جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3093- تاریخ : 1393/04/08 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

مربيان کانون در ميهماني رمضان برگزار مي‌کنند:
آموزش‌هاي فرهنگي و هنري در بخش کودک و نوجوان نمايشگاه قرآن


کارگاه آموزش خلاق در کانون زاهدان برگزار شد

با حکم استاندار صورت گرفت:
مديرکل کانون سمنان، رييس کميته کودک و نوجوان بزرگ‌داشت شهداي استان


تشريح فعاليت‌هاي اوقات فراغت کانون براي خانواده‌ها


 مربيان کانون در ميهماني رمضان برگزار مي‌کنند:
 آموزش‌هاي فرهنگي و هنري در بخش کودک و نوجوان نمايشگاه قرآن 

بخش کودک و نوجوان بيست و دومين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم که اجراي آن به عهده کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان است، در دو روز آغازين اين نمايشگاه با استقبال خوبي از سوي خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان مواجه شده است.
بر اساس گزارش‌هاي رسيده، در اين‌روزها برخي خانواده‌ها به همراه فرزندان خود از بخش کودک و نوجوان نمايشگاه بازديد کردند و از خدمات قرآني ارايه شده در اين بخش بهره مند شدند.
بچه‌هاي بازديدکننده از اين بخش نيز با حضور در غرفه‌هاي هنري به فعاليت‌هايي از فبيل نقاشي، کاردستي، خوش‌نويسي، سفال‌گري و تکه چسباني (کلاژ) با موضوع‌هاي قرآني پرداختند.
هم‌چنين علاقه‌مندان به فعاليت‌هاي فرهنگي و ادبي در بخش مسابقات، شعر‌خواني، قصه‌گويي، خاطره نويسي، معرفي شخصيت، سرزمين و تاريخ اسلام شرکت کردند.
در اين ميان غرفه‌هاي نقاشي کودکان با استقبال بيشتري از سوي کودکان و نوجوانان روبه‌رو بوده است.
بخش کودک و نوجوان بيست و دومين نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم از 3 تير با حضور مسوولان فرهنگي کشور گشايش يافت و روز 4 تير به صورت رسمي کار خود را آغاز کرد، اين نمايشگاه تا 22 تير هر روز از ساعت 18 تا 24 پذيراي بازديدکنندگان و علاقه‌مندان است.
بر اساس اين گزارش‌ها، در دومين روز برپايي نمايشگاه بين‌المللي قرآن کريم نيز فعاليت‌هاي محتوايي بخش کودک و نوجوان با استقبال خوبي از سوي خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان روبه‌رو شد.
بر اساس تازه‌ترين خبر، در غرفه بخش کودک و نوجوان علاقه‌مندان به فيلم‌سازي با شيوه‌هاي ابتدايي ساخت پويانمايي (انيميشن) آشنا مي‌شوند.
در اين بخش کودکان و نوجوانان مي‌توانند با ساخت عروسک‌هاي کاغذي و خميري با کمک مربيان کانون پرورش فکري کودکان و‌ نوجوانان به شخصيت‌هاي عروسکي ساخته دست خود جان ببخشند و آن‌ها را به حرکت در بياورند.
بر اساس اين گزارش در اين بخش کودکان و نوجوانان پس از انتخاب موضوع‌هاي ديني و قرآني ابتدا اقدام به ساخت شخصيت‌هاي داستان خود با استفاده از کاغذهاي رنگي و يا خميرهاي بازي کرده و پس از آن با کمک و راهنمايي مربيان اين بخش شروع به ساخت پويانمايي مي‌کنند.
فيلم‌سازي و ساخت انيميشن از جمله فعاليت‌هاي هنري است که در مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و‌ نوجوانان بسيار مورد توجه نوجوانان قرار دارد و امسال در اين نمايشگاه نيز در قالب غرفه‌اي پذيرايي بازديدکنندگان است.


 کارگاه آموزش خلاق در کانون زاهدان برگزار شد 

يک دوره کارگاه آموزش خلاق ويژه کودکان و نوجوانان، با همکاري مرکز آفرينش‌هاي ادبي کانون پرورش فکري و حوزه هنري استان سيستان و بلوچستان برگزار شد.
بر اساس گزارش روابط عمومي کانون اين استان، در اين کارگاه يک‌روزه که 70 عضو گروه سني ج و د در آن حضور داشتند، دکتر وحيد ضيايي، استاد کارگاه‌هاي ادبيات خلاق حوزه هنري کشور، آموزش‌هايي در زمينه نويسندگي به اين‌گروه سني ارايه داد.
ضيايي در ابتداي سخنان خود با بيان اين‌جمله که يک نويسنده متوسط که هر روز مي‌نويسد موفق‌تر از نويسنده تيزهوشي‌است که گاه‌گاه مي‌نويسد، از حاضران خواست که از هر فرصتي براي تمرين نوشتن استفاده‌کنند.
اين کارشناس ارشد فرهنگي امور نهاد کتاب‌خانه‌هاي کشور در ادامه توصيه‌هاي خود در جمع اعضا، گفت: هميشه براي خود واژه‌هايي داشته باشيد که در هر فرصتي از آنها استفاده کنيد و براي اين‌کار هم لازم است شما پيوسته در حال يادگيري باشيد.
کشف رابطه بين اشيا، اتفاق‌ها و واژه‌ها ديگر نکته‌هايي بود که ضيايي به آنها اشاره‌کرد و افزود: رسيدن به زاويه ديد نو در سايه تلاش به دست مي‌آيد. وي در پايان بخش اول کارگاه بچه‌ها را دعوت به ساده ديدن، ساده فکر کردن و ساده نوشتن کرد و بار ديگر تمرين را کليد رسيدن به اين‌ مهم دانست.
بخش ديگر کارگاه اثرخواني حاضران بود، که همراه شد با صحبت‌هاي دکتر ضيايي در مورد آثار اعضا و به اين‌صورت بچه‌ها با نقد و بررسي آشنا شدند. اين‌ کارگاه، دومين دوره آموزشي ادبيات خلاق ويژه کودکان و نوجوانان با همکاري حوزه هنري است که با هدف بالا بردن توانايي‌هاي ادبي اين‌گروه سني برگزار مي‌شود.


 با حکم استاندار صورت گرفت:
 مديرکل کانون سمنان، رييس کميته کودک و نوجوان بزرگ‌داشت شهداي استان 

مدير کل کانون سمنان به عنوان رييس کميته کودکان و نوجوانان کنگره بزرگ‌داشت سه هزار شهيد استان منصوب شد.

محمد وکيلي استاندار سمنان در حکمي علي‌اکبر فراتي مدير کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان را به عنوان رييس کميته کودکان و نوجوانان کنگره بزرگ‌داشت سه هزار شهيد استان سمنان منصوب کرد.

در اين حکم آمده است: با عنايت به برگزاري کنگره ملي بزرگ‌داشت سه هزار شهيد استان سمنان و ضرورت عزم استاني در هرچه با شکوه‌تر برگزار نمودن اجلاسيه شهدا در استان در سال اقتصاد و فرهنگ به منظور ترويج فرهنگ ايثار و شهادت که شاخصه فرهنگ متعالي اسلام مي‌باشد، جناب‌عالي را به عنوان رييس کميته کودکان و نوجوانان کنگره بزرگ‌داشت سه هزار شهيد استان سمنان منصوب مي‌نمايم.

وکيلي تاکيد کرده است که انتظار مي‌رود با به‌کارگيري تمام ظرفيت‌هاي تحت مديريت آن مجموعه در راستاي اجراي برنامه‌ها و تامين نيازمندي‌هاي آن، کنگره‌اي در شان شهداي والامقام استان
برگزار گردد.

کانون استان سمنان در زمينه بزرگ‌داشت نام و ياد شهداي استان، در کنار برگزاري برنامه‌هاي فرهنگي‌هنري، تمامي مراکز خود را به نام يکي از شهيدان نوجوان استان نام‌گذاري کرده است.


 تشريح فعاليت‌هاي اوقات فراغت کانون براي خانواده‌ها 

مراکز استاني کانون در شهرهاي مختلف در روزهاي گذشته برنامه‌هاي متنوعي در قالب نشست‌هاي خبري و فرهنگي براي اطلاع‌رساني در زمينه اوقات فراغت خصوصا در بين خانواده‌ها برگزار کرده‌اند.

نشست خبري با موضوع تشريح فعاليت‌هاي اوقات فراغت تابستان، يکي از اين برنامه‌ها بود که با حضور مديرکل و کارشناسان فرهنگي، هنري، ادبي و پژوهش استان در محل مجتمع کانون استان قم برگزار شد.

در اين نشست که با شرکت فعال خبرنگاران روزنامه‌ها و تعدادي از خبرگزاري‌هاي استان قم صورت گرفت محمد مخلصي، مديرکل کانون قم ضمن تشريح وظايف ذاتي کانون گفت: ايام اوقات فراغت هم فرصت است و هم تهديد و کانون در صدد است تا اين تهديد را به فرصت تبديل کرده و هم‌چون گذشته با اجراي فعاليت‌هاي مختلف و متناسب با هرگروه سني، به صورت تخصصي در خدمت کودکان و نوجوانان باشد.

مدير کل کانون استان قم با اشاره به نقش اثرگذار والدين در هدايت کودکان و نوجوانان، تصريح کرد: در نظر گرفتن شرايط تحقق اهداف پيش رو ما را متوجه نقش والدين مي‌کند. والدين بايد با مشورت فرزندان‌شان فعاليت‌هايي را براي فصل تابستان آنان انتخاب کنند که به لحاظ شناختي فرزندشان را رشد دهد و از اين منظر کانون به دليل رويکرد تربيتي و پرورشي که دارد در تحقق اين امر مناسب‌ترين گزينه است.

وي هم‌چنين خطاب به والدين کودکان و نوجوانان گفت: والدين نبايد بچه‌ها را در دنياي تکنولوژي رها کنند بلکه بايد هم قدم با پيشرفت تکنولوژي با ايجاد فضاي گفت‌وگو و معاشرت، زمينه بروز توانايي‌ها و استعدادهاي آنان را فراهم آورند.

وي افزود: استفاده از تکنولوژي بايد به بهترين نحو صورت گيرد و برخوردهاي سلبي با آن نهايتا موجب تحريص مخاطبان ما مي‌شود ضمن اين‌که بايد خوراک مناسبي هم در اين عرصه براي کودکان و نوجوانان فراهم کرده باشيم.

بر اين اساس استفاده از گروه هم‌سالان نيز بايد مورد توجه خانواده‌ها باشد چراکه کودکان و نوجوانان معمولا در فضاي گروهي يادگيري بيشتري دارند.

مخلصي با تاکيد بر ايفاي نقش موثر رسانه‌ها در آگاه سازي و هدايت جامعه خاطرنشان کرد: اگر رسانه‌ها به وظايف خود در حوزه فرهنگ عمل کنند مي‌توانيم در بحث اوقات فراغت در جهت اهداف نظام مقدس جمهوري اسلامي به يک هم‌گرايي و هم‌افزايي برسيم.

مدير کل کانون استان قم هم‌چنين ايام اوقات فراغت کودکان و نوجوانان را نردباني براي ترقي و تعالي دانست و افزود: فرصت اوقات فراغت بايد به گونه‌اي برنامه‌ريزي شود که مخاطبان ما در زندگي دنيا و آخرت خود از آن سود ببرند.

در ادامه هريک از کارشناسان کانون استان به تشريح فعاليت‌هاي واحد خود در ايام اوقات فراغت پرداختند و اهداف و روند اجرايي ويژه‌برنامه‌هاي خود را براي خبرنگاران بازگو کردند.

بر اين اساس مرضيه ثمرده حقيقي، کارشناس مسوول کانون استان ضمن بيان اهداف و معرفي کلي فعاليت‌هاي کانون در خصوص طرح «ضرب‌المثل‌هاي قرآني» که از جمله محورهاي اصلي برنامه‌هاي سال جاري استان قم است توضيحاتي را ارايه کرد.

هم‌چنين سکينه دلپسند، کارشناس فرهنگي کانون استان قم نيز طرح امانت کتاب به والدين، کانون فيلم و ويژه‌برنامه «من و عروسکم» را که به ساخت عروسک‌هاي بومي محلي و خلاق افسانه‌ها و آيين‌هاي مناطق مختلف توسط اعضا اختصاص دارد، براي حاضران توضيح داد.

فاطمه ميرمحمد صادقي، کارشناس هنري و شهرزاد حدادپور، کارشناس آموزش و پژوهش استان نيز به ترتيب ويژه‌برنامه هنري «نقطه حرف نقش» و «طرح علمي پژوهشي کاوش 2» را براي خبرنگاران توضيح دادند.

همايش «يادها و يادگارها» ويژه شناسايي و تجليل از اعضاي قديم کانون نيز توسط رضيه حکيمي، کارشناس روابط عمومي استان تبيين و مراحل اجرايي آن توضيح داده شد. در همين‌حال، «همايش کانون و خانواده » نيز در مراکز کانون استان آذربايجان شرقي برگزار مي‏شود.

اين همايش‏ها همه ساله قبل از آغاز فعاليت‌هاي تابستاني مراکز با حضور اوليا و اعضا و کودکان و نوجوانان علاقه‌مند برگزار مي‏شود.

در اين ويژه‏برنامه‏ها که معرفي فعاليت‌هاي کانون اصلي‌ترين محور برگزاري آن است برنامه‌هاي ديگري مانند پخش تيز، اجراي سرود توسط اعضا، برگزاري مسابقه، قصه‏گويي، معرفي مربيان کلاس‏هاي مختلف و... اجرا مي‏شود.

اين برنامه‌ها در مراکز آذرشهر، بستان آباد، بناب، مرکز شماره 3 و 5 تبريز و مجتمع، چاراويماق، ملکان، ورزقان و‌ هادي‏شهر برگزار شده است.

برگزاري اين ويژه برنامه‌ها موجب جذب بيشتر اعضا در مراکز کانون مي‌شود.

اما هم‌زمان با آغاز فعاليت‌هاي تابستاني، نشست هم‌انديشي و تعامل در خصوص ارتباط بهتر با فرزندان با حضور والدين در مرکز فرهنگي‌هنري شماره يک انزلي برگزار شد.

اين نشست در راستاي تقويت انجمن کانون و اوليا با تاکيد بر لزوم خودشناسي، تغيير نگرش اوليا نسبت به خود، ريشه‌يابي رفتار کودکان و توجه به نيازهاي روحي و رواني آنان و بررسي موانع ارتباطي به شکل کارگاهي تشکيل شد.

اين نشست با هدايت خديجه تقي پور کارشناس فرهنگي کانون استان گيلان مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت و والدين اعضاي کانون برگزاري اين گونه نشست‌هاي تربيتي در هر ماه را خواستار شدند.

هم‌چنين به منظور دعوت از کودکان و نوجوانان براي شرکت در فعاليت‌هاي تابستاني، مسابقه نقاشي با عنوان "فصل دوستي" در مرکز فرهنگي‌هنري لنگرود برگزار شد. کودکان و نوجوانان براي آغاز فعاليت‌هاي تابستاني در جشن گل‌ها در مرکز فرهنگي‌هنري ماسال نيز شرکت کردند.

مرکز فرهنگي‌هنري املش نيز در ويژه‌برنامه اوقات فراغت شهرستان مشارکت داشت. اين ويژه‌برنامه با همکاري آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، کميته امداد امام(ره) و ديگر ادارات در سالن کانون معصوميه اداره آموزش و پرورش شهرستان املش برگزار و عضو نوجوان کانون براي حاضرين قصه‌گويي اجرا کرد.

مربيان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گيلان با اجراي فعاليت‌هاي قصه‌گويي، روخواني کتاب، معرفي شخصيت، سرزمين و وقايع، نشريه ديواري، کاردستي، نمايش عروسکي، نمايش فيلم، داستان‌نويسي، سرودن شعر، قرآن و حديث، نجوم، تحقيق و پژوهش، نقاشي، خوش‌نويسي و ديگر فعاليت‌ها در غني‌سازي اوقات فراغت کودکان و نوجوانان در 31 مرکز فرهنگي‌هنري فعاليت مي‌کنند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون