جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2991- تاریخ : 1392/11/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

وزير آموزش و پرورش در کانون:
کودکان و نوجوانان را با انقلاب آشنا کنيد

هم‌زمان با دهه فجر صورت گرفت:
افتتاح 5 مرکز کانون در 2 استان


نام‌گذاري 4 مرکز کانون در آذربايجان شرقي به نام 4 شهيد نوجوان

در آذربايجان غربي:
از برگزيدگان مسابقه ادبي لاله‌هاي انقلاب تقدير شد


 وزير آموزش و پرورش در کانون:
 کودکان و نوجوانان را با انقلاب آشنا کنيد 

 
وزير آموزش و پرورش از نمايشگاه کتاب‌هاي منتشرشده کانون پرورش فکري با موضوع انقلاب و دهه فجر بازديد کرد.دکتر علي اصغر فاني، وزير آموزش و پرورش با حضور در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون، از نمايشگاه کتابي که به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامي برپا شده است، ديدن کرد و اين حرکت کانون را در آشنايي کودکان با حرکت و تلاش مردم براي پيروزي انقلاب، موثر دانست.اين نمايشگاه که طي مراسمي از روز 12 بهمن ماه در نگارخانه آفتاب مجتمع آفرينش‌هاي فرهنگي هنري استان تهران برپا شده، تا 30 بهمن‌ماه داير و همه‌روزه ميزبان جمعي از مسوولان، دانش‌آموزان و خانواده‌ها است.

دکتر فاني در اين بازديد ضمن مطالعه خلاصه کتاب‌هاي انقلابي انتشارات کانون، در يادنامه اين نمايشگاه نيز يادداشتي را به رشته تحرير درآورد.

او در اين يادداشت تاکيد کرده که اين قبيل فعاليت‌ها باعث خواهد شد که کودکان و نوجوانان با شکل‌گيري، هدايت و تلاش‌هاي مردم در پيروزي انقلاب آشنا شده و در دل و ذهن ايشان ارزش‌هاي انقلاب نهادينه شود.در اين نمايشگاه 48 عنوان کتاب چاپ شده انتشارات کانون با موضوع انقلاب اسلامي از سال 1357 تا 1389 گردآوري شده است.

در همين حال، روز پنج‌شنبه نيز معاون حقوقي و امور مجلس آموزش و پروش نيز از نمايشگاه کتاب‌هاي انقلابي کانون بازديد کرد.ناصر زنجاني نيز در يادداشتي که در حاشيه اين بازديد نوشته، تاکيد کرد که انعکاس صحنه‌هاي انقلاب اسلامي و ايثار و فداکاري‌هاي آن روزگار، وظيفه همگان است.اين مقام مسوول نيز از حرکت‌هاي ارزشمند کانون در اين حوزه که به زبان هنر صورت گرفته، ياد کرده است.


 هم‌زمان با دهه فجر صورت گرفت:
 افتتاح 5 مرکز کانون در 2 استان 

هم‌زمان با روزهاي دهه فجر در دو استان کشور شاهد افتتاح و بهره‌برداري از دو مرکز ثابت و 3 مرکز سيار روستايي در استان‌هاي گلستان و کهگيلويه و بويراحمد بوديم.بر اساس اين خبر، نخستين مرکز کانون در بندرگز با حضور محمدعلي شاماني مشاور مديرعامل کانون رسما کار خود را آغاز کرد.

مشاور عالي مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در اين مراسم طي سخناني گفت که عرصه تعليم و تربيت در کشور نياز به حمايت مسوولان دارد و جبران ‌کوتاهي‌ها در اين زمينه بسيار سخت خواهد بود.

محمد علي شاماني در جمع مسوولان استان گلستان گفت: تربيت انسان‌هاي فهيم و شايسته جز با تاثيرگذاري بر ذهن و انديشه کودکان محقق نمي‌شود و جامعه‌اي که ما امروز در آن زندگي مي‌کنيم اگر زير چتر حمايتي مسوولان براي حرکت در مسير دانايي قرار نگيرد فردا، همه ما مورد سرزنش و ملامت قرار خواهيم گرفت.

علي اصغر طهماسبي معاون سياسي امنيتي استاندار نيز در اين مراسم، با بيان اين‌که هرقدر در استان کار فرهنگي انجام دهيم باز هم کافي نيست افزود: ما از هرگونه همکاري در جهت ساخت پروژه‌هاي فرهنگي دريغ نخواهيم کرد.

وي وعده داد که حمايت‌هاي ويژه استانداري براي راه‌اندازي کتاب‌خانه‌هاي سيار روستايي از سوي کانون ادامه خواهد يافت.

حسين سميعي مديرکل کانون گلستان نيز ضمن بيان خرسندي از گشايش اين خانه مهر و دوستي طي سخناني اظهار داشت: هدف و رسالت کانون کشف استعداد و استعداد يابي با محوريت تعليم و تربيت اسلامي است.

وي گفت که کانون با بهره‌گيري از 40 نوع فعاليت فرهنگي، هنري و ادبي که در راس آن‌ها کتاب و کتاب‌خواني قرار دارد، در جهت تربيت انسان‌هايي انديشمند، خلاق و صاحب تفکر تلاش مي‌کند.

سميعي ادامه داد: کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان از طريق آموزش‌هاي غير مستقيم و با استفاده از ابزارهاي تربيتي در مسير کشف خلاقيت و ارتقاي سطح دانش دانش‌آموزاني که رهبر معظم انقلاب اسلامي از آن‌ها به عنوان آينده‌سازان اين مملکت ياد مي‌کنند، انجام وظيفه مي‌کند.

طي اين برنامه قربانعلي بابايي فرماندار شهرستان بندرگز نيز طي سخناني از ادامه حمايت مسوولان بندرگز براي توسعه مراکز فرهنگي در اين شهر خبر داد.

بازديد از مجتمع فرهنگي‌هنري کانون گرگان و نشست با مسوولان مراکز فرهنگي‌هنري کانون استان از جمله برنامه‌هاي سفر دکتر شاماني مشاور عالي ميرعامل کشور و هم‌چنين محسن حموله مدير کل روابط عمومي و امور بين‌الملل به اين استان بود.

کلنگ‌زني مرکز کانون بندرگز در سال 1388 صورت گرفت و عمليات ساخت آن از سال 89 با متراژ 500 متر مربع در يک طبقه آغاز شد و در مهرماه امسال به پايان رسيد.

اين مرکز داراي بخش ها و امکاناتي مانند سالن نمايش با ظرفيت 100 نفر، سالن مطالعه تخصصي کودک و نوجوان، کارگاه‌هاي سفال، انيميشن، نقاشي، نجوم و هم‌چنين فروشگاه عرضه محصولات فرهنگي کانون است.

مراسم رسمي آغاز فعاليت اين مرکز از روز 17 بهمن 1392 به دليل هم‌زماني با دهه فجر آغاز شد اما کودکان و نوجوانان بندرگزي از حدود سه ماه پيش رفت و آمد به اين مرکز و فعاليت در آن را آغاز کرده بودند.

افتتاخ 4 مرکز در کهگيلويه و بويراحمد

اما در همين ايام، مرکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان شهرستان مارگون به همراه 3 کتاب‌خانه سيار روستايي در ياسوج به بهره‌برداري رسيد.به گفته سيدهاني حسيني مديرکل کانون استان کهگيلويه و بويراحمد، با آغاز به کار اين 4 مرکز در حال حاضر تعداد مراکز فرهنگي‌هنري کانون در سطح استان به 18 مرکز مي‌رسد.

هرچند او تاکيد کرد که با توجه به جمعيت کودک و نوجوان اين استان بايد تمامي تلاش خود را به کارگيريم تا بتوانيم خدمت‌رساني فرهنگي بهتري داشته باشيم.مرکز فرهنگي‌هنري مارگون با اعتباري بالغ بر 3 هزار ميليون ريال در زميني به مساحت 1360 متر مربع و با زيربناي 432 متر مربع از محل اعتبارات استاني به بهره‌برداري ‌رسيده و داراي 6865 جلد کتاب، سالن‌هاي نمايش، قصه‌گويي، سفال، نقاشي و کتاب‌خانه با تجهيزات مورد نياز هر بخش است‌.

حسيني درباره اين مراکز يادآور شد که کتاب‌خانه‌هاي سيار روستايي نيز با اعتبار 1 هزار ميليون ريالي تجهيز و راه‌اندازي شده که هر يک داراي نزديک به 5‌هزار جلد کتاب است.

مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کهگيلويه و بويراحمد با اشاره به شهرهايي که از نعمت داشتن مرکز فرهنگي‌هنري محروم‌اند گفت: کودکان و نوجوانان شهرهاي پاتاوه، لوداب، سوق، چرام و ديشموک نيز نياز دارند از خدمات و فعاليت‌هاي مراکز کانون بهره‌مند شوند.

حسيني تصريح کرد: از شهرداران، فرمانداران و تمامي مسوولان اين شهر‌ها انتظار داريم با همت بلند خود به ياري کانون پرورش فکري بشتابند تا بتوانيم در اين مناطق نيز مراکز فرهنگي هنري کانون احداث کنيم.وي در ادامه از خيران در سراسر کشور خواست در اين امر خير به کمک کانون بيايند و در اين کار خداپسندانه نيز سهمي داشته باشند.


 نام‌گذاري 4 مرکز کانون در آذربايجان شرقي به نام 4 شهيد نوجوان 

چهار مرکز کانون در استان آذربايجان شرقي هم زمان با دهه فجر، به نام شهداي نوجوان اين شهرها نام‌گذاري شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان آذربايجان شرقي درمراسمي که به همين مناسبت در شهرستان مراغه برگزار شد، حجت‌الاسلام ابراهيمي مدير کل کانون استان در سخناني با اشاره به يکي از مهم‌ترين شعارهاي دوران انقلاب يعني "نه شرقي، نه غربي جمهوري اسلامي"، تبعيت از اسلام و فرامين ولي فقيه را رمز پايداري و استقامت مردم ايران دانست و تصريح کرد: هدف از نام‌گذاري مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان به نام شهداي نوجوان، تجليل از ايثار و مقاومت اين شهداي عزيز است و اميدواريم با افزايش فعاليت‌هاي مربوط به فرهنگ ايثار و شهادت در مراکز کانون، کودکان و نوجوانان بيش از پيش با اهميت اين موضوع آشنا شوند.

رونمايي از تابلوي کانون مراغه به نام شهيد "محمد جواهري"، خاطره‌گويي برادر اين شهيد، پخش کليپ، قرائت قطعات ادبي و اجراي مسابقه از برنامه‌هاي اين مراسم بود. به همين مناسبت و در مراسمي ديگر، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان هشترود نيز به نام شهيد "ارس داداشي" مزين شد.

در اين مراسم حجت الاسلام رشادي امام جمعه و آقاي نجاري، فرماندار هشترود سخنراني کردند.

ويژه برنامه نام‌گذاري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان عجبشير به نام شهيد "عبدالرضا هلالي" نيز با حضور جمعي از مسوولان، خانواده معظم شهدا و اعضاي اين مرکز فرهنگي‌هنري برگزار شد.

نوزاد، مسوول ستاد دهه فجر شهرستان عجبشير در اين مراسم درباره فرهنگ ايثار و شهادت سخن گفت و از اقدام کانون در تجليل از شهداي نوجوان قدرداني کرد.

در اين مراسم پدر شهيد هلالي نيز خاطراتي از فرزند شهيد خود براي حاضران بازگو کرد.

مراسم نام‌گذاري کانون در شهر مهربان به نام شهيد "قادر باقر فرد" نيز با حضور گسترده اعضاي شوراي اداري و ديگر اقشار مردم همراه بود.

با برگزاري اين چهار مراسم، هم‌اکنون تمامي مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان آذربايجان شرقي به نام شهداي نوجوان نام‌گذاري شده است.


 در آذربايجان غربي:
 از برگزيدگان مسابقه ادبي لاله‌هاي انقلاب تقدير شد 

از 29 اثر برگزيده مسابقه ادبي "لاله‌هاي انقلاب" ويژه دهه مبارک فجر در عصر شعر و خاطره‌اي با همين عنوان تقدير شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان آذربايجان ‌غربي، هيات داوران مسابقه ادبي استاني لاله‌هاي انقلاب شامل فاطمه ستاري، نسرين بدخشان و لاله صانعي، 172 اثر رسيده به مرکز آفرينش‌هاي ادبي را در سه مرحله بررسي و 29 اثر را در دو بخش اعضا و مربيان به عنوان آثار برگزيده اعلام کردند.

فريدون سيد مصطفوي، مدير کل کانون استان در اين ويژه‌برنامه ادبي خطاب به کودکان ونوجوانان حاظر ضمن اشاره به جايگاه قابل توجه شعر کودک در نگاه مقام معظم رهبري گفت: آن‌چه امروز شما را از جاهاي دور و نزديک دور هم گرد آورده است نگاه زيبا، متفاوت و احساسي است که شما به واقعيات اجتماعي اطراف خود در قالب ادبيات داريد و اين فرصتي بوده تا پاي خاطرات پدران و مادران‌تان بنشينيد و ناديده‌هاي انقلاب را از زبان آنها بشنويد و به شکل شعر يا خاطره بر روي کاغذ بياوريد و اين يعني همه شما منتخب هستيد چون تاريخ کشورتان را شناخته‌ايد.

در اين عصر شعر و خاطره که با حضور 150 نفر از اعضا و مربيان کارگاه‌هاي ادبي مراکز اروميه و شهرستان‌ها‌ي خوي، نقده، سلماس و اروميه برگزار شد پس از قرائت چند اثر برگزيده توسط صاحبان آثار، هيات داوران در گروه سني"ج" در بخش قطعه ادبي فاطمه صنعتي، آيسان لاوي، مريم قانع، ثمين قوچلوي از نقده، نورا حسين‌نژاد از ماکو و امير حسين باقر‌زاده از اروميه، در بخش خاطره ماوي گوهرجو از سلماس، زيتون معروفي از پيرانشهر و در بخش شعر فاطمه محمودي ارشد و محمد صوفي از پيرانشهر به عنوان برگزيده اعلام کرد.

بر همين اساس در گروه سني "د" در بخش قطعه ادبي سارا پرست مخلوقي و مينا خدايي از اروميه، در بخش خاطره سما قهرمان از اروميه، مهتا علي‌نژاد از ماکو و مائده قريشي از پيرانشهر و در بخش شعر سارا مطلبي و پريا پيرمندي از اروميه و کوثر روحي از نقده و در گروه سني "ه" در بخش قطعه ادبي شبنم زينال‌پور و ساناي جعفري از نقده، بخش خاطره ثنا شيخ بگلو و نساء کوراوغلي از ماکو و بخش شعر فائزه آسايش، فاطمه اسدي، مريم جامعي و آزاده حنيفي از اروميه و شادي کريمي و صبا سيد خليل‌الهي از خوي به عنوان آثار برگزيده اعلام شد.

هيات داوران هم‌چنين در بخش مربيان آثار مژگان امامي پور و صفيه سلدوزي، مربيان ادبي مراکز خوي و نقده را به عنوان آثار منتخب اعلام کرد.

مسابقه شعر و خاطره انقلاب با محوريت موضوعي يار سفر کرده، لاله‌هاي انقلاب و لحظه‌هاي 57 در دو بخش شعر ويژه مربيان و شعر و خاطره و قطعه ادبي ويژه اعضا برگزار شد. فراخوان اين مسابقه از نيمه اول دي‌ماه به مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان ارسال شده بود.

از مجموع 172 اثر رسيده به مرکز آفرينش‌هاي ادبي استان 164 اثر به اعضا و 12 اثر به مربيان تعلق داشت.

بر اساس اين گزارش، در پايان اين عصر شعر و خاطره با اهداء لوح و هديه از برگزيدگان تقدير شد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون