جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2991- تاریخ : 1392/11/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

دبير کل سازمان همکاري هاي اسلامي در ديدار با وزير آموزش و پرورش:
ايران، پيشرو در پ‍ژوهش هاي علمي– کاربردي

معاون وزير آموزش و پرورش؛
آموزش و پرورش به تشكل ها و معلمان قول مي دهد اگر اجحافي در حقوق سياسي آنها شده باشد رسيدگي كند


كاغذ اخبـار


از گوشه و كنار


قلم معلم


زنگ تفريح
عكس : همايون لنگرودي (بديع‌فر)

بازنشستگي پيش از موعد معلمان در لايحه بودجه 93


 دبير کل سازمان همکاري هاي اسلامي در ديدار با وزير آموزش و پرورش:
 ايران، پيشرو در پ‍ژوهش هاي علمي– کاربردي 

 
دبير کل سازمان همکاري هاي اسلامي، ايران را پيشرو در پژ‍وهش هاي علمي– کاربردي دانست.به گزارش شاپرك به نقل از روابط عمومي وزارت آموزش و پروش، اياد امين مدني، در ديداربا وزير آموزش و پرورش، گفت: ايران در راس کشور هاي منطقه در زمينه ي پژوهش هاي استاندارد قرار دارد.وي افزود: ايران از بسياري از فعاليت هاي علمي سازمان همکاري ها حمايت کرده و قرار است کنفرانس علمي در تهران برگزار شود.

دبير کل سازمان همکاري هاي اسلامي، افزود: ما اميدواريم سازمان، در سطح سران براي بررسي پژوهش هاي آموزشي اعضاء کنفرانس برگزار کند و در سازمان سه کميته در اين خصوص با رياست سه کشور تشکيل شده و يکي از اين کميته ها مربوط به رسانه ها و فرهنگ است که رياست آن با رئيس جمهور سنگال است، کميته اي هم به رياست ترکيه، مسئول امور اقتصادي و تجاري است و کميته سوم هم به رياست رئيس جمهور پاکستان مسئول امور آموزشي و فني و حرفه اي است.

دبيرکل جديد سازمان همکاري هاي اسلامي گفت: توليد علمي که توسط اعضاء اين سازمان صورت مي گيرد فقط 5 درصد توليد علم جهان مي باشد و ما بايد در اين زمينه تلاش کنيم و بنيان آن نيز آموزش و پرورش است.

اياد امين مدني افزود: از وزير آموزش و پرورش جمهوري اسلامي ايران انتظار داريم از طريق دفتر منطقه اي به ما کمک فرهنگي کنند.

وي در خصوص فلسطين گفت: علت تشکيل سازمان همکاري هاي اسلامي مسئله فلسطين بوده واين قضيه مورد اهتمام هميشگي سازمان است و اسرائيل غاصب آن را اشغال و بر منابع آن چيره شده !و البته همه اينها به اذن خدا و انشاء الله قابل بازگشت است.اياد امين مدني گفت: اسرائيلي ها شديدا در حال تلاشند تا هويت فلسطين را ريشه کن کنند، آنها ادعا مي کنند، غذا، موسيقي،
ترانه ها، سرودها و حتي عبارت هاي هنري در اصل، اسرائيلي مي باشند.

وي افزود: هنگامي که فرانسه، الجزاير را اشتغال کرد، فقط به اشغال نپرداخت بلکه تلاش براي ريشه کني هويت عربي آنها کرد.دبيرکل سازمان همکاري هاي اسلامي افزود: بر همين اساس، در سازمان بر روي مسائل فرهنگي تاکيد داريم و اين مشترکات مي تواند ما را در فرهنگ جهاني هم شريک کند.


 معاون وزير آموزش و پرورش؛
 آموزش و پرورش به تشكل ها و معلمان قول مي دهد اگر اجحافي در حقوق سياسي آنها شده باشد رسيدگي كند 

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با بيان اين مطلب که عنوان "ممنوع‌ التدريس" در آموزش و پرورش نداريم، گفت: از بين 38 مجازاتي که در تخلفات اداري به ثبت رسيده، بحثي به نام "ممنوع‌التدريسي" وجود ندارد.

به گزارش مهر، مصطفي ناصري زنجاني درباره پرونده‌هاي حقوقي معلمان و ممنوع‌ ‌التدريس‌ها، افزود: افرادي بحث ممنوع‌التدريسي را مطرح کردند که موضوع را از منظر سياسي نگاه مي‌کردند و از اين باب، عنوان ممنوع‌التدريسي به برخي از تخلفات و موضوعات سياسي تعلق گرفت.معاون وزير آموزش و پرورش با اعلام اينکه براي رسيدگي به پرونده‌هاي معلمان از تمام تشکلهاي سياسي کمک گرفتيم، گفت: مواردي باعث شد برخي از معلمان مسئله‌دار شوند و مانع از تدريس آنها شد اما اسامي که به وزارت آموزش و پرورش رسيد، نشان مي‌دهد که تعداد اين معلمان زياد نيست.وي ادامه داد: زماني که وزير اعلام کرد آموزش و پرورش به مشکلات پرونده‌هاي سياسي معلمان رسيدگي مي‌کند، برخي به معاونت حقوقي مراجعه کردند که پرونده آنها مربوط به سالهاي بدو انقلاب از جمله سالهاي 57، 58 و 62 بود که در آن زمان اين افراد منبع ساواک بوده و بر اساس قانون پاکسازي دستگاهها، از آموزش و پرورش اخراج شده بودند.

ناصري زنجاني گفت: پرونده‌هايي که مورد بررسي قرار گرفته، مربوط به مسائل سياسي اخير است و در اين پرونده‌ها دو گروه مورد بررسي قرار گرفتند. گروهي که پرونده آنها بار "سياسي" نداشت و گروهي که پرونده آنها "سياسي" و بازداشت بودند که پرونده معلمان بازداشتي از طريق نامه به قوه قضائيه ارجاع داده شد تا اگر امکان عفو وجود دارد، عفو آنها صادر شود و اگر پرونده در نوبت‌ است، زودتر رسيدگي شود.

وي با بيان اينکه حدود 40 روز است که آموزش و پرورش رسيدگي به پرونده‌هاي سياسي معلمان را در دستور کار قرار داده است، گفت: هنوز نتيجه نهايي اين پرونده‌ها را نمي‌دانيم اما با جديت پيگير پرونده‌ها هستيم.

معاون حقوقي و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه تعداد پرونده‌هاي سياسي معلمان به 25 نفر نيز نمي‌رسد، افزود: در برخي از اين پرونده‌ها، تخلفات ديگري وجود داشت که در دست بررسي است، اما آموزش و پرورش به تشکلها و معلمان قول مي‌دهد که در مورد مسائل سياسي در سنوات گذشته اگر اجحافي در حقوق افرادي ايجاد شده باشد، در اسرع وقت به آن رسيدگي کند.

ناصري زنجاني با بيان اينکه در حال حاضر دو سه معلم زنداني سياسي داريم، از معلمان و تشکلها خواست چنانچه شکايتي و يا موردي از اجحاف حقوق دارند، به معاونت حقوقي آموزش و پرورش مراجعه کنند.

وي درباره تعداد معلمان زنداني جرايم غيرعمد گفت: در حال حاضر هيچگونه آماري از معلمان زنداني در کشور نداريم، چرا که به حوزه کاري ما مربوط نمي‌شود اما بزودي آمار معلمان و يا هر فرد شاغل در آموزش و پرورش را از سازمان زندانها استعلام خواهيم کرد تا مشخص شود چه تعداد از زندانيان کشور، شاغلين آموزش و پرورش هستند.

ناصري زنجاني درباره آمار تخلف معلمان، اظهارداشت: بيشترين تخلف مربوط به "غيبت غيرموجه" با 32.52 درصد است و تخلف بعدي با فراواني بالا مربوط به "نقض قوانين و مقررات" توسط فرهنگيان است که 19.82 درصد از تخلفات رسيده به اين معاونت، را به خود اختصاص داده است.

وي ادامه داد: "اعمال و رفتار خلاف شئون شغلي"، يعني کارهايي که نبايد يک فرهنگي انجام دهد، سومين فراواني تخلفات معلمان را به خود اختصاص مي‌دهد که آمار آن 15.42 درصد است و متاسفانه "نگهداري و استعمال مواد مخدر" 5.16 درصد تخلفات معلمان را به خود اختصاص داده است.


 كاغذ اخبـار 

توصيه هاي کليدي جهت موفقيت در امتحانات

قسمت سوم

14) هميشه به خود تلقين کنيد که توانسته ايد با مطالعه کافي و مفيد، نمرات بهتري بگيريد.

15) به دقت درس امتحان خود را مطالعه کرده و با تمام توان از فرصت بهره بگيريد و بدانيد از دست دادن چنين ايام مهمي جبران ناپذير نخواهد بود.

16) برنامه مطالعه خود را طوري تنظيم کنيد که بعد از حداقل يک بار مطالعه دقيق و عمقي مطالب، حداقل يک بار مطالب امتحاني خود را مرور کنيد.

17) حتي المقدور برنامه مطالعه در ايام امتحانات به گونه اي تنظيم شود که در شب امتحان استراحت به ميزان لازم وجود داشته باشد.

18) داشتن برنامه غذايي سالم و نشاط بخش و خوابيدن به اندازه کافي در راس برنامه هايتان قرار گيرد.

19) صبح روز امتحان، داشتن روحيه لازم فوق العاده مهم است. خسته و خواب آلود بودن و صبحانه نخوردن از جمله موارد مهمي هستند که باعث مي شود دانش آموز در زمان برگزاري امتحان نتواند از پس پاسخگويي به سئوالات امتحان به نحو صحيح برآيد.

20) در زمان امتحان هر مسئله و مشکلي را که بر ذهنتان موثر است و انرژي مفيد شما را کاهش مي دهد و ذهن را درگير مي کند حذف نماييد.

ادامه دارد...

منبع: آكا ايران


 


 از گوشه و كنار 

مدير کل آموزش و پرورش استان قم منصوب شد

به گزارش شاپرك به نقل از روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش،طي حکمي از سوي علي اصغر فاني وزير آموزش و پرورش، حميد رضا دژاکام به سمت مديرکل آموزش و پرورش استان قم منصوب شد.


مدير کل دفتر امور شاهد و ايثارگران منصوب شد

به گزارش شاپرك به نقل از روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش،طي حکمي از سوي علي اصغر فاني وزير آموزش و پرورش، محمد حسين کفراشي به سمت مديرکل دفتر امور شاهد و ايثارگران منصوب شد.


مديرکل آموزش متوسطه دوم کاردانش منصوب شد

به گزارش شاپرك به نقل از روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش،طي حکمي از سوي علي اصغر فاني وزير آموزش و پرورش، سيد مصطفي آذرکيش به سمت مديرکل آموزش متوسطه دوم کاردانش منصوب شد.


حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر محمديان:

حوزه هاي علميه در همه شئون به ويژه در توليد علوم انساني ، اسلامي آموزش و پرور ش را ياري رسانند

حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر محمديان در نشست مشترک روحانيون و ائمه جماعات به مناسبت بزرگداشت دهه فجر اعلام کرد: تقويت و حفظ هويت انقلابي از اهداف مشترک نظام تعليم و تربيت رسمي و حوزه‌هاي علميه است.

به گزارش (ايسنا)، دکتر محمديان افزود: ارزش‌هاي انقلابي و اسلامي که منجر به پيروزي انقلاب اسلامي و دفاع مقدس شد، نبايد کمرنگ و فراموش شود. عامل پيروزي انقلاب اسلامي اعتقاد و باورهاي اسلامي، رهبري ديني امام راحل (رضوان‌الله تعالي عليه) و يکپارچگي و اتحاد مردم تحت رهبري امام بوده است.

محمديان در اين نشست به همکاري مشترک حوزه علميه و آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: لازم است همکاري‌هايي بين آموزش و پرورش و نهادهاي حوزوي در عرصه‌هاي تبليغي، پژوهشي و آموزشي توسعه پيدا کند و نهاد روحانيت با مسؤليت‌پذيري بيشتر در تعامل با آموزش و پرورش اقدام کند.

وي با تاکيد بر اينکه پيروزي انقلاب اسلامي بيشترين تاثير را بر نهاد آموزش و پرورش داشته است، گفت: معلمان و فرهنگيان پيش از پيروزي انقلاب اسلامي نيز عناصري بودند که با نهاد دين و روحانيت پيوند داشته‌اند و به همين جهت بسياري از مسؤلان طراز اول نظام جمهوري اسلامي همانند شهيد بهشتي، شهيد رجايي، شهيد باهنر و برخي از وزرا برخاستگان از آموزش و پرورش بودند. در دفاع مقدس نيز دانش‌آموزان و معلمان عناصر فعال در جبهه و جنگ بوده‌اند.

محمديان سفارش امام و رهبري را نسبت به نسل نو يادآور شد و از حوزه‌هاي علميه درخواست کرد در همه شئون به ويژه در توليد علوم انساني – اسلامي، آموزش و پرورش را ياري رسانند.  قلم معلم 

يك شوخي جدي

جعفر ابراهيمي

قسمت چهارم

با احتياط در را نيمه باز كرد و سرش را تا سينه در آورد بيرون و به طرف چپ كوچه نگاهي انداخت و چون كسي را نديد خواست برگردد و طرف راست را نگاه كند كه مهلتش ندادم.

پريدم جلو و يقه اش را محكم چسبيدم و كشيدمش به طرف خودم.او كه زير شلواري و لباس خانگي تنش بود، فرصت نكرد بفهمد كه چه شده و كيست كه او را يقه گير كرده است؟؟!

وقتي او را با آن شدت به طرف خودم كشاندم، سكندري خوردم و به پشت افتادم زمين و او را هم با خودم كشيدم روي زمين، بعد هم به سرعت او را از روي خودم انداختم كنار و پريدم و نشستم روي سينه اش.

يقه اش همچنان در دستم بود. اولش خواستم دو سه تا كشيده جانانه بخوابانم بيخ گوشش به تلافي آزار و اذيت هايي كه تا آن روز به من رسانده بود ولي ديدم طوري نگاهم مي كند كه انگار دارد التماس مي كند كه ببخشمش و نزنمش.دلم برايش سوخت نزدمش.

ولي در عوض گلويش را دو دستي محكم گرفتم و فشردم البته نه خيلي محكم كه به حالت خفگي بيفتد.

جمشيد به شدت تقلا مي كرد كه خودش را از دست من برهاند ولي نمي توانست.محكم گرفته بودمش و سنگيني تنم را هرچند كه لاغر بودم انداخته بودم روي قفسه سينه اش.

درچشم ها و نگاهش بيش از آنچه ترس ديده شود تعجب و حيرت ديده مي شد. گويا انتظار نداشت مني كه تا ديروز مثل موش از او حساب مي بردم حالا او را زمين زده باشم و بنشينم روي قفسه سينه اش.

منبع: رشد نوجوان

ادامه دارد...


 زنگ تفريح 
 عكس : همايون لنگرودي (بديع‌فر)


 بازنشستگي پيش از موعد معلمان در لايحه بودجه 93 

پيشنهاد بازنشستگي پيش از موعد معلمان

جزئيات ساماندهي نيروي‌هاي انساني

معاون متوسطه وزير آموزش و پرورش با بيان اينکه آموزش و پرورش سال‌هاي سال است که از بحث نقل و انتقال معلمان رنج مي‌برد، از تعريف مجدد «بومي‌گزيني» در آموزش و پرورش خبر داد.

زرافشان در گفت‌وگو با (ايسنا)، درباره مشکلات نيروي انساني از جمله کمبود معلم مرد در کلانشهرها به ويژه تهران، افزود: وزارت آموزش و پرورش در راستاي ساماندهي نيروي انساني به عنوان يکي از اولويت‌هاي اين وزارتخانه است، چرا که بحث نيروي انساني موضوع بسيار پيچيده با ابعاد متفاوت است.

جابجايي نيروها به تبعيت از همسر از مهم‌ترين مشکلات بخش نقل و انتقالات

وي افزود: بخشي از مسائل نيروي انساني در داخل آموزش و پرورش انجام مي‌شود و بخش اعظم آن متاثر از بيرون از آموزش و پرورش از جمله نقل و انتقالات است.

معاون متوسطه وزير آموزش و پرورش با بيان اينکه آموزش و پرورش سال‌هاي سال است که از بحث نقل و انتقال معلمان رنج مي‌برد، اظهار کرد: جابجايي نيروها به تبعيت از همسر به عنوان يکي از مهم‌ترين مشکلات نيروي انساني در بخش نقل و انتقالات است.

نابساماني استخدامها در آموزش و پرورش

زرافشان ادامه داد: در بخش استخدام‌ها نيز با توجه به اينکه جنسيت و ترکيب مورد نياز آموزش و پرورش لحاظ نمي‌شود، به نوبه خود منجر به نابساماني اين بخش مهم از وزارت آموزش و پرورش شده است.

آغاز ساماندهي نيروها براي سال تحصيلي آينده

معاون متوسطه وزير آموزش و پرورش با اشاره به اينکه استخدام بيش از حد معلمان زن، توازن نيروي انساني را در آموزش و پرورش به شدت به هم زده است، ادامه داد: دو کارگروه براي ساماندهي نيروي انساني در آموزش و پرورش تشکيل و ساماندهي نيروها براي سال تحصيلي آينده از هم‌اکنون آغاز شده است که زودتر به مناطق ابلاغ خواهد شد.

وي گفت: بر اساس اين دستورالعمل جديد، انتظار مي‌رود توازن بيشتري در نيروي انساني مناطق برقرار شود. همچنين در جذب معلمان دانشگاه‌هاي فرهنگيان نيز سياست فاني، سياست‌ بومي گزيني است تا بتوان بر اين اساس از نقل و انتقالات تا حد زيادي جلوگيري کرد.

زرافشان از تعريف مجدد «بومي‌گزيني» در آموزش و پرورش خبر داد و اظهار کرد: با توجه به اينکه در برخي از استان‌ها فاصله شمال و جنوب بسيار زياد است، خود اين موضوع مشکلاتي را به وجود مي‌آورد که مقرر شده بومي‌گزيني مجدد تعريف شود و به عنوان يکي از سياست‌هاي جديد آموزش و پرورش در امر ساماندهي نيروي انساني تعريف مجدد بومي‌گزيني معلمان است.

بازنشستگي پيش از موعد معلمان در لايحه بودجه 93

به گفته معاون متوسطه وزير آموزش و پرورش،‌ در لايحه بودجه 93 نيز وزير آموزش و پرورش پيشنهاد جديدي را به مجلس شوراي اسلامي داده است تا بازنشستگي پيش از موعد معلمان در دستور کار قرار بگيرد و چنانچه اين امر محقق شود، قطعا توازن و تعادل خوبي در بخش نيروي انساني صورت خواهد گرفت.

زرافشان تاکيد کرد: در عين حال بايد پذيرفت که بحث نيروي انساني در آموزش و پرورش؛ بحثي نيست که بتوان يک شبه براي آن برنامه‌ريزي کرد و يا در کوتاه مدت نتيجه برنامه‌ريزي‌ها را دارد، چرا که تابع عوامل دروني و بيروني متعددي است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون