جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3062- تاریخ : 1393/02/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


عمليات بانکي، فقط با انگشتان


توليد آب از هوا با تور جادويي


قفل خورشيدي هوشمند دوچرخه


گنده تر از دروغ


داستانك


اما خبر


اما خبر


 عمليات بانکي، فقط با انگشتان 

به گزارش (ايسنا)، با گسترش فناوري بيومتريک، بزودي استفاده از کارت‌هاي بانکي براي دريافت وجه نقد از خودپردازها منسوخ خواهد شد.تشخيص هويت زيست‌سنجي يا بيومتريک شامل تطبيق دادن الگوهاي منحصربفرد اثر انگشت، رگ‌هاي کف دست، عنبيه يا صداي کاربر با داده‌هاي ذخيره شده است که مي‌توان از آن بعنوان رمز عبور 100 درصد ايمن استفاده کرد.

شرکت هيتاچي قصد دارد در قالب پروژه Planet Cash و با همکاري سرويس خدمات بانکداري ITcard S.A لهستان، 1730 عابربانک اين کشور را به فناوري اسکن وريدي انگشت مجهز کند؛ در اين روش مشتريان به جاي استفاده از کارت بانکي و رمز عبور، انگشت خود را بر روي اسکنر دستگاه قرار مي‌دهند.

در اين فناوري از ترکيب دوربين CCD و نور نزديک مادون قرمز استفاده مي‌شود؛ زمانيکه انگشت روي اسکنر قرار مي‌گيرد، نور نزديک به مادون قرمز از روي انگشت عبور داده شده و توسط هموگلوبين در عروق جذب مي‌شود و سپس دوربين اقدام به تهيه تصوير از الگوي منحصربفرد عروق انگشت مي‌کند.

اين تصوير با پروفايل بيومتريک ثبت شده فرد در بانک تطبيق داده شده و در صورت مطابقت، امکان انجام عمليات بانکي بدون نياز به کارت بانکي و رمز عبور فراهم مي‌شود.

در شهر لوند سوئد نيز طرح مشابهي در حال آزمايش است که امکان پرداخت وجه خريد را با استفاده از الگوي کف دست فراهم مي‌کند.فرد با مراجعه به رستوران يا فروشگاه‌هاي مورد نظر سه بار اقدام به اسکن الگوي وريدي کف دست کرده و شماره تلفن همراه خود را در سيستم ثبت مي‌کند؛ با ارسال يک پيام کوتاه به تلفن کاربر، سيستم پرداخت بيومتريک در وب‌سايت فعال مي‌شود.کاربر از اين پس مي‌تواند در زمان مراجعه به فروشگاه و‌ تنها با اسکن کف دست، وجه خريد را بدون نياز به کارت بانکي از حساب خود پرداخت کند.


 توليد آب از هوا با تور جادويي 

دانشمندان دانشگاه ام‌آي‌تي يک شبکه توري ويژه‌ را توليد کرده‌اند که آب را از مه صبحگاهي استخراج کرده و آن را به مخازن مي‌فرستد.به گزارش (ايسنا)، سيستم جديد محققان آمريکايي مي‌تواند آب آشاميدني را به مناطق دوردست ببرد.آن‌ها پيش‌تر اين سامانه را در شيلي آزمايش کرده‌اند و بر اساس نتايج حاصله، فناوري مزبور مي‌تواند تاثير قابل‌توجهي بر زندگي‌هاي جوامع دورافتاده داشته باشد.

محققان دانشکده مهندسي دانشگاه ام‌آي‌تي به همراه دانشمنداني از دانشگاه Pontificial شيلي در سانتياگو هم‌اکنون در حال برداشت آب از مه ساحلي هستند که روي لبه‌هاي يکي از خشک‌ترين مناطق زمين تشکيل مي‌شود.با استفاده از سيستم ساده ساختارهاي شبکه‌اي معلق که روي قله تپه‌ها و در نواحي داراي مه مداوم و بادهاي غربي گسترده قرار داده شده‌اند، شيليايي‌ها مي‌توانند آب را براي نوشيدن و کاربرد کشاورزي جمع‌آوري کنند.

فناوري جمع‌آوري آب از مه هنوز در مراحل ابتدايي خود به سر مي‌برد اما آزمايش‌ها نشان داده‌اند ايجاد تغييراتي در فضابندي تور و اندازه و قابليت‌ خيس‌شدن فيبرهاي آن مي‌تواند بر حجم آبي که روزانه جمع‌مي‌شود، اثرگذار باشد. با تغييردادن روزنه‌ها و فيبرها، دانشمندان توانستند اين سيستم را تا درصد بسيار بالايي ارتقا دهند.


 قفل خورشيدي هوشمند دوچرخه  

محققان قفل هوشمندي طراحي کرده‌اند که تنها با استفاده از برنامه نرم‌افزاري بر روي تلفن همراه، اقدام به قفل دوچرخه مي‌کند. به گزارش (ايسنا)، قفل خورشيدي هوشمند Skylock مجهز به پنل‌هاي خورشيدي کوچکي است که براي شارژ‌ باتري‌هاي سيستم مورد استفاده قرار مي‌گيرند؛ يک ساعت نور خورشيد، انرژي مورد نياز براي يک هفته شارژ باتري را تأمين مي‌کند. اين قفل U شکل از طريق تلفن‌همراه با سيستم عامل اندرويد يا iOS قابل کنترل است و کاربر مي‌تواند از راه دور قفل را باز و بسته کند.

در زمان دستکاري غيرمجاز قفل، سيستم هوشمند ضدسرقت از طريق بلوتوث يا واي‌فاي، پيام‌ هشدار لحظه‌اي را به تلفن همراه کاربر ارسال مي‌کند. همچنين با تشخيص هرگونه فشار ناگهاني توسط شتاب‌سنج داخلي در زماني که دوچرخه‌ در حال حرکت است، پيام هشداري به مراکز اورژانس ارسال مي‌شود.

 


 گنده تر از دروغ 

بهتر از رحمتي

عبدالکريم گشايش

از ما نشنيده بگيريد اما گفته مي شود که مهدي رحمتي دروازه بان تيم ملي که بنا به دلايلي از تيم ملي خداحافظي کرد و بعد که متوجه شد تيم ملي به جام جهاني رفته منصرف شد و دوباره به تيم ملي برگشت اما کي روش او را قبول نکرد و همين مسئله باعث شد که او بسيار ناراحت بشود و دلش بگيرد، اصلا ناراحت نيست و دلش هم نگرفته!

گفته مي شود علت اينکه او ناراحت نيست و دلش هم نگرفته اين است که رحمتي توسط کي روش به تيم ملي دعوت شده و قرار است به زودي زود هم برود توي دروازه اين تيم قرار بگيرد و اگر شد در جام جهاني هم حضور داشته باشد!

گفته مي شود علت اين چرخش صد و هشتاد درجه اي کي روش اين بوده که متوجه شده بهتر از رحمتي براي دروازه ايران پيدا نمي شود!


 داستانك 

 درخت کاج محل کارت

مهدي طوسي

به درختي که هميشه تکيه مي دادي تا هم زير سايه اش آدامس‌هايت را بفروشي و هم اينکه تکيه گاهي داشته باشي ديگر نمي تواني تکيه بدهي. البته نه اينکه درخت نخواسته باشد تو به او تکيه بدهي و يا اينکه يک جورهايي از تکيه تو به خودش ناراحت باشد و دلخور باشد و عصبي باشد، نه اصلا اين جوري نيست اما امروز که به سمت خيابان راه افتادي تا هر جوري شده آدامس هايي که ديروز نتوانستي بفروشي را بفروشي متوجه شدي که شهرداري همان منطقه با اره برقي افتاده به جان تکيه گاه تو و دارد از بيخ آن را مي کند!

به خودت گفتي: چرا بايد من به هر چي که تکيه مي دهم زودي از بين برود!

فکر مي کني و به اين نتيجه مي رسي که ديگر غير از خودت به هيچ چيز و هيچ کسي تکيه نکني حتي درخت کاج محل کارت!


 اما خبر 

 اما خبر 

 کره زمين در عصريخبندان چه شکلي بود

به گزارش باشگاه خبرنگاران، کره زمين در طول تاريخ ميليون ها بار تغيير کرده است ولي آيا مي دانستيد کره زمين در عصر يخبندان چه شکلي بوده است؟

به تازگي نقشه اي از کره زمين کشيده شده است که نشان دهنده اين کره خاکي در 14 هزار سال پيش از ميلاد يعني زمان عصر يخبندان است.اين نقشه به کمک تاريخ دانان و البته متخصصين جغرافيا کشيده شده است و کمترين اشکالي در آن ديده مي شود.

اين نقشه توسط "مارتين وارجيک"کشيده شده است و سرپرستي اصلي نقشه را به عهده داشته است.اين هنرمند اهل اسلوواکي با علاقه خاصي که به جغرافي داشته است تصميم مي گيرد اين نقشه را بسازد.

در اين نقشه همه چيز رعايت شده است و حتي با تحقيقات گذشته توانسته اند روي آن جزئيات دقيقي از مکان هاي يخ زده روي زمين يا حتي سطح درياها را نيز پيش بيني کنند.اين نقشه در دنيا منحصر به فرد است و مانندي براي آن وجود ندارد.با نگاه به اين نقشه و البته قرار دادن آن در کنار يک نقشه در حال حاضر مي توانيد به تفاوت هاي بسيار زياد کره زمين در طول اين سال ها پي ببريد.

چگونه چهره‌اي جذاب و قابل اعتماد داشته باشيم

به ادعاي دانشمندان، افراد داراي صورت‌هايي که ديگران به آن‌ها اعتماد نمي‌کنند، مي‌توانند ظاهر خود را قابل‌اعتمادتر کنند.به گزارش (ايسنا)، صورت‌هايي که به دليل شکلشان غيرقابل‌اعتماد، غالب يا غيرجذاب به نظر مي‌رسند، مي‌توانند با گرفتن حالت‌هاي چهره خاصي به خود، احساس متضاد را در ديگران برانگيزند.به طور مثال، بالابردن ابروها و لبخندي جزئي مي‌تواند موجب شود فرد صادق به نظر برسد در حالي که خط‌انداختن جزئي به بيني بر احساس مسلط بودن اثر مي‌گذارد.به گفته دکتر دانيل گيل، روانشناس دانشگاه گلاسکو، انسان‌ها در موقعيت‌هاي اجتماعي مختلف از طريق حالت‌هاي چهره‌شان ارتباط برقرار مي‌کنند و در اين ميان به طور مثال، آرواره مربعي‌شکل و ابروهاي پرپشت حس تسلط را مي‌رسانند.همچنين به طور مثال در استخدام هاي ارتش، يک فرمانده صورت مسلط را مي‌پسندند و اين چهره را مي‌توان با خط‌انداختن به بيني و بالابردن لب فوقاني به خود گرفت به طوري که دهان اندکي باز باشد.به گفته دکتر گيل، مردم اغلب ناآگاهانه از اين چهره‌ها استفاده مي‌کنند.بر اساس اين تحقيق، گرفتن قيافه‌اي جذاب دشوارتر از همه به نظر مي‌رسد چون حس جذاب‌بودن مبتني بر مولفه‌هاي بيشتري است.دانشمندان با انجام پژوهشي درباره ارزيابي صورت‌هاي انيميشن سه‌بعدي توسط شرکت‌کنندگان حاضر، دريافتند به طور مثال، با فعال کردن گروه‌هاي عضلاني اندک براي تشکيل بيان حالت مطلوب، چهره‌هايي که غيرقابل‌اعتماد به نظر مي‌رسيدند، مي‌توانستند صادق‌تر به نظر برسند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون