جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3062- تاریخ : 1393/02/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


آيا مثبت انديشي تغيير ايجاد مي کند ؟


نايب قهرماني رقابت هاي ازبکستان، سهم هندبال دختران ايران شد


مشاهير


كوتاه از ورزش جوانان


آموزشي


آيينه شهر


 آيا مثبت انديشي تغيير ايجاد مي کند ؟ 

 قسمت اول

«تفکر مثبت»يکي از رايج ترين توصيه هايي است که به افراد علاقه مند به رشد فردي ميشود.اغلب گفته مي شود که اگر افکار منفي داشته باشيد موفقيت و شادماني تقريباً غيرممکن است.در اين مقاله بررسي مي کنيم که اين مسئله درست است يا خير ؟

اين مقاله توسط Morty Lefkoe نوشته شده است ، او به مدت 45 سال براي ايجاد تغييرات پايدار در زندگي خود تلاش کرد تا زماني که راهي براي کنار گذاشتن اعتقاداتي که او را عقب نگه مي داشتند پيدا کرد .او يافته هايش را به يک فرآيند قابل تکرار براي کمک به ديگران تبديل کرد .در نهايت 150000 نفر و بيش از 50 شرکت، به کمک او باورهاي محدود کننده خود را کنار گذاشتند "

افکار منفي از کجا مي آيند؟

اگر شما افکار منفي داشته باشيد مانند:«من احتمالاً در پروژه جديد موفق نميشوم»، «او واقعاً مرا دوست ندارد»و « من دوباره کار را درست انجام نمي دهم.».اين جملات در نتيجه ي باورهاي منفي است که پيشتر در زندگي شما وجود داشته است.براي مثال در جمله «من احتمالاً در پروژه جديد موفق نميشوم »در نتيجه ي اين باور مي تواند باشد:«من آنقدرها خوب کار نميکنم»و «من توانايي کافي ندارم».و يا جمله «او واقعاً مرا دوست ندارد »نتيجه اين باور ميتواند باشد:«من دوست داشتني نيستم» و «مردها راستگو نيستند» و همچنين جمله «من دوباره کار را درست انجام نمي دهم.»نتيجه اين باور ميتواند باشد:«من هيچ کاري را به طور مطلوب نمي توانم انجام دهم».

بنابراين عاملي که شما را از رسيدن به موفقيت و شادماني بازمي دارد افکار منفي نيست بلکه بايد گفت اين افکار بازتاب نوع نگاه شما به جهان است.شما هميشه با باورهاي خود درباره زندگي، مردم و خودتان زندگي مي کنيد.حتي اگر شما از افکار منفي خلاص شويد باز هم باورها در زندگي شما وجود دارند.

مردم براي دورشدن از افکار منفي چه کار مي کنند؟

اگر شما سعي کنيد از افکار منفي خود فرار کنيد ؛ نمي توانيد آنها را از بين ببريد.در بدترين حالت شما فقط نتوانستيد در حذف اين افکار موفق شويد.اما در بهترين حالت اين افکار از ذهن شما دور شده اند ولي هنوز از بين نرفته اند بلکه به صورت پنهاني هدايت مي شوند.اين افکار مثل توپي هستند که تلاش مي کنيد زير آب نگه داريد.شما ميتوانيد براي مدت کوتاهي توپ را زير آب نگه داريد اما در نهايت از اين کار خسته مي شويد و توپ از آب خارج مي شود.

باورهايي که درباره خود و زندگي داريد عامل به وجود آمدن افکار منفي شماست،در اين شرايط مثبت انديشي فايده اي ندارد.چون ممکن است حتي هنگامي که هيچ فکر منفي نداريد دچار سوءظن شده و براي خلاص شدن از شر افکار منفي انرژي خود را هدر دهيد.

علاوه براين افکار و احساسات سرکوب شده معمولاً زماني که انتظارش را نداريد در رفتارتان آشکار مي شوند.اغلب اين افکار به صورت اضطراب و نگراني خود را نشان ميدهند و اين در حالي است که ما از منبع اين اضطراب و نگراني ها بي اطلاع هستيم و گمان مي کنيم بدون دليل بروز کرده اند.تحقيقات زيادي نشان مي دهند که سرکوب احساسات منفي باعث بروز بيماري مي شود.

به جاي سرکوب بهتر است وجود اين افکار و احساسات را تاييد کنيم.برخي انسانها هر روز جلوي آينه مي ايستند و با صداي بلند مي گويند «من خيلي خوب هستم.من مي توانم.من دوست داشتني هستم.»به ندرت پيش مي آيد که اين تمرين بتواند افکار شما را تغيير دهد.دليل آن اين است که شما ميدانيد آنچه را در مورد خودتان بر زبان مي آوريد صحيح نيست. وقتي با صداي بلند مي گوييد:«من خيلي خوب هستم.»با خود مي انديشيد:«اما من ميدانم اينطور نيست.»

«من مي توانم.»-« اما من ميدانم اينطور نيست.»

«من دوست داشتني هستم.»-«اما من ميدانم اينطور نيست.»

روش ديگر براي اينکه بفهميد چرا گفتن جملات مثبت هميشه جواب نمي دهد اين است که از خود بپرسيد:«چه کساني جلوي آينه مي ايستند و جملات مثبت را تکرار مي کنند؟»کساني که واقعاً به اين جملات باور داشته باشند هرگز آنها را بر زبان نمي آورند.درواقع کساني که جملات مثبت را درباره خودشان به کار مي برند، مي خواهند از افکار منفي فرار کنند.

آكا ايران


 نايب قهرماني رقابت هاي ازبکستان، سهم هندبال دختران ايران شد 

رقابت هاي چهارجانبه هندبال زنان توسعه آسيا در ازبکستان،روز(يکشنبه)با معرفي تيم هاي برتر به کار خود پايان داد و تيم دختران جوان ايران در اين رقابت ها توانست پس از کسب عنوان قهرماني تيم ميزبان، نايب قهرماني اين رقابت ها را به نام خود ثبت کند.به گزارش ايرنا از روابط عمومي فدراسيون هندبال، در پايان ديدار فينال اين رقابت ها که بين تيم هاي ايران و ازبکستان برگزار شد، تيم کشورمان نتيجه بازي را 41 بر 29 به حريف واگذار کرد تا به عنوان دومي اين رقابت ها بسنده کند.

رقابت هاي چهار جانبه هندبال زنان توسعه آسيا با هدف رشد و توسعه اين رشته در قسمت زنان، روز چهارشنبه هفته گذشته با حضور تيم هاي چهار کشور ايران، ترکمنستان، تاجيکستان و ازبکستان در شهر نسف قارشي ازبکستان انجام شد و تيم کشورمان، ديروز(دوشنبه)عازم تهران شد.


 مشاهير  

ميگوئل سروانتس ساآودِرا

نويسنده اسپانيايي ( 1547- 1616 )

قسمت دوم

اولين نمايشنامه وي «لوس‌تراتوس دي آرگل» نام دارد كه در سال 1580 به رشته تحرير درآمد. اين نمايشنامه براساس تجربيات او به عنوان يك اسير نوشته شد. در سال 1584 با دختري بنام «كاتالينا دي سالازري پالاسويس» كه 18 سال از او جوانتر بود، ازدواج كرد. كاتالينا دختر يك رعيت و روستايي متمكن بود. سروانتس به خاطر رابطه‌اي كه با يك بازيگر زن داشت، صاحب دختري بنام «ايزابل» بود. اين هنرمند «آنا فرانكا دي روخاس» نام داشت. دختر او، ايزابل به عنوان خدمتكار خانوادگي مشغول به كار بود، اما روش زندگي دخترش نگراني شديدي براي سروانتس به همراه داشت. مادر و دو خواهر مجردش از ديگر اعضاي خانواده‌اش به شمار مي‌رفتند. در دهه 1580 همسر خود را ترك كرد. در طي20 سال پس از آن، زندگي بي سروساماني داشت و در اين مدت به عنوان عامل خريد ناوگان جنگي اسپانيا و مأمور جمع‌‌آوري ماليات مشغول به كار بود.

سروانتس حداقل 2 بار در سالهاي 1579 و 1602 به خاطر عدم همخواني حسابهاي مالي و كسري موجودي به زندان افتاد. عموماً سروانتس را فرد صادقي مي‌دانستند، اما وي قرباني شغل نامناسب خود شد. بين سالهاي 1596 تا 1600 در شهر«سويل» اسپانيا زندگي كرد و از سال 1604 به شهر«وايادوليد» - كه «فيليپ سوم» دادگاه خود را در آن تشكيل داد - عزيمت كرد.

سروانتس از سال 1606 بطور دايم در مادريد اقامت گزيد و بقيه زندگي‌اش را در آنجا سپري كرد، اما وضعيت اقتصادي او همچنان اسفبار ماند. پس از آنكه «گاسپاردي ازپلتا» كه يك اشراف‌زاده بود، بطور مرگباري در خيابان مقابل منزل سروانتس زخمي شد، سروانتس و زناني كه در خانه‌اش بودند، به اتهام دخالت در مرگ آن اشراف‌زاده زنداني شدند. پس از آنكه «آلنسو فرناندز دي آولاندا» داستان ضعيفي در مورد دون‌كيشوت نوشت، سروانتس در پاسخ به اين داستان، بخش دوم آن را نوشت كه در سال1615منتشر شد. وي در 23 آوريل سال 1616 يعني 3 روز پس از آنكه توانست رمان دوم خود بنام «ماجراهاي پرسيل و سگسيموندا» را تكميل كند، درگذشت. سروانتس يادداشت هاي ادبي خود را در«آندالوسيا» و در سال 1580 آغاز كرد و حدود 20 تا30 نمايشنامه نوشت كه تنها 2 نمونه از آن باقي مانده است. اولين اثر وي «گالاتي» نام داشت كه در سال 1585 عرضه شد.اين اثر كه داستاني منظوم از كشيشان قرون وسطي است، مورد توجه چنداني قرار نگرفت و سروانتس هرگز آن را ادامه نداد. سروانتس در نمايشنامه خود بنام «ال تراتودي آرگل» كه در سال 1784 به چاپ رسيد، به زندگي بردگان مسيحي در الجزاير پرداخت. بلند پروازانه‌ترين اثر منظوم او«وياژدل پارناسو» (1614) نام دارد كه اثري تمثيلي است. اين اثر گرچه مروري بر شاعران هم عصر سروانتس مي باشد، ولي تا حدود زيادي كسالت‌آور است. سروانتس خود نيز به اين تشخيص رسيده بود كه بهره‌اي از هنر شعر نبرده است. نسلهاي بعدي از وي به عنوان يكي از بدترين شاعران دنيا ياد كرده‌اند.

ره پو

ادامه دارد...


 كوتاه از ورزش جوانان 

فصل جديد ليگ دووميداني پنجم تيرماه برگزار مي‌شود

به گزارش مهر، کميته مسابقات فدراسيون دووميداني اعلام کرد فصل جديد رقابتهاي ليگ برتر دووميداني روز پنجم تيرماه کليد مي‌خورد.بر اين اساس قرار است مرحله نخست اين رقابتها در روزهاي پنجم و ششم تيرماه در ورزشگاه آفتاب انقلاب تهران برگزار شود.همچنين مرحله نخست رقابتهاي ليگ بانوان ايران طي روزهاي 15 و 16 خردادماه انجام مي‌گيرد.بر اساس آيين نامه مسابقات تيم‌هاي حاضر در ليگ برتر دووميداني حداقل با 10 ورزشکار و حداکثر با 30 دونده در رقابت‌ها شرکت کنند.هر تيم بايد ترکيب خود را براساس ورزشکاراني انتخاب کند که واجد شرايط حضور در مسابقات ليگ برتر هستند.


17 بازيکن به اردوي تيم ملي هاکي سالني دعوت شدند

به گزارش مهر، ملي‌پوشان دعوت شده به اين مرحله از اردوي آماده‌سازي ازديروز دوشنبه به مدت يک هفته تمرينات خود را زير نظر رجب نوراني و ابوالفضل يوسفي آغاز مي‌کنند تا خود را براي حضور در مسابقات پنجمين دوره جام ملت‌هاي آسيا آماده سازند.دومين مرحله اردوي ملي‌پوشان هاکي به ميزباني استان قزوين برگزار مي‌شود.اسامي ورزشکاران دعوت شده به اين اردو به شرح زير است:

عليرضا چزاني، ساسان حاتمي‌نژاد، يعقوب بهرامي،رضا نوروززاده، رضا عباسي، جواد شعباني، محمد اثني‌عشري، حميد نورانيان، مسعود بهلولي، نويد طاهري‌راد، محسن قاسمي، عليرضا طاهري‌راد، محسن بهلولي، بهنام سعدي، وحيد فتحي، رضا رحيمي‌پور و بهداد بيرانوند.


 آموزشي 

رازهاي مهرباني...

معجزه محبت

منبع :رشد نوجوان

قسمت چهارم

دوست داشتن مرز دارد

درخت بلوط سرسبز و غول آسايي بود كه سايه شاخه هاي بزرگ و انبوهش ،همه را به دور خود جمع مي كرد.ناگهان بي خبر و يك باره با صدايي گوش خراش شكست و بر زمين افتاد.

همه تعجب كردند؛زيرا پوسيدگي دروني بلوط را نديده بودند.ماه به ماه،فصل به فصل پوسيدگي بي صدا درخت را به طور كامل از بين برده بود.درخت تنومندي كه به ظاهر ابدي مي نمود.بر اثر پوسيدگي تدريجي،به طور كامل تهي گشته بود.آنچه رهگذران مي ديدند چيزي جز پوسته درخت بلوط نبود.انسان هم همين طور است.گاهي كوچك ترين فساد اخلاقي و رفتاري مي تواند مثل يك بيماري علاج نشدني به تدريج در سراسر پيكر انسان ريشه بدواند و او را از بين ببرد.امام علي(ع)فرمودند:«از هم نشيني با هم نشين بد بپرهيز،زيرا او هم نشين خود را هلاك مي كند و يار خود را تباه مي سازد.»

مي گويند سه دوست به سفري دريايي رفتند در بين راه طوفان شد وكشتي در هم شكست آب آنها را به جزيره اي دور افتاده برد.

ادامه دارد...


 آيينه شهر 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون