جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3030- تاریخ : 1393/01/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

تبيين برنامه‌هاي کانون در استان‌هاي قم و سمنان
عزم ملي براي مديريت جهادي اقتصاد و فرهنگ

در مجتمع کانون صورت گرفت:
نقد «قلب‌هاي نارنجي» در زنجان


روز جهاني بهداشت در کانون پارس‌آباد


تخم‌مرغ‌هاي رنگي برگزيده در کرمانشاه معرفي شدند


 تبيين برنامه‌هاي کانون در استان‌هاي قم و سمنان
 عزم ملي براي مديريت جهادي اقتصاد و فرهنگ 

 
درحالي‌که تنها يک‌هفته از آغاز سال جديد کاري گذشته، در جلسات شوراي فرهنگي، هنري و ادبي مراکز استاني کانون کشور، برنامه‌هاي سال جديد بررسي و اعلام مي‌شود. بر اساس يکي از گزارش‌ها، نخستين جلسه شوراي فرهنگي، هنري و ادبي کانون استان قم در حالي برگزار شد که کارشناسان و مسوولان مراکز استان علاوه بر ارايه پيش بيني ويژه‌برنامه‌هاي خود در سال جديد به تبيين راه کارهاي عملي نمودن شعار « اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملي و مديريت جهادي» پرداختند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قم، محمد مخلصي مدير کل کانون استان ضمن تبريک فرارسيدن سال جديد و روز ملي فن‌آوري هسته‌اي و هم‌چنين گرامي‌داشت ياد و خاطره شهيد آويني و روز هنر انقلاب اسلامي، به تشريح کليدواژه‌هاي مديريت جهادي، اقتصاد فرهنگي، فرهنگ اقتصادي و اقتصاد مقاومتي پرداخته و ويژگي‌هاي هريک را بيان کرد.

مدير کل کانون استان قم از خودگذشتگي، ايمان و تقوا، تلاش جدي، صداقت، اولويت قايل شدن براي ديگران، سهيم کردن ديگران در کار و تلاش، بهره مندي از ابتکار و نوآوري، کنارزدن محدوديت‌هاي زماني، صرفه‌جويي در هزينه‌ها، ازبين بردن بروکراسي اداري و تسهيل در انجام امور را از جمله شاخصه‌هاي مديريت جهادي برشمرد و افزود: مديريت جهادي، مديريتي با وجهه ارزشي و تدبيري عالمانه است.

مخلصي هم‌چنين با اشاره به صحبت‌هاي عليرضا حاجيان زاده مديرعامل کانون در مراسم اولين روز کاري، تصريح کرد: اساس مديريت جهادي، تربيت نيروي انساني توانمند است که مورد توجه مديرعامل محترم کانون نيز هست و ما بايد به آن توجه کنيم.

در ادامه جلسه نيز هريک از کارشناسان و مسوولان مراکز استان به بيان نظرات خود در خصوص راهکارهاي عملي کردن شعار اعلام شده از سوي مقام معظم رهبري پرداختند و تصريح کردند که با توجه به اهداف ذاتي کانون، نوع فعاليت‌هاي انجام شده در کانون کاملا هم سو با شعار امسال بوده و هست و مربيان و کليه همکاران بايد در جهت تحقق هرچه بيشتر و بهتر آن کوشا باشند.

بخش دوم نخستين جلسه شوراي فرهنگي، هنري و ادبي کانون استان قم شامل ارايه ويژه‌برنامه‌هاي مراکز 9گانه کانون استان بود که در اين بخش هريک از مسوولان مراکز به بيان اهداف تربيتي سال و نيز برنامه‌هاي پيش بيني شده خود پرداختند.

در پايان نيز پس از بحث و بررسي طرح‌هاي ارايه شده از سوي مراکز، از مسوولان مراکز 2، 4 و 5 که با انجام امور تبليغي و معرفي کامل کتاب‌ها، محصولات و توليدات کانون، سهم بيشتري از ميزان فروش ساليانه را به مرکز خود اختصاص داده بودند با اهداي لوح يادبود قدرداني شد.

از سوي ديگر، اولين جلسه شوراي فرهنگي هنري ادبي کانون استان سمنان در سال 93 نيز به نام مبارک ثامن الحجج حضرت امام رضا (ع) و جشنواره‌هاي رضوي مزين شد.

بر اساس گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان، علي اکبر فراتي مديرکل کانون استان در اين جلسه با تبريک سال جديد به اعضاي شورا و شکر و سپاس خداي متعال با اشاره به سوره ماعون ذکر نعمت‌هاي الهي و ذکر الحمدالله را مايه کثرت نعمات الهي دانست.

وي با قرائت زيارت خاصه امام رضا در خصوص لزوم پرداختن به سيره رضوي و جشنواره بين المللي امام رضا (ع) صحبت کرد و با اشاره به مناسبت سال 93 و شروع آن با نام فاطمه زهرا (س) اشاعه سيره فاطمي، مهدوي و رضوي و ترويج سبک زندگي اسلامي را وظيفه دستگاه‌هاي فرهنگي دانست.

وي انتخاب آگاهانه فعاليت‌هاي مرتبط با امام رضا (ع) را با توجه به برنامه‌ريزي تربيتي مراکز هوشمندانه دانست و انتخاب با اختيار را مرهون برنامه‌ريزي صحيح و موقعيت‌شناسي مربيان فهيم عنوان کرد.

در ادامه اعضا در خصوص تقويم زمان‌بندي برگزاري جشنواره رضوي بحث و تبادل نظر کردند.

در بخشي ديگر از اين جلسه، تقدير از خانم رباني عضو شورا در سال 92 و ابلاغ حکم عضويت براي اعضاي جديد شورا خانم‌ها دامغانيان و سلماني توسط مدير کل کانون صورت گرفت.

معرفي معدني کارشناس مسوول فرهنگي استان به عنوان رابط رضوي با اکثريت آراي اعضا، برپايي نمايشگاه آثار در دهه کرامت در مراکز، برپايي نمايشگاه استاني ضامن آهو و آثار برتر رضوي در مرکز استان و تقدير از برگزيدگان استاني و کتاب‌خانه‌اي از ديگر مصوبات اين جلسه بود.

مدير کل کانون ايلام نيز در گفت‌وگو با خبرنگاران تاکيد کرد که عنوان انتخابي براي امسال از سوي رهبري انقلاب، محور برنامه‌هاي آموزشي کانون خواهد شد.

به گفته علي اشرف صندوق آبادي مدير کل کانون اين استان، برنامه‌هاي سال 93 کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان ايلام بر مبناي شعار اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي اجرا خواهد شد.

وي افزود: آموزش اصولي و فرهنگي کودکان در همه زمينه‌ها به ويژه عرصه‌هاي اقتصادي در دراز مدت باعث رشد و شکوفايي فرهنگ و اقتصاد هر جامعه‌اي مي‌شود. و شعار سال جديد به خوبي بيان‌گر عمق درايت، ژرف انديشي، آگاهي کارشناسانه رهبر معظم انقلاب است و ايشان در قالب اين شعار چالش‌ها و نيازهاي فراروي مردم، دولت و نظام و شرايط داخلي، خارجي و جهاني را مطرح کرده‌اند.

مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان ايلام تاکيد کرد: حرکت بر مبناي شعارهاي مقام معظم رهبري باعث ايجاد تحول در شرايط اجتماعي، فرهنگي، سياسي و اقتصادي کشور در عرصه‌هاي داخلي و خارجي مي‌شود.

وي گفت: ملت ايران همواره شعارها، درايت و آينده‌نگري مقام معظم رهبري را باور دارند و بر پايه رهنمودهاي معظم‌له حرکت مي‌کنند که نمونه بارز آن را مي‌توان در خلق حماسه سياسي سال گذشته به آشکار ديد.

مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان ايلام توضيح داد: اقتصاد مقوله‌اي است که با برنامه‌ريزي‌هاي امروز مردم و مديران اجرايي در دراز مدت محصول و ميوه پربار خود را نشان مي‌دهد. از سوي ديگر، بر پايه واقعيت‌ها هيچ چيز از فرهنگ جدا نيست و اقتصاد و فرهنگ به ويژه فرهنگ اقتصادي دو مقوله جدايي‌ناپذير از هم هستند.

اين مديرکل فرهنگي استان ايلام، شيوه درست و اصلاح فرهنگ خريد، استفاده به‌جا، نگاه و باور ژرف به توليد محصول‌هاي داخلي و صنعت کشور و نيز تقويت رويکرد خوداتکايي را از لازمه اصلي فرهنگ اقتصادي برشمرد.

به اعتقاد صندوق ابادي، رعايت فرهنگ اقتصادي سبب ايجاد اشتغال، توليد بيشتر و با کيفيت‌تر، اقتصاد پويا و قوي در کشور مي‌شود که تحقق آن‌ها نيازمند عزم همگاني است.

وي در اين زمينه گفت: عزم ملي تنها مختص دستگاه‌هاي دولتي نيست، بلکه بايد همه گروه‌هاي جامعه و دستگاه‌هاي دولتي و خصوصي براي نهادينه کردن فرهنگ و اقتصاد سالم و قدرتمند با يک‌ديگر همکاري و هم‌افزايي داشته باشند.

وي مديريت جهادي را نيز فداکاري و ايثار بدون ريا و خالصانه براي خدا و خدمت به خلق و جامعه از سوي مردم و مسوولان دانست.

اين مسوول فرهنگي ايلام تاکيد کرد: کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان در راستاي تحقق و اجرايي کردن شعار امسال مقام معظم رهبري، برنامه‌هاي خود را طراحي و تدوين مي‌کند و با توجه به جامعه هدف که کودکان و نوجوانان است به دقت و حساسيت بيشتري در مقايسه با ديگر دستگاه‌هاي اجرايي براي پياده کردن اهداف شعار سال گام برمي‌دارد.

صندوق آبادي افزود: وظيفه اصلي کانون پرورش فکري آموزش به بچه‌هايي است که در آينده مسووليت اجرايي کشور را به دوش مي‌کشند.

مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان ايلام بيان کرد: آموزش به کودکان و نوجوانان در سن پايين به سبب روحيه حساس و آموزش‌پذير آنان بسيار تاثيرگذار است و به همين علت آموزش فرهنگ اقتصادي و اجتماعي به کودکان و نوجوانان به وسيله مربيان و مدرسان مجرب و با دانش از عمده فعاليت‌هاي کانون در سال جاري است.

وي گفت: نهادينه کردن و آموزش فرهنگ درست مصرف کردن، تقويت روحيه خودباوري و جايگزين کردن فرآورده‌هاي داخلي به جاي محصول و توليدهاي بيگانه، معرفي جمهوري اسلامي ايران و استان ايلام، آموزش درست استفاده از انرژي‌هايي چون برق و آب، صرفه جويي، پس انداز، آينده نگري، استفاده از کالا و محصول داخلي، کاربرد درست وسايل و ابزارها و... به بچه‌ها در دستور کار مربيان کانون قرار دارد.


 در مجتمع کانون صورت گرفت:
 نقد «قلب‌هاي نارنجي» در زنجان 

 
اعضاي ادبي مرکز مجتمع کانون زنجان کتاب «قلب‌هاي نارنجي» نوشته 'مينو کريم زاده ' را با حضور مربيان و مربيان ادبي مرکز به نقد گذاشتند. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان زنجان، مرکز مجتمع با همکاري انجمن "عصر يک کتاب" و با حضور جمعي از اعضاي ادبي مرکز به نقد کتاب «قلب‌هاي نارنجي» "مينو کريم زاده " پرداختند.

کتاب "قلب‌هاي نارنجي" اثري است جذاب، داراي نثري روان و دلنشين که دغدغه‌هاي دوره نوجواني را به خوب به تصوير کشيده است و مخاطب به راحتي مي‌تواند به شخصيت‌هاي کتاب همذات‌پنداري کند.

در گزارش ارسالي از اين نشست آمده است: اسم کتاب متفاوت بود و نمي‌شد از کنارش به راحتي گذشت. قلب‌هاي نارنجي! با اين‌که قبل از خواندن کتاب اين سوال در ذهن ايجاد مي‌شود که چرا نارنجي؟ چرا قرمز نه؟ اما خاص بودن، کار خودش را مي‌کند! و مخاطب در يک گوشه از ذهنش در طول داستان دنبال پيدا کردن اين جواب است و زماني که با پيش رفتن داستان اين معما با حرف‌هاي پدرِ ساده حل مي‌شود ذهنش از اين کشف لذت مي‌برد.

شايد بيشتر بچه‌ها با طرح جلد کتاب موافق نبودند، از طرحش گرفته تا رنگ بندي کتاب، کمي گنگ بود ولي وقتي که کتاب را براي مطالعه در اختيار مي‌گيريد اصلا متوجه تصوير دو چهره مبهم روي جلد نمي‌شويد.

بر اساس اين گزارش، بيشتراعضا که در اين کارگاه نقد حضور داشتند بر اين عقيده بودند ولي وقتي که کتاب را خواندند متوجه پريشاني عکس دختر روي جلد شده‌اند.

به خاطر اين‌که داستان پايان بسته‌اي نداشت کتاب بسيار مورد استقبال اعضا قرار گرفته بود.


 روز جهاني بهداشت در کانون پارس‌آباد 

 
روز جهاني بهداشت در کانون پرورش فکري شماره يک پارس‌آباد گرامي داشته شد.بر اساس گزارش روابط عمومي کانون استان اردبيل، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مرکز يک پارس‌آباد همزمان با گرامي‌داشت روز جهاني بهداشت مجري برنامه‌هاي متنوع بود. در اين روز ابتدا باب اله عزيزپور مربي مسوول مرکز درباره اهميت بهداشت در خانواده و جامعه صحبت کرد و از اعضا خواست در رعايت بهداشت به منظور حفظ سلامت خود دقت کنند.

در ادامه اعضا در اين برنامه به کمک پانل با شخصيت برجسته ابوعلي سينا آشنا شده و به منظور معرفي اين شخصيت نامدار کتاب "پسر ستاره" براي مطالعه به آنها معرفي شد. از ديگر برنامه‌هاي اين روز حضور اعضا در کارگاه علمي بود که با کمک ميکروسکوپ پاي مورچه، لکه رنگي و برگها را بررسي کردند و کتاب‌هايي نيز با اين موضوع معرفي شد.

در ادامه موضوع‌هايي چون اهميت لايه ازن، آلودگي صوتي، بازيافت، انس با طبيعت و آسمون شهر ما به صورت کليپ براي اعضا پخش و در پايان اعضا در کارگاه هنري حضور يافتند و با موضوع بهداشت در خانواده نقاشي کشيدند.


 تخم‌مرغ‌هاي رنگي برگزيده در کرمانشاه معرفي شدند 

برگزيدگان اولين جشنواره 'تخم مرغ‌هاي رنگي' در استان کرمانشاه معرفي شدند.سيامک حجت الاسلامي، معاون فرهنگي کانون استان کرمانشاه با اعلام اين خبر گفت اين جشنواره جذاب و ديدني، با هدف شکوفايي خلاقيت‌هاي هنري اعضا و مربيان طي اسفندماه 1392 به اجرا درآمده بود.

حجت الاسلامي هم‌چنين گفت: پس از اطلاع‌رساني و ارسال فراخوان اين جشنواره، حدود250 اثر در رشته‌هاي مختلفي هم‌چون نقاشي، نقاشي خط، شکل سازي با تخم مرغ درابعاد متنوع و مختلف، به دبيرخانه اين جشنواره ارسال گرديد، که پس از داوري اين آثار، 20 اثر به عنوان آثار برگزيده معرفي و از صاحبان آنها نيز تجليل شد.

معاون فرهنگي کانون استان اين خبررا نيز داد که با آغاز سال 1393، نمايشگاهي از آثار برگزيده در محل گالري کانون واقع در فرهنگسراي کودک و نوجوان، براي عموم علاقه‌مندان داير شده است. در اين نمايشگاه، حدود80 اثر ديدني به نمايش گذاشته شده است.

اسامي برگزيدگان اولين جشنواره "تخم مرغ‌هاي رنگي" به شرح زير اعلام شده است.

بخش اعضا:

مهتاب اسفندياري / مجتمع شماره يک

مهديس اسفندياري / مجتمع شماره يک

ژينا رشيدي / مرکز شماره 2

مريم افتخاري / مرکز شماره 2

يکتا خسروي / مجتمع شماره يک

زهرا باباخاني / مرکز شماره 1

کيميا متکياني / مرکز شماره 7

پريا حاجي ويسي / مرکز شماره 8

حسين ميرزايي / مرکز شماره 5

بخش مربيان:

الهه گلچين / مرکز شماره 8

اعظم کرمي / مرکز شماره 2

سميرا فهيمي / مجتمع شماره يک

شهرزاد قهرماني / مرکز شماره 2

الهه رزازيان / دفتر کانون استان

سميه مايلي / مرکز صحنه2

مسعود مياور / مرکز کرندغرب

خيام احمدي / مرکز روانسر

شهرزاد محمدي / مرکز شماره 1

عذرا رضايي / مرکز سنقر

ناهيد مصطفايي / مرکز شماره 8


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون