جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3062- تاریخ : 1393/02/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


عكاسخانه
آب انبار سنتي کيش –شهر تاريخي حريره

نمايش تازه ترين يافته هاي باستان شناسي در هفته ميراث فرهنگي


به کارگيري فناوري‌هاي نو در محافظت از ميراث باستاني يونان


اخبـــــــــار


قصار اما...


نگاه


خبر


دنياي عكس
شام اخر مسيح –اثر داوينچي

 عكاسخانه 
 آب انبار سنتي کيش –شهر تاريخي حريره


 نمايش تازه ترين يافته هاي باستان شناسي در هفته ميراث فرهنگي 

به گزارش مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مهناز گرجي افزود: همزمان با روز جهاني موزه وآغاز هفته ميراث فرهنگي، موزه ملي ايران به عنوان مهم ترين موزه باستان شناسي کشور دربرپايي نمايشگاههاي يافته هاي باستان شناسي در اين موزه ونيزموزه هاي باستان شناسي استان هاي کردستان و همدان فعاليت قابل توجهي خواهد داشت.مهناز گرجي تصريح کرد: با توجه به برگزاري دوازدهمين گردهمايي باستان شناسي درموزه ملي ايران،اين موزه با مشارکت پژوهشکده باستانشناسي در برپايي نمايشگاهي از يافته هاي باستان شناسي سال 91مکشوفه از 19 محوطه تاريخي از سراسر کشورفعاليت مستقيم داشته و نيز بطور همزمان نمايشگاه جانبي ازکتاب هاي تخصصي در زمينه باستان شناسي و تاريخ هنر توسط کتابخانه موزه بر پا مي شود.وي ادامه داد: از سوي ديگر با امانت مجموعه اي از 40 قلم اشيا منحصر بفرد زرين و سيمين شامل پلاک، سيني،دستبند و ديگر اشياء سفالين،عاج و مفرغي مکشوفه از قلعه زيويه امکان برگزاري نمايشگاهي بسيار قابل توجهي در موزه باستان شناسي سنندج فراهم شده است. رئيس موزه ملي ايران افزود: نمايشگاه ديگر ي از اشيا کاوشهاي علمي باستان شناسي تپه هاي نوشيجان وپري مشتمل بر 44 قلم اشيا سفالين و مفرغي ونيز زيور آلات ومهرمربوط به دوره تاريخي وپيش ازتاريخ نيز پس از مرمت وحفاظت دربخش مرمت موزه ملي ايران ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان همدان امانت داده شد.گرجي در پايان گفت: نمايش اين آثاردر موزه هاي باستان شناسي همدان و ملاير و همزمان با بر گزاري همايش ملي بررسي کاوش هاي باستان شناسي شهرستان ملايرهفته ميراث فرهنگي 28 ارديبهشت تا سوم خرداد در کشور برگزار مي شود.


 به کارگيري فناوري‌هاي نو در محافظت از ميراث باستاني يونان 

 خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ بين‌الملل ـ مجسمه‌هاي غول پيکر و مرمري اکروپوليس موسوم به "کارياتيدس" که به عنوان پايه ستون دراين بنا ساخته شده بود، با کمک اشعه ليزر پاکسازي مي‌شوند.

اين ستون مجسمه‌هاي مرمري که به منظور حفاظت دربرابر آلودگي هوا و باران‌هاي اسيدي از محوطه باز به داخل موزه اکروپوليس منتقل شده‌اند، به مرور زمان با انواع لکه‌هاي سياه و خاکستري پوشيده شده و سطح خارجي آن پوسته پوسته شده‌است.

به گفته"کوستاس واسيليدياس" که يک متخصص مرمت، طراحي و توسعه آثار هنري است، کار تميز کردن اين مجسمه هاي عظيم 2500 ساله با کمک تجهيزات ليزي ماه آينده به پايان مي‌رسد.

وي مي‌گويد: «اشعه ليزر قادر است لکه‎ها و پوسته‌هاي سياهي را که برسطح مجمسمه‌ها طي گذشت ساليان دراز شکل گرفته پاک کند و مواد زايد را از سطح اين مجسمه جذب کند. اين لکه‌هاي سياه مقاومت بسيار اندکي دارند و در مقايسه با مقاومت سنگ مرمر ناچيز است؛ درنتيجه بدون اين که به سطح مرمري مجسمه ها آسيبي وارد شود، مي‌تواند لکه‌ها را محو کند.»


 اخبـــــــــار 

4 اثر مستند از ايران در حافظه جهاني ثبت شد

المسالک و الممالک استخري نسخه موزه ملي ايران، ونديداد نسخه کتابخانه مرکزي و مرکز اسناد دانشگاه تهران، فيلم مستند جان مرجان از صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و مجموعه اسناد و تصاوير کربلا از مرکز آموزش و پژوهش هاي بين المللي وزارت امور خارجه در ششمين نشست کميته منطقه اي آسيا و اقيانوسيه حافظه جهاني ثبت شد.

خبرگزاري ميراث فرهنگي - در اين نشست که با حضور کشورهاي منطقه از در گوانگجوي چين برگزار شد، 21 اثر پيشنهادي از کشورهاي ايران، استراليا، بنگلادش، کامبوج، چين، فيجي، مالزي، مالديو، مغولستان، نيوزيلند، ويتنام، سنگاپور و ساموا بررسي شد و 16 اثر به ثبت رسيد.

اثار پيشنهاد شده از ايران که براي اولين بار در منطقه براي ثبت در فهرست حافظه جهاني حضور يافته بود با نظر کميته ثبت و راي نمايندگان کميته هاي ملي کشورها به ثبت رسيد.

اين 4 اثر عبارتند از المسالک و الممالک استخري نسخه موزه ملي ايران، ونديداد نسخه کتابخانه مرکزي و مرکز اسناد دانشگاه تهران، فيلم مستند جان مرجان از صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران و مجموعه اسناد و تصاوير کربلا از مرکز آموزش و پژوهش هاي بين المللي وزارت امور خارجه.

در اين نشست براي انتخاب رييس و اعضاي کميته منطقه اي نيز راي گيري شد و ايران به عنوان نايب رييس کميته منطقه اي آسيا و اقيانوسيه حافظه جهاني براي يک دوره 4 ساله برگزيده شد.

تا کنون 7 ميراث مستند ايراني در فهرست بين المللي حافظه جهاني به ثبت رسيده است و ايران از نظر تعداد آثار ثبت شده در ميان کشورهاي جهان رتبه هشتم و در ميان کشورهاي منطقه رتبه سوم را داراست.

همچنين در فهرست ملي حافظه جهاني ايران تا کنون 42 اثر به ثبت رسيده است.

برنامه حافظه جهاني براي شناخت اهميت و ارزش ميراث مستند و ضرورت حفظ و نگهداري آن در سال 1992 توسط يونسکو پايه ريزي شد و در ايران نيز از سال 1384 کميته ملي حافظه جهاني پيشبرد اهداف اين برنامه را بر عهده دارد.

آثار تاريخي زيويه سقز منحصر به فردترين آثار تاريخي ايران است

کارشناس و امين اموال موزه ايران گفت: آثار تاريخي کشف شده در زيويه سقز يکي از منحصر به فردترين آثار تاريخي ايران است.

به گزارش فارس از سنندج، نسرين زهتاب اظهار کرد: در موزه ملي ايران اثار بسيار زيبا و ارزشمند که نشانه تمدن گذشتگان ايران زمين در اکثر نقاط اين کشور است، نگهداري مي‌شود.

وي اضافه کرد: اين مجموعه ارزشي که آثار خود استان است و امروز در موزه شهر سنندج براي بازديد عموم رونمايي شده است است.

به گفته زهتاب، حفظ و نگهداري اين آثار در درجه و دماي مناسب و همچنين جلوگيري از سرقت آن يکي از مهم‌ترين دلايل نگهداري از اين آثار ارزشي در مخزن موزه ملي است.

وي با بيان اينکه مجموعه‌اي که امروز در سنندج به نمايش در آمده در هيچ استان و کشوري تاکنون به اين کاملي در معرض عموم قرار نگرفته است، افزود: چون اين آثار متعلق به استان کردستان است از اين‌رو نمايش آن براي مردم اين استان وظيفه بود.

کارشناس و امين اموال موزه ايران خاطرنشان کرد: اين آثار تاريخي ارزشمند در نمايشگاه 7 هزار ساله و در بسياري از کشورها به نمايش در آمده و در اين نمايشگاه‌ها همواره مورد استقبال بسيار بالاي مردم قرار گرفته‌اند.

زهتاب با بيان اينکه نقوشي که بر روي عاج‌هاي کشف شده از قلعه زيويه و حسن‌لو وجود دارد بر روي هيچ اثر ديگري در دنيا مشاهده نشده است، افزود: در بسياري از اين آثار نقش عقاب و بدن شير وجود دارد.

به گفته وي، روي بسياري از عاج‌ها سر عقاب و بدن شير به زيباترين شکل حک و يا ساخته شده است.

کارشناس و امين اموال موزه ايران خاطرنشان کرد: اين آثار تاريخي که از جنس زر، عاج و مفرق است قبل از انتقال به استان در موزه ملي مورد مرمت قرار گرفته‌اند و به مدت يک ماه در کردستان به معرض ديد عمومي قرار خواهند گرفت.

کشف بزرگترين پادگان رومي در آلمان

به گزارش (ايسنا)، اين پادگان که وسعت آن حدود 18 هکتار برآورد شده، گنجايش 5 هزار سرباز رومي را داشته و بر اساس بررسي‌هاي اوليه باستان‌شناسان آلماني از آن براي حفاظت از راه‌هاي اصلي تمدن روم باستان استفاده مي‌شده است

به گزارش هريتيج‌کي، تا قبل از کشف اخير بزرگترين پادگان رومي که تاکنون کشف شده بود حدود 10 هکتار وسعت داشته و در حومه شهر ناپل ايتاليا قرار دارد.

بزرگترين پادگان تمدن روم باستان در هزاران سال قبل در کرانه رود راين آلمان واقع شده و پروژه کاوش در محوطه تاريخي محل کشف آن از سال 2010 آغاز شده است. از بخش‌هاي اصلي اين پادگان مي‌توان به بندرگاه قايق‌ها، اصطبل، انبار اسلحه، انبار غلات، يک حياط بزرگ و کمپ اصلي سربازان اشاره کرد.

در ساخت اين پادگان از قطعات بزرگ سنگ و همچنين قطعاتي بزرگ چوب استفاده شده و تا کنون در بقاياي آن صدها اثر تاريخي شامل سکه‌هاي رومي، ظرفهاي سفالي و سلاح کشف شده‌اند.

پروژه کاوش در محل کشف بقاياي بزرگترين پادگان رومي براي کشف ديگر آثار تاريخي احتمالي همچنان ادمه دارد.


 قصار اما... 

 عيد من آن روزي است که زحمت يک سال دهقان، شام يک شب پادشاه نباشد.

ارنستو چه گوارا

منبع: http://mute-torment.blogfa.com


 نگاه 

گور دختركجاست ؟

نرگس عبدي فر

در استان بوشهر در جاده برازجان–کازرون در بخش مرکزي شهرستان دشتستان در تنگ ارم در دشت «ميانکوهي پشت پَر مقبره قرار دارد که به گور دختر معرف است .اين آرامگاه به سبک آرامگاه کوروش بزرگ اما در اندازه کوچکتر ساخته شده‌است .باستان شناسان تاييد کرده‌اند که اين اثر متعلق به سال 600 پيش از ميلاد، دوره هخامنشيان است.گور دختر را ابتدا باستان‌شناس بلژيکي لويي واندنبرگ در سال 1339 خورشيدي کشف کرد. واندنبرگ خود معتقد بود گور دختر قبر چيش پيش يا کوروش يکم (جد کوروش کبير) است اما سپس عليرضا شاپور شهبازي، از باستان‌شناسان بزرگ ايران، آن را آرامگاه کوروش کوچک دانست. گمانه‌ها در مورد اين بنا فراوان است. آرامگاه ماندانا مادر کوروش و يا آتوسا دختر کوروش و شهبانوي هخامنشي برخي ديگر از گمانه‌ها درباره اين بنا هستند. معماري اين مقبره مانند مقبره کورش بزرگ اما در اندازه کوچکتر مي باشد اين مقبره داراي ارتفاع بنا چهارونيم متر است .سقف و بدنه سنگي اين مقبره از24 قطعه سنگ تشکيل شده است. در سنگ سوراخ‌هايي تعبيه شده که با بست‌هاي آهني به هم وصل مي‌شوند. در گور دختر همچنين عناصر هنر اورارتويي مانند شيرواني دو شيبه و نيز عناصر معماري ايلامي بمانند معبد چغازنبيل را مي‌توان ديد. بر بالاي اين بنا قسمتي فرو رفتگي شبيه به يک قاب وجود دارد که احتمالاً جايگاه قرار گرفتن کتيبه‌اي مربوط به آن بوده‌است براي وارد شدن به داخل آرامگاه مي‌بايست از ورودي آن كه با ابعاد 90 ×67 سانتي‌متر است، به طور خميده گذشت و به داخل اتاق اصلي رفت. در انتهاي اتاق و در كف آن، چسبيده به ضلع جنوبي يك گودي بيضي شكل در كف سنگ كنده شده شايد حوضچه کوچکي باشد . اين اثر در سال 1376 خورشيدي به ثبت آثار ملي ايران رسيد اما هيچگونه نگهداري يا حفاطتي از اين بنا نمي شود ، اين قضيه باعث از بين رفتن اين بناي تاريخي خواهد شد؛که نشان از عدم رسيدگي به اين محوطه تاريخي دارد . خبر 

تمايل عکاس «مگنوم فتوز» براي همکاري با انجمن عکاسان ايران

ژان گامي در پيشنهاد رسمي که به انجمن عکاسان ايران ارائه کرده، خواستار همکاري با اين انجمن براي تهيه يک سفرنامه تصويري و نوشتاري از ايران شده است.به گزارش مهر، ژان گامي عکاس خبري و فيلمساز مستند jean gaumy که از سال 1977 ميلادي تاکنون در تعاوني عکس مگنوم فعاليت مي‌کند در بهمن سال گذشته براي داوري بخش مسابقه عکاسي ششمين جشنواره تجسمي فجر به ايران آمد. او که پيش از اين نيز چندين بار به ايران آمده بود در حاشيه سفر اخير خود با اعضاي هيئت مديره انجمن عکاسان ايران ديدار و به علاقه‌اش براي عکاسي از شهرهاي مختلف ايران اشاره کرد.اين عکاس فرانسوي درحال حاضر پيشنهاد انجام يک پروژه مشترک را به انجمن عکاسان ارائه کرده است. در صورت موافقت انجمن، او قصد دارد 2 يا 3 بار در فواصل مختلف و به مدت يک ماه به ايران سفر کند و همچون يک ايراني با يک اتوبوس مسافرتي به شهرهاي مختلف برود تا از فرهنگ و نقاط مختلف کشور عکاسي کند. انتخاب اتوبوس مسافربري از سوي او به اين دليل است که امکان ارتباط نزديک و صميمانه تري با اقشار مختلف مردم خواهد داشت. گامي با اين کار قصد دارد يک سفرنامه تهيه کند و در آن عکس ها و ياداشت هاي مسافران و اطرافيان خود را منعکس کند. هرچند که ممکن است آنچه از نظر او جالب باشد از نظر ايرانيان کاملا عادي و پش پاافتاده به چشم بيايد اما همين نکات مي تواند مورد توجه کشورهايي که ايران را به درستي نمي شناسند، قرار بگيرد.گامي همچنين گفته است که يک نشريه و يا روزنامه ايراني مي تواند بتدريج مثلا هر هفته يا هرماه، يک يا چند عکس به همراه شرحي کوتاه از ملاحظات اين سفر را منتشر کند که در اين صورت مخاطبان ايراني هم شاهد توليد اين سفرنامه خواهند بود. او با بيان اينکه مي توان فيلم و کتابي هم از مجموعه اين سفرها منتشر کرد، افزوده است که آژانس مگنوم مي تواند رابطي موثر براي پخش بين المللي اين سفرنامه باشد.انجمن عکاسان ايران درحال بررسي اين موضوع است تا در صورت فراهم شدن شرايط مطرح شده، همکاري خود را با ژان گامي براي تدوين سفرنامه تصويري و نوشتاري از ايران آغاز کند.ژان گامي، عکاس و فيلمساز، متولد 1948 در فرانسه است. وي مدت کوتاهي با آژانس ويوا همکاري داشته ولي در سال 1973 همکاري با آژانس گاماي فرانسه را آغاز مي‌کند. عضويت در آژانس عکس مگنوم از سال 1977 و دو بار کسب جايزه عکس «نادار» از ديگر فعاليت‌هاي او در زمينه عکاسي است. گامي از سال 1986 تاکنون سفرهاي مختلفي به ايران داشته است.


 دنياي عكس 
 شام اخر مسيح –اثر داوينچي


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون