جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2982- تاریخ : 1392/11/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

دکترفاني در فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي :
اتاق فکردر آموزش وپرورش به ادبيات قومي مي پردازد

عضو کميسيون آموزش مجلس :
طرح آموزش به زبان مادري در فعاليت هاي جنبي مدارس قابل استفاده است

رئيس مرکز سنجش آموزش و پرورش خبر داد:
نحوه دريافت کد سوابق تحصيلي فارغ‌التحصيلان ديماه


كاغذ اخبـار


قلم معلم


از گوشه و كنار


زنگ تفريح
عكس : همايون لنگرودي (بديع‌فر)

 دکترفاني در فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي :
 اتاق فکردر آموزش وپرورش به ادبيات قومي مي پردازد 

 
وزير آموزش و پرورش با حضور در فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي گفت:‌زنگ انشاء و کتاب‌خواني در سال 93-94 تشکيل مي‌گردد و رعايت رسم‌الخط زبان فارسي ترويج مي‌گردد.به گزارش شاپرك به نقل از روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش، ‌علي‌اصغر فاني درچهارصدوسي يکمين جلسه‌ي فرهنگستان زبان و ادبيات فارسي گفت: بحث انشاء و کتاب خواني که رئيس جمهور در اول مهرماه سال 92 مطرح کرده اند ما هم پيشنهادهايي نيز در اين موضوع آماده کرديم.وي افزود: در تيرماه موضوع برنامه ‌ريزي کتاب درسي و معلمان ساماندهي مي‌شود و بنابراين امکان اجرا در سال 92 و 93 نداشتيم البته در دوره‌ي ابتدايي با حضور يک معلم امکان تغيير بوده و يک زنگ را به کتاب خواني اختصاص داديم.

وزير آموزش و پرورش در ادامه عنوان کرد: آموزش زبان مادري بر اساس آنچه در اصل 15 قانون اساسي آمده، بحث ادبيات قومي بوده که ما در دوره‌ي جديد اتاق فکري فعال کرديم و به اين موضوعات آموزش وپرورش مي‌پردازد.

وي افزود: بحث زبان مادري ابعاد مختلفي دارد شامل ابعاد اجتماعي ، سياسي که اگر تحقيقات ما به نتيجه برسد آن را از شوراي عالي انقلاب فرهنگي دنبال مي‌کنيم.فاني همچنين به رعايت رسم‌الخط فارسي اشاره کرد و گفت:‌ رعايت رسم‌الخط مصوب خط فارسي بايد از يک منبع قابل اتکا تبعيت کند.


  عضو کميسيون آموزش مجلس :
 طرح آموزش به زبان مادري در فعاليت هاي جنبي مدارس قابل استفاده است 

 عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه فارسي زبان رسمي کشور است گفت : از زبان مادري و بومي تنها مي توان در فوق برنامه و فعاليت هاي جنبي مدارس بهره مند شد.جبار کوچکي نژاد در گفت وگو با ايرنا در مورد طرح آموزش به زبان مداري در مدارس سراسر کشور گفت : طرح اين موضوع و تنظيم کتاب هاي درسي به اين زبان ها سال هاست که در کشور مطرح شده اما تا کنون اقدام رسمي در اين زمينه انجام نشده است.

وي افزود :اينکه بخواهيم محتواي درسي را با زبان هاي محلي و مادري تنظيم کنيم شدني نيست، ممکن است ترکيب دانش آموزان يک کلاس يکدست نباشد و برخي از قوميت هاي مختلف در آن باشند نمي توان براي اين گروه از زبان بومي خاص يک منطقه بهره گرفت.

نماينده مردم رشت در خانه ملت با تاکيد بر اينکه فارسي زبان رسمي کشور است پيشنهاد داد : از زبان هاي محلي مي توان در آموزش فعاليت هاي جنبي يا فوق برنامه استفاده کرد.

کوچکي نژاد در پاسخ به اين سوال که موضع مجلس در قبال طرح چه خواهد بود گفت: تاکنون اين مساله در مجلس شوراي اسلامي مطرح نشده و بعيد است که در بحث رسمي راي بياورد.

وي اظهار داشت: هر گويشي طرفداران خود را دارد که تلاش مي کنند زبان خود را رشد و ارتقا دهند و اين موضوع ممکن است در سطح رسمي مشکلاتي ايجاد کند.کوچکي تاکيد کرد: اين گونه طرح ها نيازمند بررسي کارشناسي بيشتر و دقيق است.


 رئيس مرکز سنجش آموزش و پرورش خبر داد:
 نحوه دريافت کد سوابق تحصيلي فارغ‌التحصيلان ديماه 

 رئيس مرکز سنجش آموزش و پرورش درباره نحوه دريافت کد سوابق تحصيلي فارغ‌التحصيلان ديماه گفت: داوطلبان کنکور 93 بايد کد 14 رقمي سوابق تحصيلي را براي شرکت در کنکور 93 دريافت کنند.عبدالرسول عمادي در گفت‌وگو با (ايسنا)، با بيان اين که سامانه www.dipcod.medu.ir آماده ارائه کد سوابق تحصيلي به دانش‌آموزان است،

افزود: کساني که داوطلب آزمون سراسري 93 هستند و در دي ماه امسال فارغ‌التحصيل شده‌اند بايد به اين سامانه مراجعه کرده و سوابق تحصيلي خود را بررسي کنند.وي افزود:براي شرکت در آزمون سراسري 93 داشتن کد 14 رقمي سوابق تحصيلي الزامي است و در همين راستا مرکز سنجش آموزش و پرورش اين سامانه را فعال کرده است تا فارغ‌التحصيلان دي ماه و داوطلبان کنکور بتوانند کد سوابق تحصيلي خود را دريافت کنند.

عمادي گفت:نحوه بررسي سوابق تحصيلي همانند شهريور ماه است و داوطلبان مي‌توانند هر گونه تناقض در سوابق تحصيلي خود را از طريق سايت ارجاع داده تا نواقص آن را برطرف کنيم.

وي با بيان اين که پيش‌بيني مي‌شود در دي ماه 300 هزار داوطلب متقاضي کنکور که فارغ‌التحصيل مي‌شوند داشته باشيم، گفت: اين دانش‌آموزان در رشته‌هاي مختلف با گذراندن امتحانات نهايي خود فارغ‌التحصيل مي‌شوند که نتايج امتحانات نهايي آن‌ها نيز در حال اعلام است و تمامي نمرات تا زمان ثبت نام مجدد سازمان سنجش براي جامانده‌هاي کنکور به آن‌ها ارائه خواهد شد.

رئيس مرکز سنجش آموزش و پرورش همچنين درباره پرداخت حق‌الزحمه امتحانات فرهنگيان نيز گفت: حق‌الزحمه معوقه اين افراد در کسري بودجه 92 دولت به مجلس ارائه شده و اميدواريم بتوانيم با تامين اعتبارات حق‌الزحمه فرهنگيان که به هر شکلي در برگزاري امتحانات حضور داشتند را پرداختند کنيم.

عمادي خاطرنشان کرد:مبالغ اين حق‌الزحمه‌ها براساس مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش تا پايان سال پرداخت خواهد شد.


 كاغذ اخبـار 

معاون وزير آموزش وپرورش:

کتاب هاي آموزشي يک بار مصرف تدوين نشود

معاون وزير آموزش و پرورش و رييس سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي با بيان اين که کتاب هاي آموزشي و کمک آموزشي يک بار مصرف نبايد تدوين نشود، افزود: کتاب ها بايد حامل فرهنگ غني ايراني اسلامي و انتقال دهنده آداب و سنن به نسل جوان باشد.به گزارش ايرنا، حجت الاسلام بهرام محي الدين محمديان اظهار کرد:بايد تلاش کنيم کتاب هايي براي بچه ها تهيه شود که آنان را به سمت خود جلب کند و در عين حال بهترين نويسندگان نيز به خدمت اين امر درآيند.وي ادامه داد:به رغم تمامي پيشرفت ها و توسعه فناوري هيچ چيز نمي تواند جاي کتاب را بگيرد و بوي مست کننده کاغذ همواره مشتاقان را به طرف خود مي کشد.

معاون وزير آموزش و پرورش با بيان اين که کتاب در زمره چيزهايي است که خدا به آن قسم ياد کرده است تصريح کرد که اگر در مناسبت هاي مختلف از مولفان ، نويسندگان و ناشران حمايت مي شود امري ضروري و جز وظايف حاکميت است.محمديان اضافه کرد: کساني که امروز در آشفته بازار اقتصاد که همه به دنبال سود هستند کتاب توليد مي کنند و نويسندگاني که تمامي ذوق خود را براي توليد يک کتاب مناسب به کار مي گيرند حقيقتا شايسته تقديرند.

وي يادآور شد: بنا داريم با وسعت دادن به کار جشنواره کتاب هاي آموزشي رشد از معرفي صرف آثار فراتر رفته و بتوانيم به تعداد تيراژ کتاب هاي درسي، کتاب هاي مناسب آموزشي را در پايه هاي مختلف تحصيلي به دانش آموزان معرفي کنيم.

رييس سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي ادامه داد: امسال در جشنواره رشد اين فرصت فراهم شد که علاوه بر معرفي کتاب ها در قالب فصلنامه و کتاب نامه رشد، معرفي اين کتاب ها در کتاب هاي درسي نيز گنجانده شود.

وي با بيان اين که در نظر داريم از اين پس در نمايشگاه هاي کتاب از برترين هاي جشنواره رشد استفاده کنيم افزود: برخي نسبت به عدم اجراي صحيح برنامه درسي ملي و سند تحول بنيادين آموزش و پرورش نسبت به تبليغات نامناسب کتاب هاي آموزشي انتقاد دارند که در جواب اين افراد بايد گفت: برگزاري جشنواره کتاب هاي آموزشي رشد بهترين برخورد با اين گونه فعاليت هاي تبليغي است.

مشاور عالي وزير آموزش و پرورش:

حضور يا عدم حضور بانوان در رده‌هاي مديريتي آموزش و پرورش

مشاور عالي وزير آموزش و پرورش، گفت: در حال حاضر خانم گُرد به عنوان معاون وزير آموزش و پرورش و رئيس سازمان مدارس غيردولتي فعاليت مي‌کنند.سيد کاظم اکرمي، مشاور عالي وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به اين پرسش که «آيا امکان دارد تا در رده‌هاي معاونان و مديران کل از بانوان استفاده شود؟»، اظهارداشت: بله، در حال حاضر خانم گُرد به عنوان معاون وزير آموزش و پرورش و رئيس سازمان مدارس غيردولتي فعاليت مي‌کند.

وي در اين خصوص که آيا در پُست‌هاي ديگر وزارتخانه از بانوان استفاده خواهد شد يا خير، گفت: در اين خصوص بايد وزير آموزش و پرورش به جمع‌بندي برسد و من نمي‌توانم اظهارنظر کنم.

اکرمي درباره استفاده از نيروهاي جوان در آموزش و پرورش، گفت: آموزش و پرورش مصمم است در اين چند سال با دقت روي نيروهاي جوان کار کند که شايد بتوانند در چند سال آينده نيروهاي جوان‌تري را جايگزين کند.

به گزارش فارس، حضور بانوان در رده‌هاي مديريتي مختلف نشان داده است که اعتماد به بانوان مي‌تواند جايگاه اجتماعي آنها را مستحکم‌تر کند که اين موضوع در دوره گذشته وزارت آموزش و پرورش بيشتر از دوره کنوني مورد بهره‌برداري قرار گرفت و مورد اقبال فرهنگيان و مردم هم واقع شد.

مرحله اول تورنمنت بين المللي رياضي در آذربايجان شرقي برگزار گرديد

مدير خانه رياضيات آذربايجان شرقي از برگزاري مرحله اول تورنمنت بين شهرها با حضور 600 نفر دانش آموز در گروه هاي سه نفري در شهرهاي تبريز، مراغه، ميانه و عجب شيرخبر داد. به گزارش شاپرك به نقل از روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، سيروس فرهنگ گفت: درروز پنج شنبه 3 بهمن ساعت 9 صبح مرحله اول تورنمنت بين شهرها با حضور 600 نفر دانش آموز در گروه هاي سه نفري بر گزار گرديد.مدير خانه رياضيات آذربايجان شرقي افزود حدود 30 درصد از شرکت کنندگان به مرحله دوم راه پيدا خواهند کرد.وي خاطر نشان ساخت در مرحله دوم سوالات از کميته مرکزي مستقر در مسکو ارسال خواهد شد که پس از ترجمه در نيمه ي اسفند از اين دانش آموزان آزمون به عمل خواهد آمد که ورقه 8 تيم برتر پس از اصلاح و ترجمه به مسکو ارسال خواهد شد .

وي اضافه نمود از اين تيم ها اگر تيم يا تيم هاي حد نصاب لازم را کسب نمايد به مرحله نهايي راه پيدا خواهد نمود و از طرف کميته مرکزي جهت شرکت در اردوي تابستاني در کشور روسيه دعوت خواهند شد .


  قلم معلم 

نشاط، واجب تر از درس است

آشنايي با ميرزا جليلي، معلم شيفته و مولف كتاب هاي درسي

اسفنديار معتمدي

در سازمان كتاب هاي درسي، ايشان از مولفان رياضيات جديد بود؛ موضوعي كه در نظام آموزشي جديد ايران (آغاز 1345) مطرح شده بود و پيش از آن هيچ يك از معلمان و مولفان با آن آشنا نبودند، آشنايي آقاي جليلي با رياضيات جديد در اثر ارتباط تصادفي او با يكي از معلمان رياضي آمريكايي بود كه رياضيات جديد را مي دانست و مجلات حاوي مقالاتي در اين زمينه را به ايشان داد و مجلات حاوي مقالاتي در اين زمينه را به ايشان داد و جليلي با خود آموزي و گفت و گو با آن معلم رياضي، اين دانش جديد را آموخت و پس از آنكه در مهرماه سال 1330 به دفتر تحقيقات و برنامه ريزي درسي راه يافت، رياضيات جديد را در برنامه رياضي دانش آموزان ايراني قرار داد و به تاليف كتاب هاي درسي و آموزش دبيرستاني در اين زمينه پرداخت.

البته گذراندن دوره آموزش رياضي در انگليس در تسلط او بر دانش و رشد تدريس رياضيات جديد بسيار موثر بود.

در اين دوره بود كه جليلي دريافت تعداد دانش آموزان هركلاس باشد حداكثر 20 نفر باشد و تمرين را دانش آموز بايد در كلاس حل كند نه دبير،و درس معلم هم در هر جلسه بيش از 10 تا 12 دقيقه نبايد نباشد. حفظ نشاط و شادابي دانش آموزان واجب تر از درس است تا دانش آموزان معلم را مشكل گشاي خود بدانند.

بازرس يا راهنماي تعليماتي راهنماي معلم است نه مفتش او.

مي توان كاري كرد تا در يك كلاس هم زمان دو يا سه نفر دانش آموز از دو يا سه تخته سياه براي حل تمرين استفاده كنند و دبير آن ها را راهنمايي كند يا با كارهاي ابتكاري ايجاد انگيزه كند. معلم بايد با واقعيت هاي زندگي دانش آموز آشنا باشد و حرف او را بشنود و به او اعتماد كند.

منبع : رشد معلم

ادامه دارد...


 از گوشه و كنار 

مديرآموزش وپرورش منطقه 5 شهرتهران منصوب شد.

به گزارش شاپرك به نقل از روابط عمومي آموزش و پرورش شهر تهران ، روز پنجم بهمن ماه 92 باحضوراسفنديار چهاربند مديرکل آموزش و پرورش شهرتهران، هوشنگ ميرشفيعي به عنوان مدير آموزش و پرورش منطقه 5 منصوب شد.


مديرآموزش وپرورش منطقه 17شهرتهران منصوب شد

به گزارش شاپرك به نقل از روابط عمومي آموزش و پرورش شهرتهران، روز پنجم بهمن ماه 92 باحضور اسفنديار چهاربند مديرکل آموزش و پرورش شهرتهران، محمد حاجي سلطاني به عنوان مدير آموزش و پرورش منطقه 17 منصوب شد.


حميدرضا کفاش:

تمام کتب خريداري شده براي مدارس بايد به تأييد سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي برسد

معاون پرورشي و فرهنگي وزير آموزش و پرورش گفت: در اين معاونت از امروز به بعد کتابي خريداري و به مدارس ارسال نمي‌شود مگر به تأييد سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي برسد.

به گزارش فارس، حميدرضا کفاش معاون پرورشي و فرهنگي وزير آموزش و پرورش در سخناني اظهار داشت: رئيس جمهور در آغاز سال تحصيلي با حضور در يکي از مدارس جنوب تهران بر 20 نکته کليدي تأکيد کردند که در دستور کار قرار گرفت که مي توان به کتابخواني و انشاء اشاره کرد.وي ادامه داد: اميدواريم سال آينده بسياري از اين موارد عملياتي شود و در اين چند ماه راه‌حل‌ها و نظرات کارشناسي از سراسر کشور رسيده و در حال بررسي است.

معاون پرورشي و فرهنگي وزير آموزش و پرورش افزود: به طور قطع به يقين در معاونت پرورشي و فرهنگي از امروز به بعد کتابي خريداري و به مدارس ارسال نمي‌شود مگر به تأييد سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي برسد.وي گفت: رويکرد موسسات بايد به سمت توليد نمونه و الگو برود و از تصدي‌گري به سمت هدايت‌گري خواهد رفت؛ براي تحقق اين امر و رفع اشکالات در کتاب بايد کتابنامه‌ها در اختيار مدارس قرار گيرد يا شبکه رشد اين‌ کتابها را تبليغ کند و اگر کتابداري مي‌گويد مطلع نيستم، مقصر نيست و توصيه‌ام اين است که شبکه اطلاع‌رساني کتاب توسعه يابد.کفاش ادامه داد: گروه‌هاي ارزيابي کتاب بايد ادامه يافته و به وسعت نشر کل کشور توسعه يابد و ناشران شهرستاني اضافه شود و پيشنهاد بنده اين است که جشنواره کتاب‌هاي آموزشي رشد به جشنواره منابع علمي آموزشي تغيير يابد.


 زنگ تفريح 
 عكس : همايون لنگرودي (بديع‌فر)


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون