جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3060- تاریخ : 1393/02/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


براي بچه هاي 93


بالگردهاي خورشيدي براي سفرهاي بين شهري


پنجره اي براي بالا بردن آدرنالين


گنده تر از دروغ


داستانك


اما خبر


 براي بچه هاي 93 

دوستان شرح من از قافله بي آغاز است

قصه ي قمري آماده وبي آواز است

دختران شاد زپايان ره تحصيلند

جشن سال سوم مدرسه را مي گيرند

عده اي چند صباحي است که با ما خويشند

سال ديگر همگي خسته زتست وپيشند

سال ها بگذرد واين همه شاگرد کلاس

همه دانشجو وهر ترم کنند واحد پاس

از خليلي چه بگويم که ندارد آرام

دختر خوب شمالي وزرنگ وخوش نام

نقوي دخترک ساکت ودر فکر وخموش

چون کند جمع حواسش بود اوبس با هوش

گفته ساراي موحد که پزشکي خوب است

ليک اوخسته از اين رشته ي بس محبوب است

هست ريحانه ي شصتي چه زرنگ و با هوش

هست فلاح به جوش و نمکين گه پر کار

خنده رو زيرک وبسيار بود خوش گفتار

از مبيناي عزيزم سخن امروز به جاست

جاي خالي گلم سخت برايم پيداست

عازم حج شده اين دخترک خوش سکنات

کاش او بشنود احساس مرا در عرفات

هست زهراي بزرگي پر احساس وخروش

اهل شعر است وکتاب وقلم وبس پر جوش

صابره قد بلند و دل گرمي دارد

گل من پورحسين دخترک خوب و دقيق

حسن رفتار و کلامش همه بسيار عميق

هست مهزاد همي خسته و بي حال و خموش

درس خوان است اگر حوصله اش آيد جوش

قلم فاطمه بسيار لطيف است وعزيز

قامتش سرو ورخش ماه وکلامش گل ريز

رفت حنانه زياد من وانگار که او

نيست هرگز کسي از صبر در اين جمع چون او

صدف اخلاق خوش وذوق لطيفي دارد

بهر آموختن او شوق غريبي دارد

آخرين ياس بود مريم عباسي خوب

پر تلاش است واثر بخش وتلاشش مطلوب

اين همه ياس شکر ريز به دامان منند

ماه پر شور وعزيزان خرامان منند

چون که فردا رسد اين باغ خزان مي گيرد

تا که از ياد برم سخت زمان مي گيرد

باز هم مدرسه ها پر شود از اين همه ياس

من معلم شوم واين همه شاگرد کلاس

زهرا طاهري فروردين 1393

دبير ادبيات دبيرستان هوشمند خديجه کبري (س)


 بالگردهاي خورشيدي براي سفرهاي بين شهري 

طرح مفهومي خودروي پرنده Fly Citycopter، يک بالگرد کوچک تک‌نفره دوستدار محيط زيست است که انرژي مورد نياز براي پرواز را از طريق پنل‌هاي خورشيدي تأمين مي‌کند.به گزارش (ايسنا)، در داستان‌هاي علمي-تخيلي از ورود خودروهاي پرنده به آسمان کلانشهرها تا سال 2015 يا 2020 سخن گفته شده است؛ اما با وجود ارائه طرح‌هاي مختلف، اين وسايل نقليه مدرن راه زيادي را براي جايگزين شدن با خودروهاي متداول پيش روي دارند.

طرح مفهومي خودروي پرنده Fly Citycopter که شباهت زيادي به خودروي پرنده در کارتن The Jetsons دارد، مي‌تواند نويد‌ دهنده ورود نسل جديد وسايل حمل و نقل سبز و دوستدار طبيعت باشد.اين وسيله نقليه کوچک و سبز در سفرهاي بين‌شهري بويژه در کلانشهرهاي شلوغ و پر ترافيک کاربرد داشته و با توجه به استفاده از انرژي خورشيد، به کاهش انتشار دي‌اکسيد کربن نيز کمک مي‌کنند.

ابعاد اين بالگرد تک نفره 5.49* 5.20* 6.34 متر است و وزني در حدود 1110 کيلوگرم داشته و قادر به پرواز در ارتفاع 3600 متري با سرعت حداکثر 190 کيلومتر در ساعت است.بدنه خودروي پرنده از جنس کربن، آلومينيوم و تيتانيوم طراحي شده است و سلول‌هاي خورشيدي ظريف روي بدنه، نور خورشيد را به انرژي الکتريکي تبديل مي‌کنند. همچنين سه فن بزرگ در دو سمت و عقب خودرو به همراه چند موتور برقي، انرژي مورد نياز براي بلند شدن و پرواز وسيله را فراهم مي‌کنند.خودروي پرنده Fly Citycopter يک طرح مفهومي است که هنوز به مرحله توليد نمونه اوليه نرسيده است.

طراحان اميدوارند که صنايع فعال در حوزه حمل و نقل بتوانند با اعمال تغييراتي، اين طرح را به واقعيت تبديل کنند.


 پنجره اي براي بالا بردن آدرنالين  

به گزارش باشگاه خبرنگاران، هيجان را هر انساني دوست دارد به همين دليل است که به شهربازي ها مي روند تا بالاترين هيجان را تجربه کنند.سوار شدن در دستگاه هايي مانند ترن هوايي و رنجر دل مي خواهد که بسياري آن را ندارند. اين روزها در يکي از آسمان خراش هاي شيکاگو پنجره اي نصب شده است که دست کمي از وسيله هاي شهربازي ندارد.در ارتفاع 305 متري از سطح زمين و در طبقه 94 آسمان خراش اين پنجره عجيب نصب شده است. زاويه اين پنجره که با شيشه هاي بلند پوشيده شده است، کمي به سمت خيابان است و هيجان و دلهره خاصي را ايجاد مي کند.توريست ها و افرادي که به اين آسمان خراش مي روند بايد رو به پنجره ايستاده و کمي خود را خم کنند تا حس سقوط را تجربه کنند. اين پنجره در هر دوره مي تواند پذيراي 8 نفر باشد و هيجان بازديد هيجان انگيز از خيابان ها را به افراد بدهد.البته اين پنجره براي افراد کم سن و سال يا آن هايي که ترس از ارتفاع بسيار شديد دارند ممنوع اعلام شده است.


 گنده تر از دروغ 

 جشن آقاي مدير

مهدي بيرنگ

گفته مي شود بعد از بازي استقلال تهران مقابل يک تيم نامعلوم! كه در دقايق پاياني بازي با برد استقلال به پايان رسيد مدير تازه وارد استقلال آقاي افشارزاده عنوان كرد كه تصميم دارد از همين الان جشن قهرماني بگيرد و با اين جشن خودش را به عنوان يك قهرمان استقلالي در تاريخ بازي هاي ليگ برتر ثابت بكند!

گفته مي شود كه استقلالي ها قرار است در بازي بعدي اين تيم به استاديوم بروند و جشن قهرماني بگيرند!


 داستانك 

 انگار.....!

مهدي طوسي

انگار بايد خودت را به يک راه ديگري بيندازي. انگار بايد به خودت بگويي که ديگر نمي تواني در اين مسير گام برداري. انگار بايد به خودت بگويي آدامس فروشي هم شد شغل که تو براي خودت دست و پا کردي؟!

انگار بايد يکي محکم بزني پس کله ات تا هم خودت و هم بقيه بدانند که تو آدمي نيستي که در مقابل اشتباهاتت کوتاه بيايي و حتي اگر کوتاه آمدي هم تا يک زماني بييشتر نمي تواني کنار بياي!

انگار بايد به خودت بفهماني که کار خوب است اما نه به اندازه‌اي که تو را از مسير فرهنگي که بسيار به آن علاقه داري دور بکند!

انگار بايد درست زماني که مشغول فروش آدامس هايت هستي کتاب هم بخواني، کتاب هم بنويسي و کتاب هم ترجمه بکني!

انگار بايد خيلي به عقب برگردي تا بيفتي به همان مسيري که مسير درست است!


 اما خبر 

 «درخت حيات»مفهومي که جايگزين آشپزخانه مي‌شود!

«درخت حيات»که جايگزين يخچال، اجاق، ظرفشويي و حتي آشپز مي‌شود، محصول فکر طراح بلغاري به نام زهري گانچف از آکادمي ملي هنر بلغارستان است.به گزارش (ايسنا)، اين درخت را مي‌توان با استفاده از تبلت کنترل کرد و در حال نشستن، کاربر مي‌تواند وعده‌هاي غذايي را طراحي کند و تعيين کند که به طور مثال، چگونه درخت، سيب‌زميني‌ها را پوست بگيرد و اين که چه ادويه‌اي را به غذا بيفزايد.درخت زندگي که مبتني بر درخت Beobab و قارچ Ganoderma lucidum است، غذا را در تنه خود ذخيره کرده و وعده‌هاي غذايي را روي کلاهک قارچي خود مي‌پزد.زماني که فرد غذايي را سفارش مي‌دهد، مواد اوليه منفرد از کيسه‌هاي پليمري ارگانيک منجمدشده بيرون آورده مي‌شود و ليزرها پيش از آن‌ که غذاها را روي بشقاب‌هاي فولادي بي‌لکه داراي پوشش سراميک قرار داده و مي‌پزد، آنها را خرد مي‌کنند.بر تمامي مواد غذايي در هر وعده نظارت مي‌شود.

«درخت حيات»هنوز در حد يک مفهوم است و قرار است در سال 2014 وارد رقابت طراحي Electrolux شود؛ جايگزين‌ کردن تمامي آشپزخانه با يک وسيله منفرد که آشپزي نيز مي‌کند شانس بالايي براي برنده‌ شدن در اين رقابت مي‌دهد.

عجيب ترين بستني ويژه در دنيا

به گزارش باشگاه خبرنگاران، حتما با نام بستي ويژه، بستني مخصوص، بستني معجون و ...آشنا هستيد يا به گوشتان خورده است.معمولا در اين نوع از بستني ها شما مي توانيد طعم هاي مختلف را مشاهده کنيد که کنار هم قرار گرفته‌اند اما گاهي کار از طعم هاي مختلف بالاتر مي رود و به شکل هاي عجيب تبديل مي شود."کافه المپيک"يک رستوران کوچک در ناگاساکي ژاپن است که به طور عجيبي معروف و پرمشتري شده است.در اين رستوان تمامي غذاهاي ژاپني و دسرهاي بين المللي سرو مي شود اما شهرت اصلي اين رستوران به خاطر بستني هاي مخصوص و معجون آن است.

در اين رستوران بستني ها به طور خاصي با ارتفاع بين 45 تا 120 سانتي متر سرو مي شوند.در بستني اصلي که به "برج رويايي ناگاساکي"شهرت يافته است شما مي توانيد انواع بستني و کيک هاي شکلاتي و خامه را مشاهده کنيد.بستني هاي مخصوص درون ظرف هاي دوکي شکل با ارتفاع زياد سرو مي شود و براي خوردن تمامي بستني نياز به يک قاشق بزرگ است که به راحتي به انتهاي ظرف مي رسد تا اگر توانستيد به اين نقطه دست پيدا کنيد، و براي خوردن دچار مشکل نشويد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون