جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3093- تاریخ : 1393/04/08 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


سرنوشت نامعلوم 40 خانه در بافت تاريخي كرمان و عدم پاسخگويي مسئولان


دانشنامه ايرانشناسي استانها تدوين مي شود


مقبر ه اردشير دوم در دل صخره ها


اخبار


قصار اما...


عكاسخانه
معبد وات رونگ خون –چيانگ راي –تايلند

دنياي عكس
درياچه مردگان سيسيل-ايتاليا

 سرنوشت نامعلوم 40 خانه در بافت تاريخي كرمان و عدم پاسخگويي مسئولان 

معاون عمراني استانداري کرمان درحالي نسبت به تخريب 40 خانه در بافت تاريخي کرمان سکوت مي‌کند که خبرنگار CHN پس از تماس‌هاي مکرري که تا لحظه انتشار گزارش داشت موفق به دريافت پاسخ مناسب از اين مسئول نشد. اين درحالي است که استانداري مجوز تخريب 40 خانه در بافت تاريخي کرمان را از دادستاني اين استان گرفته است.

خبرگزاري ميراث‌فرهنگي ـ گروه ميراث‌فرهنگي ـ استانداري کرمان درحالي مجوز تخريب 40 خانه در بافت تاريخي را از دادستاني مي‌گيرد که هنوز مشخص نيست اين خانه‌ها در چه مرتبه‌اي از ارزش‌هاي تاريخي قرار گرفته‌اند. کارشناسان ميراث‌فرهنگي مي‌گويند، بافت تاريخي کرمان داراي ويژگي‌هاي منحصربه فردي است اما شهرداري، استانداري و حتي دادستاني بدون توجه به اين ارزش‌ها و صرفا به‌بهانه اينکه اين خانه‌ها در معرض تخريب قرار دارند يا تبديل به مکاني براي تجمع معتادان شده‌اند دست به چنين اقدام مخربي زده است.گفته مي‌شود، تا اين لحظه مجوز تخريب 40 خانه در بافت تاريخي کرمان به‌دست کارشناسان ميراث‌فرهنگي نرسيده و اين اقدام قرار است بدون هماهنگي و نظر سنجي کارشناسان ميراث‌فرهنگي انجام بگيرد.اتفاقي که وقتي با مهندس کامياب معاون عمراني استانداري کرمان در ميان گذاشته مي‌شود از پاسخگويي به سوال CHN طفره مي‌رود و موضوع مصاحبه را به زمان ديگري موکول مي‌کند. هم‌اکنون 3 روز از تماس‌ها و پيگيري‌هاي خبرنگار ميراث‌فرهنگي از استانداري و معان عمراني آن مي‌گذرد اما اين مسئول تا اين لحظه حاضر به پاسخگويي نشده است.

اين درحالي است که پيشتر «علي مهاجري» مدير کل اداره ميراث‌فرهنگي استان کرمان که نزديک به 3 ماه است با حکم مسعود سلطاني‌فر از شوراي شهر استان به اداره ميراث‌فرهنگي آمده اين اقدام تخريب‌گرايانه استانداري را اتفاقي کوچک شمرده بود و به chn گفته بود:« برخي از خانه‌ها در بافت تاريخي کرمان به‌دليل نبود حفاظت‌هاي لازم و رسيدگي تخريب شده‌اند، بسياري از اين خانه‌ها که متعلق به مردم هستند هم‌اکنون رها شده و تبديل به محلي براي تجمع معتادان شده است. بنابراين اين اتفاق فاجعه نيست چراکه اين خانه‌ها محل حضور و زندگي معتادان و دزدان شده است».

به‌گفته مدير اداره ميراث فرهنگي کرمان، من 3 ماهه که مديريت ميراث‌فرهنگي کرمان را به‌عهده گرفته و تمامي اين خرابکاري‌ها 10 و 15 سال گذشته رخ داده‌ است. زماني که من شهردار بودم و تاکيد داشتم که اين خانه‌ها نياز به اعتبار مرمتي دارند، هيچ کدام از متوليان ميراث‌فرهنگي پاسخ نمي‌دادند. درواقع اگر آن‌ها سکوت نمي‌کردند الان به اين وضعيت دچار نمي‌شديم. او اما در واکنش به اعتراض کارشناسان و معاونان اين اداره کل نسبت به رويت نشدن فهرست بناهايي که قرار است تخريب شوند گفته بود:« من اين ليست را ديدم و تمامي اين بناها متروکه و مخروبه هستند. ضمن اينکه اگر معاونان و کارشناسان ميراث‌فرهنگي ، کارشناس و معاون بودند الان وضعيت ميراث‌فرهنگي اين نبود».

درحال‌حاضر سرنوشت 40 خانه در بافت تاريخي کرمان در حالي نامعلوم است که هيچ کدام از مسئولان شهري و متوليان ميراث‌فرهنگي حاضر به پاسخگويي نيستند.


 دانشنامه ايرانشناسي استانها تدوين مي شود 

معاون پژوهشي بنياد ايرانشناسي کشور، از تدوين بنياد ايران شناسي استانها در آينده نزديک خبر داد.عبدالحميد ميردامادي در گفت و گوي با ايرنا در شهرکرد افزود: اين دانشنامه مجموعه کاملي از فرهنگ، آداب، سنن، تاريخ و مشاهير استانها را به صورت تحقيقي و علمي معرفي
مي کند.وي تصريح کرد: نخبگان فرهنگي، پژوهشگران و ايرانشناسان در تدوين اين دانشنامه نقش دارند.به گفته وي، اين دانشنامه، فرهنگ و تاريخ استانها را به صورت جامع براي نسل هاي مختلف معرفي مي کند.ميردامادي در باره مطالعات بنياد ايرانشناسي در باره ورزش چوگان نيز گفت: چوگان فقط يک ورزش ساده با همکاري چوگان کار و گوي و ميدان نيست بلکه تجلي سه هزار سال تاريخ و ميراث کهن اين سرزمين با پشتوانه فرهنگ ايراني است.وي افزود: اسناد و مدارک تاريخي نشان
مي دهد که ورزش چوگان يک ورزش ايراني است و ديگر کشورها نمي توانند آن را به نام خود ثبت کنند.


 مقبر ه اردشير دوم در دل صخره ها  
نويسنده : نرگس عبدي فر

اردشير دوم يا ارشک يا اردشير منمون نهمين پادشاه هخامنشي، پسر بزرگ داريوش دوم و پروشات بود که پس از مرگ پدر در سن چهل سالگي به سلطنت رسيد.
يوناني‌ها وي را "منمون" به معني باحافظه و باهوش خوانده‌اند زيرا چنانکه مي‌نويسند حافظه‌اي فوق العاده داشته‌است. سلطنت او در عين آنکه آگنده از توطئه و طغيان و جنايت بود، به سبب اوضاع و احوال مساعد، در آنچه به روابط با دنياي غرب مربوط مي‌شد، روي هم رفته، سلطنتي موفق بود.
آرامگاه اين پادشاه در شرق تخت جمشيد وبر سينه کوه رحمت ساخته شده است مشخصات نماي بيروني همه ي آنها شبيه به آرامگاه داريوش است .اين مقره با ارتفاع 300متري از سطح زمين ساخته شده است . بنا مشتمل بوده است بر يک اطاق دو ستوني و در جنب آن يک ايوان با دو ستون در غرب و صندوق‌خانه‌هايي در شمال و جنوب و نيز تالاري 4 ستوني با يک اطاق جنبي در شمال. همة اين‌ها را بر سکويي چند پله‌اي بنا کرده‌اند که از سنگ‌هاي بزرگ و کوچک درست شده و و سنگ‌‌هايش را بدون ملاط به هم چسبانيده‌اند. بعد از اين‌ها فضاي بازي در شرق بنا وجود دارد و بعد مقدار زيادي از کوه را در آورده‌اند و سکويي از سنگ در جلوي آرامگاه درست کرده اند.
قسمت بالايي نماي آرامگاه يک آيين ديني را نمايش مي‌دهد: شاه هخامنشي در جامه پارسي کمان به دست بر روي سکويي سه پله‌اي ايستاده است و به نشانه نيايش دست به سوي آتش شاهي دارد که بر فراز آتشداني در اشتغال است. بر فراز صحنه، نقش انسان بالدار (فّر‌کياني) با حلقه و دست گشوده نموده شده است و در گوشه راست، ماه را به صورت قرصي با هلال بزرگي در پايينش مي‌بينيم
در دو سوي مجلس بزرگ ‌زادگان ايراني در جامه پارسي (يا مادي) نقش شده‌اند.
پادشاه وآتشدان بر روي تخت بزرگ (گاه) شهرياري جاي دارند که گوشه‌هايش برجسته وبه شکل نيم‌تنه شير است و لبه‌اش با گل و بوته آراسته شده. دو رديف از نمايندگان ملل تابع با لباس‌هاي محلي تخت را بر سر دست نگه‌ داشته‌اند و اين افراد را از کتيبه‌هايي که پهلويشان نوشته‌اند) مي‌توان شناخت. قسمت مرکزي (و عريض) جبهة آرامگاه منقوش است به نماي يک کاخ هخامنشي: در وسط دري است (که بدين وسيله مي‌خواسته بفهمانند که به آن جهان باز مي‌شود) و در دو سوي آن چهار ستون که ديوار چسبيده (در حقيقت، نيم‌ ستون) است با سر ستون گاو دو سر. سقف باطره و نماي شاه‌ تيرها و رديفي از شيرهاي غران و در حال حرکت تزيين شده است. دَرِ، کشوي و خودکار بوده است يعني پس از بسته شدن، ديگر باز نمي‌شده. درون دخمه سه جفت «قبر» سنگي به شکل صندوق‌هايي مکعب مستطيلي (20/1×2 متر) براي جاي دادن کالبد مردگان تعبيه کرده اند. روي هر يک از اينها دري سنگي و محدب انداخته‌اند تا راه هر گونه نفوذي را ببندند.


 اخبار 

موزه پرستيژلند ايران امروز در اصفهان افتتاح شد
اين موزه در طبقه چهارم مجموعه اصفهان سيتي سنتر با فضاي هزار و 600 مترمربع در مدت 4 سال و با اعتبار مکاني افزون بر 300 ميليارد ريال ساخته شده است که با حضور معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري کشور آغاز به کارکرد .
نمايش 20 مجموعه نفيس از کتب خطي اسناد و قباله هاي تاريخي ، ظروف سفالي ، مفرقي ، قلمزني ، فولادي ، تمبر ، اسکناس ، سکه ، تابلوهاي هنري و انواع ساعت از نکات قابل توجه اين موزه است که قدمت آنها از 7 هزار سال پيش تا دوران معاصر است.
مجموعه هاي به نمايش درآمده در اين موزه را آقاي حسين حسين پناه اصفهاني سرمايه گذار بخش خصوصي در مدت 45 سال جمع آوري کرده و در اختيار موزه قرار داده است.

نمايشگاه نقاشي بانوان هنرمند ايران
نمايشگاه نقاشي از بانوان هنرمند ايران در نگارخانه کمال‌الدين بهزاد برگزار مي‌شود.
اميرحسين خاکپور مدير نگارخانه کمال‌الدين بهزاد در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: نگارخانه کمال‌الدين بهزاد از روز شنبه 7 تيز ميزبان نمايشگاهي از بانوان هنرمند ايران خواهد بود.
وي در ادامه افزود: در اين نمايشگاه تازه‌ترين آثار 3 بانوي هنرمند در قالب مجموعه‌اي با بيش از 20 تابلوي نقاشي به نمايش گذاشته مي‌شود.
وي در خصوص موضوعات اين تابلوها نيز گفت: نقاشي‌هايي که در معرض ديد عموم قرار خواهد گرفت با موضوعات آزاد و سوژه‌هاي متفاوتي است که هر هنرمند از نگاه خود به آن پرداخته است.
مدير نگارخانه کمال‌الدين بهزاد بيان کرد: اين نمايشگاه به دليل آنکه نمايش دهنده‌ي آثاري با تکنيک‌هاي متفاوت از بانوان هنرمند است، نمايشگاهي ويژه خواهد بود. وي درباره‌ي زمان ادامه يافتن اين نمايشگاه نيز گفت: اين نمايشگاه به مدت يک هفته در نگارخانه کمال‌الدين بهزاد ادامه دارد.

مقبره‌هاي يک غار، تاريخ مصر باستان را به چالش مي‌کشند
به گزارش (ايسنا)، اين مقبره‌ها که قدمتي حدود 5 هزار سال دارند، برخلاف ديگر مقبره‌هاي مصر که در دل کوه کنده شده‌اند، داخل يک غار ايجاد شده‌اند.
به گزارش هريتيج‌کي، تاکنون تمام مقبره‌هاي کشف شده از تمدن مصر باستان يا با استفاده از قطعات بزرگ سنگ ساخته شده و يا همانند مقبره‌هاي دره پادشاهان در دل کوه‌ها و صخره‌ها کنده شده‌اند.
در اين شرايط مقبره‌هايي که توسط باستان‌شناسان لهستاني کشف شدند داخل يک غار در کوهي در منطقه تاريخي «لکسور» ايجاد شده و تاکنون در اين غار دو مقبره کشف شده‌اند که با ادامه کاوش‌ها امکان کشف مقبره‌هاي بيشتر نيز وجود دارد.
منطقه تاريخي لکسور که شهر تاريخي «تبس»، پايتخت سابق تمدن مصر باستان در آن قرار دارد، يکي از محوطه‌هاي تاريخي ارزشمند جهان است و علاوه‌بر کشف هزاران اثر تاريخي در آن طي دهه‌هاي اخير در فهرست ميراث جهاني سازمان يونسکو نيز به ثبت رسيده است
باستان‌شناسان هنوز موفق به تعيين اين امر که مقبره‌هاي کشف شده به چه کساني تعلق دارد، نشده‌اند اما در تعلق آنها به اشرافزادگان سلسه نوزدهم فراعنه مصر هيچ ترديدي وجود ندارد.
باستان‌شناسان همچنين در اين مقبره‌هاي غاري که به دليل متفاوت بودن با ديگر مقبره‌هاي غاري مي‌توانند تاريخ مصر باستان را دگرگون کنند علاوه بر کشف صدها اثر تاريخي از جمله سلاح، زيورآلات و تابوت‌هاي سنگي موفق به کشف يک سيستم تهويه در دل ديوارهاي غار نيز شده‌اند.

گورستان «ونه‌بين» حيران قرباني تاخت و تاز سوداگران زيرخاکي
گورستان «ونه‌‌بين» حيران با قدمت طولاني يکي از آثار باستاني شهرستان مرزي آستارا بوده که بخشي از آن توسط سوداگران زيرخاکي تخريب شده است.
به گزارش فارس از آستارا، گورستان قديمي روستاي «ونه‌بين» حيران اين شهرستان مرزي که بين دو راه حيران‌ـآستارا قرار دارد در گذشته تخريب شده است.بخش ديگري از اين گورستان قديمي با سنگ‌هاي دست‌ساز باستاني به جز تعدادي اندکي قبر که دست نخورده باقي مانده، بقيه توسط سوداگران زير خاکي تخريب و کنده شده است.اهالي محل در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستارا خواستار بازسازي و تعمير گورستان ونه‌بين حيران به عنوان ميراث فرهنگي اين شهرستان مرزي از مسئولان شدند.

درخشش هنرمندان ايراني در جشنواره نقاشي جمهوري نخجوان
به گزارش (ايسنا) منطقه آذربايجان شرقي، اين فستيوال با حضور 30 گروه از کشورهاي ايتاليا، روسيه، گرجستان، قزاقستان، ترکيه و باکو از 30 ارديبهشت تا 2 خرداد در جمهوري نخجوان در موزه تاريخ معماري کهنه قلعه (قلعه قديمي) برپا شد.
براساس اين گزارش، موضوع محوري فستيوال نقاشي از طبيعت به صورت آزاد بود که دو نفر از هنرمندان منطقه آزاد ارس به نام‌هاي «سعيد ايامي» و «جلال‌الدين پيراني» موفق به دريافت ديپلم افتخار شدند.همچنين محمد تقي محمد علي، سرکنسول جمهوري اسلامي ايران در جمهوري نخجوان با حضور در محل برگزاري جشنواره با هنرمندان نقاشي کشورمان ديدار و از نزديک با آثار اين هنرمندان آشنا شد.


نمايش سنگ‌ها در سواحل جهان
هنرمندي با سنگ، برگ و مواد طبيعي، اشکال هندسي در طول سواحل خيره کننده اسکاتلند ايجاد کرده است.
به گزارش فارس، هنر درماني نوعي درمان روح با استفاده از مواد و روش‌هاي هنري، ديداري يا شنيداري است؛ انسان‌ها براي اينکه بهداشت روان داشته باشند گاه با طبيعت و هنر خود را سرگرم مي‌کنند؛ ممکن است برخي از کارهاي هنري پايدار و برخي ناپايدار باشند اما هنر حس خوش آيندي به انسان مي‌دهد.
يک هنرمند اسکاتلندي به نام Dietmar Voorworld با سنگ‌، برگ‌ و مواد طبيعي، اشکال هندسي ايجاد کرده است؛ وي تمام مصالح استفاده شده را از محيط اطراف جمع آوري کرده است.
وي مي‌گويد: من عاشق هنر، طبيعت و زيبايي‌هايش هستم و با ارائه يک کار به وجد مي‌آيم و حسي زيبا در من به وجود مي‌آيد؛ به نظر من هنر بيان هماهنگي و طنين حق است؛ هنر براي روح، شفاست همان‌گونه که خداوند هنرمندي بي‌نظير است.
وي آثاري در طول سواحل خيره‌کننده اسکاتلند همينطور در آلمان در سواحل کرت و جاهاي ديگر ايجاد کرده است.


 قصار اما... 

يروزي آن نيست که هرگز زمين نخوري، آنست که بعد از هر زمين خوردني برخيزي.
مهاتما گاندي

منبع : http://www.sokhan-bank.blogfa.com

 


 عكاسخانه 
 معبد وات رونگ خون –چيانگ راي –تايلند
نويسنده : pellmell.blogfa.comمنبع


 دنياي عكس 
 درياچه مردگان سيسيل-ايتاليا
نويسنده : منبع :فارس


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون