جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3004- تاریخ : 1392/12/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


خاطرات اسكله هاي آبادان دو


خبر ادبي


نغمه


تازه‌هاي نشر


ادبيات


 خاطرات اسكله هاي آبادان دو 

 
دو نويسنده ايراني و ژاپني که از يک اسکله تاريخ‌ساز ايراني داستان نوشته‌اند، با يکديگر ديدار و گفت‌وگو کردند.به گزارش ايسنا، در جلسه‌اي که در موزه صلح تهران برگزار شد، نائوکي هياکوتا - نويسنده ژاپني کتاب «مردي که او را با لقب دزد دريايي مي‌ناميدند» - به همراه حبيب احمدزاده - نويسنده کتاب «شطرنج با ماشين قيامت» - پس از بازديد از موزه و آشنايي با کاربرد سلاح‌هاي شيميايي عليه مردم ايران، به موضوع چگونگي نوشتن کتاب‌هاي خود پرداختند.

ايده کتاب هياکوتا به ماجراي جوانمردي رييس شرکت نفتي ژاپني برمي‌گردد که پس از وقوف به حقانيت مردم ايران در موضوع ملي شدن صنعت نفت ايران و در اوج کارشکني‌هاي دولت انگليس در جهت تحريم نفت ايران، با اعلام صريح اين مطلب که تاکنون انگليسي‌ها نفت ايران را غارت مي‌کرده‌اند و ايرانيان حق دارند نفت خود را ملي کنند، شرکت نفتي‌اش «ايده ميتسو» را با تمام مخالفت‌ها مجاب کرد تا با اعزام نفتکش «نيشومارو» به بندر آبادان مقدار قابل توجهي نفت از ايران خريداري کند. اين رويداد که پس از پهلوگيري اين نفتکش در ماه مي 1953 (بهار 1332) در بندر کاواساکي در صدر اخبار نفتي آن زمان جهان قرار گرفت، تحليل‌ها و مناسبت‌هاي خاصي را ميان ايران و ژاپن رقم زد.

اين نفتکش با عبور از محاصره دريايي بنادر جنوبي ايران توسط نيروهاي نظامي انگليسي که قبل از آن کشتي رزماري ايتاليا را به همين دليل توقيف کرده بودند مقدار 22 هزار تن بنزين و نفت گاز از اسکله نفتي شماره هشت پالايشگاه آبادان بار زد و به کاوازاکي برگشت..

پس از آن شرکت نفت انگليس (بي پي) از ايده ميتسو در دادگاه توکيو شکايت کرد، هر روز مردم جهان از طريق روزنامه‌ها موضوع را پي‌گيري مي‌کردند تا اين‌که دادگاه شکايت بي پي را وارد ندانست. ولي با کودتاي آمريکايي 28 مرداد اين حماسه به سرانجامي درخور نرسيد.

به گفته احمدزاده، نائوکي هياکوتا (Naoki Hyakuta)، نويسنده برجسته سال 2013 ژاپن، از اين حادثه يک داستان جذاب نوشته که کتاب پرفروش سال ژاپن شده و توانسته در مدت يک سال حدود دو ميليون نسخه از اين کتاب را در کتاب‌فروشي‌ها به‌فروش برساند.در ادامه جلسه يادشده، حبيب احمدزاده، نويسنده آباداني، با بيان اين‌که کتاب «شطرنج با ماشين قيامت» دقيقا ماجراهاي واقعي است که در همان اسکله‌هاي ذکرشده آبادان با بازه زماني متفاوت در کتاب هياکوتاست، و اين اسکله‌ها وقايع مختلفي از اشغال شهر در جنگ دوم جهاني تا درگيري بر سر اروندرود در هشت سال جنگ ايران و عراق را به‌خود ديده است، آشنايي خود را با ماجراي نفتکش نيومارا در سال دوم جنگ ايران و عراق و تخريب ديوار انبار متروکه کتاب‌هاي راکد باشگاه انکس آبادان به واسطه انفجار ناگهاني گلوله توپ دشمن در کنار همان اسکله‌ها دانست که پس از رفع آتش‌سوزي و تورق دوره‌هاي مجله «خواندنيها» که توسط مأمورين سانسور رژيم شاه براي مخفي کردن وقايع دوران قبل از کودتا از چشم خوانندگان از قفسه‌هاي کتابخانه جمع‌آوري و در اين انبار در بسته رها شده بودند، به اين ماجراي عجيب پي برده و امروز پس از 30 سال بسيار خوشحال است که اين ماجرا توسط يک ژاپني به دنيا معرفي مي‌شود تا تکرار روش‌هاي زورگويانه در تاريخ توسط استعمارگران به جهانيان بازشناسانده شود.احمدزاده گفت: اين کتاب حتما بايد به فارسي ترجمه و به فيلم تبديل شود تا اين ماجرا به نسل حاضر کنوني ايران نيز يادآوري شود.در انتها هر دو نويسنده کتاب‌هاي امضاشده خود را به ديگري اهدا کردند.


 خبر ادبي 

احمد پوري از برپايي تور «ناظم حکمت» خبر داد

احمد پوري از برگزاري تور ادبي «ناظم حکمت» و سفر به استانبول خبر داد.

اين مترجم و نويسنده که شعرهاي ناظم حکمت - شاعر مطرح اهل ترکيه - را به فارسي ترجمه کرده است، به ايسنا، گفت: تور فرهنگي و هنري ناظم حکمت با مديريت مؤسسه فرهنگي - مسافرتي ژيوار در ارديبهشت‌ماه برگزار خواهد شد.

او افزود: اين تور دو بخش دارد؛ بخشي از آن ورک‌شاپ است که طي چند جلسه در تهران برگزار مي‌شود و علاقه‌مندان پس از ثبت نام مي‌توانند در دوره‌هاي ناظم‌شناسي و آشنايي با ادبيات ترکيه حضور پيدا کنند و بخش ديگر اين تور ادبي هم در سفر به استانبول دنبال مي‌شود.

پوري در ادامه گفت: در اين سفر از بنياد ناظم حکمت و همچنين موزه اين شاعر مطرح قرن بيستم بازديد مي‌شود و در عين حال استانبول‌گردي خواهيم داشت و به مکان‌ها و محل‌هايي که ناظم حکمت در آن‌ها بوده است،‌ سر خواهيم زد. مدت سفر استانبول پنج روز و چهار شب خواهد بود.

موسسه‌ي فرهنگي - مسافرتي ژيوار پيش‌تر هم تور ادبي هند را با حضور نغمه ثميني برگزار کرده بود.

نامه پنج نويسنده کودک و نوجوان به خانواده هاي ايراني امسال به بچه ها کتاب عيدي بدهيد

پنج نويسنده کودک و نوجوان با انتشار نامه اي خواستار خريد کتاب به عنوان عيدي توسط خانواده هاي ايراني براي کودکان و نوجوانان شدند.

به گزارش مهر، پنج نويسنده شناخته شده ادبيات کودک و نوجوان شامل هوشنگ مرادي کرماني، مصطفي رحماندوست، پرويز کلانتري، افسانه شعبان نژاد و علي اصغر سيدآبادي با انتشار نامه‌اي از خانواده‌هاي ايراني خواسته اند که در خريد‌هاي سال نو به موضوع خريد کتاب براي کودکان و هديه دادن آن به عنوان عيدي سال نو توجه نشان دهند.

در متن اين نامه آمده است: پايه هر نوع پيشرفتي، آموزش است و آموختن بدون «سواد خواندن» ممکن نيست. طبق آزمون‌هاي جهاني متاسفانه بچه‌هاي ايراني از نظر سواد خواندن در ميان کودکان جهان در رتبه‌هاي پاييني قرار دارند.

پژوهش‌هاي بين‌المللي نشان داده است، خواندن کتاب‌هاي شعر و داستان براي کودکان، سواد خواندن را به ميزان چشمگيري افزايش مي‌دهد و باعث زيادشدن توانايي در کسب علوم و حتي پيشرفت تحصيلي مي‌شود. بنابراين نقطه آغاز پيشرفت در کشور عزيزمان ايران، قفسه‌هاي کتابفروشي‌ها و کتابخانه‌هاي کودکان است.

ماه اسفند، ماه خريد عيدي است و خانواده‌هاي ايراني بنابه سنتي کهن در روز عيد به کودکان خود، عيدي مي‌دهند. ما پيشنهاد مي‌کنيم، عيد سال 1393 به کودکانمان کتاب هم عيدي بدهيم و ضمن کمک به رشد فرزندانمان در پيشرفت کشور عزيزمان نيز سهيم شويم.

علي اصغر سيدآبادي درباره انتشار اين نامه به خبرنگار مهر گفت: اين ايده‌اي بود که به نظر جمع دوستان رسيد و البته اذعان داريم که شايد ايده نابي هم نباشد اما به هر حال پيشنهاد ما به شمار مي‌رود.

وي اظهار اميدواري کرد اهالي ادبيات کودک و نوجوان با اظهار نظر خود درباره مثبت يا منفي بودن اين اتفاق به ايجاد يک جريان فرهنگي حول ادبيات کودک و نوجوان در ايران کمک کنند.


 نغمه 

از مجموعه‌ شعر «شعر با کفش‌هاي پاشنه‌بلند» سروده مهدي گل‌محمدي

من دماوند را فتح نکردم مگر به شوق...

بر بام قاره سياه قدم مگذاردم مگر براي...

تو مي‌تواني تمام آتشفشان‌هاي خاموش را بيدار کني

حتي همين دهان کپک‌زده را من تمام عمر

از خودم بالا مي‌‌رفتم در شيب يخچال‌هاي افسون‌شده

تا عبور از آبشار يخي" چه دل‌تنگي بزرگي دارد

دلي که دل‌تنگ توست سراغم را

از سحر مگيريد از ستاره، از نسيم

از باران، از بهار

از شبنم، از سپيده

از هيچ‌ کدام

مرا در مهتاب بجوييد

که در لبخندش گم شده‌ام


 تازه‌هاي نشر 

"چون ساعت شني، از تو پُرم از تو خالي" منتشر شد

مجموعه شعر «چون ساعت شني، از تو پُرم از تو خالي» سروده ياور مهدي‌پور منتشر شد.به گزارش ايسنا، به گفته شاعر، اين مجموعه از 53 شعر کوتاه و بلند تشکيل شده که اکثرا عاشقانه هستند و در تمام شعرها اندوه از نبودن پيداست، اما برخلاف سه مجموعه گذشته با اميد و روشنايي بيش‌تري در درون‌مايه شعرها روبه‌رو هستيم.

او مي‌افزايد: مجموعه «چون ساعت شني، از تو پرم از تو خالي» همان‌گونه که از نام کتاب هم پيداست، تعادلي است بين هر آن‌چه از ما کم مي‌شود و چيزهايي که به ما اضافه مي‌شود. اين مجموعه تلاشي براي جبران از دست‌رفته‌هاست و در ستايش زندگي سروده شده، البته با اندوه مه‌آلود همه آن‌چه با مرگ تمام مي‌شود.اين کتاب در زبان نوشتاري و همچنين در مفهوم از انسجام بيش‌تري برخوردار است."چون ساعت شني، از تو پُرم از تو خالي» با تيراژ 1100 عدد و حدود 60 صفحه در انتشارات بوتيمار منتشر شده است.


 ادبيات 

تاملي به زندگي نامه رضا رهگذر

مهدي طوسي

محمدرضا سرشار در 23 خرداد سال 1332 به دنيا آمد. خانواده‌اش در اصل شيرازي بودند. او به خاطر شغل پدرش سال‌هاي مدرسه را در شيراز، تبريز، بوشهر، اروميه، اصفهان و جهرم گذراند و دو ديپلم فني و رياضي گرفت. از كودكي علاقة شديدي به مطالعه داشت و در دورة دبيرستان، جذب برنامه‌هاي مذهبي و فرهنگي يك مسجد شد. يكي از روحانيان جوان، برنامه‌هايي در مسجد تدارك ديده بود كه تشنگي عميق او نسبت به دين و يافتن فلسفه‌اي محكم براي زندگي را در او سيراب مي‌كرد. مطالعة فراوان كتاب‌هاي مذهبي و بهره‌گيري از برنامه‌ها و سخنراني‌هاي دلنشين مسجد، پايه‌هاي اعتقادي او را محكم‌تر ساخت. در سال 51، عازم خدمت سربازي شد. دوران سربازي را، سپاهي دانش، در شهرهاي جهرم، گرگان و مياندوآب گذراند. در همين دوران اولين اثر خود را كه يك طرح بود، در مجلة «فردوسي» به چاپ رساند. پس از پايان دوران سربازي به شيراز بازگشت و كارمند امور دفتري يك مدرسة راهنمايي شد. گرايش به نوشتن در او به شكل گسترده‌اي ريشه دوانيده بود و او را براي نوشتن مصمم‌تر از پيش كرد. قصة «برفي» اولين اثري بود كه در كلاس درس دورة آموزش سپاهي دانش، نوشت و نشانه‌هايي از استعداد خود را آشكار كرد. در سال 54 در رشتة مهندسي صنايع دانشگاه علم و صنعت پذيرفته و براي ادامة تحصيل روانة تهران شد. اين هجرت، آغاز نويني براي بروز استعدادهاي بالقوة او شد. هم‌زمان با حضور در دانشگاه به تدريس در مدارس پرداخت. با شروع انقلاب در كشور و تعطيلي دانشگاه‌ها، سال‌هاي تحصيل به درازا كشيد و سرانجام در سال 61 پس از گذراندن موفق 81 واحد درسي ،اين رشته را ناتمام گذاشت و به اخذ مدرك فوق ديپلم اكتفا كرد. بين سالهاي 61تا63 به تحصيل در رشتة نمايشنامه‌نويسي دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران پرداخت. اما در سال 63 و چهارمين ترم تحصيلي،با آنکه از سوي رئيس وقتت گروه-د کتر فرهاد ناظرزاده کرماني - نامزد بورسيه شدن براي ادامه تحصيل در خارج کشور (ترجيحا انگليس) بود ، آن را هم ناتمام رها كرد. در سال 1381، در رشته نمايش دانشكده هنر و معماري دانشگاه آزاد تهران مركز به تحصيل مشغول شد، اما پس از مدت كوتاهي، آن را نيز رها كرد. سرانجام نيز، در سال 1385، به خاطر مجموعه فعاليت‌هاي ادبي و فرهنگي سي‌ساله خود، از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به دريافت نشان درجه يك ادبي (معادل دكتري) نايل آمد. در دهة 50 چند مطلب از او در دو مجلة مذهبي ويژة كودكان و جوانان ،به نامهاي «پيام شادي» و "نسل نو"به چاپ رسيد. اولين كتاب خود را در سال 1356، به نام خرگوش‌ها و با نام مستعار «رضا رهگذر» منتشر كرد.

دوره اول: نويسنده‌اي خلاق، مربي پرشور

در دورة اول، او نويسنده‌اي خلاق است (از سال 1355 تا 1369). اصيل آباد، اگه بابا بميره و گرداب سكندر، اولين تلاش‌هاي او در عرصة قصه‌نويسي است كه تسلط او را در يافتن موضوعات بكر، قلم روان و جذب مخاطب به‌خوبي نشان مي‌دهد. در آثار اين دوره، پيش از انقلاب، مبارزه و اميد به آينده موج مي‌زند. انتشار اين سه اثر خيلي زود شهرتي درخور توجه براي نويسنده به ارمغان آورد. در ادامه راه، انتشار آثار داستاني بلند همچون مهاجر كوچك و آنجا كه خانه‌ام نيست، شهرت او را در عرصة داستان‌نويسي خلاق تكميل كرد. حاصل تلاش اين دوره، چهارده جلد كتاب است.

دوره دوم: قصه‌گويي بي‌بديل

در دورة دوم او قصه‌گويي بي‌بديل است (از سال 1360 تا 1384). هر ظهر جمعه، ميليون‌ها كودك، نوجوان و بزرگ‌سال ايراني، در انتظار شنيدن داستاني شاد يا غمگين بوده‌اند. صداي گرم و لحن دلنشين او در خاطرات بسياري از نوجوانان و بزرگ‌سالان ماندگار شده است. ويرايش دقيق و اجراي هنرمندانه‌اش، او را در اين موفقيت همراهي كردند.

دوره سوم: ترجمه و بازنويسي متون تاريخي

در دورة سوم او به ترجمه و بازنويسي متون تاريخي پرداخت (از سال 1369 تا كنون). او از كسوت نويسندة خلاق بيرون مي‌آيد و به بازنويسي و بازآفريني قصه‌هاي تاريخي رو مي‌آورد. سرشار با انتشار يثرب، شهر يادها و يادگارها، (به عنوان اولين جلد از مجموعة كتاب‌هاي داستان زندگي پيامبر اكرم(ص)) خبر از ورود خود به عرصه‌اي خطرآفرين و جسورانه داد. اين اثر تك‌گ‍ُلي است در باغي كه سرشار به واسطة سال‌ها زحمت آن را فراهم كرد و نام از سرزمين نور، بر آن نهاد. تا پيش از اين «از سرزمين نور» برنامة جذاب و پرمخاطبي بود كه طي آن 77 نمايش راديويي اجرا شد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون