جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3062- تاریخ : 1393/02/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

وزير آموزش و پرورش خبر داد
ارائه فرم اختياري به والدين براي استفاده دانش‌آموزان از امکانات مدرسه در روزهاي پنجشنبه

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش:
اصلاح و تغيير کتب درسي پايه هشتم همزمان با تاليف

رئيس مرکز برنامه ريزي منابع انساني و فناوري اطلاعات:
امکان ادامه تحصيل بدون آزمون فرهنگيان با مدرک کارداني فراهم شد


كاغذ اخبـار


از گوشه و كنار


قلم معلم


زنگ تفريح
عكس : همايون لنگرودي (بديع‌فر)

  وزير آموزش و پرورش خبر داد
 ارائه فرم اختياري به والدين براي استفاده دانش‌آموزان از امکانات مدرسه در روزهاي پنجشنبه 

 
وزير آموزش و پرورش گفت: بر اساس طرحي که امسال قرار است اجرا کنيم فرم‌هايي در هنگام ثبت‌نام پيش‌بيني‌شده است که اولياء در صورت استفاده از امکانات مدارس در روز پنجشنبه، هزينه‌هاي آن را پرداخت مي‌کنند و در اين کار هيچ اجباري نيست.به گزارش شاپرك به نقل از روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، علي‌اصغر فاني وزير آموزش و پرورش به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومي با حضور در مرکزاطلاع رساني و روابط عمومي اين وزارتخانه از نزديک با رئيس و کارکنان اين مرکز ديدار و گفت‌وگو کرد.فاني خطاب به رئيس مرکز اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش گفت: اين روزها با مديريت جنابعالي روابط عمومي، علمي و تخصصي مديريت مي‌شود و اين مهم، نقطه قوت شما و همکارانتان است.وي با تأکيد بر برخورد هوشمندانه با مسائل و مشکلات افزود: روابط عمومي بايد آينده‌نگر، فعال و جريان ساز باشد و تنها به تحليل آنچه که رخ مي‌دهد، قانع نباشد و با اولويت‌بندي، برنامه‌ها و کارهاي صورت گرفته را به نحو مناسب اطلاع‌رساني کند.

وزير آموزش و پرورش با بيان اين جمله از مقام معظم رهبري که «کارهايي که ما به دست مردم سپرديم در آن ضرر نکرديم»، اظهار کرد: اين سخن تاييدي بر سياست "توسعه مشارکت‌ها" در آموزش و پرورش است و بايد ابعاد آن را براي مردم، خيرين و نيکوکاران باز تعريف و اطلاع‌رساني کنيم تا در جامعه نهادينه شود.وي با اشاره به تعطيلي پنجشنبه گفت: بر اساس طرحي که امسال قرار است اجرا کنيم فرم‌هايي در هنگام ثبت‌نام پيش‌بيني‌شده است که اولياء در صورت استفاده از امکانات مدارس در روز پنجشنبه هزينه‌هاي آن را پرداخت مي‌کنند و در اين کار هيچ اجباري نيست.

وي با تأکيد بر «جريان سازي در روابط عمومي» خاطرنشان کرد: بايد وقايع آموزش و پرورش را در طول يک دوره يک ساله آينده نگاري کنيم تا بتوانيم با تحليل و پژوهش برنامه‌هاي وزارتخانه، توفيقات بيشتري را کسب کنيم.وزير آموزش و پرورش در اين ديدار از بخش‌هاي مختلف مرکز اطلاع رساني بازديد و با کارشناسان اين مرکز ديدار و گفت‌وگو کرد و با اهدا يک شاخه گل از تلاش‌هاي آنان در امر اطلاع رساني و انعکاس اخبار آموزش و پرورش تقدير و تشکر کرد.


 معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش:
 اصلاح و تغيير کتب درسي پايه هشتم همزمان با تاليف 

 
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: با سياست خوب سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي، متن کتاب هاي پايه هشتم بر روي سايت قرار مي گيرد و معلمان پس از مراجعه به سايت و ديدن اين موارد، ايرادات و مشکلات را به سازمان منتقل مي کنند.

به گزارش شاپرك به نقل از وزارت آموزش وپرورش، علي زرافشان اظهار کرد: امسال سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي سياست خوبي را اعمال کرده که هر بخشي که از متن کتاب هاي درسي پايه هشتم کار تاليفش به پايان مي رسد به سرعت بر روي سايت خود مي گذارند.معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درمورد آموزش معلمان، عنوان کرد: کلاس هاي ضمن خدمت پايه هشتم نيز همانند سال هاي قبل پس از ماه مبارک رمضان انجام مي شود و تا پايان تابستان نيز اين کلاس ها پايان مي يابد .

وي در خصوص پروژه مهر که مسئوليتش با معاونت آموزش متوسطه است تصريح کرد: دستورالعمل سال گذشته پروژه مهر (بازگشايي مدارس) را به استان ها ارسال کرديم تا انتقادات و پيشنهادات خود را به ما منتقل کنند که در اين خصوص نظرات ارسال شده از طرف همکاران را اعمال نموده و دستور العمل آماده ارسال است.زرافشان افزود: امسال موضوع ثبت نام را در قالب پروژه مهر به استان ها ابلاغ کرديم تا همزمان با اين پروژه امر ثبت نام صورت گيرد .


 رئيس مرکز برنامه ريزي منابع انساني و فناوري اطلاعات:
 امکان ادامه تحصيل بدون آزمون فرهنگيان با مدرک کارداني فراهم شد 

 از سال 1393 فرهنگيان داراي مدرک کارداني مي توانند در 9 رشته بدون آزمون ادامه تحصيل بدهند.به گزارش شاپرك به نقل از روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، نظري رئيس مرکز برنامه ريزي منابع انساني و فناوري اطلاعات گفت: با پيگيري هاي وزارت آموزش و پرورش از سال 93 فرهنگيان داراي مدرک کارداني مي توانند در10 رشته در مقطع کارشناسي ناپيوسته ادامه تحصيل دهند. وي با بيان اين که اين 10 رشته شامل؛ آموزش رياضي، آموزش علوم تجربي، آموزش حرفه و فن، آموزش ديني و عربي، آموزش مطالعات اجتماعي، آموزش کودکان استثنايي، آموزش زبان و ادبيات فارسي، تربيت مربي امور تربيتي و آموزش زبان انگليسي مي باشد، افزود: عدم اشتغال به تحصيل در مراکز آموزش عالي دولتي يا غيردولتي، داشتن حکم کارگزيني رسمي يا پيماني در زمان ثبت نام و اخذ موافقت نامه کتبي مبني بر موافقت با ادامه تحصيل از شرايط ادامه تحصيل فرهنگيان داري مدرک کارداني است.

نظري افزود: با توجه به ممنوعيت اعطاي ماموريت آموزشي مطابق با قانون خدمات کشوري، فرهنگيان مي‌توانند در خارج از ساعت اداري موظف خود ادامه تحصيل دهند.شايان ذکر است؛ فرهنگيان محترم مي توانند جهت کسب اطلاعات بيشتر و ثبت نام به سازمان به نشاني www.sangesh.org مراجعه کنند.


 كاغذ اخبـار 

‌مشق شب يا بمباران درسي؟!

قسمت اول

مبحث تکليف شب هميشه براي معلمان، دانش‌آموزان و به‌خصوص اولياي دانش‌آموزان بحث داغي بوده و هست. چه آن زمان‌هاي دور که معلم بهتر، معلمي‌تعبير مي‌شد که سخت‌گيرتر و بد اخلاق‌تر باشد و با درس و تکليف سر بچه‌‌ها را تا صبح فردا گرم کند...

تا همين امروز که مبحث تحصيل آن‌قدر تخصصي شده که هر کسي توان اظهارنظر درباره آن را ندارد اما واقعا حدود تکاليف درسي کجاست؟ ...آن هم در زماني که گفته مي‌شود در بسياري از کشورها دانش‌آموزان تنها در مدرسه کارهايشان را انجام مي‌دهند و با خود چيزي به نام دفتر و کتاب به خانه نمي‌آورند.

قبل از همه بايد بدانيم نقش تکليف شب به عنوان يک حلقه ارتباطي بين خانه و مدرسه انکارناپذير است. دانش‌آموزان تکرار خسته‌کننده‌ کلمات سخت و سياه کردن صفحات طولاني را مشق شب مي‌دانند و گاهي والدين تکاليف خانه را به عنوان مهم‌ترين عامل براي پيشرفت تحصيلي فرزندان خود و يادگيري متون درسي ضروري مي‌دانند اما اين سوال مطرح است که آيا تکليف شب يک ضرورت تربيتي است يا تنها وسيله براي يادگيري مفاهيم و کلمات تدريس شده توسط معلمان؟ آيا هيچ‌گاه اين تکاليف توانسته به طور کامل يا نسبي وسيله‌اي جهت رسيدن به اهداف تعيين شده باشديا نه؟

آكا ايران

ادامه دارد...


وعده خبر خوش معاون وزير درباره بيمه طلايي به فرهنگيان

معاون توسعه مديريت و پشتيباني آموزش و پرورش از تغيير شرايط بيمه طلايي فرهنگيان خبر داد و گفت: بزودي قرارداد جديد بيمه طلايي فرهنگيان با شرکت بيمه گذار امضا مي‌شود و در اين هفته خبرهاي خوشي از بيمه طلايي به فرهنگيان مي دهيم.

وحيد کيارشي در گفتگو با مهر با بيان اين مطلب درباره دليل حذف بيمه دندانپزشکي و عينک از بيمه طلايي فرهنگيان افزود: بخشنامه‌اي که در آن به اين موارد اشاره شده مربوط به سه ـ چهار هفته پيش است و با توجه به امضاي قرارداد جديد با شرکت بيمه گذار تغييرات اساسي در اين بخشنامه انجام مي شود.

وي درباره اينکه آيا قرار است در قرارداد جديد بيمه طلايي خدمات بيمه دندانپزشکي و عينک به فرهنگيان داده شود، توضيح داد: با توجه به اينکه در مرحله امضاي قرارداد با شرکت بيمه گذار هستيم امکان اعلام جزييات وجود ندارد، اما فرهنگيان بدانند که تا يکي دو روز آينده خبرهاي خوشي از بيمه طلايي فرهنگيان اعلام مي شود و شرايط قرارداد تغيير کرده است.

کيارشي درباره اعلام ابلاغ قرارداد بيمه طلايي فرهنگيان گفت: پس از امضاي قرارداد و انجام کارهاي اداري دستورالعمل اجرايي آن به استانها ابلاغ خواهد شد.به گزارش خبرنگار مهر، پيش از اين در بخشنامه ابلاغي معاون توسعه و مديريت آموزش و پرورش به ادارات کل آموزش و پرورش استانها آمده بود: «نرخ حق بيمه درمان تکميلي شاغلان و افراد تحت تکفل آنان در سال 1393 و از شروع قرارداد جديد اول خرداد 1393 ماهانه مبلغ 260 هزار ريال تعيين شده است که بايد از حقوق بيمه‌شدگان کسر و به حساب شرکت بيمه‌گر واريز شود. در اين بخشنامه اعلام شده بود: قرارداد بيمه‌اي جديد نسبت به سال گذشته تغيير خاصي نداشته و فقط تعهدات عينک و دندانپزشکي به دليل پيش‌بيني بعضي از خدمات دندانپزشکي توسط دولت در خدمات بيمه‌هاي پايه و همچنين نرخ بالاي حق بيمه اين دو پوشش که از نظر اقتصادي به هيچ عنوان مقرون به صرفه نبوده و بهره‌مندي از آن در بسياري از مناطق و نواحي کشور توسط بيمه‌شدگان با مشکلاتي مواجه بوده، از ليست خدمات حذف شده است.

‌نارضايتي فرهنگيان از حذف بيمه دندانپزشکي

ابلاغ اين بخشنامه منجر به نارضايتي بسياري از فرهنگيان به ويژه در شهرستانها شده بود و همين امر منجر به تذکر تعدادي از نمايندگان مجلس به وزير آموزش و پرورش در روز گذشته شد.

جبار کوچکي نژاد عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار مهر توضيح داد: فرهنگيان بسياري از شهرستانهاي دور و نزديک نسبت به حذف خدمات دندانپزشکي و عينک و همچنين کسر 26 هزار تومان از بيمه طلايي اعتراض داشته اند و ما نيز اين موضوع را به نمايندگان آموزش و پرورش اعلام کرده‌ايم.

وي ادامه داد: متاسفانه آموزش و پرورش عملکرد خوبي در موضوع بيمه طلايي فرهنگيان نداشته است و مشکلاتي را براي آنها بوجود آورده است، اگر آموزش و پرورش قرار باشد در موضوع بيمه اي با همين عملکرد ادامه دهد، قطعاً با مشکل مواجه خواهد شد.

‌بدهي 400 ميلياردي آموزش و پرورش به بيمه ايران

اين نماينده مجلس توضيح داد: براساس اعلام نمايندگان بيمه ايران، آموزش و پرورش مبلغ 400 ميليارد تومان به اين شرکت
بيمه اي بدهي دارد که بايد علاوه بر پرداخت بدهي خود شرايط بيمه فرهنگيان را براي اين قشر زحمتکش بهبود دهد.

به گزارش مهر، بيمه طلايي فرهنگيان و از دوران وزارت حميدرضا حاجي بابايي از سال 1389 شکل اجرايي به خود گرفت و باوجود اينکه امتيازات و تسهيلات تحت پوشش قرار گرفتن اين بيمه بسيار چشمگير بود اما زمانيکه به مرحله اجرا رسيد، بسياري ازوعده ها محقق نشد. حذف خدمات بيمه دندانپزشکي و عينک از جمله اين تعهدات بود که منجر به نارضايتي جمعي گسترده از فرهنگيان شد. از گوشه و كنار 

آموزش و پرورش تهران اعلام کرد

تمديد مهلت ثبت‌نام آزمون ورودي دبيرستان‌ فرهنگ

اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران با صدور اطلاعيه‌اي از تمديد مهلت ثبت‌نام آزمون ورودي پايه اول دبيرستان‌هاي فرهنگ شهر تهران خبر داد.به گزارش تسنيم، اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران با صدور اطلاعيه‌اي از تمديد مهلت ثبت نام آزمون ورودي پايه اول دبيرستان‌هاي فرهنگ شهر تهران خبر داد.

در اين اطلاعيه ذکر شده است: با توجه به تقاضاي اولياي دانش‌آموزان مبني بر تمديد مهلت ثبت‌نام آزمون ورودي پايه اول دبيرستان‌هاي فرهنگ، دانش‌آموزاني که تاکنون موفق به ثبت‌نام نشده‌اند، مي‌توانند تا فردا 31 ارديبهشت با مراجعه به دبيرستان فرهنگ مورد تقاضاي خود جهت شرکت در آزمون ورودي ثبت‌نام کنند.


مشاور مديرکل آموزش و پرورش شهر تهران خبر داد

پرداخت علي‌الحساب 40 هزار ريال براي بيمه دانش‌آموزان در هنگام ثبت‌نام

مشاور مديرکل آموزش و پرورش شهر تهران از پرداخت علي‌الحساب 40 هزار ريال براي بيمه دانش‌آموزان در هنگام ثبت‌نام خبر داد.مسعود ثقفي در گفت‌وگو با فارس با اشاره به آغاز پيش‌ثبت‌نام کلاس اولي‌ها از اول خرداد و ثبت‌نام دانش‌آموزان متوسطه اول و متوسطه دوم از اول تيرماه اظهار داشت:دريافت هرگونه هزينه به جز وجه بيمه و کتاب درسي در مدارس دولتي عادي هنگام ثبت‌نام ممنوع است.وي در خصوص ميزان وجه بيمه گفت: ميزان وجه بيمه و کتاب درسي به صورت علي‌الحساب اخذ مي‌شود که قيمت بيمه به صورت علي‌الحساب 40 هزار ريال است.ثقفي با بيان اينکه پرداخت هزينه کتاب درسي براي دبستاني‌ها و هنرستاني‌هاست و مقاطع متوسطه اول و دوم از کتابفروشي‌ها کتاب درسي را خريداري مي‌کنند، اضافه کرد: قيمت علي‌الحساب کتب درسي براي پرداخت هنگام ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس، متناسب با پايه‌هاي مختلف بين 140 هزار تا 200 هزار ريال است.


طرح «الگوي تعالي دختران و پسران» مهم‌ترين برنامه‌ انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزي

دبيرکل اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزي کشور با بيان اينکه طرح «الگوي تعالي دختران و پسران» از جمله برنامه‌هاي اتحاديه است، گفت: هدف از اين طرح تربيت پدران و مادران متدين و متعهد آينده است، اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزي ماموريت خود را بر اساس نيروسازي و جريان سازي در سه محور معرفتي، تشکيلاتي و علمي با هدف زبده‌يابي و زبده‌پروري طرح ريزي مي‌کند.به گزارش (ايسنا)، حامد علامتي در دومين همايش مسئولين اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزي سراسر کشور که در دهکده ساحلي انزلي برگزار شد، اظهار کرد: اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان با هدف ايجاد وحدت و هماهنگي بين انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان کشور و به منظور حراست از دستاوردهاي انقلاب و تحقق ارزش‌هاي اسلام و آرمان‌هاي انقلاب اسلامي و جهت بخشيدن به فعاليت‌هاي صنفي دانش‌آموزان مسلمان و متعهد، در سال 58 با حمايت‌هاي امام خميني(ره) در زمينه تربيت نيروهاي متعهد و مخلص دانش‌آموزي و حضور آنها در صحنه‌هاي انقلاب اسلامي تاسيس شد.دبيرکل اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزي با اشاره به اينکه شش سال از تدوين سند چشم‌انداز اتحاديه مي‌گذرد، گفت: طرح «الگوي تعالي دختران و پسران» از جمله برنامه‌هاي اتحاديه است که هدف از اين طرح تربيت پدران و مادران متدين و متعهد آينده است، اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزي ماموريت خود را بر اساس نيروسازي و جريان سازي در سه محور معرفتي، تشکيلاتي و علمي با هدف زبده‌يابي و زبده‌پروري طرح ريزي مي‌کند.


 قلم معلم 

امتحان مفيد

نكته هايي كاربردي درباره برگزاري امتحان

سعيد كفايي

منبع : رشد معلم

قسمت دوم

» كيفيت چاپ سوالات را دست كم نگيريد بسيار ديده شده است كه در امتحانات، كلمات، عكس ها و تصاوير به قدر لازم واضح نبوده اند.

كم رنگي برگه و جا افتادن نقطه، شماره و... همه را پيش از توزيع بازبيني كنيد.

» توضيحات ضروري و لازم را روي برگه سوالات بنويسيد.

زمان آزمون را با هماهنگي قبلي بالاي ورقه يادداشت كنيد. تصور نكنيد مثلا چون امتحان رياضي است، حتما بايد 75 يا 90 دقيقه وقت به آن اختصاص يابد.

كم بودن وقت امتحان يا برعكس زياد بودن آن، هردو دردسرساز هستند.

اگر برگه هاي سوالات شما چند صفحه اي (يا بيشتر) هستند حتما شماره صفحات را معلوم كنيد.

بارها ديده شده است كه دانش آموز سوالات پشت صفحه را نديده است.

رحم و ملاحظه را به قدر صلاح در نظر بگيريد اگر در كتاب از پنج رود نام برده شده است، از بچه ها نخواهيد عين پنج تا را بنويسند.

مجالي را براي فراموشي در نظر بگيريد.

» براي تنظيم برنامه امتحاني، مناسبت هاي ملي و مذهبي، مسابقات، آب و هوا و... را در نظر بگيريد.

شروع ساعت امتحان را نه فقط براي راحتي رانندگان سرويس، بلكه از هر جهت ارزيابي كنيد كدام ساعت براي چه پايه هايي مناسب است؟

ادامه دارد...


 زنگ تفريح 
 عكس : همايون لنگرودي (بديع‌فر)


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون