جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3060- تاریخ : 1393/02/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


افراد خلاق اينگونه‌اند


رکوردشکني سپيده توکلي در هفتگانه


مشاهير


كوتاه از ورزش جوانان


آموزشي


آيينه شهر


 افراد خلاق اينگونه‌اند 

 
افراد خلاق پر از انرژي بوده و در محيط اطراف خود فضايي از طراوت و اشتياق به وجود مي‌آورند.اغلب آنها حتي در 70 يا 80 سالگي‌شان انرژي داشته و سالم هستند.درحقيقت، اين انرژي از درون وجود به سبب ذهن بسيار متمرکزشان نشات مي‌گيرد و صرفا برتري ژنتيکي نيست.

در قسمت اول به تعريف خلاقيت پرداختيم و گفتيم که اگر خلاق شويم چه نتيجه اي در انتظار ماست، حال مي خواهيم ويژگي افراد خلاق را بررسي مي کنيم ، با خواندن اين ويژگي ها، شايد شما هم دوست داشته باشيد که فردي خلاق شويد!

بگذاريد ويژگي افراد خلاق را برايتان بگويم، تا ارزش خلاقيت را بيشتر بدانيد:

1-پرانرژي‌اند:افراد خلاق پرازانرژي بوده و در محيط اطراف خود فضايي از طراوت و اشتياق به وجود مي‌آورند. اغلب آنها حتي در 70 يا 80 سالگي‌شان انرژي داشته و سالم هستند.درحقيقت، اين انرژي از درون وجود به سبب ذهن بسيار متمرکزشان نشات مي‌گيرد و صرفا برتري ژنتيکي نيست.اين نيروي عشق و آرامش است که به آنها انرژي مي دهد، چون هدف دارند.

2-آگاه هستند:اطلاعات عمومي افراد خلاق بالاست.در واقع افراد خلاق روي تفکرهاي متضاد تسلط دارند.از آنجا که اطلاعات عمومي‌شان بالاست، کلي ايده و فکر به ذهن‌شان مي‌رسد.آنها انعطاف دارند و مي‌توانند مسائل را از جنبه‌هاي مختلف بررسي کنند.

3-شوخ طبع‌اند:افراد خلاق سختکوش هستند، اما هرگز شوخ‌طبعي را فراموش نمي‌کنند و مي‌توانند از پس کارهاي سختشان با چاشني شوخي و تخيلات بامزه برآيند.

4-خيالپردازند:افراد خلاق به سراغ تخيل و فکرهاي فانتزي مي‌روند و آن را با منابع حقيقي در مي‌آميزند.وقتي فردي شروع به تفکر خلاقانه مي‌کند، تمام شرط و شروط‌هاي فقط منطقي فکرکردن برداشته مي‌شود.آنها آزادند.

5-از محدوديت‌ها گريزان هستند:افراد خلاق تا حدي از محدوديت هايي که براساس جنسيت به آنها تحميل مي‌شود، مي‌گريزند.آزمايش‌هايي که روي دختران و پسران جوان شده است، نشان مي‌دهد دختراني که خلاق هستند روحيه‌اي سخت‌تــــر از دختران ديگر دارند، اما پسران خلاق حساس‌تر از همجنسان خود بوده و کمتر رفتارهاي تهاجمي از خود بروز مي‌دهند.در واقع، افراد خلاق مي‌توانند ويژگي‌ها و توانايي‌هاي هر دو جنس را نشان دهند. به بيان ديگر هيچ محدوديتي براي افراد خلاق وجود ندارد.

6-قبل از اين که دست به کار شوند، فکر مي‌کنند:خود من که يک عمر است روي خود کار مي کنم که قبل از انجام هر کاري، ابتدا فکر کنم، افراد خلاق قبل از اين که شروع به انجام دادن کاري کنند، از ذهنشان کمک مي‌گيرند و موضوع را مرور کرده و احتمالات متفاوتي را در نظر مي‌گيرند و جهتي را مشخص مي‌کنند.يک فرد بسيار خلاق مشکل را در سرش مي‌چرخاند و تا حدي آن را سبک و سنگين مي‌کند.سوال‌هايي از خود مي‌پرسد و به سناريوهاي مختلف فکر مي‌کند و حتي گاهي اوقات براي حل مشکلش از اطلاعات بي‌ربط استفاده مي‌کند.

راه‌هاي پرورش خلاقيت

يک خبر خوب اين است که خلاقيت يک مهارت و استعداد است که قابل يادگيري و پروراندن است، پس براي افزايش مهارت خود تمرين کنيد.با اين مهارت مي توانيد رشد شخصي و حرفه اي خود را شتاب ببخشيد.با افزايش مهارت هاي فکري و انجام تمرين هاي لازم براي شکوفايي خلاقيت مي توانيد ارزش فعاليتهاي خود را چند برابر کنيد و به سرعت کميت و کيفيت دستاورد هايتان افزايش مي يابد.

اولين قدم اين است که دانش خود را بالا ببريد، بروز ايده هاي نو نياز به دانش فراوان دارد.در حقيقت دانش ماده اوليه تصورسازي است توسعه دائمي دانش و اطلاعات وسيع در بروز ايده هاي خلاقانه نقش بي بديلي دارند.پس تا مي توانيد کتاب و مجله بخوانيد، به سفر برويد، برنامه هاي علمي تلويزيون را فراموش نکنيد و با افراد خلاق و موفق زياد ارتباط داشته باشيد.

دوم اين که با يک ديدگاه متفاوت به قضايا بنگريد،هميشه يک ديدگاه متفاوت منجر به يک نوع آوري شده است. حال براي کارها و مسائل موجود مي خواهيد يک راه حل بهتر پيدا کنيد پس آنها را بازسازي کنيد يعني اول کار يا حرفه يا مشکل خود را به اجزاي کوچکتر تقسيم کنيد و براي حل مشکل يا يافتن راه بهتر براي انجام کار، از يک راه متفاوت، اين اجزا را کنار هم بچينيد.

قدم بعدي ، بدنبال سئوالات جستجوگر باشيد،براي خلاق بودن، يک ذهن کنجکاو نياز داريد.بدون تعداد زيادي سئوالات "چرا؟ "و "چه مي شد اگر؟"نمي توانيد يک ديد خلاق بوجود آوريد.

براي بوجود آوردن چنين ديدي که اکثر افراد در همين زمينه دچار مشکل هستند، مطمئن شويد که علاوه بر ظاهر هر چيزي، به زير پوسته و ماهيت آن هم نگاهي داشته باشيد.

هيچ کاري را براي امتياز گرفتن و مورد توجه قرار گرفتن انجام ندهيد.سعي کنيد به دنيا با چشمهاي کنجکاو تري بنگريد. سعي کنيد نظرياتي پويا ارائه دهيد و به آنها اکتفا نکنيد سعي کنيد هر چيز مهمي را از خود بپرسيد چرا؟ و ببينيد چه اتفاقي مي افتاد اگر اينچنين مي شد؟

بازي هاي فکري هم راه خوبي است، حل معما، جدول، شطرنج، کلمات متقاطع، بيست سوالي ها، بازي در هواي آزاد، حل مسائل رياضي بخصوص مسائل هندسه و احتمال که نوعي ورزش ذهني هستند، در تقويت قدرت تفکر موثرند.

مهترين و آخرين نکته کوشش زياد است، آنچه موجب خلاقيت مي شود، لزوماً هوش و نبوغ فوق العاده نيست، بلکه کوشش مضاعفي است که افراد خلاق انجام مي دهند تا مغز را به تصور وا دارند.سخت کوشي و عادت کردن به کار و تلاش ما را در هنگام توليد ايده هاي خلاقانه ياري مي کند.معلمي داشتم که هميشه مي گفت:موفق ترين ها در جامعه باهوش ترين ها نيستند، بلکه پر تلاش ترين ها هستند که هميشه موفق ترند.

آكا ايران


 رکوردشکني سپيده توکلي در هفتگانه 

 
مسابقات آغاز فصل دووميداني بانوان ايران، يادواره شادروان توران شادپور با قهرماني تيم فارس و جابجايي سه رکورد ملي، به پايان رسيد.به گزارش (ايسنا)و به نقل از روابط عمومي فدراسيون دووميداني، مسابقات آغاز فصل دووميداني بانوان ايران، با حضور 193 دووميداني کار زن از 23 استان کشور در روزهاي 25 و 26 ارديبهشت ماه در مجموعه آفتاب انقلاب تهران برگزار شد که در پايان تيم فارس با 97 امتياز قهرمان شد، تيم همدان با 89 امتياز به نايب قهرماني رسيد و تيم تهران الف با 88 امتياز در جايگاه سوم ايستاد.

دووميداني کاران زن ايران همچنين در سه ماده 100 متر، 10 کيلومتر پياده روي و هفتگانه رکوردهاي ملي را بهبود بخشيدند.


 مشاهير  

مارك تواين

نويسنده امريكايي (1835-1910)

قسمت دوم - پاياني

در سال 1866 تواين به عنوان روزنامه نگار به هاوايى سفر كرد و يادداشت هاى بسيارى را از اتفاقات و رويدادهاى اين سفر جمع آورى نمود. پس از آن، سفرى به فرانسه و ايتاليا داشت و تجربيات خود را در كتابى با نام «بى گناهان فرنگ» ذكر كرد كه پس از انتشار، به سرعت به اثرى محبوب در ميان آمريكاييان و اروپاييان تبديل شد. تواين معمولاً براى نوشتن به مسافرت هاى متعددش رجوع مى كرد و شايد به همين دليل است كه آثارش حال و هواى سفرنامه دارد؛ نمونه بارز آن «ماجراهاى تام ساير» است كه در سال1876 به چاپ رسيد. موفقيت اولين كتاب تواين تا حدى او را از لحاظ مالى تامين كرد و او توانست با «اوليويا لنگدن» ازدواج كند.

اوليويا زنى خانواده دوست بود و خود را وقف حفاظت و مراقبت از شوهر و خانواده اش مي كرد. يك سال پس از ازدواج به هارتفورد مهاجرت كردند و غير از مسافرت هاى مقطعي كه به خارج از كشور داشتند، تا سال 1891 در اين مكان ماندند.

در اين زمان تواين سخنرانى هاى متعددى را در ايالات متحده و انگلستان در زمينه ادبيات ايراد نمود و در خلال همين دوران هم آثار درخشان خود را خلق كرد كه «ماجراهاى تام ساير»، «شاهزاده و گدا»، «زندگى در ساحل رودخانه مى سى سى پى» و «هاكلبرى فين» از آن جمله اند.

تواين داستان «شاهزاده و گدا» را درباره ادوارد ششم پادشاه انگلستان نوشت و آن را به دختران خوش اخلاق و مهربان خود، «سوزى» و «كلارا» تقديم كرد. «زندگى در ساحل رودخانه مى سى سى پى»، نقدي است بر تاثير «سر والتر اسكات» كه «رمانتيسم» او به زعم تواين،» ضررى بى پايان» را به ادبيات جهان تحميل كرده است. «هاكلبرى فين» كه يك اديسه آمريكايى بوده و داستان «هاك» و دوستش «جيم» يك برده فرارى است، با آثار نويسندگانى همچون «ديكنز»، «استيونسون» و «سارويان» قابل مقايسه است. يكى از بزرگترين دستاوردهاى تواين در داستان «هاكلبرى فين»، شيوه نوين و بسيار برجسته روايت داستان است كه در نوع خود يك انقلاب محسوب مى شود. او آنقدر در روايت داستان ظريف و دقيق عمل مى كند كه بدون ذكر مشخصات ظاهرى و تنها با تنظيم و انتخاب نوع جملات، حتى رنگ پوست قهرمانان را به تصوير مى كشد.

او در سال 1904 همسرش را در طول اقامتشان در فلورانس از دست داد و دختر دومش نيز نابينا شد.

از اين زمان به بعد، اندوه تواين در آثارش مشاهده مي شود. او كه ذاتاً به زندگى خوشبين بود، پس از اين اتفاقات دچار سرخوردگى شديدى شد. اين نويسنده بزرگ در 21 آوريل 1910 ديده از جهان فرو بست. آخرين اثر مارک تواين «بيگانه اسرارآميز» (The Mysterious Stranger) نام دارد که پس از مرگ نويسنده در سال1916 منتشر شد و در مقام مقايسه با قصه­ هاي فلسفي ولتر قرار گرفت.

آثار چاپ نشده مارک تواين نيز در سال 1940 انتشار يافت.

ره پو


 كوتاه از ورزش جوانان 

طوسي؛ رکورد دوي 100 متر زنان ايران را شکست

به گزارش ايرنا، فصل جديد رقابت هاي دووميداني زنان ايران در ورزشگاه آفتاب انقلاب تهران آغاز شده است که مريم طوسي رکورددار دوهاي 100، 200، 400 و 60 متر داخل سالن کشورمان، بار ديگر رکورد دوي 100 متر را به ميزان 22 صدم ثانيه بهبود بخشيد.

تاکنون در رقابت هاي دووميداني زنان ايران، زهرا جعفرآبادي در ماده 10 کيلومتر پباده روي و مريم طوسي در دوي 100 متر آزاد توانستند رکوردهاي ملي را بهبود بخشند.


35 تکواندوکار نونهال در دور دوم انتخابي جهاني

نفرات برتر دور نخست رقابت هاي انتخابي تيم ملي تکواندوي نونهالان به دور دوم انتخابي جهاني دعوت شدند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ مسابقات آزاد کشوري و انتخابي تيم ملي نونهالان براي حضور در نخستين دوره مسابقات جهاني طي سه روز در خانه تکواندوي تهران برگزار شد.

مدال هاي کسب شده تيم هاي استاني در پايان رقابت ها:البرز:3 طلا ، 2 نقره و 4 برنز/مازندران:3 طلا، يک نقره و 6 برنز/تهران:2 طلا، 3 نقره و 5 برنز/قم:يک طلا، يک نقره و يک برنز/فارس:يک نقره و يک برنزبوشهر:يک نقره/کرمانشاه:يک برنزدر پايان اين مسابقات محمد رستم نژاد از مازندران، شاهين شياسي و عليرضا يعقوب تبار هر دو از البرز، ابراهيم صفري از تهران، مجتبي روحي از مازندران، محمد بينايي از قم، مهرداد خزايي از مازندران و امير حسين وقوعي از تهران با کسب عناوين نخست به دور دوم انتخابي تيم ملي دعوت شدند.همچنين كميته فني اميرعلي پرويني، اميرحسين سعيدي، محمدمهدي خباز، كاردوك احمدي، اميرعباس كوثري، نويد نيازي، اميرحسين حق شناس، حسن نوروزي، حسين غلاميان، مهدي شنايي، احمدرضا درويشي، احمدرضا رزقي فر، محمدمهدي عمادي، حسين طالب پور، ميلاد سقايي، محمد عشقعلي، محمد خليل ارجمندي، محمدرضا كامل، سيد علي نگهداريان، علي قنبري، سيد حسين كلانتري، محمدهادي نوروزي، عرفان حسن شالي، علي ارشدي، عليرضا قاسميان كياسري، محمدرضا حسيني و محمد حيدري را نيز براي دو دوم انتخابي ها معرفي کرده است.

حسينعلي نعيمي، رحيم صالحي و حميد باقي نژاد ناظران فني اين مسابقات بودند.رقابت هاي انتخابي وزن دوم جمعه دوم خرداد برگزار مي شود.گفتني است، اولين دوره مسابقات جهاني نونهالان دوم تا پنجم مرداد به ميزباني باکوي آذربايجان برگزار مي شود.


 آموزشي 

رازهاي مهرباني...

معجزه محبت

منبع :رشد نوجوان

قسمت دوم

چشمانش پر از اشك شد.بي آنكه حرفي بزند،قفل در سلول مرا باز كرد.مرا بيرون آورد به بيرون از زندان و جاده پشتي آن برد كه به شهر مي رسيد.نزديك شهر كه رسيديم،تنهايم گذاشت و رفت،بي آنكه حرفي بزند،زندگي مرا نجات داد!»

اسلام،دين محبت است

اسلام برنامه تكامل انسان است و از مهم ترين عناصر اين برنامه،محبت است.امام باقر(ع)فرموده اند:«دين عين محبت و محبت عين دين است.»

خدايي كه قرآن كريم به مردم معرفي مي كند،خدايي است مهربان و عاشق مردم.او آيين اسلام را كه دين همه پيامبران الهي است،بر پايه هاي محبت خود استوار كرده است.

پيشوايان بزرگ اسلام براي اينكه زندگي مردم را با شيريني محبت شيرين كنند و از بركات اين نعمت بزرگ الهي بهره مند سازند،محبت و مهرباني با مردم را با جمله هاي زيبا و رسا توصيف كرده اند:مانند راس العقل(سرآغاز خرد)اول العقل(اولين نشانه خرد)نصف العقل(نيمي از خرد)

ادامه دارد...


 آيينه شهر 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون