جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3072- تاریخ : 1393/03/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

حاج‌ علي‌اکبري عضو هيات مديره:
مسير پيش‌روي کانون، پر اميد است


کرمانشاه، ميزبان چندين دوره آموزشي استاني و منطقه‌اي شد

فرماندار رامسر:
رشد فرهنگ عمومي در گرو فعاليت‌هاي گروهي است

در دومين نشست تخصصي انيميشن قم مطرح شد:
به دنبال ابزاري براي انتقال مفهوم

با حضور والدين اعضاي کانون برگزار شد:
جلسه توجيهي کلاس‌هاي تابستانه در هرمزگان


ولادت با سعادت حضرت ابوالفضل(عليه‌السلام) مبارک باد


 حاج‌ علي‌اکبري عضو هيات مديره:
 مسير پيش‌روي کانون، پر اميد است 

حجت‌الاسلام محمد جواد حاج‌علي‌اکبري گفت: مسير پيش روي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان راهي پر اميد از نظر جهت‌گيري، برنامه‌ريزي و منابع انساني است. به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، نماينده مقام معظم‌رهبري در اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان در جريان بازديد از کانون همدان در اين‌باره بر طراحي مسيري روشن توسط مربيان کانون براي تحقق آرمان‌هاي کشور به وسيله آينده‌سازان تاکيد کرد.

وي افزود: در دوره جديد مديريت کانون شاهد برنامه‌هاي مطلوبي در زمينه ارتقاي سطح کمي و کيفي مراکز فرهنگي‌هنري اين مجموعه هستيم که اميدواريم موجب خدمت رساني بهتر و بيشتر به آينده سازان اين کشور در مسير متعالي ‌شود.

حاج‌علي‌اکبري تصريح کرد: امروز به برکت نظام مقدس جمهوري اسلامي حرکت پر فروغ خدمت به کودکان در مسير رشد و تعالي آن‌ها ايجاد شده و مربيان کانون در سطح کشور از بهترين و با اخلاق‌ترين افراد هستند که کودکان را با تعاليم قرآني و آموزه‌هاي ديني آشنا مي‌کنند.

عضو هيات مديره کانون پرورش فکري تاکيد کرد: کودکان و نوجوانان آينده‌سازان کشور هستند و کار مربيان کانون به منزله ايفاي نقش تاريخي در طراحي نسلي کارآمد و ساختن آينده کودکان و کشور است.

وي افزود: امروز تحرکات دشمنان با استفاده از انواع و اقسام وسايل ارتباطي براي تخريب فکر کودکان و نوجوانان اوج گرفته است و براي مقابله با اين هجمه‌هاي فرهنگي همت همگاني و تلاش تمامي دستگاه‌ها و متوليان فرهنگي به‌ويژه کانون پرورش فکري و مربيان آن بسيار با اهميت است. حجت الاسلام حاج علي‌اکبري تاکيد کرد: با توجه به دغدغه‌هاي مقام معظم رهبري نسبت به کودکان و نوجوانان لازم است مطالبات مقام عظماي ولايت در اين زمينه به خوبي اجرا شود و عرصه‌هاي رشد و خلاقيت کودکان که ممکن است تاکنون مورد غفلت واقع شده، توسط مربيان و کارشناسان کانون شناسايي و برنامه‌ريزي لازم در اين بخش صورت قرار گيرد.

وي در پايان بازديد از کانون همدان اظهار اميدواري کرد مسوولان استان براي ارايه خدمات بهتر و گسترده‌تري به کودکان و نوجوانان از سوي کانون از احداث مجتمع فرهنگي‌هنري در شهر همدان حمايت کنند.

در اين نشست هم‌چنين مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان همدان ضمن ابراز خرسندي از حضور عضو هيات مديره کانون گفت: انجام کارهاي بزرگ فرهنگي نيازمند روحيه جهادي است که در کارکنان و مربيان کانون همواره جريان دارد.

پرويز ابراهيمي با بيان اين‌که برنامه‌هاي فرهنگي کانون در رشد و خلاقيت کودکان و نوجوانان بسيار موثر است تاکيد کرد: کانون پرورش فکري همدان سعي دارد دغدغه‌هاي مقام معظم رهبري در خصوص فرهنگ را با کار جهادي آشکار و به نظر همگان برساند.

وي اظهار داشت: سال گذشته بيش از 636 هزارنفر از کودکان و نوجوانان از برنامه‌هاي فرهنگي‌هنري و ديگر فعاليت‌هاي کانون در سطح استان همدان استفاده کرده‌اند و با توجه به منابع مالي و مشکلات، اين آمار بسيار مطلوب است.

وي نبود اردوگاه تفريحي را از کمبودهاي کانون پرورش فکري استان همدان عنوان کرد و افزود: اميدواريم اعتباراتي در زمينه نوسازي و ايجاد اردوگاه به کانون پرورش فکري همدان اختصاص يابد.

گفتني است عضو هيات مديره کانون در اين بازديد که 8 خرداد صورت گرفت از کارگاه‌هاي آموزش پويانمايي (انيميشن)، عکاسي، سالن مطالعه، سفال‌گري و مرکز فرهنگي‌هنري شماره1 ديدن کرد.


 کرمانشاه، ميزبان چندين دوره آموزشي استاني و منطقه‌اي شد 

 
کانون استان کرمانشاه از هشتم خردادماه ميزبان چندين دوره آموزشي استاني و منطقه‌اي شده است. در اين دوره‌ها مربيان فرهنگي، مسوولين مراکز و مربيان ادبي از استان کرمانشاه و استان‌هاي غرب کشور حضور خواهند داشت.به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه، به گفته مديريت اين مرکز، برگزاري دوره‌هاي آموزشي، از مهم‌ترين دغدغه‌هاي مسوولين کانون کشوراست و اگربه اين امر خطير، توجه ويژه‌اي شود، مطمئنا اين آموزش‌ها مي‌تواند در درازمدت، نقش مهمي در افزايش سطح علمي و آموزه‌هاي فکري مربيان ايفا کند.

دوره‌هايي که در طي چندروز در شهر کرمانشاه برگزار خواهد شد، دوره‌هاي بسيار کاربردي براي مربيان خواهد بود. فه گفته موزوني، علاوه بر اينکه اين دوره‌هاي پيش بيني شده براي مربيان استان در نظر گرفته شده است، برخي از اين دوره‌ها نيز به صورت منطقه‌اي و با حضور مربياني از استان‌هاي غرب کشور برگزار خواهدشد.

دوره آموزشي هنرهاي ايراني، به مدت هشت ساعت آموزشي، ويژه مربيان فرهنگي و به صورت استاني، دوره آموزشي بازديدها و گردش علمي، شانزده ساعت، ويژه مسوولين مراکز و به صورت استاني، دوره آموزشي برسي شعر معاصر، شانزده ساعت، وِيژه مربيان ادبي و در قالب منطقه اي، دوره آموزشي نگاره و ويرايش، سيزده ساعت، ويژه مربيان ادبي و در قالب منطقه اي، دوره آموزشي روش‌هاي تحقيق درعلوم انساني، سي ودوساعت، ويژه مربيان فرهنگي استان، و دوره آموزشي روش‌هاي تحقيق درعلوم تربيتي، بيست وچهارساعت، ويژه مسوولين مراکز استاني از 8 تا 30 خرداد برگزارخواهد شد.


 فرماندار رامسر:
 رشد فرهنگ عمومي در گرو فعاليت‌هاي گروهي است 

 فرماندار رامسر در بازيد از کانون پرورش فکري اين شهرستان از فعاليت‌هاي گروهي به عنوان پيش شرط توسعه و رشد فرهنگ عمومي ياد کرد.به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مازندران، حسين سروري، فرماندار شهرستان رامسر ضمن بازديد از کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مرکز رامسر گفت: اشاعه فرهنگ فعاليت گروهي و مشارکت با فضاي بحث آزاد مي‌تواند در رشد فرهنگ عمومي اين شهرستان موثر باشد.

وي با اشاره به ارزيابي فعاليت‌هاي کانون پرورش فکري رامسر در پرورش اعتقادات، ارزش‌ها و الگوهاي رفتاري مطلوب در کودکان و نوجوانان اظهار داشت: انجام فعاليت‌هاي عميق پژوهشي و نوآورانه در اين مرکز درخور توجه است.

سروري با تاکيد بر تاثير عميق برنامه‌هاي کانون پرورش فکري بر کودکان و نوجوانان، خواستار اهتمام تمامي دستگاه‌هاي اداري و فرهنگي شهرستان رامسر با اين مجموعه فرهنگي در پرورش نسل چهارم انقلاب شد.

در ادامه سرپرست کانون پرورش فکري رامسر ضمن تشريح الويت‌هاي سال 93، بيان عملکرد مرکز به روايت آمار و موفقيت‌هاي کانون در سال 92 گفت: برنامه‌ريزي کيفي و ارايه طرح‌هاي خلاقانه، مدون و مستندسازي فعاليت‌هاي سال 93 و ارايه گزارش‌هاي دوره اي توسط مربيان در جلسات شوراي فرهنگي و هم‌چنين بررسي روند فعاليت‌ها از اهم فعاليت‌هاي سال 93 مي‌باشد.

نعمتي ساراخانلو با تاکيد بر راه‌اندازي انجمن کانون ياران، کتاب‌خانه کودک، کارگاه نجوم، وبلاگ علمي در اين کانون افزود: مرکز رامسر توانسته است با ارايه طرح‌هايي که قابليت اجرايي وسيع دارند، جزو اولين‌ها در اجراي فعاليت‌هاي کيفي خاص باشد.

نعمتي سارخانلو ضمن بيان مشکلات فيزيکي مرکز و نياز مبرم به ايجاد فضاي کارگاهي و انبار در مرکز خواستار ياري فرماندار رامسر در تجهيز و تعمير مرکز با استفاده از پتانسيل‌هاي شهرستان و همراهي مسوولين شد.


 در دومين نشست تخصصي انيميشن قم مطرح شد:
 به دنبال ابزاري براي انتقال مفهوم 

 دومين نشست تخصصي آموزش مقدماتي انيميشن در حالي برگزار شد که مربيان فرهنگي و هنري کانون استان قم علاوه بر آشنايي با تکنيک‌هاي مختلف ساخت انيميشن با چگونگي انتقال مفاهيم به وسيله انيميشن نيز آشنا شدند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قم، اين نشست تخصصي با هدف آگاهي‌بخشي به مربيان فرهنگي و هنري در خصوص هنر پويانمايي، افزايش سطح کيفي انيميشن‌هاي ساخته شده توسط اعضا و هم‌چنين توسعه بيشتر اين فعاليت در مراکز استان برگزار شد.

بر اين اساس مربيان شرکت کننده در اين نشست ضمن آشنايي با قوانين 12 گانه انيميشن، با قوانين فيزيک حرکتي نيز آشنا شده و انيميشن هاي توليدي خودشان را که قبل از برگزاري دومين نشست به صورت انفرادي ساخته بودند مورد نقد و بررسي گروهي قرار دادند.

عطيه احمدي، مدرس اين نشست آموزشي ضمن تاکيد بر توجه به محتوا و پيام منتقل شده از طريق انيميشن، تصريح کرد: بايد توجه داشت که انيميشن نيز همانند ديگر ابزارهاي هنري به عنوان وسيله در خدمت انتقال مفاهيم مورد نظر ما قرار مي‌گيرد و درگير شدن با تکنيک نبايد ما را از توجه به اين نکته و خالي بودن يک اثر پويانمايي از پيام و مفهوم خاص باز دارد.

انيميشن کامپيوتري، گرافيتي، انيميشن با شن، رنگ روغن روي شيشه و... از جمله تکنيک‌هاي آموزش داده شده در دومين نشست تخصصي انيميشن بود.

در پايان اين جلسه معين شد هريک از شرکت کنندگان تا پايان فرصت يک ماهه خود، يک انيميشن ساخته و قوانين و اصول گفته شده را رعايت کنند.


 با حضور والدين اعضاي کانون برگزار شد:
 جلسه توجيهي کلاس‌هاي تابستانه در هرمزگان 

 مسوول مجتمع فرهنگي هنري آفرينش بندرعباس طي نشستي صميمي با والدين به تشريح فعاليت‌هاي کانون و کلاس‌هاي تابستانه پرداخت. بر اساس گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان هرمزگان، مسوول مجتمع فرهنگي آفرينش در جلسه توجيهي والدين در آغاز دوره‌هاي تابستاني کانون با اعلام اين خبر گفت: کودکان و خردسالان قبل از دبستان مي‌توانند با عضويت در اين مرکز، از کتاب‌هاي کانون استفاده کنند.

وي بابيان اين‌که کتاب‌خانه‌هاي کانون تخصصي براي قشر کودک و نوجوان هم داير است، اظهار داشت: کانون تنها مکاني است که کارشناسانه براي کودکان و به صورت تخصصي براي نوجوانان برنامه‌ريزي مي‌کند که خانواده‌ها مي‌توانند با عضوکردن فرزندان‌شان در مراکز، زمينه پرورش خلاقيت را در آنها پرورش دهند و پس از عضويت به صورت رايگان، از دوره‌هاي مختلف استفاده کنند. وي گفت: در تابستان کلاس‌ها در صبح و دوره‌هاي آموزشي از مهر ماه در عصر برگزار مي‌شود و دانش‌آموزان تا مقطع دبيرستان مي‌توانند از دوره‌ها استفاده کنند.

در ادامه فاطمه غلامزاده نخلي کارشناس ادبي کانون استان به تشريح پرورش خلاقيت در بخش ادبي پرداخت و اظهار کرد: تقويت شنوايي و خيال‌پردازي در کودکي و خلق آثار شعر و داستان درمقاطع راهنمايي و دبيرستان از جمله اهداف کارگاه‌هاي ادبي است.

به گفته وي تمامي آموزش‌ها در مراکز کانون به صورت غير مستقيم است.

هم‌چنين سارا پاکدامن کارشناس هنري کانون استان نيز در اين جلسه در خصوص خلاقيت در نقاشي با والدين صحبت کرد و از آنها خواست در اين زمينه با کودکان خود همراه باشند.

شروع کلاس‌هاي ترم تابستاني از 17 خرداد در مراکز کانون استان هرمزگان اعلام شده است.


 ولادت با سعادت حضرت ابوالفضل(عليه‌السلام) مبارک باد 

ولادت با سعادت حضرت ابوالفضل(عليه‌السلام) مبارک باد.

اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون