جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2974- تاریخ : 1392/10/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


7 پرنده اي که گينسي شدند


موتورهايي با چرخ بيلبوردي


پيشگيري از کمردرد فضانوردان با لباس هوشمند


گنده تر از دروغ


داستانك


اما خبر


 7 پرنده اي که گينسي شدند  

هر روز پرنده ها را در آسمان مي بينيم که آزادانه در آسمان مي چرخند.اين موجودات شگفت انگيز سيستم بدني جالبي دارند به طوري که سال ها انسان ها آرزو داشتند دقايقي مانند پرندگان در آسمان پرواز کنند اما دنياي اين موجودات شگفت انگيز پيچيده تر از آن چيزي است که ما مي توانيم حدس بزنيم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، دسته هاي مختلفي از پرندگان در آسمان پرواز مي کنند و هر کدام ويژگي هاي منحصر به فردي دارند.پرندگان به مانند انسان ها رکوردهاي خاصي را در اختيار دارند که در کتاب رکوردهاي گينس ثبت شده است.اين رکوردها گاهي جالب و گاهي عجيب هستند.

قديمي ترين گونه پرندگان زنده

معمولا با شنيدن کلمه ابتدايي ترين به ياد موجوداتي مي افتيم که چهره اي به مانند دايناسورها داشته باشند اما در ميان پرندگان "هوآتزين"قديمي ترين گونه پرنده اي است که هنوز هم بر روي زمين زندگي مي کند.

اين پرندگان از اقوام دايناسورهاي پرنده هستند که در زمان دايناسورها منقرض شدند.هوآتزين داراي چهره اي به مانند دايناسورهاست و نکته جالب در مورد آن اين است که دستگاه گوارشي به مانند گاوها دارد.


 موتورهايي با چرخ بيلبوردي  

يک تکنولوژي تايلندي به تازگي تغييري منحصر به فرد را در موتور سيکلت ها ايجاد کرده است که چرخ هاي موتورسيکلت را تبديل به بيلبوردهاي نمايشي مي کند.به گزارش باشگاه خبرنگاران، موتور وسيله نقليه است که بسياري از مردم اين روزها از آن استفاده مي کنند وبه يکي از تفريحات افرادي تبديل شده است كه مي خواهند تغييراتي را روي وسيله هاي مختلف ايجاد کنند از اين رو موتور را دستکاري مي کنند تا تب اين رفتارشان فروکش کند.

يک تکنولوژي تايلندي به تازگي تغييري منحصر به فرد را در موتور سيکلت ها ايجاد کرده است.اين شرکت تکنولوژي که دفترش در شهر بانکوک است با نصب نوع خاصي از ال اي دي ها روي چرخ جلو آن را تبديل به نمايشگر تلويزيون يا عکس هاي مختلف کرده است.

"پاول گيلس"رئيس اين شرکت است و مي گويد اين تکنولوژي مي‌تواند هر يک از وسيله‌هاي شهر را تبديل به يک بيلبورد يا صفحه نمايش متحرک کند از اين رو تحولي عظيم در مقابل صنعت تبليغات قرار گرفته است.

اين چرخ ها مي توانند در حال حرکت تصاوير را به دلخواه راننده پخش کرده و قابليت آن را دارند تا ويديوهاي 30 ثانيه اي نيز نشان دهد البته با اتصال به نت و نرم افزارهاي خاص مي توان چرخ ها را تبديل به تلويزيون کرد که نياز به صرف هزينه بيشتر دارد.

براي ساخت اين چرخ ها تکنولوژي خاص استفاده شده است و سازندگان 424 چراغ ال اي دي را بر روي 8 پره اصلي چرخ قرار داده اند.اين نوع از ال اي دي باعث مي شود تصاوير به حالتي پخش شوند که انگار کل فضاي چرخ را پوشانده‌اند.


 پيشگيري از کمردرد فضانوردان با لباس هوشمند 

محققان آژانس فضايي اروپا (ESA) در حال طراحي لباس هوشمند جديدي هستند که به کاهش کمر درد فضانوردان ناشي از حضور در محيط ميکروگرانشي فضا کمک مي‌کند.به گزارش (ايسنا)، تحقيقات نشان مي‌دهد، به دليل کشيده‌تر شدن ستون فقرات در شرايط بي‌وزني، قد فضانوردان (در فضا)حدود 6.85 سانتي‌متر بلندتر مي‌شود. اين مسئله باعث کمردردهاي شديد در طول مأموريت‌هاي فضايي چند ماهه مي‌شود.محققان آژانس فضايي اروپا (ESA)‌براي کاهش مشکلات کمردرد فضانوردان در حال طراحي لباس هوشمند «skinsuit»هستند که داراي بافت دوجهته مخصوص براي کاهش اثرات محيط ميکروگرانشي در فضا است.اين لباس هوشمند با اعمال فشار بر روي بدن از سر شانه‌ها تا قسمت پا با نيرويي مشابه گرانش زمين به کاهش دردهاي کمر کمک مي‌کند.«سيمون اوتس»از محققان واحد فناوري و پروژه‌هاي پزشکي در مرکز فضانوردي اروپا تأکيد مي‌کند:اين لباس دست‌دوز بايد کاملا متناسب با اندام و بدن هر فضانورد طراحي شود که در عين راحتي در زمان پوشيدن، بتواند نيروي مورد نياز را در محل درست اعمال کند.


 گنده تر از دروغ 

 پاياني بر تساوي هاي تلخ شهرآورد

عبدالکريم گشايش

گفته مي شود به اين دليل که بازي داربي همين جوري يکريز دارد مساوي به پايان مي رسد و اين تساوي ها جز اينکه آبروي دو باشگاه را ببرد سود ديگري براي هيچ يک از دو تيم ندارد، قرار شده بازي داربي جمعه هفته آينده تکرار بشود و اگر شد که همه بازيکنان در آن حضور داشته باشند و اگر نشد که بالاخره برخي هم حضور داشته باشند اشکالي ندارد!

گفته مي شود که در اين زمينه رايزني هاي مجدد انجام شده و قرار است که دوباره سفير برزيل در ايران نيز دعوت بشود تا اين بار به جاي اينکه شاهد تساوي باشد شاهد برنده شدن يکي از دو تيم سرخابي باشد!

در هر صورت اين جوري مي گويند و ما هم زياد اطلاع نداريم!


 داستانك 

 توي کاغذ

مهدي طوسي

در اين زمينه که هر کس از راه برسد به تو بگويد که چرا اين جوري مي کني و چرا اين جوري نمي کني بايد يک فکر اساسي بکني.

بايد براي اينکه تو و بقيه با کمک هم اين کار را انجام بدهيد يک فکر اساسي بکني. بايد به همه بگويي که اين جوري نمي شود که هي شما حرف بزنيد و هي به من بگوييد که: اين جوري نکن و اين جوري بکن!

راهي به ذهنت مي رسد که اگر از اين راه وارد بشوي حتما مي تواني که ديگر شاهد اين جمله نهي کننده نباشي.

بايد به بقيه بگويي: اگر از من کاري خواستيد و تصور کرديد من از اين راه بروم بهتر از راه قبلي است به جاي اينکه به من بگوييد، توي کاغذ بنويسيد و بدهيد دستم!


 اما خبر 

 خانه خود را با شمع و گلدان گرم کنيد!

يک سيستم گرمايشي ساده متشکل از چهار شمع کوچک و دو گلدان سفالي مي‌تواند محيط يک خانه کوچک را بمدت هشت ساعت در طول روز گرم کند.به گزارش (ايسنا)، در طراحي اين سيستم ساده از اصول علمي انتقال حرارت همرفتي استفاده شده است که مي تواند يک خانه کوچک را براحتي گرم کند.اين گرم‌کن ساده متشکل از چهار شمع کوچک درون يک قالب فلزي نان است که دو گلدان سفالي داراي سوراخ بر روي شمع‌ها قرار مي‌گيرند؛ گلدان کوچکتر روي شمع‌ها و گلدان بزرگتر روي گلدان کوچکتر و در لبه قالب فلزي قرار مي‌گيرد.حرارت شمع‌ها باعث گرم شدن هواي داخل گلدان کوچک‌تر مي‌شود؛ اين گرما از سوراخ خارج شده و وارد فضاي بين دو گلدان مي‌شود.گرماي ايجاد شده از لبه‌هاي اطراف و سوراخ گلدان بزرگتر خارج شده و مي‌تواند محيط يک خانه کوچک را بمدت هشت ساعت در شبانه روز گرم کند.

ذرات گازهاي خروجي که از سوراخ گلدان بزرگتر خارج مي‌شوند، از گازهاي موجود در هوا سبک‌تر هستند که در اين حالت (گازهاي خروجي)به مناطق سردتر حرکت کرده و محيط را به خوبي گرم مي‌کنند. 

رايانه‌اي کامل درون يک جاسوئيچي

به گزارش باشگاه خبرنگاران، رايانه‌هاي شخصي هر روزه در حال کوچک تر شدن هستند و نمونه هاي متفاوت از آن ها ساخته مي شود.لپ تاپ هاي کوچک اين روزها ديگر آنچنان هم کم جا نيستند زيرا طرح هايي ارائه شده است که رايانه را تبديل به يک جاسوئيچي کرده است.

"الکساندر موريسون"رايانه اي را طراحي کرده است که درون يک استوانه کوچک به شکل جاسوئيچي جا گرفته است و تمام امکانات مورد نياز شما را تنها به صورت مجازي بر آورده مي کند.تنها کافي است دکمه آن را فشار دهيد تا همه رايانه براي شما شبيه سازي شود.

اين دستگاه به صورت واقعيت مجازي براي شما مانيتور، موس، کيبورد و کيس رايانه را شبيه سازي مي کند. همچنين سيستم تشخيص حرکات نيز براي آن در نظر گرفته شده است که در نوع خود بي نظير خواهد بود و مي توانيد هر حرکتي را در مقابل آن انجام دهيد تا او پردازش کند. اين وسيله را مي توان به راحتي در جيب قرار داد و يا اينکه با استفاده از گيره اي آن را به دسته کليد متصل کرد. رايانه "سولو"مي تواند در آينده بهترين گزينه براي رايانه هاي شخصي باشد.اين وسيله لپ تاپ ها را در آينده نابود مي کند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون