جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2981- تاریخ : 1392/11/08 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

در آستانه دهه فجر صورت مي‌گيرد
تشريح چشم‌اندازهاي جديد کانون در نخستين نشست رسانه‌اي مديرعامل

مديرعامل کانون مطرح کرد
ضرورت ارتقاي کيفيت مجموعه رمان‌ نوجوان امروز

از سوي کميته کودک و نوجوان استان برگزار مي‌شود:
بيش از 100 برنامه با موضوع دهه فجر در چهارمحال و بختياري


اولين‌هاي کانون پرورش فکري گچساران فارغ التحصيل شدند


 در آستانه دهه فجر صورت مي‌گيرد
 تشريح چشم‌اندازهاي جديد کانون در نخستين نشست رسانه‌اي مديرعامل 

 اولين نشست رسانه‌اي مديرعامل جديد کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با خبرنگاران رسانه‌هاي جمعي به تشريح چشم‌انداز و دورنماي فعاليت‌هاي آينده کانون و برنامه‌هاي دهه فجر انقلاب اسلامي اختصاص مي‌يابد.

عليرضا حاجيان‌زاده در اين نشست در مورد اهداف، برنامه‌ها و سياست‌هاي جديد کاري کانون براي خبرنگاران رسانه‌هاي گروهي توضيح مي‌دهد و به سوال‌هاي آنان نيز پاسخ مي‌گويد.مديرعامل کانون همچنين در اين نشست برنامه‌هاي کميته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر به مناسبت سي و پنجمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران را بيان مي‌کند.

عليرضا حاجيان‌زاده حدود دو ماه پيش با حکم وزير آموزش و پرورش سکان مديريت کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان را در دست گرفت و اين نخستين مصاحبه مطبوعاتي وي با خبرنگاران رسانه‌هاي جمعي است.اين نشست ساعت 10 صبح روز سه‌شنبه 8 بهمن در سالن کنفرانس مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري کانون واقع در خيابان حجاب تهران برگزار مي‌شود.


 مديرعامل کانون مطرح کرد
 ضرورت ارتقاي کيفيت مجموعه رمان‌ نوجوان امروز 

مديرعامل جديد کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان از ادامه اجراي طرح رمان نوجوان خبر داد و در عين حال گفت که کيفيت اين آثار از اين پس در شوراي کارشناسي توليد نيز مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، ادامه اجراي اين طرح که از 4 سال پيش و با هدف انتشار رمان براي نوجوانان ايراني آغاز شد، با انتصاب عليرضا حاجيان‌زاده موضوعي بود که در ميان نويسندگان رمان سوال‌هايي را به وجود آورده بود که آيا اين طرح با قدرت و قوت ادامه خواهد يافت يا به انتهاي مسير خود رسيده است؟

در اين ميان مديرعامل کانون صبح روز دوم بهمن 1392 در گردهم‌آيي نويسندگان رمان نوجوان شرکت کرد و به صراحت ديدگاه‌هاي خود را در اين زمينه با نويسندگان مطرح و شاخص کشور در ميان گذاشت و از نظر آنان باخبر شد. حاجيان‌زاده در اين زمينه ابتدا گفت که گسترش فرهنگ مطالعه در ميان نوجوانان نسبت به کودکان اهميت بيشتري دارد چرا که آمارها نشان مي‌دهد که اين گروه به دليل آشنا شدن با جذابيت‌هاي ديگر از خواندن فاصله مي‌گيرند و رمان نوجوان مي‌تواند آن‌ها را به مطالعه تشويق کند. وي تصريح کرد که در کانون نيز اين نگراني وجود دارد که چرا تعداد اعضاي نوجوان از اعضاي کودک کمتر است؟ و به اعتقاد ما توجه به توليد آثار خواندني براي آنان مي‌تواند اين نوجوانان را جذب مراکز کانون کند. کتاب‌خواني همواره پايه اصلي تمامي فعاليت‌هاي کانون حتي فعاليت‌هاي هنري بوده است و مراکز کانون را نيز از گذشته به نام کتاب‌خانه مي‌شناختند. مديرعامل کانون درباره ادامه اجراي طرح رمان گفت: برخي فعاليت‌ها در کانون ربطي به وظايف سازماني ندارد و براي ديگر فعاليت‌ها مزاحمت‌هايي ايجاد کرده که بايد کم رنگ يا حتي تعطيل شود اما من از ابتدا اعلام کرده‌ام که هيچ فعاليت خوبي در کانون تعطيل نخواهد شد بلکه بايد از آن حمايت کنيم و به دنبال تقويت آن باشيم.

حاجيان‌زاده در عين حال چند نکته را براي اجراي بهتر طرح رمان نوجوان مورد توجه قرار داد و افزود: وقتي مي‌گوييم اين يک طرح ملي است بايد توجه کنيم که خود کانون هم يک مجموعه ملي است پس ايجاد انسجام ساختاري و سازماني در مجموعه فعاليت‌ها بسيار ضروري است و طرح رمان هم بايد در مجموعه کانون از جايگاه مشخصي برخوردار شود و ارتباط آن را با ديگر بخش‌هاي کانون تعريف کنيم.

موضوع ديگري که وي در اين زمينه به آن اشاره کرد باز هم نوعي انسجام بخشي بود اما در حوزه محتوا و حاجيان‌زاده در اين‌باره يادآور شد که تمامي آثار و محصولات توليد شده در کانون به دنبال هدف‌هايي مشخص براي مخاطبان در گروه‌هاي سني مختلف است و پيام‌هاي مورد نظر کانون بايد در تمامي آثار مورد توجه قرار بگيرد و هم‌چون يک پازل، تکميل‌کننده يک‌ديگر باشد و حرف‌هاي قبلي و بعدي ما هم بايد از يک انسجام فکري برخوردار شود.

وي توضيح داد که تمامي عروسک‌ها، فيلم‌ها و تئاترها و کتاب‌هاي ما مي‌تواند از اين انسجام محتوايي برخوردار باشد و هريک بخشي از آن پيوست‌هاي فرهنگي به شمار آيد.

حاجيان‌زاده در عين حال با تاکيد بر اين که بالارفتن کيفيت رمان‌هاي نوجوان بسيار با اهميت است از نويسندگان رمان نوجوان خواست تا با تقويت روحيه نقدپذيري به بالارفتن کيفيت اين آثار به سطح تراز کيفي محصولات کانون کمک کنند.

مديرعامل کانون يادآور شد که نگاه وي به حوزه مديريت نگاهي از منظر تسليم و دستور نيست و در سازماني که در آن انسان‌هاي انديشمند و هنرمند وجود دارند بايد تصميم‌ها با بهره‌گيري از خرد جمعي و کارشناسي گرفته شود.

وي ادامه داد: اين موضوع را من از خودم شروع مي‌کنم و علي‌رغم تجربه‌هاي زياد در حوزه مديريت، به کارشناسي در حوزه آثار و توليدات احترام مي‌گذارم و معتقدم اين نوع تعامل، سطح کيفي آثار ما را بالا خواهد برد چرا که کانون يک ناشر عادي نيست و به عنوان يک نهاد حاکميتي بايد آثارش الگوي ديگر توليدکنندگان و ناشران باشد به همين دليل هر کتابي که مي‌خواهد در مرحله نهايي مورد تاييد من قرار بگيرد پيش از آن بايد به تاييد شوراي کارشناسي توليد برسد که در حال تشکيل آن هستيم.

حاجيان‌زاده همچنين پوشش گسترده آثار کانون در ميان مخاطبان و ورود اين آثار به مدارس را ضروري دانست و گفت با نگاه مثبت وزير آموزش و پرورش و مطالبه دکتر فاني از کانون ورود کانون به مدارس تسهيل مي‌شود و کتاب‌خانه‌هاي مدارس را با استفاده از کتاب‌هاي‌مان تجهيز خواهيم کرد.

وي در پاسخ به پرسشي پيرامون اهميت معرفي اين آثار در نمايشگاه‌هاي بين‌المللي توضيح داد که کاتالوگي لاتين از سوي اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون منتشر شده که تعدادي از کتاب‌هاي کانون در آن به ناشران خارجي معرفي مي‌شود، در اين کاتالوگ مشخصات برخي از رمان‌هاي نوجوان نيز آورده شده است.

در اين نشست حميدرضا شاه‌آبادي نويسنده و دبير طرح رمان نوجوان نيز از حسن توجه مديرعامل و نظر مثبت وي نسبت به تقويت اجراي اين طرح قدرداني کرد و گفت يکايک دوستان نويسنده آماده هستند تا به پيشبرد برنامه‌هاي کانون کمک کنند.

بر اساس اين گزارش بخش زيادي از زمان نشست به طرح ديدگاه‌هاي نويسندگان رمان اختصاص داشت و همه اين نويسندگان بر اهميت انتشار رمان براي نوجوانان و تاثير آن بر ادبيات معاصر به ويژه حوزه کودک و نوجوان تاکيد کردند و خواستار ادامه اجراي اين طرح در دوره مديريت جديد کانون شدند.

مصطفي خرامان با بيان اين که موضوع انتشار رمان براي نوجوان پيش از آغاز اجراي اين طرح تقريبا تعطيل بود يادآور شد که اجراي اين طرح علاوه بر ايجاد انگيزه‌هاي اقتصادي در نويسندگان، جان تازه‌اي نيز به اين حوزه بخشيد و کسب جايزه‌هاي متعدد از جشنواره‌هاي مختلف تاييد کننده اين نظر است.

نويسنده رمان «آرزوي سوم» در عين حال گفت که تفاوت در کيفيت اين نوشته‌ها امري طبيعي است و وقتي 50 عنوان اثر منتشر مي‌شود نمي‌توان انتظار داشت همه آن‌ها شاهکار باشد.

محمدرضا يوسفي نويسنده رمان «وقت قصه مرا صدا کن» نيز توجه بيشتر کانون به انتشار رمان کودک، بازکردن دايره کارشناسي آثار و بهره‌گيري از کارشناسان غير کانوني و استمرار طرح‌هايي مانند نمايش‌نامه نوجوان و انتشار کتاب در حوزه‌هاي نظري ادبيات کودک و نوجوان را خواستار شد.

عبدالمجيد نجفي نويسنده رمان «راز خانه سه خواهرون» ويژگي طرح رمان نوجوان را بي‌هياهو بودن آن عنوان کرد و گفت اين طرح بدون آن که بخواهد به بزرگ‌نمايي دست بزند بدون سر و صدا به حرکت با کيفيت خود ادامه داد. رفيع افتخار نويسنده رمان «بنفشه‌ها هم مي‌خندند»، طرح رمان نوجوان را به درختي تشبيه کرد که به بار نشسته است و مهناز فتاحي نويسنده رمان «قلب کوچک سپهر» نيز به عنوان يکي از نويسندگان اين طرح و کارشناس کانون يادآور شد که قفسه‌هاي مراکز کانون با اجراي اين طرح از رمان نوجوان پر شده است.

محمد کاظم اخوان نويسنده رمان «دوست غارنشين من» از تاثير اين پروژه بر فرهنگ‌سازي و جلب توجه مخاطبان به مطالعه سخن گفت و تاکيد کرد که با افزايش ارتباط رو در روي مخاطبان با نويسندگان، سطح مخاطبان نيز افزايش خواهد يافت و اين موضوع به بالاتر رفتن سطح نويسندگان و آثارشان کمک مي‌کند.

وي استقلال مالي نويسندگان و بحث توزيع اين آثار را مورد توجه قرار داد و گفت که کانون بايد کتاب‌هايش را علاوه بر شبکه زنجيره‌اي توزيع خود در اختيار ديگر فروشندگان کتاب هم قرار دهد.

عباس عبدي نويسنده‌اي که از حوزه ادبيات بزرگسال وارد حوزه رمان نوجوان شده و تاکنون سه اثرش در قالب اين طرح منتشر شده يادآور شد که ورود به اين حوزه باعث نمي‌شود که چيزي از ارزش‌هاي ادبي و تکنيکي آثار نويسندگان کم شود و او با همان توجه و دغدغه در اين عرصه قلم مي‌زند.

شاهين رهنما نويسنده رمان «چارلي» به عنوان يک نويسنده و دبير هنرستان توضيح داد که اکنون آثار منتشر شده در قالب اين طرح در ميان دانش‌آموزان مدارس دست به دست مي‌شود و کانون مي‌تواند ارتباط خود را با مدارس بيشتر کند.

عبدالرحمن اونق نويسنده رمان «چوپان کوچک» هم از استقبال اين آثار در مناطق ترکمن‌نشين سخن گفت و حسين قربان‌زاده نويسنده رمان «تابستاني که خياوچايي آواز نخواند» هم تاکيد کرد که اين آثار باعث شده است تا مراکز کانون به رمان‌هاي نوجوان تجهيز شود و مربيان با دستي باز به ترويج فرهنگ مطالعه در ميان اعضاي کانون بپردازند.

محمدرضا اصلاني نويسنده رمان«شاهين‌ها و بشکه باروت» ورود نويسندگان شهرستاني را به دايره صاحبان اين آثار ارزشمند دانست و سوسن طاقديس نويسنده کتاب «قدم يازدهم» نيز از کانون خواست به اين طرح به عنوان يک پروژه تحقيقاتي و پژوهشي نگاه کند تا در آينده آثار برجسته‌تري در اين حوزه در اختيار مخاطبان قرار بگيرد.

فرهاد حسن‌زاده نويسنده کتاب هستي اظهار اميدواري کرد که اين پروژه به طرحي ملي تبديل شود و تکميل چرخه توليد و توزيع اين آثار در کنار هم و موضوع ترجمه اين آثار به ديگر زبان‌ها بيشتر مورد توجه قرار گيرد.

مژگان بابامرندي نويسنده رمان «فقط بابا مي‌تواند من را از خواب بيدار کند» هم خواستار همکاري بيشتر کانون با دانشکده‌هاي ادبيات و محافل دانشگاهي در حوزه ادبيات کودک شد و حسن احمدي نويسنده رمان «بازي‌ها و لحظه‌ها» موضوع توجه به جايگاه طرح رمان نوجوان در ساختار کانون را مورد توجه قرار داد. در نشست طرح رمان نوجوان امروز در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون تهران شماري از نويسندگان به خوانش بخش‌هايي از آثار منتشر نشده خود پرداختند.


 از سوي کميته کودک و نوجوان استان برگزار مي‌شود:
 بيش از 100 برنامه با موضوع دهه فجر در چهارمحال و بختياري 

بيش از 100 عنوان برنامه محوري در کميته کودک و نوجوان ستاد گرامي‌داشت دهه فجر استان چهارمحال و بختياري اجرا مي‌شود.به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان چهارمحال و بختياري، پرويز شاهوردي مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گفت: کانون علاوه براجراي 400 برنامه روزانه و کتاب‌خانه‌اي، 100 عنوان برنامه محوري نيزدر طول ايام دهه فجر در سطح مراکز فرهنگي‌هنري خود برگزار مي‌کند.

وي به کانوني بودن برنامه و ايجاد شور و نشاط در بچه‌ها اشاره کرد و گفت: علاوه بر برپايي 20 نمايشگاه دهه فجر در سطح کليه مراکز شاهد 20 ويژه برنامه جشن انقلاب نيز در ايام خواهيم بود.

شاهوردي با اشاره به اهميت بيان خاطرات دوران انقلاب براي اعضا و دانش‌آموزان نسل جديد گفت: جهت نيل به اين هدف کانون جشنواره قصه‌گويي انقلاب را در 14 بهمن و در مرکز فرهنگي هنري فرخشهر با حضور مربيان کانون برگزار مي‌کند.

مدير کل کانون استان از برگزاري جشنواره سرودهاي انقلابي در 16 و 17 بهمن خبر داد و گفت: اين جشنواره در تاريخ‌هاي ياد شده با حضور 20 گروه سرود از کليه مراکز فرهنگي‌هنري استان در شهرکرد برگزار و پس از داوري 3 گروه به عنوان برگزيده اعلام خواهند شد.

شاهوردي افزود: ساخت عروسک‌هاي کاريکاتوري دشمنان انقلاب به صورت جمعي و گروهي در بروجن برگزار مي‌شود.

وي به غبار روبي گلزار مطهر شهدا توسط اعضا در يک گروه منسجم در شهرکرد اشاره کرد و افزود: در روز راهپيمايي يوم ا.. 22 بهمن ايستگاه‌هاي نقاشي و اتوبوس کتاب توسط کانون برپا مي‌شود.مدير کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان به برگزاري کارگاه‌ها و نشست‌هاي ادبي با موضوع انقلاب در اين ايام اشاره کرد و افزود: کانون در اين ايام بچه‌هاي روستا را نيز فراموش نکرده است و جشن‌هاي ويژه اي براي اين عزيزان برگزار خواهد کرد.


 اولين‌هاي کانون پرورش فکري گچساران فارغ التحصيل شدند 

 
جشن فارغ التحصيلي اولين‌هاي کانون پرورش فکري گچساران در مرکز فرهنگي‌هنري شماره 1 گچساران برگزار شد.به گزارش روابط عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان کهگيلويه و بويراحمد، طي مراسم ويژه‌اي از اولين‌هاي کانون و مربيان دانشجوي کانون با حضور اساتيد آن‌ها در مرکز شماره 1 گچساران تقدير شد.چندين روز قبل از اجراي جشن مذکور همکاران مراکز 1 و 2 به فضا سازي در سالن مرکز 1 پرداختند و سپس دعوت‌نامه‌هايي طراحي و براي مدعوين ارسال کرده و در کنار اين جشن مسابقاتي بين اعضاي شرکت کننده برگزار گرديد که به برندگان جوايزي اهدا شد.

در اين رماسم، مسوولان دانشگاه جامع علمي کاربردي گچساران به همراه اساتيد آنها از تعامل پررنگ کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با اين نهاد علمي نهايت تقدير را داشتند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون