جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2991- تاریخ : 1392/11/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


چگونه در بدترين شرايط ديگران را خوشحال کنيم؟


شکست بانوان ايران برابر ويتنام در مسابقات تنيس فدکاپ


مشاهير


كوتاه از ورزش جوانان


آموزشي


آيينه شهر


 چگونه در بدترين شرايط ديگران را خوشحال کنيم؟  

 
زندگي سرشار از لحظه هاي شيرين و تلخ است.که اگر فقط شيريني بود حتما دل مان را ميزد و تلخي زياد هم که تکليفش معلوم است.بسياري از مردم جهان موفقيت را در شادي و شادي خودشان را درگرو شاد کردن عزيزانشان مي دانند پس يکي از راه هاي موفقيت شادي است و شاد کردن ديگران شاه کليد شادي ماست.

اوج قدرت زماني است که در اوج غم و اندوه بتوانيم بخنديم و بخندانيم واما راه هاي آن عبارت اند از:

1-"خوبي؟"

پرسيدن اينکه عزيزانمان خوب هستند يا نه به يک عادت شيرين روزانه بدل شده که با تمام تکراري بودنش اميد بخش و شادي آفرين است چون به خودمان مي گوييم که هنوز هستند کساني که اوضاع و احوالشان براي ما مهم است و به ديگري پيغام مي دهيم که او هنوز نزد سايرين ارزشمند است.

2-لطيفه هرچند بي مزه

کمي به خودتان سختي بدهيد و به اين جوک هاي اس ام اسي تکيه نکنيد هر از چند گاهي يک لطيفه راياد بگيريد و در ذهنتان بسپاريد خيلي جا ها به کارمي آيد.هرچند اگر بي مزه ام باشد اگر خوب تعريف کنيد براي چند لحظه لبخند مي آفريند.

3-همدلي را بياموزيد

شايد ما نتوانيم با همه عزيزانمان هم درد باشيم و دليل ناراحتي و ميزان غمشان را درک کنيم اما مي توانيم با آنها همدلي کنيم و به بهاي نشستن حتي 10 دقيقه کنارشان به آنها شادي بدهيم.گاهي يک آغوش به اندازه هزاران ميليارد دلار مي ارزد اگر با مهري واقعي باشد.

4-زخم نزنيد

اگر هيچ يک از کارهاي بالا از دستتان برنمي آيد اين يک کار حتمي از عهده شما بر مي آيد "زخم نزنيد".مرگ يک عزيز خيلي براي شما ناراحت کننده است خوب فرزند کوچک شما هم از شکستن دست عروسکش همانقدر ناراحت مي شود. شايد شما غم شکستن دست عروسکتان از خاطراتان رفته باشد و اشک هاي فرزندتان احمقانه به نظرتان برسد اما حتما او انقدر عزيز است که به خاطرش لا اقل دلش را نشکنيد.

5-من هستم

بد نيست هر از چند گاهي سر زباني محبت کنيد کاري از دستتان بر نمي آيد خوب لا اقل در اين مورد تعارف کنيد همين که بگوييد هستيد در بسياري موارد دل گرمي مي شود و دل شير مي دهد به کسي که موش شده از تنهايي!!

6-کمک کنيد

به اندازه توانتان موثر و مفيد باشيد.گوشه اي از کار و سختي ها را هر چند که کوچک باشد به عهده بگيريد.

7-خوشبيني بدهيد

خوشبيني معجزه ايست که از عهده هر کسي بر نمي آيد اينکه بگوييد درست مي شود کافي نيست سعي کنيد نقاط مثبت وضع موجود را بيان کرده و آنها را برجسته کنيد.حتما انرژي بخش خواهد بود.

8-تفريح

وظيفه هريک از ما انسان هاست که بدانيم کساني که به آنها علاقه داريم و به ايشان عشق مي ورزيم چه چيزي را دوست دارند و چه چيزي باعث شادي شان مي شود .از يک خوراکي خوشمزه گرفته تا يک ورزش سبک هر کس علاقه مندي اي دارد آن را بدانيد و در مواقع لازم به ديگران هديه کنيد.

9-پذيرش

گاهي براي خيلي از ما پيش مي آيد که نخواهيم و يا نتوانيم وضع موجود را بپذيريم اينجاست که يک دوست ، اعضاي خانواده و همه عزيزانمان نقششان پر رنگ مي شود کمک کنيد به عزيزانتان وضع جديد را هر چند دشوار بپذيرند.

10-يادآوري خوبي ها

وقتي کسي ناراحت و نا اميد است خوبي ها ، نقاط قوت و توانمندي هايش را فراموش مي کند و حتي اعتماد به خودش را ازدست مي دهد.سعي کنيد با ذکر همه خوبي هاي طرف مقابل به او قدرت بدهيد.

تبصره مهم :جانزنيد

گاهي ناراحتي ها و دلخوري ها به حدي است که باعث مي شود عزيزانتان سرشار از خشم و نفرت شوند!! وقتي کسي نيست سر آن خالي کنند به شما زخم بزنند اول لازم است بدانيد که شما به آنها نزديک هستيد وگرنه تيرهاي خشمش به شما نمي خورد.دوم اينکه هرگز و هرگز جا نزنيد و او را رها نکنيد.گاهي وقتي کسي مي گويد مي خواهم تنها باشم در واقع فريادي است براي آنکه در خواست کمک مي کند.تشخيص اينکه کي بايد رفت و کي بايد ماند هنري است که همه دارند به شرطي که محبت ديگري در دلشان باشد.

شاد باشيد.

آكا ايران


 شکست بانوان ايران برابر ويتنام در مسابقات تنيس فدکاپ 

 
تيم ملي تنيس بانوان ايران با شکست برابر ويتنام براي کسب عنوان يازدهمي گروه 2 منطقه آسيا و اقيانوسيه مسابقات فدکاپ به مصاف عراق خواهد رفت.به گزارش (ايسنا)، در ادامه مسابقات تنيس فدکاپ، تيم ملي تنيس بانوان ايران به همراه تيم‌هاي ويتنام، عراق و سريلانکا براي کسب عناوين نهم تا دوازدهم گروه 2 منطقه آسيا و اقيانوسيه با يکديگر به رقابت پرداختند که در پايان ايرن با نتيجه 3بر صفر مقابل ويتنام شکست خورد و عراق نيز با همين نتيجه مغلوب سريلانکا شد.

به اين ترتيب ايران و عراق براي کسب عناوين يازدهم و دوازدهمي با يکديگر به رقابت خواهند پرداخت و ويتنام و سريلانکا نيز براي مقام‌هاي نهم و دهم ديدارمي کنند.


 مشاهير  

ارشميدس

رياضيدان يوناني ( 212 – 287ق.م )

قسمت اول

ارشميدس دانشمند و رياضيدان يوناني در سال 212 قبل از ميلاد، در شهر سيراکوز يونان چشم به جهان گشود و در جواني براي آموختن دانش به اسکندريه رفت.وي بيشتر دوران زندگي خود را در زادگاهش گذرانيد و با فرمانرواي اين شهر، رابطه دوستي نزديک داشت.

در اينجا سخن از معروفترين استحمامي است که يک انسان در تاريخ بشريت انجام داده است.در داستانها چنين آمده که بيش از 2000 سال پيش در شهر سيراکوز، پايتخت ايالت يوناني سيسيل آن زمان، ارشميدس رياضيدان و مشاور دربار پادشاه يمرون، يکي از معروفترين اکتشافات خود را در خزينه حمام انجام داده است.روزي در حمام عمومي، پايش را داخل خزينه نهاد و در آن نشست.در حين انجام اين کار، بالا آمدن آب خزينه را مشاهده نمود و ناگهان فکري به مغزش خطور کرد.او بلافاصله لنگي را به دور خود پيچيد و با اين شکل و شمايل به سمت خانه روانه شد و مرتب فرياد مي زد، يافتم، يافتم.او چه چيزي را يافته بود؟ پادشاه به او ماموريت داده بود كه راز جواهر ساز خيانتکار دربار را کشف و او را رسوا کند.شاه هيرون بر کار جواهر ساز شک کرده بود و چنين مي پنداشت که بخشي از طلاي تاج شاهي را براي خود برداشته و باقي آن را با فلز نقره که بسيار ارزانتر بود، مخلوط کرده و تاج را ساخته است.هر چند ارشميدس مي دانست که فلزات گوناگون وزن مخصوص متفاوت دارند، ولي تا آن لحظه اين طور فکر مي کرد که مجبور است تاج شاهي را ذوب كرده، آنرا به صورت شمش طلا قالب ريزي کند تا بتواند وزن آن را با شمش طلاي نابي به همان اندازه مقايسه کند؛ اما در اين روش، تاج شاهي از بين مي رفت، پس او به دنبال راه ديگري بود.در خزينه حمام مشاهده نمود كه آب خزينه بالاتر آمده و بلافاصله تشخيص داد که بدن او ميزان معيني از آب را در خزينه حمام پس زده و جا به جا کرده است.

وي با عجله و سراسيمه به خانه بازگشت و شروع به آزمايش عملي اين يافته کرد.او چنين انديشيد که اجسام هم اندازه، مقدار آب يکساني را جا به جا مي کنند، ولي اگر از نظر وزني به موضوع نگاه کنيم، يک شمش نيم کيلويي طلا کوچکتر از يک شمش نقره به همان وزن است(طلا تقريباٌ‌ دو برابر نقره وزن دارد).بنابراين، بايد مقدار کمتري آب را جا به جا کند.اين فرضيه ارشميدس بود و آزمايشهاي او اين فرضيه را اثبات کرد.او براي اين کار نياز به يک ظرف آب و سه وزنه با وزنهاي مساوي داشت که اين سه وزنه عبارت بودند از:تاج شاهي، هم وزن آن طلاي ناب و دوباره هم وزن آن نقره ناب. او در آزمايش خود، تشخيص داد که تاج شاهي ميزان بيشتري آب را نسبت به شمش طلاي هم وزنش پس مي راند، ولي اين ميزان آب کمتر از ميزان آبي است که شمش نقره هم وزن آن را جا به جا مي کند.به اين ترتيب، ثابت شد که تاج شاهي از طلاي ناب و خالص ساخته نشده، بلکه جواهر ساز متقلب و خيانتکار آن را از مخلوطي از طلا و نقره ساخته است و به اين ترتيب، ارشميدس يکي از چشمگيرترين رازهاي طبيعت را کشف کرد و آن هم اينکه، مي توان وزن اجسام سخت را به وسيله مقدار آبي که جا به جا مي کنند، اندازه گيري کرد

ره پو

ادامه دارد...


 كوتاه از ورزش جوانان 

کامبيز حافظي و مونا فرهنگ قهرمان دارت كشوري شدند

چهارمين دوره مسابقات دارت رده بندي کشوري گراميداشت دهه فجر در دو رده آقايان و بانوان در شهرستان گرمسار برگزار شد که با برتري کامبيز حافظي از سمنان و خانم مونا فرهنگ از تهران همراه بود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران وبه نقل از روابط عمومي فدراسيون انجمنهاي ورزشي، اين رقابت ها در سالن جانبازان گرمسار برگزار شد که در رده آقايان کامبيز حافظي از سمنان بر سکوي اول ايستاد.

براساس اين گزارش در رقابتهاي دارت رده بندي کشوري بانوان مونا فرهنگ از تهران در سکوي اول ايستاد و مينا فردوسي از تهران دوم شد.


برگزاري دوره مربيگري درجه 2 در تهران

به گزارش باشگاه خبرنگاران وبه نقل از روابط عمومي فدراسيون دوچرخه سواري؛ يک دوره مربيگري درجه 2 از تاريخ 30 بهمن لغايت 9 اسفند، تحت نظارت کميته آموزش فدراسيون دوچرخه سواري با مدرسي مجيد ناصري در محل پيست دوچرخه سواري مجموعه ورزشي آزادي تهران برگزار خواهد شد.

از علاقه مندان (آقا و خانم )تقاضا مي شود معرفي نامه خود (با ذکر نام و شماره تماس )را جهت ثبت نام از هيات دوچرخه سواري استان خود حداکثر تا تاريخ 20 بهمن به کميته آموزش فدراسيون دوچرخه سواري ارسال نمايند.لازم به ذکر است:داشتن کارت مربيگري درجه3(حداقل 2 سال از تاريخ برگزاري دوره گذشته باشد ) الزامي است.


 آموزشي 

مشورت و مشارکت از ديدگاه قرآن و روايات

مرضيه گيوريان

كارشناسي ارشد فلسفه و كلام

دبيرستان فرزانگان 9

منطقه 14

قسمت اول

چکيده :

از آنجايي که انسان موجودي است اجتماعي و سعادت اخروي و دنيوي خود را در رهگذر زندگي اجتماعي جست و جو مي کند ، براي رفع مشکلات ، نياز ها و اهداف و آرمان هاي مشترک و بسياري از اشتراکات ناچار است ، به تبادل آراء و تضارب افکار روي آورد . در همين راستا دين اسلام به عنوان آييني که به سرنوشت فردي و اجتماعي و حيات دنيوي و اخروي بشر توجه کرده ، براي امر شورا ارزش ويژه اي قائل است .

موضوع شور و مشورت به مفهوم ساده و سنتي آن تحت لواي آموزه هاي ديني اعتبار خاصي يافته است و از مهم ترين مسائلي است که اسلام آنرا با دقت و اهميت خاصي مطرح کرده و در آيات قرآن و روايات اسلامي و تاريخ پيشوايان بزرگ اسلام جايگاه ويژه اي دارد. شورا ، حلقه ي تدبيري است که با برخورداري از نعمت مشورت و تبادل انديشه ها و انعکاس راي مردم در سعادت و سلامت جامعه اسلامي نقش مهم و تاثير گذاري دارد و کارگزاران مردمي آن مي توانند به پشتوانه ي راي ملت و با عزمي راسخ و همتي بلند ، گام هاي بلند تري در آباداني کشور بردارند . نوشتار حاضر ، تلاش کوچکي است در تبيين مفهوم شورا و مشورت در قرآن و سيره پيامبر و ائمه و در ادامه ويژگي افرادي را که صلاحيت مشورت کردن را دارند مورد بررسي قرار داديم .

ادامه دارد...


 آيينه شهر 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون