته باشيم و از کتاب لذت ببريم و براي ترويج مطالعه کتاب تلاش کنيم تا انديشه‌هاي آذر ماندگار شود.

يکي از برنامه‌هاي ويژه اين آيين، تجليل از اسدالله شکرانه مدير اسبق کانون استان يزد و از دوستان نزديک استاد مهدي آذريزدي بود که تاليفاتي نيز در زمينه شخصيت و آثار وي دارد. شکرانه هم‌چنين يکي از بانيان اصلي ثبت "روز ملي ادبيات کودک و نوجوان" در تقويم رسمي ايران است.

بيان خاطراتي از زندگي استاد مهدي آذر يزدي توسط نزديکان وي از جمله استاد حسين مسرت، پژوهش‌گر و محقق برجسته يزدي و مستانه فکور نويسنده کودک و نوجوان از جمله برنامه‌هاي اين آيين بود.

پخش دو مستند کوتاه "لحظاتي با استاد مهدي آذر يزدي" و "ياد بابابزرگ قصه‌گو" ساخته روح‌الله زارع، اجراي تصنيف "يکي بود يکي نبود" توسط "گروه سنتي آفتاب" از مجتمع کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، قصه‌گويي با عنوان "آهو در طويله خران" توسط منصوره خليلي، مربي فرهنگي مجتمع کانون و بلوتوث دو قصه بازآفريني شده "خياط در کوزه افتاد" و "خليفه و حاکم" از ديگر برنامه‌هاي اين آيين بود.

بخش جنبي پنجمين يادمان پير نيک‌انديش ادبيات کودک و نوجوان نيز نمايشگاه عکس، کاريکاتور و کارت پستال با موضوع آذريزدي بود که به همت همکاران مرکز شماره دو يزد (سراي آذر) و مرکز شماره يک يزد در حاشيه اين آيين برپا شد.

تقويم فعاليت‌هاي ادبي مراکز کانون تدوين شد

اما مديريت آفرينش‌هاي ادبي کانون پرورش فکري کشور در آستانه روز ملي ادبيات کودک و نوجوان در ايران، تقويم فعاليت‌هاي ادبي مراکز فرهنگي هنري را تدوين کرد.

مريم صباغ زاده‌ ايراني در اين‌باره گفت: هم‌زمان با سال‌روز درگذشت مهدي آذريزدي و روز ملي ادبيات کودک و نوجوان دستورالعملي از سوي اين مديريت به مراکز فرهنگي هنري کانون ابلاغ شده است.

وي گفت: در اين دستورالعمل از کارشناسان و مربيان مراکز کانون خواسته شده تا پنل‌هاي ادبي مراکز را به مدت يک هفته به موضوع‌هايي در زمينه ادبيات کودک اختصاص دهند.

مدير آفرينش‌هاي ادبي هم‌چنين معرفي شخصيت مهدي آذريزدي و ساير نويسندگان و شاعران کودک و نوجوان و تصويرگران حوزه کتاب کودک را از ديگر بندهاي اين آيين نامه عنوان کرد.

در عين حال صباغ زاده، برپايي نمايشگاه‌هايي از آثار ادبي نويسندگان و شاعران معاصر ايراني و کانوني حوزه کودک و نوجوان را از ديگر مواردي دانست که بايد مورد توجه مراکز کانون قرار گيرد.

وي هم‌چنين برگزاري نشست‌هاي بحث و نقد کتاب و برپايي کارگاه‌هاي ادبي خلاق در روز ملي ادبيات کودک را در اين دستور العمل با اهميت عنوان کرد.

ويژه‌برنامه‌هاي روز ملي ادبيات کودک و نوجوان در روزهاي منتهي به 18 تير در مراکز فرهنگي‌هنري کانون سراسر کشور برگزار شده و در برخي از مراکز اين برنامه‌ها در طول يک هفته طراحي شده‌اند.

به همين مناسبت چندين ويژه‌برنامه‌ ادبي در 31 مرکز کانون پرورش فکري استان گيلان براي کودکان و نوجوانان اجرا شد.

مرکز آفرينش‌هاي ادبي کانون پرورش فکري استان گيلان نيز براي گرامي‌داشت 18 تيرماه روز ادبيات کودک و نوجوان معرفي شخصيت مهدي آذر يزدي نويسنده مجموعه کتاب‌هاي "قصه‌هاي خوب براي بچه‌هاي خوب" در قالب نمايش فيلم در 31 مرکز فرهنگي‌هنري را براي کودکان و نوجوانان برنامه‌ريزي کرده و هم‌چنين در اين روز برگزيدگان مسابقه ادبي "روزهاي خوب خدا" که به مناسبت ماه مبارک رمضان در سطح استان فراخوان شده بود، اعلام شد.

براساس گزارش کارشناس مسوول مرکز آفرينش‌هاي ادبي کانون استان گيلان 300 اثر ادبي براي شرکت در اين فراخوان ارسال شده بود که از ميان اين آثار به يمن سي روز ماه مهماني خدا 30 اثر برگزيده و شايسته تقدير اعلام شد.

هم‌چنين به همين مناسبت مربيان کانون با اجراي فعاليت‌هاي معرفي شخصيت بزرگان ادبيات ايران، شعرخواني، طرح ادبي، بحث آزاد و معرفي کتاب اين روز را گرامي داشتند.

مراکز ديگر کانون در سراسر کشور نيز برنامه‌هايي به همين مناسبت برگزار کرده‌اند که گزارش آن را در روزهاي گذشته در همين صفحه خوانده‌ايد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون