جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3093- تاریخ : 1393/04/08 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


داستانك


اين افکار ماست که زندگي مان را تغيير مي‌دهد


اعزام فضانوردان براي ساخت بزرگترين تلسکوپ فضايي جهان


اما خبر


گنده تر از دروغ


 داستانك 

آدامس بخريد!

مهدي طوسي

رفتاري که اين روزها داري از خودت نشان مي دهي که بي خودي به در و ديوار مي زني.

البته بايد يادت باشد که اين جوري نمي شود که يک بار خودت را فرهنگي بداني از فروش آدامس دلخور باشي و يک بار هم احساس بکني که به خاطرسير کردن شکمت هم شده بايد يک جورهايي خودت را از اين افکار بيهوده دور بکني و به همان آدامس فروشي بپردازي و ديگر به چيزي فکر نکني و اگر هم دلت مي خواهد فکر بکني جوري فکر بکني که افکارت را اين جوري به خودش مشغول نکند که از کار و کاسبي ات بيفتي!

مي‌نشيني روي زمين و مي گويي: آدامس داريم! آدمس هاي خوش بو! آدمس هايي که من مي فروشم آدمس هايي است که هيچ کس نمي تواند بفروشد. لطف کنيد و از من آدامس بخريد. من به خودم قول دادم که ديگر به چيزي جز آدامس فروشي فکر نکنم. شما هم قول بدهيد که فقط از من آدامس بخريد!

 


 اين افکار ماست که زندگي مان را تغيير مي‌دهد 

نوع نگاه انسان به حوادث تلخ، رابطه‌ي مستقيمي با ميزان درد و عذاب ناشي از آن حادثه دارد. اگر با ديدي روشن و مثبت به حادثه نگريسته شود، نکات مثبت و آموزنده‌اي در آن مي‌توان يافت که تسکين بخش و آرامش دهنده است؛ به عنوان نمونه، توجه به وجوه مثبت يک ماجرا، از شدت و عمق ناراحتي و استمرار رنج، جلوگيري مي‌کند؛ در غير اين صورت عوارض ناشي از حادثه بر ما اثر مخرب مي‌گذارد.
باور غلط، دشمن انسان است و زيان فراواني به زندگي وارد مي‌کند. پاره‌اي از اين باورهاي مخرب، عبارت‌اند از:(( نياز شديد و غيراصولي به تأييد شدن از جانب اطرافيان؛ جلب توجه؛ قدرداني و اين كه ما قدرت تحمل درد و رنج را نداريم، و محکوم به جبر سرنوشت هستيم و...)).
در مقابل، اعتقادات و باورهاي سازنده‌اي وجود دارد که باعث آرامش و آسايش زندگي مي‌شود؛ به طور مثال: ((اعتقاد به اين که خدا پشت و پناه ماست و آن‌چه در زندگي رخ مي¬دهد، تفضل الهي ا‌ست؛ باور به اين که انسان ارزشمند است و با تکيه بر ارزش‌هاي دروني خود مي‌تواند بهترين باشد؛ به‌عبارتي خواستن، توانستن است و امثالهم)).
با اين وجود طي كردن مسير مثبت‌انديشي احتياج به سرسختي، حوصله و البته زمان براي به دست آوردن مهارت دارد.
با تغيير طرز تفکر، زندگي نيز دگرگون شده، ذهن نيز مي‌تواند بر واکنش‌هاي جسم تاثير بگذارد. اگر مثبت فکر کنيم و جوانب خوب و پسنديده همه چيز را در نظر بگيريم، حتي اگر زندگي بر وفق مرادمان پيش نرود بازهم، مي‌توانيم بر اوضاع مسلط شويم و آرام آرام خود را از آن وضعيت نجات دهيم؛ حداقل اين که خوشحال تر و بي‌دغدغه‌تر
زندگي کنيم!
نوشته: افشين طباطبايي نويسنده و
پژوهش‌گر مسايل اجتماعي


 اعزام فضانوردان براي ساخت بزرگترين تلسکوپ فضايي جهان 

دانشمندان ناسا از برنامه‌هاي جديد خود براي ساخت يک تلسکوپ رونمايي کرده‌اند که مي‌تواند سرنخ‌هايي از امکان وجود حيات بيگانه در سيارات ديگر را در فواصل ميليون‌ها کيلومتري ارائه کند.

به گزارش (ايسنا)، تلسکوپ فضايي فناوري پيشرفته ديافراگم بزرگ (Atlast) قويترين تلسکوپ در جهان خواهد بود و مي‌تواند جوهاي سيارات و سيستم‌هاي ستاره‌يي را تا فواصل 30 سال نوري بررسي کند.

اميد است اين تلسکوپ به ستاره‌شناسان بينش بهتري را در مورد امکان وجود اشکال حيات غيرزميني در مناطق کشف شده فضا ارائه
کند.

درون Atlast يک آينه با قطر 15.8 متر قرار خواهد گرفت که بزرگترين آينه ساخت دست بشر تا کنون است.

به دليل اندازه بزرگ اين تلسکوپ، هيچ موشکي نخواهد توانست آن را به فضا منتقل کند از اين رو، تيمي از کارگران ساختماني فضانورد توسط موشک اوريون ناسا به منطقه‌اي در فاصله 305 هزار کيلومتري زمين براي مونتاژ آن ارسال خواهند شد.

به گفته محققان، تلسکوپ Atlast براي ستاره‌شناسان امکان کشف حدود 60 سياره جديد را فراهم کرده و اطلاعاتي را درباره سطح اکسيژن و گازهاي ديگر که مي‌تواند نشانگر وجود حيات احتمالي باشد، ارائه خواهد
کرد.


 اما خبر 

وسيله نقليه اي بين ماشين و دوچرخه
به گزارش مهر، وسيله نقليه جديدي وارد بازار اتومبيل خواهد شد که از آن با عنوان "خودرو آينده"ياد مي شود. خودروسازان پيش بيني مي کنند که اين خودرو به دليل طراحي و همينطور داشتن مزاياي منحصر به فرد با استقبال بي نظير مخاطبان مواجه خواهد شد. اين خودرو ترکيبي از اتومبيل و دوچرخه است به همين دليل نه تنها يک ورزش مناسب محسوب مي شود بلکه با محيط زيست نيز کاملا سازگار بوده و کوچکترين آلودگي را وارد فضا نمي کند.ELF در حقيقت يک خودرو هيبريدي است. اين خودرو از طريق نيرويي که توسط راننده به
پدال‌ها وارد مي شود و همينطور انرژي خورشيدي حرکت مي کند.به همين دليل از اين خودرو به عنوان "خودرو پاک"ياد مي شود.
اين خودرو به دليل اينکه از سوخت هايي مانند بنزين يا گاز استفاده نمي کند، خودرويي مقرون به صرفه است. سازندگان اين خودرو معتقدند، ELF مي تواند براي افرادي که در شهرهاي کوچک زندگي مي کنند، بسيار مناسب و کارآمد باشد. اين خودرو برعکس اتومبيل هاي معمولي که شخص در هنگام رانندگي دائما دچار استرس و ضربان قلب مي شود، نه تنها آرامش را به راننده باز مي گردانند بلکه به دليل رکاب زدن چرخ هاي دوچرخه اي به راننده کمک
مي کند تا گردش خون بهتري را نيز در حين رانندگي تجربه کند.

روشي سريع و کارآمد براي حذف باکتريها
يک محقق ايراني موفق به ساخت دستگاهي شد که مي تواند آب را به صورت کامل باکتري زدايي کند.
حميدرضا قمي ايده پرداز دستگاه تصفيه آب پلاسمايي در گفتگو با مهر گفت:اهميت بحث باکتري زدايي و استريليزاسيون آب در دنياي امروز و از طرفي شيوع
عفونت ها و مقاوم شدن باکتري ها ما را به فکر توليد دستگاهي انداخت که توسط آن بتوانيم باکتري هاي آب را از بين ببريم.
اين مخترع در خصوص پلاسما توضيح داد:پلاسما حالت چهارم ماده است که در اينجا وقتي آب را در دماي بالاتر از 4 هزار درجه گرما قرار بدهيم پلاسما توليد مي شود و با توجه به اين موضوع بعد از ورود آب به اين دستگاه آب بدون ميکروب از دستگاه خارج مي شود.
وي با بيان اينکه در اين دستگاه از جريان الکتريکي براي باکتري زدايي آب استفاده مي شود، اظهار داشت:اعمال تصفيه الکتريکي در آب به منظور استريل آب يکي از روش هاي نوين رفع آلودگي است که بسياري از مشکلات روش هاي گذشته را برطرف کرده و با اعمال پلاسما در آب، شوک مکانيکي، جريان الکتريکي در اين فرايند و همچنين پرتو فرابنفش توليد شده در آب از عوامل موثر باکتري زدايي آب مي شوند.
اين دستگاه مي تواند 10 ليتر آب را در زمان 20 دقيقه با برق 40 وات استريل کند و ميکروب هاي آب را به طور کامل از بين ببرد.دستگاه تصفيه آب پلاسمايي در استخرهاي انساني و استخرهاي پرورش ماهي و ... مورد استفاده قرار گيرد.


 گنده تر از دروغ 

رضا کله پز!
مهدي بيرنگ
اين جوري گفته مي شود که رضا کيانيان بازيگر محبوب سينماي ايران که در يکي دو سال اخير بيشتر در تئاتر ديد مي شود تا سينما، تصميم گرفته که بعد از اين نه تنها کارتئاتر و سينما انجام ندهد بلکه برود مشهد و همان کله پزي پدرش را بچرخاند تا هم يک جورهايي کارهاي متفاوتي را انجام بدهد و هم اينکه يک جورهايي کار آزاد هم بکند که بي خودي خودش را به تنهايي در سينما علاف نکند!
گفته مي شود که کيانيان براي همکاري در کله پزي قرار است از حامد بهداد ديگر بازيگر مشهدي هم استفاده بکند تا اين جوري نباشد که به تنهايي کله پزي بکند!


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون