جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3060- تاریخ : 1393/02/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


عكاسخانه
قلعه دراكولا –روماني
منسوجات مردان نمکي چهرآباد
اصالت صنعت و هنر ايراني در آينه کارگران معدن نمک


قصار اما...


نگاه


خبر


اخبـــــــــار


دنياي عكس


 عكاسخانه 
 قلعه دراكولا –روماني


 منسوجات مردان نمکي چهرآباد
  اصالت صنعت و هنر ايراني در آينه کارگران معدن نمک  

 به گزارش مهر، بر اساس مطالعات صورت گرفته اين منسوجات متعلق به دوره هخامنشي و ساساني بوده است که در بافت آنها از تکنيک‏هاي متفاوتي در آن دوره استفاده شده است و از جنس‏هاي مختلف مو، پشم و نمدي بوده و وجود نقوش مختلف و طرح‏هاي زيبا در بافت اين پارچه‏ ها از ويژگي‏هاي بارز آنها به شمار مي ‏رود.مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان زنجان با بيان اينکه منسوجات و پارچه هاي بدست آمده از معدن چهرآباد و هنر و ظرافت بکار رفته در اين پارچه ها نشان از قدمت پارچه بافي و صنعت نساجي در ايران است، گفت: منسوجات و يافته هاي بدست آمده از مردان نمکي چهرآباد شامل دو دوره تاريخي ساسانيان و هخامنشيان است.

يحيي رحمتي با بيان اينکه مجموعه وسايل و اشيائي از معدن نمک چهرآباد استان زنجان کشف شده‌ که بسيار بي‏ نظير است افزود: اين يافته‏ ها يکي از مستندات قوي حوزه منسوجات کشور از نوع تاريخي به شمار مي‏ رود.

وي ادامه داد: منسوجات به دست آمده از معدن نمک چهرآباد براي نخستين بار رونمايي شده و به نمايش گذاشته شده است.

پرستو قاسمي افزود: برخي از پارچه‏ هاي يافته شده با پشم بافته شده ‏اند و برخي نيز از مو بوده و برخي از اين منسوجات کشف شده نيز به صورت تلفيقي از مو و پشم بافته شده‏ اند همچنين طناب نيز در بين اين کشفيات باستانشناسي وجود دارد.

وي ادامه داد: همچنين پارچه‏ هايي در ميان اين منسوجات کشف شده وجود دارد که به صورت دو لايه و از جنس پشم بوده و احتمالا به عنوان کمربند کاربرد داشته است.

قاسمي با بيان اينکه برخي از پارچه هاي بدست آمده از محل کشف مردان نمکي در معدن چهرآباد پارچه هاي خاص است افزود: در بين پارچه هاي کشف شده نمد نيز وجود دارد که اين پارچه نمدي بخشي از آستين مردم نمکي کشف شده از معدن نمک چهرآباد استان زنجان است.

معدن نمک چهر آباد زنجان را مي توان امانت دار امين و صادق تاريخ دانست که مردان نمکي را طي بيش از2300 سال در ميان توده هاي نمک حفظ کرد تا امروز و با گذشت سالها مردان امروزي گوشه اي از تاريخ را به نظاره بنشينند.

مردان نمکي چهرآباد که براساس آزمايشات ساليابي کربن 14 مشخص شد داراي قدمتي کهن و تاريخي هستند و مرد نمکي سه، چهار و پنج مربوط به دوره هخامنشي با قدمت حدود 2300 سال و مرد نمکي يک و دو مربوط به دوره ساساني، با قدمت حدود 1500 تا 1700 سال قبل است.بنابراين با توجه به شواهد و مدارک موجود، ريزش تونل­ هاي معدن چهر آباد، دست کم دوبار رخ داده است. نخستين بار در حدود 2300 سال پيش و به هنگام فعاليت معدن کاران بخش بزرگي از تونل­ هاي معدن ريزش و در آن مردان نمکي سه، چهار و پنج، کشته شده ­اند و سپس با گذشت چندين قرن، دوباره حادثه ه­اي ديگر در معدن نمک رخ داده و در نتيجه آن مردان نمکي يک و دو نيز کشته و مدفون شده­اند.

معدن نمک چهر آباد با ارتفاع يک هزار و 350 متر از سطح دريا در 75 کيلومتري غرب شهر زنجان و يک کيلومتري جنوب روستاي حمزه لو قرار دارد.

براساس آزمايشات ساليابي كربن 14 مشخص شد كه مرد نمكي 3، 4، 5، مربوط به دوره هخامنشي با قدمت حدود 2300 سال و مرد نمكي 1، 2، مربوط به دوره ساساني، با قدمت حدود 1500 تا 1700 سال قبل است. بنابراين با توجه به شواهد و مدارك موجود، ريزش تونل­ هاي معدن چهر آباد، دست كم دوبار رخ داده است. نخستين بار در حدود 2300 سال پيش و به هنگام فعاليت معدن كاران بخش بزرگي از تونل­هاي معدن ريزش و در آن مردان نمكي 3، 4، 5 كشته شده­اند و سپس با گذشت چندين قرن سال دوباره حادثه ­اي ديگر در معدن نمك رخ داده و در نتيجه آن مردان نمكي 1و2 نيز كشته و مدفون شده ­اند.

در حال حاضر به استثناي موميايي نمكي شماره 1 كه در موزه ملي كشور نگهداشته مي­ شود بقيه اجساد و اشياي بدست آمده از معدن چهرآباد در موزه ذوالفقاري زنجان در شرايط مطلوب، تحت نظارت كارشناسان مربوط نگهداري مي ­شوند.


 قصار اما... 

 تمام طلاهاي روي زمين وزيرزمين به قدر يک فضيلت ارزش ندارد .

گزيده سخنان سقراط ،افلاطون ،ارسطو


 نگاه 

قلعه دختر ميانه

نرگس عبدي فر

قلعه دختر که به زبان ترکي (قيزقالاسي ) در استان آذربايجان شرقي در شهرستان ميانه در دو کيلو متري پلي شکسته بر روي رود قزل اوزن (پل دختر ميانه) در بالاي کوه قافلانکوه واقع شده است.در ارتباط با نام قلعه روايهاي وافسانه هاي چندي رايج است ولي عقيده باستان شناسان بر اين است که اين قلعه مانند قلعه دخترهاي ديگر براي ايزدبانوي ناهيد يا آناهيتا ساخته شده است. پرستشگاه‌هاي اين ايزدبانو را اغلب در بلندي‌ها مي‌ساختند و حاکمان و بازرگانان و کشاورزان هر ساله با هداياي نفيس عازم اين پرستشگاهها ميشدند چرا که ملکه ناهيد فرياد رس زنان وآزادي و حريت نعمت و فراواني آب و باران تنها کسي بوده که در اقتصاد و نبرد پشتيبان اين مرز و بوم بوده است. اين قلعه‌ها بيشتر در کنار رودخانه‌هاي عظيم و درياها سا خته مي شده است.در رابطه با باني بنا برخي براين عقيده اند که قلعه دختر ازآن يکي از سرداران معروف بابک خرم دين به نام ساسان بود ه و روزگاري به نام قلعه ساسان معروف بوده است. ولي برخي ديگر از مورخان، ساختمان قلعه را به يکي از پادشاهان ساساني (اردشير دراز دست) نسبت مي‌دهند. ديولافوآسياح دوره قاجاريه در سفرنامه خود نوشته در در زمان حکومت شاه عباس صفوي، اين قلعه محل تجمع و استراحت راهزنان و اشرار بوده که باعث ناامني منطقه بوده و شاه عباس بزرگ ديوارهاي قلعه را تخريب کرده است .اين قلعه به شکل کثيرالاضلاع غيرمنتظم آجري بنا شده است. و مشتمل بر سه قسمت است: طبقه اول ديواري يکسره ، طبقه دوم حفاظ داخلي و طبقه سوم مقر اصلي فرماندهي.. ديوار قلعه داراي دو مدخل مي باشد که هر کدام سه متر بلندي دارند و در بالاي يکي از اين مدخلها کتيبه اي روي سنگ نوشته شده که خطوط آن بر اثر مـرور زمان و سوانـح طبيعي محو شده است. ديوارهاي قلعه با قيز کوپروسو شباهت دارد. اين قلعه داراي يک باروي 14 متري و دو ورودي 3 متري است. 16 يا 24 برج ديده باني مخروبه دارد که 8 برج آن بر رودخانه قزل اوزن مشرف است. در ميان قلعه، دو منبع آب به ابعاد 10 در 15 متر و به ارتفاع 10 متر وجود دارد که آب آن بوسيله برف و باران تامين مي شده است. دو ضلع قلعه از صخره هاي طبيعي و يک ضلع آن از سنگهاي تراشيده شده تشکيل يافته است. علاوه بر آن چاههاي زيادي نيز در قسمتهاي مختلف قلعه وجود داشته که در مواقع حساس از آب آنها استفاده مي شده است. اين قلعه از وسايل ايمني وآب انبارهاي لازمه برخوردار است و درآن کليةتدابير لازم براي زندگي طولاني در داخل اين قلعه فراهم بوده است.


 خبر 

نقش بز کوهي در سنگ نگاره هاي ايران قابليت ثبت جهاني دارد

محمد ناصري فرد در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: به تازگي کشور جمهوري آذربايجان در صدد ثبت نقش بزکوهي به نام آن کشور است اما اين نماد ايران باستان به نام کشور ما بايستي ثبت جهاني شود. وي اظهارکرد: در کشور ما 17هزار سال پيش نقش بزکوهي بر ديواره غارها و کوه ها حک شده است و در اسطوره ها داستان ها و آيين ها فراوان از آن ياد مي شود.

وي اظهار اميدواري کرد، ميراث فرهنگي ايران اهتمام کند قبل از آنکه اين آثار به نام کشور آذربايايجان ثبت شود و تجربه تلخ درفش کاوياني و مولانا تکرار شود.پژوهشگر سنگ نگاره هاي ايران با بيان اينکه اکثر نقاط دنيا سنگ نگاره ها را ثبت جهاني کردند و به اين طريق ساليانه ميلياردها دلار در آمد زايي نصيب خود مي کنند.

ناصري فرد ادامه داد: بيشترين فراواني نقوش سنگ نگاره ها و طرح هاي روي سفالينه هاي ما قبل تاريخ ايران بزکوهي است که تعداد فراواني نقوش سنگ نگاره ها نزديک به 90 درصد مي رسد.

ناصري فرد اظهار کرد: اصل اين فراواني، اسرار نامکشوف فراواني در خود نهفته دارد که تاکنون از منظر محققين ايراني و حتي کشورهاي ديگر بدور مانده است.وي گفت: نقش بزکوهي به مضمون آبخواهي، زايندگي، برکت و محافظت است که در نماد شناسي جهاني هم مضموني شبيه ايران دارد.ناصري فرد اظهارکرد: بزکوهي در ميان سنگ نگاره هاي کهن 15هزار سال قبل از ميلاد و سفالينه هاي ماقبل تاريخي ايران پنج هزار سال قبل از ميلاد به جز موارد طرح هاي رئاليسم و ناتوراليسم اغلب به عنوان طرح و نقش يک حيوان نيست. وي ادامه داد: در واقع نوعي خط تصويري است که در عرصه هاي چندين هزار ساله استيليزه شده و به خط ايدئوگرام و سپس به خط پروتوايلامي (ماقبل ايلامي) و در عرصه هاي بعدي به ايلام تغيير شکل داده است.سنگ نگاره ها، کهن ترين آثار تاريخي و هنري به جا مانده از بشرند که در آنها رمز و رازهاي فراواني نهفته است و تاکنون در 24 منطقه اين خطه کشف شده اند.


 اخبـــــــــار 

برنامه‌هاي هفته ميراث فرهنگي در خوزستان اعلام شد

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان خوزستان از افتتاح آزمايشگاه مرمت در هفته ميراث فرهنگي خبر داد و گفت: نشست تخصصي بررسي گويش‌هاي محلي در زبان ساساني همزمان با اين هفته برگزار مي‌شود.

افشين حيدري در گفتگو با ميراث آريا(chtn) با اعلام برنامه‌هاي هفته ميراث فرهنگي و روز جهاني موزه در استان خوزستان افزود: افتتاح آزمايشگاه مرمت و خانه صنايع دستي اهواز از مهمترين برنامه‌هاي خوزستان در اين هفته است.

وي با اشاره به برگزاري نشست تخصصي بررسي گويش‌هاي محلي در زبان ساساني تصريح کرد: مانور خودروهاي يگان حفاظت استان همزمان با هفته ميراث فرهنگي در جاده ساحلي برگزار مي‌شود.

حيدري همچنين از برگزاري نشست کاوش و نجات‌بخشي تابوت‌هاي اشکاني تله رضوان در هتل نيشکر اهواز خبر داد و افزود: برگزاري کارگروه چشم انداز احياء در بناهاي تاريخي و کارگروه جذابيت‌هاي بصري در بافت‌هاي تاريخي از ديگر برنامه‌هاي هفته ميراث فرهنگي در استان خوزستان است.

مديرکل ميراث فرهنگي خوزستان بازديد خبرنگاران از کارگاه محوطه تاريخي هفت تپه و چغازنبيل را از ديگر برنامه‌هاي هفته ميراث فرهنگي در استان خوزستان دانست و گفت: جشنواره عمس بهار خوزستان در موزه هنرهاي معاصر اهواز افتتاح مي‌شود.

وي به برگزاري نمايشگاه اسناد تاريخي در موزه هنرهاي معاصر اهواز خبر داد و افزود: نمايشگاه صنايع دستي و جشنواره غذا همزمان با هفته ميراث فرهنگي در محل پل سفيد اهواز افتتاح مي‌شود.

حيدري افزود: از سند ثبت 30 هزار اثر ملي کشور در مسجد جامع خرمشهر رونمايي خواهد شد.


طرح مطالعاتي تعيين مسئوليت‌هاي يگان حفاظت تهيه مي‌شود

ماجراي بازديد و بررسي حفاري غيرمجازي در جوکار ملاير از سوي باستان‌شناس ميراث فرهنگي تهران، ابهامات و سوالات بسياري در خود داشت که منجر به انتشار اخبار ضد و نقيضي در اين زمينه شد. رييس پژوهشکده باستان‌شناسي در واکنش به اين اخبار گفت که پژوهشگاه در حال پيگيري و بررسي اين موضوع بوده و مهمتر از آن قرار است، طرح مطالعاتي تعيين مسئوليت‌ها و وظايف يگان حفاظت ميراث فرهنگي را تهيه کند.

خبرگزاري ميراث فرهنگي- ماجراي بازديد و بررسي باستان‌شناسي از ميراث فرهنگي تهران که با حکم يگان حفاظت ميراث فرهنگي به بازديد حفاري غيرمجازي در همدان رفته بود، منجر به ايجاد مشکلات متعددي و ابهامات بسيار شده است. يکي از سوالات اين بود که آيا يگان حفاظت سازمان مي‌تواند به انتخاب خود باستان شناسي را مامور انجام يک بازديد کند؟ يا اينکه روند اداري بايد از طريق پژوهشکده باستان شناسي انجام شود؟

حميده چوبک، رييس پژوهشکده باستان شناسي درباره اين مسئله به chn مي‌گويد:« با توجه به بررسي‌هايي که انجام شد، اقدام يگان حفاظت غيرمعمول نبوده است. با اين وجود، براي رفع ابهاماتي از اين دست بايد چارچوب مشخصي در اين باره ايجاد شود. در برنامه پژوهشگاه است که طرح مطالعاتي تعيين مسئوليت‌ها و وظايف يگان حفاظت ميراث فرهنگي را تهيه کند.

به گفته او، پژوهشکده باستان شناسي شان علمي و پژوهشي دارد و چه پيش از انقلاب و چه پس از آن کارهاي علمي و پژوهشي در آن انجام شده است. وظيفه ما پژوهش است و بررسي امور مربوط به حفاران غير مجاز و گنج‌يابي هاي گاه و بي گاه بر عهده يگان حفاظت سازمان ميراث فرهنگي است.»

چوبک با بيان اينکه پژوهشکده باستان شناسي کشور در حال حاضر اهداف و برنامه هاي متعددي دارد، تاکيد مي‌کند:« قانون در کل مملکت به ويژه در بحث ميراث فرهنگي بسيار مهم است و اگر همه وظايف خود را بر اساس قانون انجام دهند، مشکلي به وجود نمي‌آيد.»


نمايش آثار خوشنويسي دختر فتحعلي شاه

نقش ‌صد مهر تاريخي رجال، سلاطين، مشاهير، بانوان خوش‌نويس، اديبان و کاتبان مشهور که روي نسخه‌هاي خطي گنجينه کتابخانه و موزه ملي ملک حک شده‌اند، به نمايش درآمده است.

به گزارش (ايسنا)، نمايشگاهي با عنوان «نقش نام» در موزه‌ي ملک در جريان است که دربرگيرنده‌ي نقش 100 مهر تاريخي است.

اين آثار برگرفته از نسخه‌هاي خطي مربوط به رجال، سلاطين، مشاهير، بانوان، اديبان و کاتبان است. مهرهاي تاريخي به نمايش‌درآمده در اين نمايشگاه، در دسته‌بندي موقعيت اجتماعي صاحب آن به همراه پيشينه، کاربرد و تنوع مضمون‌هاي مهرها عرضه شده‌اند. اين مهرها از دوره‌هاي تاريخي متعددي مانند صفوي، قاجاري سلجوقي، تيموري و حتي سده‌هاي مياني اسلام انتخاب شده‌اند. به عنوان نمونه در ميان اين نسخه‌ها، نسخه‌اي مربوط به «جمع و خرج خراسان و سيستان»، نسخه‌هايي مربوط به کتابخانه‌ي شاهزاده فرهاد ميرزا معتمد الدوله و آثار خوش‌نويسي ام‌سلمه دختر هنرمند خوش‌نويس فتحعلي‌شاه و مهر شخصي‌ او در اين نمايشگاه حضور دارد. اين آثار برگرفته از گنجينه کتابخانه و موزه ملک است.

به گزارش ايسنا، به نقل از روابط عمومي موسسه‌ي کتابخانه و موزه‌ي ملي ملک، علاقه‌مندان براي تماشاي اين آثار مي‌توانند در ارديبهشت و خرداد سال جاري، همه‌روزه از ساعت 8:30 تا 16:30، پنج‌شنبه‌ها تا 15:30 به موسسه‌ي کتابخانه و موزه‌ي ملي ملک به نشاني «ميدان امام خميني، سردر باغ ملي، محوطه باغ ملي، خيابان ملل متحد» مراجعه کنند.


 دنياي عكس 

آبشار ديوساگو يکي از بزرگترين آبشار هاي جهان-مرز آرژانتين برزيل


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون