جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3030- تاریخ : 1393/01/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)


محبوب‌ترين عدد جهان چيست؟


قطارهايي که از آسمانخراش‌ها بالا مي‌روند


شارژ باتري در 30 ثانيه!


گنده تر از دروغ


داستانك


اما خبر


 محبوب‌ترين عدد جهان چيست؟ 

نتايج يک نظرسنجي جهاني نشان مي‌دهد، عدد هفت محبوب اغلب مردم جهان محسوب مي‌شود.به گزارش (ايسنا)، در اين نظرسنجي آنلاين با حضور بيش از 44 هزار نفر از مردم جهان، عدد هفت رتبه نخست محبوب‌ترين عدد جهان را از آن خود کرد و اعداد سه و هشت به ترتيب در رتبه‌هاي دوم و سوم قرار گرفتند.شرکت کنندگان در اين نظرسنجي 1123 عدد از ميان 30025 گرينه پيشنهادي را انتخاب کردند که نيمي از انتخاب ها، اعداد بين يک تا 10 بود؛ تمامي اعداد يک تا 100 نيز انتخاب شده بودند.همچنين 472 عدد انتخابي ديگر بين يک تا 1000 بودند و کمترين عدد انتخابي دست کم 110 بار توسط مردم انخاب شده بود.اما چرا اغلب مردم به عدد هفت تمايل دارند؟ محققان ريشه اين گرايش را مرتبط با باورهاي اعتقادي و مذهبي مي‌دانند.در چين عدد هفت نشانه خوش‌شانسي است، چرا که مانند کلمات چيني بوجود آمدن و زندگي تلفظ مي‌شود؛ همچنين نشانه باهم بودن و روابط خوب است.

عدد شش در چين نشانه بشر است و بنابراين هفت، ارتباط انسان با خالق است؛ عدد هفت همچنين نشانه هفت جهان و بهشت است.عدد هفت همچنين با تاريخ و فرهنگ نيز در ارتباط است؛ بطور مثال عجايب هفت‌گانه، هفت روز هفته، هفت نت پايه موسيقي و هفت گناه مرگبار بخشي از حضور اين عدد در زندگي مردم محسوب مي‌شود.در اسلام عدد هفت نشانگر هفت آسمان و زمين است، در بودايي عدد عروج و در عبري اين عدد نماد هوش است و هفت روز مقدس در تقويم سال يهودي وجود دارند.

«الکس بلوسي» طراح انگليسي اين نظرسنجي معتقد است، عدد هفت بين اعداد يک تا 10 خاص محسوب مي‌شود، چراکه به ديگر اعداد اين گروه تقسيم نمي‌شود، يعني مانند شش و هشت و 10 به دو تقسيم نشده و مانند 9 به سه تقسيم‌پذير نيستند.براساس اين نظرسنجي اعداد هفت، سه، هشت، چهار و پنج به ترتيب در رتبه‌هاي اول تا پنجم محبوب‌ترين اعداد جهان قرار گرفتند.


 قطارهايي که از آسمانخراش‌ها بالا مي‌روند 

به گزارش (ايسنا)، ايستگاه‌ها در شهرهايي مانند لندن و نيويورک سازه‌هاي وسيعي هستند، با اين حال، بر اساس يک پيشنهاد جديد، قطارها براي شکل‌ دادن اولين ايستگاه‌هاي عمودي از يک طرف آسمانخراش ‌ها بالا خواهند رفت.اين موضوع فضا را در مراکز شهري آزاد خواهد گذاشت و به مسافران امکان هدايت‌شدن به خارج از ايستگاه را به صورت کارآمد مي‌دهد.

به گفته کريستفور کريستوفي و لوکاس مازاراسا، ارائه‌دهندگان اين ايده، پروژه جديد «هاب قطار عمودي سريع‌السير»نام گرفته و مي‌تواند يک آسمانخراش عظيم را جايگزين ايستگاه‌هاي کنوني کند.در اين شيوه، واگن‌هاي قطار با رسيدن به ايستگاه، مانند يک چرخ شهربازي به سمت فوقاني آسمانخراش اوج مي‌گيرند و آهنرباهاي موجود در طرفين ساختمان نيز به آن‌ها امکان بالارفتن را مي‌دهد.

هدف از اين هاب، جايگزيني ايستگاه‌هاي ترن معمولي و ايجاد نقاط ارتباطي کليدي جديد براي تبادل افراد و کالاها با شبکه سريع‌السير ابداعي اعلام شده است.در اين طرح، مسافران به لابي اصلي مي‌روند و اين امر امکان بالارفتن آن‌ها از ميان يک دهليز و پلت فرم‌ها و از آنجا ورود به درون واگن‌ها را مي‌دهد.

زماني که ترن حرکت مي‌کند و از شکل افقي به شکل عمودي بالا مي‌رود، واگن‌ها شبيه به چرخ شهربازي شده و به مسافران داخل واگن امکان ماندن در وضعيت عمودي را مي‌دهند.سازه‌اي مغناطيسي نيز که در هر طرف آن تعبيه شده، واگن‌ها را پشتيباني خواهد کرد و اين موضوع نياز به ريل‌هاي زيرين را حذف کرده و به واگن‌ها و مسافرانشان امکان اتصال به برج را مي‌دهد.


 شارژ باتري در 30 ثانيه! 

دانشمندان موفق به ارائه تکنيکي براي شارژ دوباره باتري‌ها تنها در 30 ثانيه شدند.به گزارش (ايسنا)، شرکت سازنده از نمونه‌اوليه ابزار شارژکننده‌اي رونمايي کرده که توانايي شارژ را در اين بازه زماني اندک به نمايش مي‌گذارد.

گرچه فناوري حاضر در پس اين سامانه محرمانه اعلام شده، گفته مي‌شود سيستم ابداعي مي‌تواند براي هر گجتي کارآمد باشد و امکان شارژشدن لپ‌تاپ‌ را نيز در دقايقي به جاي ساعت‌ها زمان، فراهم مي‌کند. شرکت سازنده در حال طراحي نيمه‌رساناهاي زيستي بوده که از ترکيبات آلي طبيعي موسوم به «پپتيدها»يا زنجيره‌هاي کوتاه آمينو اسيدها (بلوک‌هاي سازنده حيات)تشکيل شده است.مي‌توان از اين فناوري براي سرعت‌دهي به زمان شارژشدن بهره برد. نمونه اوليه شارژر جديد به اندازه شارژر يک لپ‌تاپ است اما سازندگان به دنبال کاهش اندازه آن هستند.


 گنده تر از دروغ 

 به هيچ وجهي

مهدي طوسي

گفته مي شود که حميد درخشان مربي ناکام ليگ برتري و غير برتري در تازه ترين واکنشي که به حضور مرد پرتغالي فوتبال ايران انجام داده عنوان کرده که ما نبايد به قرارداد به کي روش فکر کنيم و بايد منتظر بمانيم که آيا اين مربي مي تواند ما را در جام جهاني قهرمان کند يا خير اگر توانست که خب مي شود بعد از جام جهاني هم با او وارد مذاکره شد اما اگر نتوانست نبايد با او مذاکره کنيم.

درخشان در خاتمه گفته: ما الان در مرحله اي هستيم که مي توانيم به راحتي برزيل را با اختلاف سه چهار گل ببريم و تيم هاي اروپايي نيز براي ما محلي از اعراب نيستند و نبايد به آنها فکر کنيم. ما اگر بتوانيم قهرمان بشويم تازه مي توان گفت که شايد کي روش مربي باشد و در غير اين صورت در مربي بودن او نيز بايستي شک کرد!

هر چند که درخشان در پاراگرف قبلي به عنوان خاتمه صحبت کرده بود اما دوباره در خاتمه گفت: من ديگر به هيچ وجهي به
کي روش فکر نمي کنم و فدراسيون هم نبايد فکر بکند!


 داستانك 

 پنجره ابري

عبدالکريم گشايش

به آسمان نگاه مي کني و خودت را در آينه اي که از قبل براي خودت درست کرده بودي تماشا مي کني. به آسمان نگاه مي کني و ابري را که از قبل شبيه به آينه ديده بودي را تماشا مي کني و از او خواهش مي کني که هميشه و راس يک چنين ساعتي پيش تو بماند تا شايد تو بتواني راحت تر خودت را توي آينه ابري تماشا بکني.

کمي که دقت مي کني متوجه مي شوي که بالاي ابرويت مشکل دارد. مي روي و قيچي را بر مي داري و بالاي ابرويت را درست مي کني. دوباره دقت مي کني و متوجه مي شوي پاچه شلوارت کمي بلند است. با همان قيچي پاچه شلوارت را نيز درست مي کني. دوباره دقت مي کني و بعد از کمي مکث متوجه مي شوي که لبهايت نيز يکي کلفت و يکي باريک است. مي خواهي با همان قيچي لب کلفتت را مثل لب باريکت باريک کني اما وحشت مي کني و از خيرش مي گذري با خودت مي گويي: لابد لب من بايد همين جوري باشد که همين جوري است و لابد شايد همه آدم ها يک لب شان کلفت و ديگري نازک است. قيچي را به سمتي پرتاب مي کني که ديگر وسوسه نشوي با آن، لبت را قيچي کني. ديگر به چيزي فکر نمي کني. پنجره را مي بندي و ديگر به آينه ابري نگاه نمي کني!


 اما خبر 

 پريزي براي نابينايان

به گزارش باشگاه خبرنگاران، طراحان صنعتي همه روزه درتلاش هستند تا راهکار مفيدي براي راحت تر کردن زندگي نابينايان پيدا کنند.اين افراد يکي از دغدغه هاي خود را درست کردن وسيله هاي مختلف مخصوص استفاده نابينايان مي دانند و در اين زمينه طرح هاي بسياري را نيز ارائه مي کنند."چينگ تزاي"به تازگي وسيله اي براي راحتي نابينايان هنگام کار با وسايل الکتريکي ابداع کرده است که ويژگي هاي منحصر به فردي دارد.اين طراح پريز برق مغناطيسي که در اصل يک آداپتور براي وسايل برقي است به وجود آورده است.

اين وسيله در اصل آداپتوري است که به پريز برق وصل شده و با استفاده از سيم هاي مخصوص مغناطيسي مي توان به راحتي به آن متصل شد.از ويژگي هاي اين سيم و آداپتور مي توان به نوشته هاي بريل روي بدنه اشاره کرد که به نوع دستگاه بر ميگردد.نکته دوم زماني جلوه پيدا مي کند که نابينايان در حال عبور مرور هستند و اگر پاي آن ها به سيم گيرکند بدون هيچ مشکلي سيم از پريز خارج شده و مانع از سقوط فرد نابينا مي شود.

رستوراني براي عاشقان تير و تفنگ

به گزارش باشگاه خبرنگاران، بسياري در دنيا علاقه به تيراندازي و استفاده از سلاح هاي مختلف دارند.اين افراد براي آنکه به آرزوي خود برسند بايد به کلاس هاي نظامي رفته و شرايط خاصي را بگذرانند تا بتوانند کمي تيراندازي کنند، پس هرکسي نمي تواند اين مسير را طي کند. رستوران "EA"محلي است که عاشقان تير و تفنگ بدون کمترين مشکلي مي توانند به آرزوي خود برسند.در اين رستوران يک محل تيراندازي قرار داده شده است که مشتري ها مي توانند چند دقيقه اي با تفنگ هاي سالم که تيرهاي پلاستکي به جاي تير واقعي پرتاب مي کنند شليک کنند. در اين رستوران حتي غذاها نيز بنا به اسم اسلحه ها نامگذاري شده اند و زماني که شما غذايي را سفارش مي دهيد روي آن چند سرباز کوچک هم خودنمايي مي کنند تا همه چيز به سبک يک ميدان تير واقعي شده باشد. اين رستوران در شهر توکيو قرار گرفته است و افرادي که به آن مراجعه مي کنند معمولا از جواناني هستند که عاشق شليک هستند.نکته جالب ديگر در مورد اين رستوران منوي دوم آن هاست که به منوي اسلحه شناخته مي شود و شما مي توانيد اسلحه مورد نظر را انتخاب کنيد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون