جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3093- تاریخ : 1393/04/08 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


براي موفقيت در زندگي اينها را بايد بدانيد


هرمان هسه دانشمند، نويسنده و نقاش آلماني- سوئيسي ( 1877-1967 )

آموزشي
يادداشت سر دبير....


كوتاه از ورزش جوانان


شمشيربازان اعزامي به مسابقات قهرماني آسيا معرفي شدند


آيينه شهر


 براي موفقيت در زندگي اينها را بايد بدانيد 

قسمت اول

چه مسايلي در زندگي باعث مي شوند تا انسان به سمت موفقيت پيش برود؟ براي اين پرسش، هيچ پاسخ مشخص و واحدي وجود ندارد.موفقيت به تلاش نياز دارد و انسان ها بايد با توجه به شرايط زندگي و کار خود، درست ترين و مناسب ترين مسير را تشخيص دهند، انتخاب کنند و با پشتکار بسيار به سمت آنها پيش بروند.هيچ مانعي نبايد موجب دلسردي شود.اما هر کسي بر اساس تجربه، نظراتي در اين مورد دارد.ما 30 نظر از انسان هاي مختلف را برايتان نوشته ايم که شايد در مسير موفقيت به شما کمک کنند.
1.اين را به ياد داشته باشيد ديگران به آن اندازه که خيال مي کنيد، به شما توجه ندارند.
بسياري از مردم برايشان مهم نيست که شما ماشين نو خريده ايد يا ارتقا شغلي
گرفته ايد.يا شايد حتي متوجه اين مساله هم نمي شوند.بنابراين نبايد خوشحالي خود را بر اساس واکنش آنها بگذاريد.اگر دايم نيازمند توجه ديگران باشيد، نمي توانيد زندگي شادي را تجربه کنيد.
2.افرادي که واقعا شما را دوست دارند، نمي خواهند مالک شما باشند.آنها فقط خودتان را دوست دارند و بقيه چيزها برايشان نامفهوم است.
اين علاقه عشق نام دارد.براي افرادي که شما را دوست دارند احترام قايل باشيد و براي داشتن و خوشحالي آنها همه تلاش خود را انجام دهيد.اما حسادت در اين امر مفهومي ندارد.
3.فقط به پول و درآمد بيشتر فکر کردن خوشبختي نمي آورد.
اگر همه لذت هاي دنيا را بر درآمد و دارايي بيشتر تعريف کنيد، نمي توانيد از شادي هاي کوچک و ارزشمند زندگي بهره مند شويد.وقتي دايم در حال کار باشيد نمي توانيد در کنار دوستان يا در جمع خانواده بودن را تجربه کنيد.
4.وام در هر مقطعي مي تواند شما را از زندگي عقب نگه دارد.
سعي کنيد تا حد امکان خود را زير بار قرض و وام قرار ندهيد.اين مي تواند شما را به شدت در زندگي عقب نگه دارد.
5.سخن شناسي بسيار موثر است
هنگامي که بتوانيد به حرف ها و خواسته هاي اطرافيان واکنش درستي داشته باشيد، مي توانيد تاثير خوبي هم روي آنها بگذاريد.هنگامي که بتوانيد با حرف هاي درست و مناسب، نظر کسي را تغيير دهيد، کاري را پيش ببريد، کودکي را از ترس رها کنيد يا موجب اعتماد به نفس فردي بشويد، يک قدم به سوي موفقيت برداشته ايد.
6.نه تنها در برابر ديگران که حتي در مقابل خود هم مسوول هستيد
مردم به مسووليت هاي خود در قبال ديگران بيشتر پايبند هستند و به ندرت به اين فکر
مي کنند که در برابر نيازها و خواسته هاي خودشان هم مسووليت دارند. اگر نتوانيد براي خود ارزش قايل شويد، نمي توانيد موفقيت و شادي در زندگي را بيابيد.
7.هميشه براي وقايع ناخواسته آماده باشيد
زندگي فراز و فرود بسياري دارد و انسان موفق کسي است که بتواند از لحاظ روحي خود را براي مواجهه با انواع مشکلات و موانع آماده و گوش به زنگ کند.هميشه سعي کنيد در مسيري که حرکت مي کنيد، يک برنامه ريزي دقيق ديگر هم داشته باشيد تا در صورت بروز مشکل، به آن پناه ببريد.
8.به ديگران اجازه ندهيد شخصيت شما را تغيير دهند
در تعاملات اجتماعي نبايد به ديگران اجازه دهيد با حرف و رفتار خودشان، شخصيت اصلي و واقعي شما را تغيير دهند و به شما بگويند که چه کسي هستيد و چه کاري بايد انجام دهيد.هميشه خودتان باشيد و همزمان از مشاوره ديگران کمک هم بگيريد.
9.هميشه بايد جلوتر از نياز خود باشيد
هميشه سعي کنيد در رقابت باشيد. رقابت موجب پيشرفت مي شود.وقتي خود را بالاتر از ديگران ديديد، حتي با خودتان رقابت کنيد. هرگز اجازه ندهيد تب و تاب تلاش بيشتر خاموش شود.
10.خودآگاهي يکي از ارزشمندترين ويژگي ها است
وقتي بتوانيد خود را از نگاه ديگران ببينيد، مي توانيد روي نقاط ضعف خود کار کنيد و خيلي درست و منطقي آنها را برطرف کنيد.
11.براي هر کاري يک گرايش دروني نياز است
جهان بيني هر فردي در گرايشات و اعتقادات او ريشه دارد.بايد براي خود سمت و سوي مشخصي تعيين و بر اساس آن پيش برويد.اين تمايلات شما را به مسيري که
مي خواهيد، پيش مي رانند.
12.زندگي در زمان حال موجب تمرکز بيشتر است
قبول کنيد که گذشته و آينده نمي توانند تاثيري در زندگي شما داشته باشند.
بايد از زمان هاي حال نهايت استفاده را ببريد.
بايد با درس از گذشته و نگاه به آينده در اکنون زندگي کنيد و براي پيشرفت تلاش کنيد.
آكا ايران
ادامه دارد...


 هرمان هسه دانشمند، نويسنده و نقاش آلماني- سوئيسي ( 1877-1967 ) 

قسمت سوم

گرگ بيابان (Der Steppenwolf) 1927
اين داستان به گونه‌اي استعاري، روح آسيب ديده‌ي مردم پس از جنگ، مردم شهرنشين و متمدن را نشان مي‌دهد که ناگهان در وجود خود، پيدايش خوي حيواني يا مردي گرگ‌ صفت را مشاهده مي‌کنند. در کتاب گرگ بيابان، هسه باز هم قلم خود را متوجه موضوعات ‌‌جستارهاي ‌ اجتماعي مي‌كند. شخصيت بنيادي کتاب، "هاري هالر"، نماد مبارزه با دشواري‌هاي دهه‌ي سوم قرن بيستم مي‌باشد.

نارسيس و گلدموند (Narziss und Goldmund) 1930
با اين کتاب، دوره‌ي ديگري از نوآوري هسه آغاز مي‌گردد. اين اثر بيشتر از آنچه به نظر مي‌رسد، متوجه زواياي تاريک روح و زندگي و پيشگامان اين چالش است. نويسنده در اين كتاب، در پي يافتن راهكاري آشتي‌جويانه براي سازش است.
هرمان هسه در سال 1931 براي بار سوم با خانم "نينون آوسلندر" ازدواج کرد.

سفر به شرق (Die Morgenlandfahrt) 1932
هسه در اين داستان، درک تازه‌اي از زندگي به دست مي‌دهد و از جهان انسانيت، پرتويي از کمال مطلوب را بيان مي‌دارد؛ که زندگي، هميشگي و زايشي دوباره است.
بنابر گفته‌ي خود هسه، سفري روحاني است، نه سفري جفرافيايي. سفر به شرق، نشاني از دگرگوني انديشه‌ي نويسنده را از فرديت‌گرايي به انديشه‌اي توده‌گرا و اجتماعي، در خود دارد.

بازي تيله‌هاي شيشه‌اي (Das Glasperlenspiel) 1943
اين رمان بزرگ در دو جلد انتشار يافت. رويدادهاي اين رمان در قرن بيست و سوم ميلادي مي‌‌گذرد و هسه، خواننده را با خود به سرزمين کمال مطلوب که به آن نام "کاستالي" Castalie داده، مي‌کشاند؛ سرزميني که آرزومندان جهان معنا، دور از هياهوي جهان در آن سکونت دارند؛ اين سرزمين، نمايشي از آميزش فلسفه‌ي غرب با عرفان شرق، زيبايي با افسون، فرمول‌هاي دقيق علمي با ترنم موسيقي است.
سرگذشت قهرمان کتاب، سرگذشتي است که هسه خود آرزوي آن را در سر مي‌پروراند. نظر هسه آن است که بشر در هيچ مرحله‌اي از زندگي نبايد پس بماند و پيوسته بايد در دايره‌اي تازه نفوذ کند؛ همچنان که در "بازي تيله‌هاي شيشه‌اي"، تيله‌ها بايد پيوسته پيش بروند، زيرا سرشت بازايستادن را نمي‌شناسند.
نوشته‌هاي هسه دربرگيرنده‌ي دهها هزار نامه، هفتاد ميليون نسخه کتاب و نوشته‌هاي گوناگون در سرتاسر جهان مي‌باشد.
افزون براين، هرمان هسه با بيش از شصت نشريه‌ي پيشرو همکاري مي‌کرد. وي در سال 1946 ميلادي به دريافت جايزه‌ي نوبل ادبيات نايل شد. از سال 1932 ميلادي جايزه‌اي به نام او (Hermann-Hesse-Preis) به ديگر نويسندگان برگزيده داده مي‌شود.
ره پو
ادامه دارد...


 آموزشي
 يادداشت سر دبير.... 

تابستان داغ با خود كنترلي در دنياي خيالي
رشد مشاور مدرسه
قسمت چهارم - پاياني
3-تابستان،به خصوص وقتي با ماه مبارك رمضان مصادف باشد فرصتي است براي درك بزرگي و بزرگ شدن.همگي در توصيف دوره نوجواني،آن را مرحله گذار از كودكي به بزرگ سالي توصيف مي كنيم ولي از اين معنا غفلت مي كنيم كه ويژگي هاي بزرگي را توصيف كنيم و نوجوان را به سمت آن ها هدايت كنيم.به راستي بزرگ سال به لحاظ رفتاري و شخصيتي با كودك چه تفاوت هايي دارد؟آيا در پاسخ به اين سوال،بين همه كساني كه در جايگاه تربيتي نشسته اند،اتفاق نظر وجود دارد؟اگر پاسخ به اين گونه سوالات،روشن و مثبت باشد نوبت به اين سوال مي رسد كه آيا خود كودك و نوجوان تصوير روشني از بزرگ سالي در ذهن دارد؟آيا نمي توان از برخي رفتارهاي كودك و نوجوان استنباط كرد كه او چه تصويري از بزرگي و بزرگ سالي دارد؟مثلا وقتي كسي پنهان كاري و دور از چشم والدين،كارهايي انجام مي دهد،نمي توان استنباط كرد كه تصوير او از بزرگ شدن انجام دادن كارهاي است كه هيچ ضرورتي ندارد
آن ها را به اطلاع بزرگ ترها برساند.او با انجام دادن چنين كارهايي به خود و ديگران اثبات مي كند كه چنان بزرگ شده است كه ديگر به صلاح و مشورت با ديگري و يا اجازه گرفتن از بزرگ ترها احتياج ندارد.آيا نمي توان حدس زد كسي كه تلاش مي كند با جنس مخالف رابطه برقرار كند،بزرگي را در اين مي بيند كه در جايگاهي مشابه يك زن و يا يك شوهر قرار گيرد؟چنين فردي بزرگي را در چنين جايگاهي نمي بيند؟قطعا چنين افكاري در ذهن نوجوانان وجود دارد.آيا در ذهن نوجوانان چنين افكاري نيز وجود دارد كه معناي بزرگ سالي مي تواند خودشناسي باشد؟آيا آنان به خود كنترلي،خود تنظيمي،مسئوليت پذيري و ....به عنوان صفات مهم بزرگ سالي و بزرگ فكري مي كنند؟
اگر چنين ملاك هايي در ذهن مربيان وجود نداشته باشد،
مي توانيم از نوجوان انتظار چنين افكاري را داشته باشيم؟
به هر حال،تابستان با توجه به كم شدن نظارت و كنترل
بزرگ تر ها به ويژه از طرف مدرسه بر رفتار نوجوان،فرصتي است براي نوجوان كه نشان دهد مي توانند مانند بزرگ سالان واقعي،خود را بشناسد،خود را كنترل كند و مسئوليت هايي را به دوش بگيرد.به عبارت بهتر،بزرگي را در شاخص هاي حقيقي ببيند نه در
شاخص هاي خيالي و خود ساخته.


 كوتاه از ورزش جوانان 

نتايج مسابقات ورزشي آموزشگاههاي دوره اول متوسطه خراسان رضوي
به گزارش روابط عمومي معاونت تربيت بدني وسلامت آموزش و پرورش خراسان رضوي در ادامه مسابقات ورزشي آموزشگاههاي استان خراسان رضوي ، مسابقات ورزشي دانش آموزان دوره اول متوسطه از اول تير ماه در مشهد و رضويه در حال برگزاريست.عباسعلي ميرسيستاني معاون تربيت بدني وسلامت در اين خصوص گفت :در اين رقابت ها که از روز يک شنبه 1/4/93 در شهر مشهد مقدس و منطقه رضويه شروع شده است ،
دانش آموزان متوسطه دوره اول استان توانستند نتايج زير را کسب نمايند .در ژيمناستيک پسران ، تيم ناحيه هفت مشهد مقام اول -شهرستان قوچان مقام دوم -ناحيه دو مشهد مقام سوم اين رشته را از آن خود کردند.در بسکتبال دختران:شهرستان نيشابور مقام اول-سبزوار مقام دوم و ناحيه چهار مشهد مقام سوم اين رقابت ها را کسب نمودند .در تنيس روي ميز دختران :شهرستان نيشابور مقام اول، سرخس مقام دوم و شهرستان هاي قوچان و تربت حيدريه مشترکاً مقام سوم را کسب کردند.

برتري فوتباليست هاي نوجوان بر بزرگسالان شهيد بهشتي
تيم ملي نوجوانان دو ديدار دوستانه با تيم هاي اميد داماش و بزرگسالان تيم دانشگاه شهيد بهشتي برگزار کرد.به گزارش باشگاه خبرنگاران تيم ملي نوجوانان در ديدار مقابل اميد داماش با نتيجه دو بر صفر پيروز ميدان شد که گلهاي اين بازي را رضا دهقاني و نيما داغستاني به ثمر رساندند.دومين ديدار نوجوانان با تيم دانشگاه شهيد بهشتي برگزار شد که اين بازي نيز با نتيجه صفر بر صفر به پايان رسيد.

 


 شمشيربازان اعزامي به مسابقات قهرماني آسيا معرفي شدند 

به گزارش مهر، 20 شمشيرباز از ايران در مسابقات قهرماني 2014 آسيا که به ميزباني کره‌‍‌جنوبي برگزار مي‌شود، شرکت خواهند کرد.اين شمشيربازان در قالب تيم‌هاي اسلحه سابر، اپه و فلوره مردان و سابر و اپه بانوان عازم محل برگزاري اين مسابقات خواهند شد.
ترکيب هر يک از تيم‌هاي شمشيربازي اعزامي به مسابقات قهرماني آسيا به اين شرح است:
بخش مردان
اسلحه سابر:مجتبي عابديني، علي پاکدامن، محمد رهبري، فرزاد باهرارسباران
اسلحه فلوره:محمد ادهمي، عليرضا ادهمي، عليرضا سليماني، وحيد ذوالفقاري
اسلحه اپه:علي يعقوبيان، محمد اسماعيلي، طاهر عاشوري، سيد صادق عابدي
بخش بانوان
اسلحه سابر:کيانا باقرزاده، نجمه سازنچيان، فائزه رفيعي، آيسان قمصرياسلحه اپه:مهسا پوررحمتي، عطيه السادات شفيعي، اعظم بختي، سکينه نوريمسابقات شمشيربازي قهرماني آسيا طي روزهاي 11 تا 16 تيرماه در شهر سوآن کره‌جنوبي برگزار خواهد شد.

 


 آيينه شهر 
نويسنده : منبع : ايرنا


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون