جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2969- تاریخ : 1392/10/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


"در بند اروند" به پايان نزديک شد

در نشست خبري تئاتر فجر عنوان شد:
حضور 129 اثر در قالب تئاتر خياباني و صحنه‌اي در جشنواره سي و دوم


حضور "شب، بيرون" در فجر قطعي شد


اول بهمن؛ آغاز تصويربرداري "پرواز در ارتفاع صفر"


آغاز ساخت موسيقي "تمشک"


حسين ياري بازيگر "مزار شريف" شد


"هيس!"در بخش مسابقه جشنواره ارواين آمريکا


سينما، سينما


سر خط خبرها


ميز خبر


 "در بند اروند" به پايان نزديک شد 

 
مجموعه تلويزيوني "در بند اروند" به کارگرداني سيامک صرافت و نويسندگي وحيد حسن زاده که ويژه ايام فجر توليد مي‌شود، به قسمت آخر رسيد.به گزارش مهر، قسمت پاياني سريال 6 قسمتي "دربند اروند" در حال حاضر در منطقه هريکنده از استان مازندران تصويربرداري مي‌شود. همچنين تدوين و صداگذاري اين سريال نيز همزمان در حال انجام است.

"در بند اروند" داستان دو برادر رزمنده است که يکي از آنها طي جنگ مفقودالاثر شده و ديگري باز مي‌گردد و سالها راز مفقودالاثر شدن برادر خود را پنهان نگه مي‌دارد.زهرا سعيدي، حميد ابراهيمي، نفيسه روشن، وحيد شيخ زاده، عمار تفتي و... در اين سريال به ايفاي نقش مي‌پردازند."در بند اروند" کاري از گروه فيلم‌هاي تلويزيوني شبکه سه سيما است که برگرفته از داستان شهادت 25 شهيد فرهنگي روستاي هريکنده است و تهيه کنندگي آن را سعيد مرادي بر عهده دارد. همچنين اين اولين تجربه سيامک صرافت در حوزه سريال سازي و در مقام کارگردان است.


 در نشست خبري تئاتر فجر عنوان شد:
 حضور 129 اثر در قالب تئاتر خياباني و صحنه‌اي در جشنواره سي و دوم 

 
نشست رسانه‌اي سي و دومين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر با دبيري قادر آشنا 22 دي‌ماه در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد. در اين نشست علاوه بر اصحاب رسانه چند تن از مديران اداره‌کل هنرهاي نمايشي و بخش‌هاي مختلف جشنواره حضور داشتند.

به گزارش شاپرك،در ابتداي اين نشست آشنا با بيان اينکه انقلاب اسلامي معجزه قرن و بي‌بديل و منحصر به فرد است، گفت: امام راحل مدل و الگويي از حکومت را ارائه داد که مباني آن برگرفته از احکام شيعه و اسلام است. جشنواره تئاتر فجر نيز رويدادي است که انقلاب اسلامي و آرمان‌هاي انقلاب و امام خميني (ره) را يادآور مي‌شود.

در ادامه نشست مهدي شفيعي دبير اجرايي سي و دومين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر نيز به ارائه گزارشي از بخش‌هاي مختلف اين دوره پرداخت و گفت: 129 اثر در قالب تئاتر خياباني و صحنه‌اي در جشنواره سي و دوم حضور دارند که از اين ميان 114 اثر ايراني و 15 اثر از گروه‌هاي خارجي است. بازار تئاتر ايران هم در اين دوره با تفاوت نسبت به سال‌هاي گذشته برگزار مي‌شود. در اين دوره از جشنواره 16 تالار نمايشي اجراهاي صحنه‌اي را پوشش مي‌دهند و يک تالار هم به بخش راديو تئاتر اختصاص دارد.

آشنا در بخش ديگري از نشست در خصوص بودجه اين دوره از جشنواره، گفت:بودجه سي و دومين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر 2 ميليارد و 400 ميليون تومان است.

وي درباره وضعيت بخش بين‌الملل جشنواره سي و دوم تئاتر فجر گفت: تبليغات وسيعي بر عليه ايران است و حتي برخي خارجي‌ها معتقدند که در ايران اصلا تئاتر نيست. اما حضور کارهاي خارجي در بخش بين‌الملل جشنواره تئاتر فجر اين تبليغات منفي را کمرنگ مي‌کند.

دبير سي و دومين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر در واکنش به سخنان خبرنگاري مبني بر اينکه آشنا در شرايطي اين چنين اقدام به مظلوم نمايي کرده در حاليکه جشنواره تئاتر فجر زمين خورده است، تصريح کرد: من مظلوم‌نمايي نکردم و همه من را در صراحت کلام مي‌شناسند. من به شما قول مي‌دهم که جشنواره امسال جشنواره خوبي خواهد بود. حضور بيش از 100 اثر نمايشي در جشنواره دليل پويايي جشنواره است ضمن اينکه معتقد نيستم نقد کردن جشنواره به معني زمين خوردن آن باشد.

شفيعي نيز در ادامه با تأکيد بر اينکه خللي در مباحث اجرايي جشنواره سي و دوم تئاتر فجر وارد نشده است، گفت: در اين دوره از جشنواره سه رقابت در بخش‌هاي تئاتر ملل، تازه‌هاي تئاتر ايران و مرور تئاتر ايران وجود دارد. همچنين تماشاخانه "آو" و
"سه نقطه" نيز به عنوان دو سالن خصوصي در اين جشنواره ميزبان آثار نمايشي هستند که جاي خوشحالي دارد.

وي در ادامه درباره چرايي نبودن تالار مولوي در ليست تالارهاي ميزبان جشنواره سي و دوم تئاتر فجر با وجود اينکه در حال حاضر ميزبان اجراي عمومي اثري نمايشي است، يادآور شد: ما با اولين تالاري که وارد مذاکره شديم تالار مولوي بود که با سعيد اسدي مدير تالار گفتگو کرديم. اما مدير تالار گفت که هزينه تعويض کابل اصلي برق تالار بسيار بالاست و از اين رو نمي‌تواند براي ميزباني جشنواره حضور داشته باشد.

در پايان شفيعي با اشاره به سقف کمک هزينه‌هاي بخش‌هاي مختلف جشنواره سي و دوم تئاتر فجر، به عنوان دبير اجرايي جشنواره درباره وضعيت بخش اجتماعي که يک ماه مانده به برگزاري تئاتر فجر به بخش‌هاي چندگانه اين دوره از جشنواره افزوده شد، توضيح داد: قرار بود در اين بخش دوستان مستندي را درباره چندين تئاتر کاربردي نمايش داده و نشستي برگزار کنند که اين بخش از جشنواره سي و دوم تئاتر فجر حذف شد.


 حضور "شب، بيرون" در فجر قطعي شد 

 حضور فيلم سينمايي "شب، بيرون" به کارگرداني کاوه سجادي حسيني در سي و دومين جشنواره بين المللي فيلم فجر قطعي شد.به گزارش مهر، فيلم سينمايي "شب، بيرون" به کارگرداني کاوه سجادي حسيني و تهيه کنندگي پرويز پرستويي در سي و دومين جشنواره بين المللي فيلمي فجر حضور خواهد داشت.

شنيده‌ها حاکي از آن است که "شب، بيرون" قرار است در يکي از دو بخش "تجربه" که قرارست امسال به جشنواره اضافه شود و با نگاه نو حضور داشته باشد.اين فيلم سينمايي داستان سه جوان است که در يکي از شب‌هاي تهران از شمال شهر تا جنوب شهر را مي چرخند و در سفر کوتاه شهري اتفاقاتي براي آنها رخ مي‌دهد.

سهيلا گلستاني، حساب محمودي فريد، هوتن شکيبا و باران کوثري، هومن سيدي، فريد سجادي حسيني، حسين اميدي و سمانه وفايي در "شب، بيرون" بازي مي‌کنند.


 اول بهمن؛ آغاز تصويربرداري "پرواز در ارتفاع صفر" 

 
تسنيم: تهيه‌کننده «پرواز در ارتفاع صفر» گفت: تصويربرداري اين سريال تلويزيوني به کارگرداني سامان سالور و محصول سيمافيلم اول بهمن در پايگاه يکم شکاري (تهران) آغاز مي‌شود.محمد نشاط تهيه‌کننده «پرواز در ارتفاع صفر»افزود:با توجه به مشارکتي بودن کار جلسات متعددي با مسئولان نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران به ويژه تيمسار جوشقاني مدير واحد هنري ارتش برگزار و تفاهم نامه‌اي به منظور حمايت همه جانبه ارتش علي الخصوص در بخش تامين ادوات نظامي امضا شد.مهدي پاکدل، بهنوش طباطبايي، پرويز فلاحي‌پور، کوروش سليماني، حسين زارعي و علي سليماني سرنسري از جمله بازيگران اين سريال هستند.


 آغاز ساخت موسيقي "تمشک" 

مهر: ساخت موسيقي فيلم سينمايي "تمشک" ساخته سامان سالور براي حضور در جشنواره فيلم فجر آغاز شد.ساخت موسيقي آخرين ساخته سالور به تازگي توسط بهزاد عبدي در اوکراين آغاز شده است و حسين قورچيان نيز همزمان صداگذاري را انجام مي دهد.اين فيلم در بخش سوداي سيمرغ سي و دومين جشنواره بين المللي فيلم فجر به نمايش در مي آيد.در اين فيلم نيکي کريمي، مهدي پاکدل، مهران احمدي، حبيب دهقان نسب، سميرا حسن پور، شعله مرادي، سيد علي موسويان، تبسم هاشمي، بيژن افشار، محمود نظرعليان، سهي بانو ذوالقدر، شيرين بيده، منصور نوبخت، رومينا سوري به ايفاي نقش مي پردازند.


 حسين ياري بازيگر "مزار شريف" شد 

 
ايسنا: حضور حسين ياري به عنوان اولين بازيگر فيلم سينمايي «مزار شريف» به کارگرداني حسن برزيده قطعي شد.پيش‌توليد فيلم «مزار شريف» از مدتي پيش شروع شده و گروه توليد مشغول ساخت دکور در سوله‌اي اطراف تهران هستند و ساخت دکورهاي اين فيلم به زودي به پايان مي‌رسد.پيش‌تر عوامل ديگر فيلم انتخاب شده‌اند و ياري اولين بازيگري است که براي حضور در اين فيلم انتخاب شده است.

«مزارشريف» به کارگرداني حسن برزيده فيلمي درباره شهادت ديپلمات‌هاي ايراني در افغانستان است.


 "هيس!"در بخش مسابقه جشنواره ارواين آمريکا 

 
فارس: فيلم «هيس! دخترها فرياد نمي‌زنند» در بخش مسابقه جشنواره بين‌المللي فيلم ارواين آمريکا حضور خواهد داشت.فيلم «هيس! دخترها فرياد نمي‌زنند» يکي از فيلم‌هاي محبوب تماشاگران ايراني و موفق در جشنواره هاي خارجي ، اولين فيلم ايراني است که در بخش مسابقه جشنواره بين‌المللي فيلم ارواين رقابت مي‌کند. تا پيش از اين هيچ فيلمي از ايران در اين جشنواره پذيرفته نشده بود.

جشنواره بين‌المللي فيلم ارواين ، از 20 تا 26 ديماه سال جاري در سينما لاگونا هيلز اورنج کانتي در کشور آمريکا برگزار مي‌شود.


 سينما، سينما 

چيني‌ها از «من نفرت‌انگيز 2» استقبال کردند

انيميشن "من نفرت انگيز 2" در روز اول نمايشش در چين با استقبال بسيار روبه‌رو شد. به گزارش مهر به نقل از د رپ، اين انيميشن موفق با فروش 4 ميليون دلاري در روز اول نمايشش در چين به راحتي در راس فهرست باکس آفيس چين قرار گرفت.

به اين ترتيب اين انيميشن بهترين فروش در روز اول را پس از نمايش انيميشن "عصر يخبندان: رانش قاره‌اي" در سال 2012 تجربه کرد. اين در حالي است که قسمت اول "من نفرت انگيز" در چين به نمايش درنيامده بود.انتظار مي رود فروش اين انيميشن در دو روز تعطيلات آخر هفته در چين به نزديک 14 ميليون دلار برسد. اين انيميشن تا کنون بيش از 935 ميليون دلار در سراسر جهان فروش کرده و تاکنون جايگاه چهارمين انيميشن پرفروش همه دوران را به خود اختصاص داده است.

اين انيميشن تاکنون 567 ميليون دلار از فروشش را در بازار جهاني کسب کرده و در "جستجوي نمو" با فروش 555 ميليون و 900 هزار دلار و "شاه شير" با فروش 564 ميليون و 700 هزار دلار را پشت سر گذاشته است.سال پيش "عصر يخبندان: رانش قاره اي" موفق به فروشي نزديک به 875 ميليون دلار در سراسر جهان شد که 714 ميليون دلار آن در بازار جهاني کسب شد.فيلم انيميشن "من نفرت انگيز 2" تاکنون رکوردهاي ديگري هم به جا گذاشته و به عنوان پرشتاب ترين فيلم سال از نظر فروش در بريتانيا نيز شناخته شد و در هفت هفته بيش از 66 ميليون دلار فروش کرد.

اين ماجراي کمدي به بازگشت گرو (استيو کارل)، دختر او و اطرافيان مضحک آنها مربوط مي شود و شخصيت هاي اصلي قسمت اول، همچنان در مرکز موضوع قسمت دوم هم جاي دارند.انيميشن "من نفرت انگيز 2" را مثل قسمت اول اين فيلم، کريس رنو و پير کافين کارگرداني کرده اند و علاوه بر استيو کارل، کريستن ويگ و بنجامين برت به عنوان صداپيشگان آن حضور داشته اند.


«برنيس بژو» با «گذشته» بهترين بازيگر جشنواره پالم‌اسپرينگز شد

«برنيس بژو»، بازيگر فيلم «گذشته» اصغر فرهادي، جايزه بهترين بازيگر زن را از بيست‌وپنجمين جشنواره بين‌المللي فيلم «پالم‌اسپرينگز» کسب کرد.به گزارش (ايسنا)، برگزيدگان امسال هيئت داوران جشنواره فيلم پالم‌اسپرينگز در حالي اعلام شدند که فيلم «سقوط دايره شکسته» ساخته «فليکس فن گرونينگن» به عنوان بهترين فيلم خارجي اين رويداد سينمايي انتخاب شد و در بخش بهترين بازيگري نيز «برنيس بژو» براي فيلم «گذشته» و «مد ميکلسون» بازيگر فيلم «شکار» ساخته «توماس وينتربرگ» به ترتيب عناوين بهترين بازيگر زن و مرد اين جشنواره را از آن خود کردند.فيلم «سقوط دايره شکسته» که به عنوان نماينده سينماي بلژيک در ميان 9 فيلم بخش خارجي هشتاد‌وششمين دوره جوايز اسکار نيز حضور دارد، پيش از اين در جشنوار برلين جايزه منتخب تماشاگران و همچنين جايزه فيلم لوکس پارلمان اروپا را بدست آورده بود و توصيف‌کننده يک داستان رمانتيک و زندگي خوشبخت است که ناگهان به يک تراژدي مبدل مي‌شود.


 سر خط خبرها 

سي سال فيلم ونقد

پرده اي از نقدهاي نوشته شده بر فيلم هاي سال 1361 تا سال 1390

مصطفي انصافي - هوشنگ گلمكاني

روزهاي زندگي

(پرويز شيخ طادي- 1390)

روزهاي زندگي با وجود اين عنوان بي ربط و خنثي اش نمايش يك ضرب شست اساسي در سينماس جنگي ايران است؛ فيلمي كمال گرا و پاكيزه و درست كه استانداردهاي اين ژانر سينماي ايران را ارتقا مي دهد اما نمايشش در جشنواره ي فجر تحت الشعاع دو عامل قرار گرفت.يكي همين عنوان غير جذاب و پس زننده كه بيش تر به درد يك تله فيلم با سريال ملودراماتيك خانوادگي مي خورد و ديگر نمايش عمومي فيلم ما قبل آخر همين فيلم ساز، شكارچي شنبه، كه فيلم تبليغاتي و رسمي ناكامي ارزيابي شد و باعث شد خيلي ها فيلم تازه او را هم نبينند.

قسمت پاياني


 ميز خبر 

حوزه هنري با 9 نمايش در جشنواره‌ي تئاتر فجر حضور خواهد داشت

امسال حوزه هنري با 9 نمايش در سي و دومين جشنواره‌ي بين‌المللي تئاتر فجر حضور دارد که از اين تعداد، 6 نمايش از توليدات مراکز استاني حوزه هنري هستند.امسال حوزه هنري با 9 نمايش در سي و دومين جشنواره‌ي بين‌المللي تئاتر فجر حضور دارد که از اين تعداد، 6 نمايش از توليدات مراکز استاني حوزه هنري هستند.به گزارش شاپرك به نقل از حوزه هنري، هر چهار نمايشي که از بيست و دومين جشنواره‌ي سراسري تئاتر سوره‌ي ماه به دبيرخانه‌ي فجر پيشنهاد شده بود، در اين رويداد هنري حضور خواهند داشت.

به اين ترتيب که نمايش‌هاي "کاريزما" نوشته‌ي کرامت يزداني و به کارگرداني حامد مهريزي‌زاده (يزد)، "تارشيشه‌اي" نوشته و کار کيوان صباغ (خراسان رضوي) و نمايش "جامانده" به نويسندگي و کارگرداني بهار محمودزاده (تهران) به عنوان منتخبان جشنواره‌ي سوره‌ي ماه در بخش جشنواره‌ي جشنواره‌هاي تئاتر فجر به صحنه مي‌روند و ديگر نمايش منتخب سوره‌ي ماه با عنوان "آش سرخ پشت پا" اثر خسرو اميري نيز در بخش مهمان سي و دومين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر حضور خواهد داشت.

همچنين نمايش‌ "ابوالهول" نوشته‌ي علي شمس و با کارگرداني داود پورحمزه (لرستان) در بخش مناطق اجرا مي‌شود. ضمن اينکه نمايش‌هاي "عاليه" اثر عبدالرضا سواعدي (خوزستان) و "پک" نوشته‌ي فاطمه مکاري و با کارگرداني صاحب آهنگر (مازندران) در بخش مرور ميزبان تماشاگران مي‌شوند.

بنا بر اعلام اين خبر، نمايش "فرجام سفر طولاني طوبي" از نوشته‌هاي علي‌رضا نادري، با کارگرداني سيد محسن حسن‌زاده با حمايت حوزه هنري استان قم در بخش چشم‌انداز جشنواره‌ي فجر به صحنه خواهد رفت.

همچنين نمايش "حکايت مطربان پريشان" نوشته ياسين حجازي و با کارگرداني کوروش زارعي که از توليدات دفتر تئاتر بچه‌هاي مسجد مرکز هنرهاي نمايشي حوزه هنري است و به تازگي اجراي عموم خود را در تالار انديشه به پايان برده در بخش مهمان سي و دومين جشنواره‌ي بين‌المللي تئاتر فجر حاضر خواهد بود.گفتني است، سي و دومين جشنواره بين المللي تئاتر فجر از24 دي تا 12 بهمن ماه برگزار مي‌شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون