جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2989- تاریخ : 1392/11/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


5 کشتي مشهور در طول تاريخ


وقتي تراکتورها حرکات موزون انجام مي دهند


تفنگ هوشمند مجهز به ساعت مچي با قابليت استفاده اختصاصي


گنده تر از دروغ


داستانك


اما خبر


 5 کشتي مشهور در طول تاريخ  

شايد هيچ کشتي به اندازه "بيسمارک"براي نيروي دريايي انگلستان ترسناک نبود.اين کشتي با داشتن طولي برابر با 250 متر و سرعت 30 گره دريايي به يکي از غول هاي دريا مشهور است.به گزارش باشگاه خبرنگاران، کشتي ها از همان ابتداي ساختشان داراي داستان هاي بسيار متفاوت هستند.برخي از اين کشتي ها در دوران خاصي با انجام کارهاي منحصر به فردي به عنوان برترين کشتي ها انتخاب و معروف شده اند.سانتا ماريا *HMS victory*ناو بيسمارک*ناو آريزونا*تايتانيک بدون شک همه شما مي دانيد که معروف ترين کشتي در دنيا همين تايتانيک است.اين کشتي در سال 1912 و در اولين سفر دريايي‌اش در حالي که بيش از 1500 مسافر و خدمه در آن حضور داشت بعد از برخورد با کوه يخ غرق شد.تايتانيک در زمان خودش به عنوان مجلل ترين کشتي دنيا شناخته مي شد.


 وقتي تراکتورها حرکات موزون انجام مي دهند 

کشاورزان گاهي دست به کارهاي عجيبي مي‌زنند و به همراه تراکتور خود حرکات غيرمعقولي انجام مي دهند. کشاورزان اهل نبراسکاي آمريکا نيز راهي جالب براي لذت بردن از تراکتور سواري پيدا کرده اند و آن انجام حرکات موزون به وسيله اين خودروي غول پيکر است.به گزارش باشگاه خبرنگاران، تراکتورها وسيله هاي نقليه سنگيني هستند که تقريبا کسي نيست که با آن آشنا نباشد.اين وسيله هاي نقليه عجيب هميشه به عنوان خودروي اصلي کشاورزها شناخته مي‌شوند و معمولا اين افراد هستند که بيش از ديگران سوار تراکتوراند."لوري مسون"مسئول برگزاري اين مسابقات عجيب اعتقاد دارد ورزش يا گروه آن ها در دنيا منحصر به فرد است و به دنبال راهي براي ثبت کردن اين رشته هستند.اين مسابقه هرساله و چند هفته پس از پايان تعطيلات سال نو برگزار مي شود.

تاريخچه اين رشته ورزشي بسيار عجيب به قرن 15 باز مي گردد زيرا در آن زمان يک تبليغ تلويزيوني باعث شد تا اين رشته پيدايش يابد.در سال 1953 هنگام تبليغ يک نوع تراکتور خاص، راننده حرکات عجيبي و مارپيچي را با تراکتور انجام مي داد که باعث شد هر ساله راننده ها دور هم جمع شده و با انجام اين حرکات، تراکتورها را به حرکت موزون وادارند.

اين مسابقات از سال 1999 آغاز شده است و طي آن تراکتورهاي مختلف از سراسر کشور دور هم جمع شده و درون زمين هايي مشابه با زمين‌هاي کشاورزي شروع به حرکات جلو عقب مي کنند که در انتها نقش هاي زيبايي را به جا مي‌گذارد.


 تفنگ هوشمند مجهز به ساعت مچي با قابليت استفاده اختصاصي 

محققان آمريکايي تفنگ هوشمندي را طراحي کرده‌اند که با کمک يک ساعت مچي مخصوص، تنها توسط صاحب تفنگ قابل استفاده است.به گزارش (ايسنا)، تفنگ هوشمند Smart System توسط محققان شرکت آرماتيکس (Armatix)طراحي شده و متشکل از يک تفنگ و ساعت مچي مخصوص است.

ساعت مچي با انتقال فرکانس‌هاي راديويي شناسايي خاص، امکان استفاده اختصاصي از سلاح را براي صاحب تفنگ فراهم مي‌کند؛ در غير اين صورت تفنگ قفل شده و به هيچ عنوان امکان شليک وجود نخواهد داشت.

چراغ قرمز روي بدنه تفنگ به معناي قفل شدن و عدم امکان شليک است و رنگ سبز امکان استفاده از تفنگ توسط کاربر را نشان مي‌دهد.


 گنده تر از دروغ 

 خودم در تيم!

عبدالکريم گشايش

علي دايي كه بعد از گذشت چند هفته نه تنها توان اين را نداشت كه تيم پرسپوليس را جمع و جور بكند بلكه باعث شد تيم را به رده پايين ببرد و بعد هم هيچ گونه اميدي به هواداران ندهد با اين همه كار نااميد كننده باعث شد كه پروين بر خلاف ميل باطني‌اش اين مربي را اخراج بكند!

گفته مي شود كه پروين گفته: من ازهمان ابتدا هم بايد خودم که سلطاني هستم را به تيم مي آوردم و به خودم اختيار تام مي دادم تا بيايم و تيم را هدايت بكنم!

گفته مي شود كه علي آقا در حال حاضر كه شما مطلب ما را در اين ستون مي خوانيد دارد با تيم تمرين مي كند و به دايي نيزمي خندد!


 داستانك 

 آدامس فروشي

مهدي طوسي

با خودت فکر مي کني که شايد همين امروز بود که تو داشتي با همه افرادي که با تو در ارتباط بودند خداحافظي مي کردي و مي رفتي تا شايد ديگر چشمت به آنها نيفتد. با خودت مي گفتي: من بايد از همين الان به آنها بگويم ديگر به من فکر نکنيد چرا که اگر اين کار را بکنيد هم خودتان را اذيت مي کنيد و هم من را.

آخر تو آدمي هستي که در اين حوالي ديگر کاري نداري و قرار است بروي و آدامس فروشي بکني و اين در حالي است که آنها به کار فرهنگي مشغولند. البته از حق نگذري تو هم آدمي هستي که کار فرهنگي مي کني و اين نيست که آنها به تنهايي کار فرهنگي بکنند.

هم تو و هم همه کساني که کار فرهنگي مي کنند مي دانند که بالاخره يک روزي بايد آدامس فروشي هم بکنند چرا که نمي شود آدم هم آدامس فروشي بکند و هم کار فرهنگي. البته کار فرهنگي هم خوب است اما درآمدش به آدامس فروشي نمي رسد.

با خو دت فکر مي کني که آيا مي شود بالاخره يک روزي با اهالي آدامس فروش هم خداحافظي بکني..........!


 اما خبر 

 پيش‌بيني آينده تحصيلي با اسکن مغزي

بر اساس تحقيقات انجام شده، اسکن جديد مغزي موفقيت‌هاي تحصيلي آينده کودکان را پيش بيني مي‌کند.

به گزارش ايسنا منطقه خراسان، محققان سوئدي موفق به کشف ارتباط تغييرات عملکردي و ساختاري ظرفيت حافظه کاري کودکان يا توانايي نگهداري اطلاعات در مدت زمان کوتاه شدند.تحقيقات پيشين نشان داد ظرفيت حافظه کاري در پيش‌بيني دستاوردهاي آينده کودکان در رياضيات و خواندن نقش چشمگيري دارد.

آخرين تحقيق شامل بررسي 62 کودک و نوجوان 6 تا 20 ساله بود.شرکت کنندگان حافظه کاري و آزمون‌هاي استدلالي را کامل کردند و تحت اسکن ام.آر.اي براي ارزيابي ساختار مغزي و تغييرات در فعاليت مغزي در زمان انجام امور حافظه کاري قرار گرفتند.اين آزمايش‌ها دو سال بعد دوباره تکرار شد.

سرپرست اين تحقيق، هنريک اولمان از موسسه کارولينسکا در سوئد اظهار کرد:نتايج ام.آر.اي نشان مي‌دهد پيشرفت شناختي آينده مي‌تواند پيش‌بيني آناتوميک و اطلاعات عملکردي ارائه شده توسط آزمون‌هاي شناختي باشد و اين نتايج پيامدهاي گسترده‌اي در درک عملکرد عصبي از رشد شناختي دارد.

کشف علت پرواز V شکل پرندگان مهاجر

دانشمندان کالج حيات وحش لندن، علت پرواز V شکل برخي پرندگان مهاجر را صرفه‌جويي در انرژي اعلام کردند.

به گزارش ايسنا منطقه خراسان، بيشتر رانندگان مي‌دانند راندن در پشت سر کاميون بزرگ تا حد زيادي به دليل فشرده شدن هواي اطراف و ايجاد نوعي خلا در پشت سر موجب صرفه جويي در مصرف سوخت مي‌شود و در نتيجه وسيله نقليه پشت سر با مقاومت هواي کمتري مواجه مي‌شود.

استيو پرچوگال، محقق اين تحقيق و همکارانش، ردياب و سرعت سنج کوچکي به هر پرنده متصل کردند تا حرکت باد را کنترل کنند.

نتايج اين تحقيق نشان داد:پرندگان از جريان هواي ناشي از پرنده جلويي براي حرکت خود استفاده مي‌کنند.اما دانشمندان عملکرد استفاده از اين مورد را نمي‌دانستند به همين دليل به کمک هواپيماهاي تحقيقاتي کوچک پرندگان را تا ايتاليا تعقيب کردند.

اين محققان اظهار کردند:اگر هر پرنده خود را در گوشه سمت راست پرنده بالايي قرار دهد، مي‌تواند از اين موقعيت استفاده کند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون