جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3079- تاریخ : 1393/03/22 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


عكاسخانه
ارگ راين –كرمان
کشف خط ميخي بر ديواره قنات بم
فن آوري پيشرفته مردمان کوير در دوران هخامنشي


قصار اما...


نگاه


اخبـــــــــار


خبر


دنياي عكس
سفال هاي لالجين –همدان

 عكاسخانه 
 ارگ راين –كرمان


 کشف خط ميخي بر ديواره قنات بم
 فن آوري پيشرفته مردمان کوير در دوران هخامنشي 

 کشف لوحي با خط ميخي مربوط به دوران هخامنشي بر ديواره يک قنات در بم در کنار کوره‌هاي متعدد ناي‌سازي مهر تائيدي بر دستيابي به فن آوري حفر قنات با قدمتي معادل 2500 ساله است فن آوري که پس از گذشت سال‌ها همچنان آب مورد نياز نخلستانهاي بم را در اداوار مختلف تاريخ تامين کرده است.

به گزارش مهر، بدون شک قنات يکي از مظاهر حيات در شهرهاي کويري کشور است در استان کرمان نيز که در پهنه شمالي خود کوير لوت را در برگرفته است تامين آب از دير باز تا کنون يکي از مهمترين دغدغه هاي مردممان کوير بوده است اما اين دغدغه هيچ زمان نتوانسته که جلوي ايجاد و توسعه تمدنها را سد کند.

شهر بم در شرق استان کرمان نيز که به دروازه تمدن شرق شهرت يافته است و ارگ 2500 ساله اش نشان از قدمت و اصالتش دارند نيز رمز بقاي خود را با همين سازه آبي وابسته است.

کشفي که در روزهاي اخير در اين منطقه انجام شده است موجب تحولي در تاريخ تمدن و داشته هاي تاريخي اين شهر کهن دارد.

بم به واقع يکي از نخستين سکونتگاههاي بشري بوده است و نامش در قديمترين نقشه‌ها و کتب موجود يافت مي‌شود. اما شايد کسي تا کنون به اين نکته پي نبرده باشد که مردمان اين منطقه هزاران سال قبل عمل حفر قنات، انتقال و شبکه توزيع آن را همانند مردمان امروزي مي دانسته‌اند.محققان و باستانشناسان بر روي ناي هاي يکي از قناتهاي مشهور شهرستان بم در منطقه فراز کتيبه‌اي را کشف کرده‌اند که با خط ميخي مربوط به دوران هخامنشي جملاتي بر روي آن حفر شده است.

هر چند که هنوز متن اين کتبيه باز خواني نشده است اما اين کتيبه و اکتشافات اخير در زمينه وجود چندين کوره ساخت ناي و تجهيزات احداث قنات نشان از توانايي بالاي علمي مردمان اين تمدن در زماني معادل 2500 سال قبل داشته است.

نکته قابل توجه اينکه همچنان همين قنات‌ها هستند که دليل اصلي ادامه حيات در دشت بم محصول مي‌شوند و آب مورد نياز مردم در زمينه شرب و کشاورزي و حتي در برخي موارد صنعت را تامين مي‌کنند.

اين در حالي است که برخي از قناتهاي بم آنچنان پر آب هستند که به رودخانه اي مي مانند که از دل خاک بيرون آمده باشد.

پروفسور شهريار عدل، باستانشناس در خصوص کشف اين کتيبه به مهر گفت: بم بيشتر به دليل داشتن ارگ تاريخي اين شهر مورد توجه قرار دارد اما شواهد نشان از وجود محوطه هاي تاريخي قابل توجه در اين شهرستان است طي سالهاي اخير بررسي هايي نيز در زمينه قنوات در محوطه هاي تاريخي اطراف شهر بم انجام شده است که شواهد قابل توجهي در بررسيهاي اخير به دست آمده است.

وي تصريح کرد: کشف کتيبه اي در يکي از اين قنات‌ها در منطقه فراز بم که قدمتي معائل 2500 سال دارد از اهميت بسيار بالايي برخوردار است.

پروفسور عدل ادامه داد: اين کشف نشان مي دهد دانش افرادي که اين قناتها را حفر کرده‌اند کامل بوده است و ناي را در کارگاهها توليد و در کوره هايي که هم اکنون آثارشان به جاي مانده است مي پخته اند.

اين باستانشناس افزود: با کشف اين کتيبه به صورت مشخص مي توان ارتباط بين قنات‌ها و کوره‌ها را اثبات کرد و نشان داد که مردم دوران هخامنشي از چه توانمندي بالايي برخوردار بودند.

وي در خصوص رمزگشايي و بررسي خط گفت: اين کار در حال حاضر در حال انجام مي باشد اما آن چيزي که اهميت دارد وجود تمدني پيشرفته و قابل توجه از نظر تاريخ دانان در اين منطقه است.

پروفسور عدل ادامه داد: آنچه که با اهميت است اين است که اين آثار نشان از گستردگي تمدني بوده که در اين منطقه در حال حيات بوده اند و نشان از تسلط آنها داشته است و هيچ جاي ايران شاهد چنين گسترده اي نيستيم.

وي از کشف سفال‌هاي مربوط به دروان هخامنشي خبر داد و گفت: بررسي‌ها و کاوش‌ها در منطقه همچنان ادامه خواهد داشت.

پروفسور عدل به اين نکته نيز اشاره کرد که اين قناتها همچنان توسط مردم در حال استفاده است.

محسن موحدي ادامه داد: يکي از مهمترين قناتهاي بم قنات پاکم است که از پر آب ترين و قديميترين قنات‌هاي کشور محسوب مي شود و پيگيري‌هاي لازم براي ثبت جهاني اين قنات آغاز شده است.

اين مسئول افزود: تمدني که در بم شکل گرفته است يکي از غني‌ترين تمدن‌هاي بشري بوده است که مطالعه و بررسي مظاهر اين تمدن بسيار با اهميت است.


 قصار اما... 

 آزادي اين نيست که هرکس هرچه دلش خواست بکند ، بلکه آزادي حقيقي قدرتي است که شخص را مجبور به انجام وظايف خود مي کند .

ماکدونال

منبع : http://iran-blogme.blogsky.com/


 نگاه 

برج هاي خرقان را بيشتر بشناسيد

نرگس عبدي فر

قسمت اول

درقزوين يک کيلومتري حصارارضي از توابع خَرَقان غربي واقع در آبگرم ( حدود 30 کيلومتري شهر آبگرم ) برج‌هاي آرامگاهي خرقان قرار دارند. با فاصله 29 متر از يکديگر خود نمايي مي کند. اين دو بنا از زمان سلجوقيان و قرون وسطي ايران مانده است. اين مقبره‌ها متعلق به دو نفر به نام‌هاى «ابوسعيد بيجار پسر سعد» و «ابومنصور ايلتاى تى‌تکين» است که در سده‌هاى بعدى به صورت آرامگاه درآمده‌اند و مورد احترام مردم قرار گرفته‌‌اند.اما برج شرقي، قديمي‏تر از برج غربي است.برج شرقي آن به ارتفاع تقريبي 15 متر و قطر 11 متر با طرحي هشت ضلعي و ستون هاي مدور در هر گوشه بر پايه اي از سنگ بنا شده است. ضخامت ديواره هاي برج به 60 سانتي متر مي رسد که با آجرهاي ساده به ابعاد 5*19*19 سانتي‏متر يا 5*20*20 سانتي‏متر ساخته شده، سپس روي آن پوششي تزئيني با آجر به ضخامت 21 سانتي‏متر اجرا شده است. براي رسيدن به راه‏پله‏ها بايد از در مستطيل شکل کوتاهي که در داخل اتاق مقبره قرار دارد، گذشت.دو پلکان مارپيچ که در ستون هاي مدور واقع درگوشه ها تعبيه شده با 22 پله به غلام گردشي ما بين دو پوش گنبد مي پيوندد. ساقه گنبد نواري پهن از نقوش تزئين آجري با طرح هاي مختلف هندسي و در بالاي هر ضلع آيه اي از سوره 59 قرآن کريم را در خود پذيرفته است.

در هر يک از اضلاع هشت گانه برج، دو ستونچه مدور تزئيني چسبيده به ستون هاي مدور بزرگ هشت گوشه است که از پايين تا نيمي از ارتفاع اضلاع هشتگانه امتداد يافته و سپس قوس تيزه داري بر روي آنها برپا شده است.

ادامه دارد...


 اخبـــــــــار 

مترجم فرمان کوروش، کتيبه‌هاي شوش را مي‌خواند

پروفسور عبدالمجيد ارفعي، مترجم فرمان کوروش به فارسي امروزي، براي خواندن و ثبت کتيبه‌هاي محوطه تاريخي شهر شوش وارد اين شهر شد.

خبرگزاري ميراث فرهنگي –اين مترجم زبان‌هاي باستاني در حالي کار خود در شوش را از سر گرفته که محوطه تاريخي شهر شوش براي ثبت در فهرست جهاني در دست آماده‌سازي است.

پرونده ثبت جهاني شوش در دست بررسي يونسکو است و کارشناسان اين سازمان بين‌المللي تا کم‌تر از دو ماه ديگر براي ارزيابي و تاييد نهايي به شوش سفر مي‌کنند.

ايران اگر بتواند محوطه تاريخي شهر شوش را تا زمان رسيدن ارزيابان يونسکو به استاندارد جهاني يک محوطه تاريخي برساند، اين محوطه به عنوان ميراث جهاني در اين سازمان بين‌المللي ثبت مي‌شود. در غير اين صورت، ثبت ميراث تاريخ 7000 هزارساله ايرانيان در شوش، در صف طولاني 48 اثر در انتظار ثبت قرار خواهد گرفت.

به همين منظور پروفسور عبدالمجيد ارفعي نيز براي ثبت کتيبه‌هاي سنگي و آجري ايران باستان به پايگاه ميراث فرهنگي شوش بازگشته است. او پيش از اين 2700 کتيبه به زبان‌هاي عيلامي ميانه، عيلامي نو، اکدي(بابلي) و پارسي باستان (هخامنشي) را به فارسي امروزي ترجمه و ثبت کرده است.

خوانش، ترجمه و ثبت بسياري از گل‌نبشته‌هاي تخت‌جمشيد نيز در کارنامه اين استاد بي‌رقيب زبان‌هاي باستاني ايران قرار دارد.


آغاز نمايشگاه بين‌المللي صنايع دستي

نمايشگاه بين‌المللي صنايع دستي از در پايتخت آغاز به کار کرد.

به گزارش (ايسنا)، اين نمايشگاه با 435 غرفه از بعدازظهر روز (سه‌شنبه) 20 خردادماه) هم‌زمان با روز جهاني صنايع دستي در محل نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران افتتاح شد و تا يکشنبه (25 خردادماه) ادامه دارد.

مسعود سلطاني‌فر - رييس سازمان ميراث فرهنگي‌، صنايع دستي و گردشگري - پس از افتتاح نمايشگاه، از يکي از سالن‌ها ديدن کرد و گفت‌وگوي مختصري با برخي هنرمندان داشت.

در نمايشگاه امسال، 275 هنرمند در کنار اتحاديه‌ها،‌ تشکل‌هاي مردمي، انجمن‌ها، دانشکده‌ها، انجمن‌هاي دوستي ايران و تعدادي از کشورها، سازمان امور زندان‌ها و کشورهايي مانند هند، افغانستان، ازبکستان، چين، ترکيه و عراق حضور دارند.

در محوطه‌ي نمايشگاه‌ نيز سياه‌چادرهاي استان‌هاي کردستان، کرمانشاه، خراسان شمالي، ايلام و چهارمحال‌وبختياري برپا شده‌اند که به سوغات و غذاهاي محلي‌شان را مي‌فروشند.

محصولات چرم، چوب و فلز همراه زيورآلات، تن‌پوش‌هاي سنتي، زيرانداز، رودوزي، سنگ‌هاي قيمتي و نيمه‌قيمتي، سفال، سراميک، شيشه، ميناکاري‌ها، قلم‌زني‌ها و ... در اين نمايشگاه ارائه شده‌اند. امسال قيمت محصولات براساس نظر کارشناسي تعيين و با برچست مشخص شده‌اند.

ساعت بازديد از نمايشگاه 15 تا حدود 21 است.

نمايشگاه در سالن‌هاي 8،7 و 9 نمايشگاه بين‌المللي برپا شده و دسترسي آن از ورودي جنوبي نمايشگاه آسان‌تر است.


دست آفرينه هاي ايلام مهمان اربيل عراق

معاون صنايع دستي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ايلام گفت: صنايع دستي هنرمندان اين استان به زودي در کشور عراق عرضه مي شود.

رائد ناصري فر در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: نمايشگاه صنايع دستي هنرمندان استان ايلام 27 خرداد جاري در اربيل پايتخت اقليم کردستان عراق برپا خواهد شد.

وي ادامه داد: در اين نمايشگاه صنايع دستي استان از جمله جاجيم، گليم نقش برجسته، فرش، نمد، گليم ساده، معرق و گلسازي و گلدوزي به صورت مستقيم عرضه مي شود.

وي بيان کرد: اين نمايشگاه به هدف معرفي دست آفرينه هاي استان ايلام در کردستان عراق، آشنايي بيشتر مردم عراق، توسعه اين صنعت و فراهم شدن زمينه صادرات آن به اين کشور برپا خواهد شد.

ناصري فر گفت: رونق صنايع دستي افزون بر کمک به حفظ آداب و رسوم و فرهنگ کهن و غني استان نقش مهمي در توسعه اقتصادي و درآمد زايي براي فعالان اين بخش دارد.

معاون صنايع دستي اداره کل ميراث فرهنگي و گردشگري ايلام ارزش اقتصادي صادرات صنايع دستي سال گذشته استان را 250ميليارد ريال عنوان کرد و افزود: بيشترين ميزان صادرات صنايع دستي استان به کشورهاي انگليس، آلمان، آمريکا، ژاپن و حوزه خليج فارس بوده است.

وي ابراز اميدواري کرد: برپايي نمايشگاه صنايع دستي ايلام در اربيل عراق زمينه ساز رونق صادرات و شناساندن هرچه بيشتر دست آفرينه هاي هنرمندان استان باشد.

صنايع دستي استان کهن ايلام به ويژه گليم نقش برجسته و فرش با توجه به اصالت رنگ و طرح و ظرافت و کيفيت بالاي ساخت شهرت جهاني دارد.ايلام در غرب ايران و همسايگي ميان رودان عراق به عنوان بخش اصلي تمدن عيلام باستان، 11 هزار سال پيشينه فرهنگي و تمدني دارد.


 خبر 

رونمايي از اثر ديده نشده پرويز تناولي در نياوران

نمايشگاه گزيده آثار تجسمي شاگردان "پرويز تناولي" به همراه رونمايي يکي از ساخته‌هاي او، در گالري 1 فرهنگسراي نياوران برگزار مي‌شود.به گزارش (ايسنا)، نمايشگاه گزيده آثار تجسمي شاگردان پرويز تناولي در سه بخش مجسمه‌سازي‌ با اشياي بازيافتي، معاصرسازي اسطوره و سه‌بعدي بر ديوار از جمعه(23خرداد)، ساعت 17، در فرهنگسراي نياوران افتتاح مي‌شود.در اين نمايشگاه حدود 30 اثر از 25 هنرمند، همراه با رونمايي از مجسمه سيمرغ در چمنزار که از ساخته‌هاي پرويز تناولي در سال 1389 است و تا به حال ديده‌ نشده، براي اولين بار رونمايي مي‌شود.آتنا اخوان، عليرضا آمدي، کورش آمري، فريش البرزکوه، سهيلا ايلدار، امير آذر، مصطفي اسماعيلي، مهروز بلادي، سوگل جمعدار، پگاه حاجي‌محمدي، ترنه خانجاني، سارا رزمي، عليرضا رسول زاده، رضاشبان، نيلوفر صالحي، ليلي طاهري، مريم طبايي، آيه قاسمي، شاهين قاسمي، شبنم قفقازي، امير موسوي‌زاده، علي موسوي‌زاده، زهرا محسني و نريمان نخجيري از هنرمندان شرکت کننده در اين نمايشگاه هستند.علاقه‌مندان براي بازديد از اين نمايشگاه مي‌توانند از شنبه تا پنجشنبه، ساعت 10 صبح تا 19 و ايام تعطيل نيز از ساعت 14 به گالري 1 فرهنگسراي نياوران مراجعه کنند.نمايشگاه مجسمه‌سازي با اشياي بازيافتي، معاصرسازي اسطوره و سه بعدي بر ديوار از جمعه 23 خرداد افتتاح مي‌شود و تا 6 تير ادامه دارد.


نمايشگاه «خوشنويسان مشغول کارند» برگزار مي‌شود

نخستين نمايشگاه سلسله نمايشگاه‌هاي «خوشنويسان مشغول کارند» با عنوان «وضعيت مرزي» جمعه 23 خرداد در گالري مژده گشايش مي‌يابد.

به گزارش خبرگزاري فارس، محمد فدايي گفت: نمايشگاه وضعيت مرزي نخستين نمايشگاه از مجموعه «خوشنويسان مشغول کارند» است با تعدادي از 12 اثر از بهرام حنفي و محمد فدايي از دو نسل هنرمندان معاصر خوشنويسي ساعت 16 روز جمعه 23 خردادماه جاري در گالري مژده افتتاح مي شود و اين نمايشگاه تا 29 خردادماه ادامه دارد.وي افزود: خوشنويسان مشغول کارند نگاهي انتقادي به خوشنويسي و نقاشي خط دارد هنرمندان اين مجموعه نمايشگاه ها قصد دارند با برگزاري چند نمايشگاه در سال جديد دربار? نسبت خوشنويسي و گرايش هاي نوين آن با هنر معاصر در ساي? مباحث تئوريک تلاش هاي عملي خود را ارائه کنند. جدي ترانديشيدن به وضعيت خوشنويسي و طرح پرسش هاي اساس دربار? آن از اهداف اصلي اين نمايشگاه ها است.به گفته فدايي ويژگي مشترک آثار او و بهرام حنفي در اين نمايشگاه حول و حوش موضوع آثار است که به نوعي بازتابي از اضطراب زيستن انسان معاصر را به نمايش مي گذارد.دراين نمايشگاه فدايي 6 اثر در ابعاد 2 در 2 متر و 50/1 در 50/1 را و حنفي نيز 6 اثر در ابعاد 190 در 140 را به نمايش مي گذارند. آثار اين نمايشگاه از مجموعه هاي اخير اين دو هنرمند هستند که در سال 92 خلق شده اند.

علاقه مندان مي توانند ازاين نمايشگاه تا 29 خردادماه جاري در گالري مژده واقع در سعادت آباد، خيابان علامه شمالي، خيابان 18، شماره 27، واحد 1 ديدن کنند.


 دنياي عكس 
 سفال هاي لالجين –همدان


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون