جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2982- تاریخ : 1392/11/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


خودرويي براي رانندگي عمودي!


نخستين گل‌هاي چاپ سه‌بعدي قابل شکوفايي


نابودي مين‌هاي زميني با ربات مين‌ياب


گنده تر از دروغ


داستانك


اما خبر


 خودرويي براي رانندگي عمودي! 

"AKA24"طرحي است مفهومي و البته روي کاغذ ولي در همين حد هم به قدري جذاب بوده است که داوران مسابقات طراحي خودروي ميشلن در سال 2014 آن را پسنديده و به عنوان بهترين طرح آينده انتخاب کرده اند.به گزارش گروه خواندني‌هاي باشگاه خبرنگاران، خودروهاي بدون راننده يکي از ايده‌هاي اصلي براي خودروسازاني شده است که بازار آينده را براي خودشان پيش بيني کرده‌اند.

"چونگ دونگ"سرپرست تيم طراحي چيني اين خودرو است و در مورد آن اطلاعاتي را در اختيار رسانه ها قرار داده است.اين خودرو مي تواند به صورت دستي يا اتوماتيک هدايت شود که اين امر تنها با گرفتن يا رها کردن فرمان قابل کنترل است.

نکته بسيار مهم در مورد اين خودرو جهت‌هاي حرکت آن است به طوري که اگر خودرويي در حالت دستي باشد مانند ديگر خودروها در سطح جاده حرکت مي کند ولي با رها کردن فرمان و آغاز سيستم خودکار خودرو به صورت عمودي در آمده و در کناره بزرگراه عمودي حرکت مي کند.

اين خودرو نياز به اتوبان هاي آينده دارد زيرا در آينده با مغناطيسي شدن خيابان هاست که مي توان از اين خودرو در حالت خودکار استفاده کرد.سرپرست تيم همچنين آورده است:اين خودرو بدنه اي شيشه اي دارد و فضاي داخلي آن برخلاف آنچه به نظر مي رسد بسيار بيشتر است.


 نخستين گل‌هاي چاپ سه‌بعدي قابل شکوفايي 

محققان با استفاده از يک چاپگر سه‌بعدي، نخستين نمونه گل‌هاي چاپي با قابليت شکوفا شدن را توليد کرده‌اند.به گزارش (ايسنا)، اغلب اجسامي که تاکنون با فناوري چاپ سه‌بعدي توليد شده‌اند، ساختار سفت و مقاومي دارند، اما محققان دانشگاه ويکتوريا با استفاده از نسل جديد مواد،‌ امکان شکل‌گيري طرح‌هاي سه‌بعدي انعطاف‌پذير را فراهم کرده‌اند.با کمک چاپگر چند ماده‌اي Objet امکان چاپ مخلوطي از ماده جامد و انعطاف‌پذير فراهم مي‌شود. در اين گل‌هاي چاپي از بخش‌هاي الکترونيکي، حسگر يا کنترل رايانه‌اي استفاده نشده است و تنها با فشار هوا، لايه‌هاي مختلف گل باز مي‌شود که حالتي شبيه شکوفا شدن گل را ايجاد مي‌کند.

محققان موسسه فناوري ماساچوست (MIT)نيز قصد دارند با استفاده از چاپگرهاي سه‌بعدي چند ماده‌اي، خواص جديدي را در محصولات ايجاد کنند؛ يکي از ايده‌ها ويژگي جذب آب است که در تماس با رطوبت باعث تغيير شکل ظاهري جسم مي‌شود.

از اين فناوري مي‌توان براي توليد ساختارهايي مانند مبلمان خود مونتاژ (self-assembling)يا لوله‌هاي آب هوشمند استفاده کرد.


 نابودي مين‌هاي زميني با ربات مين‌ياب 

محققان پرتغالي ربات مين‌يابي را ساخته‌اند که مي‌تواند براي پاکسازي مناطق آلوده به مين‌هاي زميني مورد استفاده قرار بگيرد. به گزارش (ايسنا)، بر اساس اعلام سازمان ملل بيش از 110 ميليون مين زميني در مناطق مختلف جهان وجود دارد که هر ماه باعث مرگ 800 انسان مي‌شود.

پروژه ربات مين‌ياب، سال 2012 در قالب برنامه‌اي تحت عنوان Partnerbot Grant آغاز شد و محققان کانادايي پايه رباتيکي را در اختيار محققان دانشگاه کوئيمبراي پرتغال قرار دادند. پايه رباتيک به حسگرهاي مسيريابي، مکان‌يابي، رادار نفوذ در زمين، بازوي رباتيک اختصاصي با يک دستگاه فلزياب مجهز شد.با کمک اين تجهيزات، سه کار مهم شامل بررسي ويژگي‌هاي زمين، حرکت در طول منطقه مين‌گذاري شده و شناسايي مين‌هاي زميني امکان‌پذير مي‌شود. نخستين آزمايش ربات مين‌ياب سال 2013 انجام شد و محققان قصد دارند با ارتقاء عملکردهاي ربات، دور جديد آزمايشات را در اواسط سال 2014 انجام دهند.


 گنده تر از دروغ 

 گل هاي گلدان!

مهدي طوسي

گفته مي شود که علي کريمي بعد از اينکه متوجه شد همين جور يک ريز دارد نتايج پرسپوليس يکي بعد از ديگري خراب مي‌شود و اين تيم دارد به ته جدول نزديک مي شود با تراکتوري‌ها به توافق رسيده که از اين تيم برود به تيم خودش و اگر شد که براي تيم قرمزهاي پايتخت بازي بکند.

کريمي گفته: حالا که رويانيان به خوبي و خوشي رفت من هم قول مي دهم که آنقدر براي اين تيم گل بزنم که حد و نهايت نداشته باشد. کريمي گفته: من هر جوري شده به اين تيم مي روم و براي اين تيم بازي هايي مي کنم که درست زمان جادوگري ام انجام مي دادم. من آنقدر براي اين تيم گل مي زنم که اين تيم تبديل به گلدان بشود.

در هر صورت ما بيشتر از اين اطلاع نداريم!


 داستانك 

 دست و پاي برگ ها

عبدالکريم گشايش

وقتي برگ ها به زمين مي افتد تو تازه ياد مي گيري که هر جوري شده خودت به زمين نيفتي. به خودت مي گويي: خوش به حال من که برگ نيستم چرا که اگر برگ بودم الان سر و کله ام شکسته بود و ديگر سر و کله اي نداشتم که سالم باشد!

تو با خودت مي گويي: من به برگ ها احترام مي گذارم اما اين جوري نمي شود که برگ هاهي زمين بخورند و هي پايمال بشوند!

مي خواهي فکري براي برگ هاي زرد درختان پاييز بکني. به اين نتيجه مي رسي که همين الان بروي و کاري که بايد بکني را بکني. مي روي و زير برگ ها مي نشيني تا برگ ها بخورند توي سرت تا بلکه دست و پاي شان نشکند!


 اما خبر 

 از چه سني کودکي را فراموش مي‌کنيم؟

روانشناسان آمريکايي در مطالعات خود دريافته‌اند، سن هفت سالگي زماني است که اولين خاطرات کودک به مرور فراموش مي‌شوند.به گزارش (ايسنا)، ناتوانايي در بازيابي خاطرات دوره قبل از دو تا چهار سالگي اصطلاحا فراموشي دوران کودکي (childhood amnesia) گفته مي‌شود.محققان دانشگاه اموري با هدف تعيين سن دقيق فراموشي نخستين خاطرات زندگي، پژوهشي را با حضور 83 کودک سه ساله انجام دادند. در اين مطالعه، کودکان خاطرات و رويدادهايي را که به تازگي تجربه کرده‌اند، توضيح دادند و بطور همزمان از پدر و مادر در مورد شش رويدادي که کودک طي ماه‌هاي اخير تجربه کرده است، مانند سفر، رفتن به باغ‌وحش يا جشن تولد سوال شد.

پس از ضبط اين خاطرات پايه، در سال بعد کودکان بار ديگر در خصوص خاطراتشان مورد پرسش قرار گرفتند.در ادامه تحقيق، کودکان به پنج گروه تقسيم شدند و هر گروه تنها يک بار در سن پنج، شش، هفت، هشت يا نه سالگي در آزمون مجدد شرکت کردند.نتايج بدست آمده نشان مي‌دهد، کودکان در سن پنج و هفت سالگي 63 تا 72 درصد خاطرات زير چهارسالگي خود را به خاطر دارند و در کودکان هشت و 9 ساله اين ميزان تنها 35 درصد است.بر اساس اين مطالعه که نخستين آزمايش تجربي بروز فراموشي در کودکان محسوب مي‌شود، سن آغاز محو خاطرات کودکي از سن هفت سالگي است.

چهره انسانهاي اوليه اروپايي

محققان اسپانيايي با بررسي دي‌ان‌اي دو اسکلت باستاني که در مناطق مرتفع کوهستاني شمال اين کشور کشف شده‌اند، موفق به بازسازي چهره يک غارنشين عصر حجر با ژن‌هاي اروپايي و آفريقايي شدند.به گزارش (ايسنا)، باستان‌شناسان در سال 2006 ميلادي در غار La Brana-Arintero در شمال شرق اسپانيا، دو اسکلت تقريبا سالم کشف کردند؛ هر دو اسکلت متعلق به 7000 سال قبل و مربوط به دوره ميان‌سنگي (Mesolithic)هستند.با توجه به وضعيت بهتر اسکلت اول (La Brana 1)، دي‌ان‌اي گرفته شده از دندان مورد بررسي قرار گرفت که نشان مي‌دهد، اين مرد غارنشين اروپايي داراي مو و پوست تيره با چشماني آبي بوده است.

پروفسور «چارلز لالوئز فاکس»سرپرست تيم تحقيقاتي موسسه زيست شناسي تکاملي بارسلونا تأکيد مي‌کند: La Brana 1 ترکيبي از دو نژاد اروپايي و آفريقايي است؛ تحول نژادي انسان مدرن حتي پس از ترک آفريقا نيز ادامه داشته و اين مسئله منجر به تغيير رنگ چشمان شده است.

همچنين شباهت‌هاي ژنتيکي بين La Brana 1 با ساکنان اسکانديناوي بويژه سوئد و نروژ و اجداد ساکن در سيبري در 20 هزار سال قبل مشاهده شده است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون