جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3079- تاریخ : 1393/03/22 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


آينده خودروسازي با طرح گوگل


مولکول کوچکي که با افسردگي مي‌جنگد


لباس شنايي که هرگز خيس نمي‌شود


داستانك


گنده تر از دروغ


اما خبر


 آينده خودروسازي با طرح گوگل 

به گزارش باشگاه خبرنگاران، گوگل کار خود را با يک وبسايت ساده جستجو آغاز کرد و حالا به جايي رسيده است که در هر بخشي از زندگي روزمره ما جايگاهي پيدا کرده است.از گوشي هاي آندرويدي تا جستجو در اينترنت، چک کردن ايميل ها و ...همه با گوگل در ارتباط است.

آخرين طرحي که اين شرکت بزرگ و معتبر دنيا ارائه کرده است نشان مي دهد علاقه خاصي براي ورود به دنياي خودروسازي دارد زيرا تصاويري از خودروهاي خودکار را منتشر کرده است که نشان مي دهد در آينده خودروهاي بي راننده کار گوگل خواهد بود.

اين خودروها در آينده مسافران را به مقصد هاي درست مي رسانند و خودشان به دنبال جاي پارک مي روند.در اين خودروها شما هيچ گاز ترمز يا فرماني مشاهده نمي کنيد و تنها کاري که لازم است انجام دهيد نشستن و لذت بردن از فضاي بيرون است.

پردازنده ها و نرم افزارهاي بسيار قدرتمند براي کنترل اين خودرو نياز است و در حال توسعه و رشد هستند اما هنوز قابليت اجرايي شدن را ندارند.براي کار کردن با اين خودرو تنها بايد مسير را مشخص کرد و دکمه استارت را فشرد.


 مولکول کوچکي که با افسردگي مي‌جنگد 

به گزارش (ايسنا)، اين کشف مي‌تواند کليدي جهت ارتقا انتخاب‌هاي درماني براي اشخاصي باشد که از افسردگي رنج مي‌برند.افسردگي عامل شايع معلوليت است و با اين که داروهايي براي درمان آن وجود دارد، يافتن دارويي مناسب براي بيماران اغلب آزمون و خطاي پزشکان را افزايش مي‌دهد.

دانشمندان دريافتند سطوح نوعي مولکول ريز به نام miR-1202 مي‌تواند نشانگري براي افسردگي باشد و به شناسايي افرادي که احتمالا به درمان ضدافسردگي واکنش نشان مي‌دهند، کمک کند.

محققان اين مولکول را که فقط در انسان‌ها و پستانداران وجود دارد، کشف کردند و دريافتند چنين مولفه‌اي گيرنده‌ مهم ماده گلوماتيک فرستنده عصبي را کنترل مي‌کند.

تعدادي از آزمايش‌هاي تيم علمي نشان داد ضدافسردگي‌ها سطوح اين ميکرو آر ان اي را تغيير مي‌دهند و در تحقيقات باليني انجام‌شده روي افراد افسرده زنده که با «سيتالوپرام»(نوعي داروي ضدافسردگي که معمولا تجويز مي‌شود) درمان مي‌شدند، سطوح پايين‌تر مولکول مزبور در افراد افسرده در مقايسه با اشخاص غيرافسرده، پيش از درمان مشاهده شد.

نتايج نشان داد با پيشرفت درمان ميزان microRNA miR-1202 افزايش يافت و سوژه‌ها ديگر احساس افسردگي نکردند.


 لباس شنايي که هرگز خيس نمي‌شود 

مبتکران لباس شنايي توليد کرده اند که ضد آب است و خيس نمي شود.به گزارش مهر، "فرانکي شاو"طراح اين لباس شنا، آن را از مواد آب گريز ساخته است.اگرچه ظاهر اين لباس شنا کاملا معمولي است اما وقتي در آب قرار مي گيرد، آب را از خود دور مي کند. شاو گفت:معمولا شناگران هر وقت که از آب بيرون مي آيند به دليل خيس شدن لباس شنا و احتمال خيس شدن بقيه لباس ها ، مجبورند لباس شناي خود را تعويض کنند.آنها از فناوري نانومواد آب گريز پلي استري استفاده کردند.اين فناوري با اتصال ميلياردها نانوذره به تک الياف ها در سطح ميکروسکوپي کار مي کند. وقتي مايعات بر پايه آب، به سطح اين مواد برخورد کند، يک کره 150 درجه اي شکل داده و از روي سطح سر مي خورد.با اين پارچه جديد، در مقابل لباس هاي شناي 100 درصد پلي استري، زمان خشک شدن 95 درصد کاهش مي يابد.


 داستانك 

نه کم نه زياد!

مهدي طوسي

شايد لازم باشد که بخودت يک نهيب درست و حسابي بزني. شايد لازم باشد که به خودت بفهماني که ديگر زمان پرداختن به يک سري موضوعات گذشته. شايد لازم باشد که به بقيه هم بفهماني که تو ديگر تغيير نگرش دادي و هر جوري که دلت بخواهد تصميم مي گيري و ديگر قرار نيست خودت را در قيد و بند يک سري موضوعاتي بدهي که نه خوب است و نه بايد خوب باشد.

يک آدامس از توي جيبت بر مي داري و مي اندازي توي دهانت و شروع مي کني به جويدن. با خودت استباط مي کني که بايد هر چه سريعتر با خودت به نتيجه برسي. تغيير نگرش يعني همين. يعني اينکه تو بايد با خودت زياد کلنجار نروي.

بايد با خودت فکر کني که يا فرهنگي هستي و يا آدامس فروش. در صورت پرداختن به هر کدام از اينها نبايد نگران و دلواپس يکي ديگر باشي. تو بايد بداني که هر چه زمان را از دست بدهي خيلي چيزهاي ديگر را هم از دست مي دهي.

فکر مي کني و به اين نتيجه مي رسي که تو يک آدامس فروش فرهنگي هستي همين و بس نه يک کلام زياد و نه يک کلام کم!


 گنده تر از دروغ 

 يک ايراني!

مهدي بيرنگ

گفته مي شود که محمدرضا شريفي نيا بازيکن و کارگردان حال حاضر سينماي ايران به دليل اينکه بازي درخشاني از خودش در فيلم هاي اخيرش نشان داده از آکادمي اسکار جايزه گرفته و به خاطر اين تقدير شده که توانسته بعد از سال ها بازيگري بالاخره دکمه يقه‌اش را ببندد و با دکمه کمي به ايفاي نقش بپردازد!

در هر صورت ما بيشتر از اين اطلاع نداريم که چه اتفاقي براي محمدرضا شريفي نيا افتاده و يا اينکه اصولا جايزه اي در کار بوده يا نبوده!


 اما خبر 

 ساخت پتوي ضدگلوله براي دانش‌آموزان

يک شرکت در اوکلاهاما پتوهاي محافظتي ارائه داده که شانس بهتري به کودکان براي زنده‌ماندن در برابر توفان يا گلوله‌هايي از يک تفنگ دستي 9 ميلي‌متري مي‌دهد.به گزارش (ايسنا)، «پتوي بادي‌گارد» توسط شرکت ProTecht توليد شده و در واقع يک پد ضدگلوله است که براي محافظت از دانش‌آموزان در طول بلاياي طبيعي در مدرسه طراحي شده است.اين پد مستطيلي ضخيم بوده و مجهز به نوارهايي کوله‌پشتي‌مانند بوده که به کاربران امکان پوشيدن آن را مي‌دهد.

سال گذشته يک توفان در شهر «مور»اوکلاهاما 24 کشته بر جاي گذاشت که هفت تن از آن‌ها کودکان يک مدرسه ابتدايي بودند که مدرسه‌شان فاقد پناهگاه حوادث طبيعي بود.سازندگان به دنبال متوقف‌کردن چنين حوادثي در هنگامي هستند که بقاياي اين گونه توفانها بر سر کودکان مي‌ريزد.

در ساخت اين پتو پلاستيک با تراکم بالايي به کار رفته که براي ساخت سپر لاستيک به کار مي‌رود.

اين ماده همچنين از کاربر در مقابل ميخ‌ها، پاره‌هاي فلزي و ديگر اشياي تيز محافظت مي‌کند.

ساخت کوچک‌ترين وسيله نقليه الکتريکي جهان

به گزارش (ايسنا)، طي سال‌هاي گذشته، طرح‌هاي اسکوتر الکتريکي متعددي عرضه شده‌اند که برجسته‌ترين آن‌ها تا مي‌شوند تا براي حرکت شهري ابزاري ايده‌آل باشند.هم‌اکنون يک شرکت هلندي به نام Trikelet BV به دنبال افزودن يک سه‌چرخه به اين فهرست است که فشرده‌ترين وسيله نقليه الکتريکي و تاشدني جهان به شمار مي‌آيد.

به گفته طراحان، نمونه‌هاي اوليه کنوني Trikelet از يک موتور 500 تا 700 واتي براي رسيدن به سرعت 15 کيلومتر و سرعت بيشينه 20 کيلومتر در ساعت استفاده مي‌کنند.وزن اسکوتر جديد 12 کيلوگرم گزارش شده و زماني که باز مي‌شود، فضاي 800*290 ميلي‌متري را اشغال مي‌کند. اما نکته جالب، مکانيسم تاشونده هوشمند آن است زيرا با رسيدن به مقصد، کاربران اين سه‌چرخه الکتريکي را به سادگي تا مي‌کنند و مي‌توانند مانند يک چمدان روي زمين بگذارند.مي‌توان اين اسکوتر را بدون نياز به تميزکردن چرخ‌هاي آن در چمدان جاسازي کرد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون