جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3030- تاریخ : 1393/01/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


عكاسخانه
معبد آكشارد هام –هند
جواد هروي رئيس فراكسيون تاريخ و توسعه گردشگري
نبايد چهره هاي نخبه فرهنگي را به سخره بگيريم


گشايش درهاي گالري‌هاي تهران به روي مخاطبان از 22 فروردين‌ماه


اخبـــــــــار


قصار اما...


نگاه


خبر


دنياي عكس
خانه عباسيان –كاشان

 عكاسخانه 
 معبد آكشارد هام –هند


 جواد هروي رئيس فراكسيون تاريخ و توسعه گردشگري
 نبايد چهره هاي نخبه فرهنگي را به سخره بگيريم 

 رئيس فراکسيون تاريخ و توسعه گردشگري به درخواست رئيس کميسيون فرهنگي مجلس از رئيس جمهور براي مخالفت با دفن پيکر ريچارد فراي در حاشيه رود زاينده‌رود که در صحن علني مجلس مطرح شد،‌واکنش نشان داد.خبرگزاري ميراث فرهنگي -رئيس فراکسيون تاريخ و توسعه گردشگري به درخواست رئيس کميسيون فرهنگي مجلس از رئيس جمهور براي مخالفت با دفن پيکر ريچارد فراي در حاشيه رود زاينده‌رود که در صحن علني مجلس مطرح شد،‌واکنش نشان داد و گفت:‌قرار نبود در سال فرهنگي، نخبگان فرهنگي جهان که درباره فرهنگ و تمدن ما کار کرده اند را لجن مال کنيم.بر اساس گزارش خبرگزاري CHN احمد سالک نماينده مردم اصفهان و رئيس کميسيون فرهنگي مجلس امروز در صحن علني مجلس شوراي اسلامي در تذکري از حسن روحاني خواست با دفن پيکر ريچارد فراي در حاشيه رود زاينده‌رود مخالفت کند.ريچارد نلسون فراي، ايرانشناس و شرق شناس برجسته آمريکايي هفت فروردين سال جاري در سن 94 سالگي در شهر بوستون درگذشت. او بنيانگذار کرسي مطالعات ايراني در دانشگاه هاي کلمبيا و هاروارد بود و انتشارات فراواني در ارتباط با تاريخ ايران داشت. فراي که از او به عنوان برترين ايرانشناس معاصر جهان قبل از مرگ اعلام کرده بود که پس از مرگش، او را در حاشيه زاينده رود اصفهان دفن کنند.اما نماينده اصفهان امروز در اين مورد به دولت تذکر داد و در اين باره گفت:‌ فراي و استاد وي بارها گفته اند که با کارهايي که مي‌کردند مردم کشورهايي که در آن فعاليت مي‌کردند را ناراحت کردند.

در همين زمينه جواد هروي، ‌رئيس فراکسيون تاريخ و توسعه گردشگري در گفت و گو با خبرنگار پارلماني CHN به اين اظهارات نماينده اصفهان و رئيس کميسيون فرهنگي واکنش نشان داد و گفت: بسيار خوشحاليم که مقام معظم رهبري سال 93 را عنوان سال اقتصاد و فرهنگ نام گذاري کردند. اما بايد ابراز تاسف هم بکنيم در سالي که مزين به فرهنگ شده است،‌ ما نگاه غير فرهنگي از جانب مسئولان عالي رتبه فرهنگي همانند برخي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و کميسيون فرهنگي ببينيم که شخصيت هاي نخبه فرهنگي که درباره تاريخ ايران و درباره فرهنگ و تمدن ايران و اسلام کارهاي عظيمي را انجام داده اند را به اين سادگي به سخره بگيريم. نماينده اصفهان درحالي درباره احتمال به خاک سپاري فراي در حاشيه زاينده رود به دولت تذکر داد که پيش از اين محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران در صفحه ي خود در شبکه اجتماعي توييتر درگذشت ايرانشناس برجسته آمريکايي پروفسور "ريچارد فراي " را تسليت گفته بود. ظريف در اين باره در توييتر نوشته بود: «درگذشت پرفسور ريچارد فراي عميقا اندهگين‌ام ساخت؛ يک دوست واقعي و محقق مسائل ايران. ميراث عظيم وي براي هميشه جاودان خواهد ماند.

خداوند روحش را قرين رحمت کند.»


 گشايش درهاي گالري‌هاي تهران به روي مخاطبان از 22 فروردين‌ماه 

گالري‌هاي تهران با پشت سر گذاشتن تعطيلات نوروزي، رفته رفته درهايشان به روي مخاطبان و علاقه مندان آثار هنري باز خواهد شد و برخي از آن‌ها از ديروز جمعه 22 فروردين ماه، پذيراي نخستين نمايشگاه‌هايشان در سال جديد خواهند بوده اند.

به گزارش فارس، با آغاز سال نو و پشت سر گذاشتن تعطيلات نوروزي، گالري‌هاي تهران فعاليت‌هايشان را از اين هفته آغاز خواهند کرد. اگر چه برخي از گالري‌ها ترجيح داده‌اند که تمامي فروردين‌ماه را در تعطيلات به سر ببرند اما تعداد اندکي از آن‌ها نيز حتي در روزهاي آغاز سال نو نيز فعال بودند و درهاي گالري خود را به جز يک يا دو روزباز نگاه داشتند.

با اين حال به اواخر نخستين ماه سال 93 رسيده‌ايم و رفته رفته درهاي گالري‌هاي تهران به روي علاقه‌مندان به هنرهاي تجسمي باز مي‌شود.

كه ميتوان از گالري ساربان،گالري طراحان آزاد ،گالري شيرين،گالري شکوه،گالري الهه،گالري سيحون،گالري آرانگالري‌هاي خانه هنرمندان ايران اشاره داشت.

اين نمايشگاه تا پايان فروردين‌ماه پذيراي علاقه‌مندان است.


 اخبـــــــــار 

كشف موميايي بدون قلب در مصر

در کشفي عجيب، يک موميايي بدون قلب در مصر کشف شد.

به گزارش (ايسنا)، اين موميايي که قدمت آن حدود 1700 سال برآورد شده در جريان کاوش‌هاي يک تيم بين‌المللي از باستان‌شناسان در منطقه تاريخي «لکسور» مصر کشف شد. به گزارش اديوساينس، اين منطقه يکي از محوطه‌هاي تاريخي ارزشمند جهان بوده و طي قرن‌ها کاوش علاوه‌بر کشف هزاران اثر تاريخي در آن در فهرست ميراث جهاني سازمان يونسکو نيز به ثبت رسيده است. موميايي بدون قلب در بقاياي معبدي کشف شد که به سال‌هاي حکومت روميان بر سرزمين‌هاي تمدن مصر باستان تعلق دارد و در زمان کشف در يک تابوت منقوش زيبا از سنگ آهک قرار داشت. آثار تاريخي ارزشمندي نيز از جمله سلاح، زيورآلات و مجسمه‌هاي چوبي به همراه موميايي کشف شده که در آينده نزديک در معرض ديد عموم قرار مي‌گيرند. اين موميايي که به زني اشراف‌زاده با حدود 30 تا 50 سال تعلق دارد، برخلاف ساير موميايي‌هاي کشف شده از مصريان داراي مغز بوده اما قلب آن به طريقه‌اي نامعلوم از محل خود خارج شده و سپس به شيوه‌اي متفاوت موميايي شده است. در حاليکه طبق متون تاريخي مصريان باستان تنها اقدام به خارج کردن قلب اسراي جنگي در قالب نوعي مراسم مذهبي کرده و آنها را نيز موميايي نمي‌کرده‌اند. قرار است موميايي عجيب مصري که بررسي‌هاي اوليه از جمله انجام سي‌تي‌اسکن و آزمايش کربن 14 از آن در دانشگاه قاهره انجام شده در روزهاي آتي براي انجام بررسي‌هاي بيشتر به انگليس فرستاده شود.


آثار تاريخي قم در وضعيت قرمز

عمار کاوسي در گفت وگو با ايرنا گفت: آثاري که از ابتدا مورد حمايت قرار نگرفته، ميزان تخريب آنها نيز بيشتر است.وي با اشاره به بي توجهي و عدم تخصيص اعتبارات لازم به اين بخش در سال هاي گذشته افزود: به مرور زمان و عدم رسيدگي به بناهاي تاريخي وضعيت آثار بحراني تر شده و به نابودي نزديک تر مي شود.وي يادآوري کرد: در صورت عدم تخصيص اعتبارات مورد نياز و گذر زمان علاوه بر نياز به اعتبارات بيشتر آثار دچار فرسايش و تخريب تدريجي بيشتري مي شود.

کاوسي ادامه داد: برخي از آثار تاکنون مرمت نشده اند و روز به روز بر ميزان فرسايش و آسيب آنها افزوده مي شود که براي نمونه مي توان به کاروانسراي صدرآباد اشاره کرد.وي تصريح کرد: اين آثار از دوره سلجوقيان، صفويه، زنديه و قاجار به يادگار مانده و حفظ و نگهداري آن از امور قابل توجه است.وي خاطر نشان کرد: مرمت و احياي آثار و اماکن تاريخي از اهميت بالايي برخوردار است چرا که اين آثار را نمي توان به حالت اوليه آن بازگرداند، بلکه تنها مي توان از آسيب بيشتر آن جلوگيري کرد.کاوسي اضافه کرد: در سال هاي اخير حوزه مرمت و باستان شناسي در قم به عنوان يکي از شهرهاي تاريخي و باستاني کشور مورد بي مهري قرار گرفت. اين در حالي است که با کشف تپه تاريخي قلي درويش اين شهر از اهميت ويژه تاريخي در سطح بين الملل قرار دارد.

وي ادامه داد: در اين شرايط حوزه مرمت اين اداره کل سالانه نيازمند حداقل 60 ميليارد ريال اعتبار است.

کاوسي اظهار کرد: اين اعتبار براي پاسخ به نياز حوزه ميراث بسيار ناچيز است و تنها مي توان با آن به رفع خطر از آثار تاريخي و ثبت شده پرداخت.


يکي از بزرگترين باغ وحش‌هاي جهان به جاذبه جديد جديد گردشگري پاريس تبديل مي‌شود.

به گزارش (ايسنا)، در شرايطي که کشور که فرانسه طي سالهاي اخير عنوان مقصد نخست گردشگري جهان را براي خود حفظ کرده، يکي از برزگترين باغ وحش‌هاي جهان به جاذبه جديد جديد گردشگري پايتخت اين کشور تيدل مي‌شود.

به گزارش اي توربو نيوز، اين باغ وحش که به باغ وحش پاريس نام داد 80 سال قدمت دارد در منطقه ون سن، در حومه شرقي اين شهر واقع شده و قرار است روز شنبه دوازدهم آوريل به صورت رسمي بازگشايي مي‌شود.باغ وحش پاريس که در سال 1934 ميلادي افتتاح شد و در سال 2008 بدليل نداشتن امنيت کافي قفس‌ها و محل نگهداري حيوانات تعطيل شد صدها گونه نادر جانودي را در خود جاي داده و بازسازي آن نيز حدود 250 ميليون دلار هرينه داشته و پيش‌بيني مي‌شود به زودي به جاذبه جديد گردشگري پاريس تبديل شود، البته در حال حاضر برج «ايفل»، موزه «لوور» و کاخ «ورساي»، سه جاذبه اصلي گردشگري اين شهر محسوب مي‌شوند.پاريس با دارا بودن 478 هزار درخت، سرسبزترين پايتخت قاره اروپا به شمار مي‌رود.البته وجود آثار تجسمي و نقاشي در مکان‌هاي فرهنگي پاريس از ديگر علل افزايش گردشگران اين شهر است. اين شهر يکي از شهرهاي پيشروي جهان در زمينه‌هاي اقتصاد،فرهنگ،هنر،سياست،تحصيل، تفريحات و علم بوده و در کنار لندن، توکيو و نيويورک، از ابرشهرهاي جهان محسوب مي‌شود. پاريس همچنين ميزبان تعدادي از مهمترين سازمان‌هاي بين‌المللي همچون سازمان «يونسکو»،«سازمان همکاري اقتصادي و توسعه» و «اتاق بازرگاني بين‌المللي» است.آثار فرهنگي فرانسه همواذره تاثير بسزايي در جذب گردشگران به اين کشور داشته بر اساس تحقيقات انجام شده در کميته منطقه‌اي گردشگري پاريس، حدود 60 درصد گردشگران پاريس تنها براي بازديد از مراکز فرهنگي‌، اين شهر را به عنوان مقصد خود انتخاب کرد‌ه‌اند.


 قصار اما... 

 "براي خوشبخت شدن، مهم نيست که چقدر داشته باشيم، مهم اين است که چقدر لذت ببريم."

چارلز هادون اسپارجيون

منبع :http://powerhelp.blogfa.com/

 


 نگاه 

معماري کاخهاي اموي

نرگس عبدي فر

قسمت سوم

الحير غربي :

قصرهاي الحير غربي در دمشق در كنار شهر تدمر ودر 40مايلي غرب پالميرا به دستور هشام بن عبدالملك در سال ب109 ه ـ / 727 م روي تپه كوچك با آجر بر روي پايه هاي سنگي در محوطه اي محصور در ابعاد 7 كيلومتر ساخته شده است وشامل بناهاي زير مي باشد :كاروانسرا ، مسجد ، حمام ، خانه هاي اشرافي ، محل نگهداري حيوانات واسطبل ، محل كشاورزي ، كارخانه روغن كشي زيتون .در معماري اين قصر از معماري رم وبيزانس در ساخت حمام ها تقليد شده است. همچنين ستونها وسر ستونهاي بنا مشابه بيزانس و يونان است اما گچبري هاي بنا و مجسمه ها مشابه هنر ساساني مي باشند . قصرهاي دوره اموي وعباسي معمولاً در خارج از پايتخت و شهر ساخته شده است وكاربرد چند منظوره داشته اند. اين قصرها داراي تفرجگاه و شكارگاه مي باشند . معماري آنها كاملاً مشابه قلعه هاي نظامي با برج و بارو وحصارهاي دفاعي ساخته شده است اين بناي معروف به زيتونيه هشام، اهميت آن به دليل آبرساني در قصر كه در معماري اسلامي بسيار اهميت دارد .حفار اين بنا شلوميرزه مي باشد .

ادامه دارد...


 خبر 

هفته گرافيک به خانه هنرمندان مي‌رود

نمايشگاه پوسترهاي «منهاي 30»

پريسا تشکري، هنرمند گرافيست و مدير امور نمايشگاهي انجمن طراحان گرافيک در گفتگو با مهر در مورد برنامه‌هاي اين انجمن در هفته جهاني گرافيک توضيح داد: 27 آوريل روز جهاني گرافيک است و به همين مناسبت هفته گرافيک در ايران گرامي داشته مي‌شود.

وي افزود: در اين هفته که از هفتم ارديبهشت آغاز و تا 14 همين ماه ادامه خواهد داشت، انجمن گرافيک و اعضايش در خانه هنرمندان جمع شده و اين هفته را گرامي مي‌دارند و البته برنامه‌هايي نيز تدارک ديده‌ايم.

تشکري خاطرنشان کرد: هنوز از برنامه‌هاي انجمن رونمايي نشده ولي انجمن که در سال گذشته چند نمايشگاه و رويداد متفاوت از جمله سومين نمايشگاه دوسالانه آثار اعضاي انجمن صنفي طراحان گرافيک ايران با عنوان «سرو نقره‌اي 92» را در کارنامه خود دارد همانند سال گذشته، امسال نيز همزمان با روز جهاني گرافيک و با حمايت «ايکوگرادا» (انجمن بين‌المللي مجامع طراحي گرافيک) هفته طراحي گرافيک را در تهران برگزار خواهد کرد که از مهمترين بخش‌هاي آن برگزاري نمايشگاه پوستر «منهاي 30» است.

وي در توضيح نمايشگاه «منهاي 30» گفت: در اين نمايشگاه پوسترهاي فرهنگي و اجتماعي اعضاي انجمن و نيز طراحان خارج از انجمن که سنشان زير 30 سال است در خانه هنرمندان به نمايش در مي‌آيد.اين طراح گرافيک ادامه داد: 2129 اثر از 27 استان براي شرکت در اين نمايشگاه به دبيرخانه رسيده است.

اين نمايشگاه به مرور آثار نسل نو طراحان گرافيک ايران مي‌پردازد.وي در مورد اعضاي هيات انتخاب آثار اين برنامه توضيح داد: هيات انتخاب آثار اين نمايشگاه را قباد شيوا، بيژن صيفوري، مجيد عباسي، طاهره محبي تابان و عليرضا مصطفي زاده تشکيل داده که پس از برگزاري جلسات متعدد آثار راه يافته به نمايشگاه را انتخاب کرده‌اند.

تشکري در پايان گفت: چهارمين مراسم اهداي «نشان ارديبهشت» انجمن، نکوداشت و بزرگداشت يک طراح گرافيک پيشکسوت و نمايشگاه يک طراح خارجي معروف از ديگر برنامه‌هاي انجمن در هفته گرافيک است.


 دنياي عكس 
 خانه عباسيان –كاشان


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون