جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3072- تاریخ : 1393/03/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


چمدان هايي که موتورسيکلت مي شوند


پاسخگويي به تلفن همراه از فاصله 10 متري با فناوري سنجش ليزري محقق ايراني


کاهش درد آرتروز با دستگاه پمپاژ آب سرد


اما خبر


خـبـــــر


 چمدان هايي که موتورسيکلت مي شوند 

به گزارش باشگاه خبرنگاران، شايد به نظر شما چمدان هايي که چرخ دارند به راحتي حرکت مي کنند وديگر فشار زيادي به کمر انسان براي حمل و نقل آن ها وارد نمي شود ولي حالا يک مدل پيشرفته تر از چمدان ها وارد بازار شده است که تبديل به موتور سيکلت مي شود و شما را نيز با خود مي تواند حمل کند.

اين چمدان 6 کيلوگرمي که با موتور الکتريکي کار مي کند و قابل راندن هم هست، ايده يک مخترع آماتور چيني به نام "ها ليانگاچي" است.اين چمدان در بهترين حالت که شارژ کامل است مي تواند دو فرد بزرگسال با وزن متوسط را با سرعت 20 کيلومتر بر ساعت تا مسافت 60 کيلومتر حمل کند. اين چمدان يک جي پي اس هم دارد که مي تواند شما را در فرودگاه يا خيابان راهنمايي کند.در اصل اين چمدان، يک اسکوتر است که به چمداني متصل شده و موتور الکتريکي در کنار آن قرار داده شده است.مخترع اين چمدان ديگر از اتوبوس استفاده نمي کند و روزانه با چمدانش به محل کار مي رود.به گفته"ها"نزديک به 10 سال است روي اين پروژه کار مي کند و حالا به نتيجه رسيده است.اين اختراع قرار است در مسابقات مختلف خودرويي شرکت کند و احتمال برنده شدن اين طرح بسيار بالاست.


 پاسخگويي به تلفن همراه از فاصله 10 متري با فناوري سنجش ليزري محقق ايراني 

تيم تحقيقاتي دانشگاه کاليفرنيا در برکلي با همکاري «بهنام بهروزپور»، سيستم سنجش ليزري جديدي را ابداع کرده‌اند که از کاربردهاي مختلفي از افزايش امنيت خودروهاي خودران گرفته تا پاسخ دادن به تلفن همراه در هر نقطه از منزل تنها از طريق حرکت دادن دست برخوردار است.به گزارش (ايسنا)، سيستم سنجش ليزري جديد قادر به تشخيص يک شيئ از فاصله 9 متري است که 10 برابر دورتر از سيستم‌هاي ليزري موجود است.سيستم‌هاي سنجش ليزري مبتني بر رادار نوري (LIDAR)‌هستند که در آنها، پرتو ليزر به شيئ ساطع شده و ميزان دور بودن شيئ بوسيله اندازه‌گيري تغييرات در فرکانس نور بازتابيده شده محاسبه مي‌شود.

محققان در طراحي سيستم جديد، از نوعي از رادار نوري به نام فرکانس مدوله رادار موج پيوسته يا FMCW) LIDAR)استفاده کرده‌اند که در عين وضوح تصويري مناسب، انرژي کمتري مصرف مي‌کند.به گفته «بهنام بهروزپور»محقق ايراني دانشگاه کاليفرنيا در برکلي و يکي از طراحان اين سيستم، درحاليکه فاصله عملياتي تا سطح يک متر براي بسياري از ابزار محاسباتي سنتي کافي است، سيستم سنجش ليزري جديد براي کاربردهاي نوين و بخش رباتيک تا سطح عملياتي 10 متر قابل استفاده است.


 کاهش درد آرتروز با دستگاه پمپاژ آب سرد 

محققان آلماني دستگاهي طراحي کرده اند که با پمپاژ آب سرد، به کاهش دردهاي مفاصل و آرتروز کمک مي‌کند.به گزارش (ايسنا)، محققان دستگاهي طراحي کرده‌اند که به جاي استفاده از يخ، از آب سرد براي تسکين درد استفاده مي‌کند.دستگاه Hilotherapy مجهز به پمپ‌هايي براي پمپاژ آب سرد بر روي قسمت‌هاي مختلف مفصل آسيب ديده است.در اين دستگاه آب مدت طولاني‌تري در يک دماي خنک و ثابت بر روي مفصل پمپاژ مي‌شود؛ تحقيقات نشان مي‌دهد، استفاده مستمر از آب سرد به کاهش تورم و دردهاي آرتروز کمک کرده و سرعت بهبود آسيب‌ديدگي را افزايش مي‌دهد. دستگاه پمپاژ آب سرد علاوه بر کاهش دردهاي مفصلي در ورزشکاران، براي کاهش دردهاي آرتزوز در سالمندان نيز مفيد است.


 اما خبر 

 دفتر يادداشتي که هرگز تمام نمي‌شود

مبتکران با الهام از تخته وايت بورد، دفتريادداشتي ساخته اند که هرگز تمام نمي شود. به گزارش مهر، اين دفتر يادداشت به کاربر امکان مي دهد يادداشت خود را بر روي صفحات آن بنويسد و پس از پاک کردن اين متن ها هيچ رد و لکه اي باقي نماند. اين دفتر ضد آب که Esquoia نام دارد نتايج تحقيقات گروهي از دانشجويان دانشگاه بردفورد است. اين کاغذ ها که به طور ويژه طراحي شده اند شبيه کاغذ لمينت شده با سطوح صاف است. وقتي بر روي صفحات اين دفتر چيزي نوشته مي شود مي تواند به راحتي آن را با پاک کن ، دستمال و حتي پارچه مرطوب، پاک کرد.

اين طراحي منحصر به فرد چسبان، صفحات را قادر مي سازد از دفتر بيرون آورده شده و در دفتر ديگري قرار بگيرند.

نمونه هاي اوليه اين دفتر، تک ورقه اي از کاغذ لمينت شده هستند که هنوز براي استفاده راحت روزانه خيلي ساده نيست.

اين دانشجويان قصد دارند نسل بعدي دفتريادداشت ها را به گونه اي پيش ببرند که صفحات آنها براي کاربردهاي متفاوت داراي خطوط و شبکه هاي چهارخانه اي باشد.

آنها مي خواهند صفحات بزرگ تري توليد کنند که شامل يک "خط تا"باشد که بتوان آن را پاره کرد.

توليد يخچال بي‌نياز از برق

به گزارش (ايسنا)، يخچال Sure Chill بدون نياز به برق، واکسن‌ها را بمدت 35 روز بصورت منظم در دماي چهار درجه سانتيگراد سالم نگه مي‌دارد، حتي اگر دماي محيط خارج بيش از 40 درجه سانتيگراد باشد. اين يخچال براي کشورهاي فقير آفريقايي که با قطع مداوم برق مواجه هستند يا مناطق دورافتاده و فاقد برق، بسيار کاربرد دارد.

در يخچال‌هاي معمولي، خطر يخ‌زدگي يا خراب شدن واکسن در اثر گرماي بيش از حد محيط وجود دارد، اما يخچال Sure Chill واکسن‌ها را در بهترين شرايط دمايي نگه‌داري مي‌کند.

به گفته محققان، دماي چهار درجه سانتيگراد بهترين دما براي نگهداري غذا و واکسن است. اين سيستم خنک کننده منحصربفرد مجهز به سيستم ذخيره انرژي داخلي طبيعي است؛ در اطراف محفظه يخچال، آب قرار دارد و زمانيکه دستگاه به برق متصل مي‌شود، آب سرد شده و يک لايه يخي ايجاد مي‌شود؛ در هنگام قطع برق، لايه يخ به مرور آب مي‌شود، اما دماي محيط داخل يخچال در دماي چهار درجه ثابت مي‌ماند. در حال حاضر اين شرکت يخچال کوچکي براي نگهداري 10 روزه واکسن بدون نياز به برق توليد کرده که مجوز سازمان بهداشت جهاني (WHO)را دريافت کرده است.


 خـبـــــر 

 افزايش امنيت دوچرخه‌سواران با چراغ راهنمايي جديد

به گزارش (ايسنا)، اغلب تصادفات رانندگي بين دوچرخه‌سواران و رانندگان خودروهاي شخصي و تاکسي صورت مي‌گيرد و اين برخوردها بيشتر شامل برخورد خودرو با دوچرخه سوار از پشت است. محققان براي افزايش ضريب ايمني جاده‌ها، چراغ راهنمايي‌رانندگي با علامت دوچرخه‌سواران به نام Brainy Bike Lights طراحي کرده‌اند که ضمن اعلام نزديک شدن به منطقه حضور دوچرخه‌سواران، امکان مشاهده سريع‌تر و بهتر آنها توسط رانندگان را فراهم مي‌کند. وجود تصوير دوچرخه‌سوار در اين چراغ راهنمايي‌رانندگي باعث متمايز شدن آن از ساير چراغ‌ها در طول مسير شده و با کمک لامپ‌هاي ال‌اي‌دي‌ قرمز رنگ، براحتي از فاصله 20 متري قابل مشاهده است.

به گفته پروفسور «چالز اسپنس» سرپرست تيم تحقيقاتي دانشگاه آکسفورد، اغلب تصادفات بين خودروها و دوچرخه‌سواران در اثر گيج شدن رانندگان با چراغ‌هاي متعدد موجود در خيابان روي مي‌دهند؛ اما اين چراغ با علامت کاملا متمايز دوچرخه‌سوار فرصت مناسب براي عکس‌العمل درست راننده را فراهم کرده و نقش موثري در ارتقاء امنيت جاده ايفا خواهد کرد.

چراغ راهنمايي‌رانندگي Brainy Bike Lights چند ميلي‌ثانيه حياتي در اختيار راننده قرار مي‌دهد تا پيش از مواجه با دوچرخه‌سوار بتواند سرعت خودرو را کاهش داده يا با ترمز به موقع و توقف خودرو، مانع از برخورد با دوچرخه‌سوار شود.

کفش‌هاي جديد ناسا به فضا رفت

کفش‌هاي جديد ناسا با هدف ارائه درک‌ بهتر چگونگي آسيب‌رساني وزنه‌هاي ورزشي سنگين به بدن فضانوردان، به تازگي به ايستگاه بين‌المللي فضايي فرستاده شده‌اند.به گزارش (ايسنا)، صندل‌هاي ForceShoe به عنوان سيستم اندازه‌گيري هاي‌تک و به همراه «ابزار تمرين مقاومتي پيشرفته»(Ared)آژانس بين‌المللي فضايي عمل خواهند کرد.

ابزار Ared به فضانوردان کمک مي‌کند تمرين‌هاي وزني را براي حفظ جرم ماهيچه و استخوان‌ها هنگام قرارگرفتن در ريزگرانش اجرا کنند.اين ابزار به دانشمندان ناسا بازدهي‌هاي سلامتي مطلوبي از بدن خدمه ارائه داده اما هنوز پيشرفت‌هاي بيشتري بايد براي درک اثرات اين تمرين روي سلامتي و عضله فضانوردان صورت گيرد و کفش‌هاي ForceShoe مي‌توانند در اين حوزه مؤثر باشند.

با استفاده از اين کفش‌ها، محققان اثر وزنه‌هاي تمريني و نيروهاي واکنشي زميني روي فضانوردان را اندازه‌گيري مي‌کنند.کفش‌ها نيروهاي وارده به فضانورد را اندازه‌گيري مي‌کنند و گشتاور اعمال‌شده به زير پاهاي وي به هنگام تمرين Ared را نيز آشکارسازي مي‌کنند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون