جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2966- تاریخ : 1392/10/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


راه‌يافتگان بخش مسابقه فيلم‌نامه‌نويسي کانون معرفي شدند


شکارچي کوسه کر به قشم رفت

ويژه مربيان مراکز فراگيرکانون تهران برگزار مي‌شود:
نشست آموزشي«قصه‌گويي براي کودکان کم شنوا»


دوره آموزشي شيوه بازنويسي متون کهن در اصفهان

به همت کانون پرورش فکري انجام مي‌شود:
برپايي غرفه خلاقيت در جشنواره سيريک


شهادت مظلومانه يازدهمين پيشواي شيعيان جهان حضرت امام حسن عسگري(عليه‌السلام) تسليت باد


 راه‌يافتگان بخش مسابقه فيلم‌نامه‌نويسي کانون معرفي شدند 

 
با پايان يافتن داوري اوليه چهارمين جشنواره فيلم‌نامه‌نويسي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، اسامي راه يافتگان به بخش مسابقه اين جشنواره اعلام شد. به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، هيأت انتخاب اين جشنواره منوچهر اکبرلو مدرس دانشگاه، منتقد، پژوهش‌گر و نويسنده، سارا خليلي فيلم‌نامه‌نويس و انيماتور و ليلا ميرهادي نويسنده و کارگردان پس از بررسي 589 فيلم‌نامه در بخش‌هاي مختلف، اسامي فيلم‌نامه‌هاي راه‌يافته به مرحله پاياني را اعلام کردند.

اين جشنواره در سه محور «خليج فارس»، «سنت‌هاي قومي و بومي سرزمين مادري» و «آزاد» در دو بخش داستاني و پويانمايي کوتاه و بلند (سينمايي) فراخوان داده بود. هيأت انتخاب در بخش خليج فارس، 8 اثر و در بخش سنت‌هاي قومي و بومي سرزمين مادري 21 فيلم‌نامه و در بخش کوتاه داستاني (زنده) 70 اثر را معرفي کرد. هم‌چنين بر اساس راي هيأت انتخاب در بخش آزاد پويانمايي بلند 2 اثر، داستاني بلند 17 فيلم‌نامه و پويانمايي کوتاه 21 اثر به مرحله پاياني راه يافت. امور سينمايي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به آثار برگزيده جوايزي را اهدا و از توليد برخي از اين فيلم‌ها نيز حمايت خواهد کرد.


 شکارچي کوسه کر به قشم رفت 

در برنامه نقد کتاب که در محل کانون هنر قشم برگزارشد "شکارچي کوسه کر" نوشته عباس عبدي نقد شد.

به گزارش روابط عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان هرمزگان، اين برنامه با حضورعباس عبدي نويسنده کتاب "شکارچي کوسه کر" از سري کتاب‌هاي "رمان نوجوان امروز"، ثوبيه احمدي مسوول مرکز فرهنگي‌هنري قشم، فروغ ملايي مربي ادبي مرکز قشم، علي آموخته‌نژاد نويسنده و شاعر نام‌آشناي هرمزگان، ايرج اعتمادي نويسنده و خبرنگار نشريه صدف و اعضاي انجمن‌هاي شعر شهرستان قشم برگزار شد.

علي آموخته‌نژاد، در اي نشست در سخناني ضمن بيان اين مطلب که تبديل زندگي روزمره مردم به داستان کار سختي است از نويسنده کتاب تشکر کرد و گفت: براي نقد اين کتاب، آن‌ را مي‌توان به دو بخش تقسيم کرد؛ بخش اول مربوط به نثر بسيار خوب و شاعرانه‌اي که نويسنده در جاي جاي کتاب به کار برده است. و بخش ديگر مربوط به حوادث جنبي که به خط سير اصلي داستان وارد مي‌شود و نتوانسته در داستان حل شود.

وي افزود: ايجاز و خلاصه‌گويي در بعضي قسمت‌هاي کتاب قابل درک نيست و حس انتقام‌جويي نوجوان داستان با توجه به فرهنگ مردم اين منطقه که همه اتفاقات را به قضا و قدر مربوط مي‌دانند، کمي جاي تامل دارد.

آموخته‌نژاد صحنه کنار گذاشتن صيد توسط سليمان و اتفاقات مربوط به آن را از قسمت‌هاي شاهکاراين کتاب دانست و در مجموع اين کتاب را کتاب خوبي ارزيابي کرد.

ايرج اعتماي نويسنده و خبرنگار نشريه صدف، کتاب را از نظر شکل ظاهري، قابل قبول خواند و افزود: نويسنده دراين کتاب اطلاعات خوبي راجع به صيد و صيادي به خواننده مي‌دهد ولي در ميانه داستان از خط اصلي داستان فاصله گرفته و به سمت خاطره‌نويسي پيش رفته است. اعتمادي ادامه داد: داستان از اوج و فرود خوبي برخورداست ولي با وجودي‌که پيام داستان آشتي با طبيعت است اما داستان حول محور انتقام مي‌چرخد و با توجه به اين‌که مخاطب اين کتاب نوجوان است، مضمون انتقام‌جويي را منتقل مي‌کند که مناسب سن نوجوان نيست. سهيلا اسعدي، يکي ديگر از فعالان اين حوزه در قشم نيز به همين نکته مشترک پرداخت وحس انتقام‌جويي نوجوان داستان را مورد نقد قرار داد و نهايتا کليت اثر را در خور تقدير خواند.

ثويبه احمدي، مسوول مرکز فرهنگي‌هنري قشم نيز در اين مراسم گفت: باعث افتخار ماست که کتاب "شکارچي کوسه کر" اثر عباس عبدي امسال برنده کتاب سال قشم بوده، کتابي که توسط کانون پرورش فکري منتشر شده و در کتاب‌خانه‌هاي کانون به نوجوانان عرضه مي‌شود. احمدي گفت: نقد‌هاي بسيار زيباي شما و پاسخ‌هاي نويسنده را شنيدم و لذت بردم، اما مي‌خواهم به نکته‌اي مهم که بايد بيشتر به آن توجه کرد اشاره کنم؛ اين‌که اين کتاب براي نوجوانان نوشته شده است و اگر نوجوان ما اين کتاب را خواند و پسنديد، با وجود همه نقدهايي که به اين کتاب شد اين کتاب کتاب خوبي است واگر اين کتاب را نپسنديد عليرغم همه خوبي‌هايي که ازاين کتاب برشمرديد اين کتاب، کتاب خوبي نيست.

مسوول مرکز قشم افزود: همان‌طور که دغدغه اصلي نويسنده اين کتاب هم نوجوان است، بياييم در نقد و بررسي کتاب‌هاي اين قشر با وسواس و ظرافت بيشتري عمل کنيم، بايد تلاش کنيم از منظر نوجوان امروز کتاب‌ها را مورد نقد قرار دهيم.

در پايان عباس عبدي نويسنده کتاب به سوالات حاضران پاسخ داد و تاکيد کرد: درست است که اين کتاب در مورد مردم اين جزيره نوشته شده ولي ازآن‌جايي که همه مردم ايران با گويش‌هاي متفاوت قرار است اين اثر را بخوانند سعي شده است در به کاربردن واژه‌هاي بومي نهايت آسان‌سازي به کار رود تا ضمن معرفي آن، براي همه قابل فهم باشد. لازم به ذکراست کتاب" شکارچي کوسه کر" بعد از " شناگر" دومين کتاب عباس عبدي ازسري کتاب‌هاي "رمان نوجوان امروز" است که توسط کانون منتشرشده است. کتاب "روز نهنگ" سومين رمان نوجوان اين نويسنده است که به تازگي منتشرشده و به زودي به منابع کتاب‌هاي نوجوان کانون افزوده مي‌‌شود.


 ويژه مربيان مراکز فراگيرکانون تهران برگزار مي‌شود:
 نشست آموزشي«قصه‌گويي براي کودکان کم شنوا» 

نشست آموزشي قصه‌گويي براي کودکان کم شنوا، ويژه مربيان مسوول و مربيان فرهنگي، هنري و ادبي مراکز فراگير کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برگزار مي‌شود. قرار است در اين نشست مربيان اين مراکز انتخاب کتاب‌هاي مناسب براي قصه‌گويي کودکان ناشنوا را ياد بگيرند. هم‌چنين چگونگي ارتباط برقرار کردن با کودکان کم شنوا و فراهم کردن شرايط براي گوش سپردن اين کودکان به قصه و قصه‌گويي از مواردي است که روز 1 بهمن در اين نشست درباره آن‌ها بحث و گفت‌و‌گو شود.

«چگونه مي‌توان از طريق بازي و ايجاد محيطي شاد ياد‌گيري کودکان کم شنوا را افزايش داد» موضوع ديگري است که در اين نشست به آن پرداخته مي‌شود و هم چنين قرار است قصه‌گويي فعال و تعاملي هم در اين جلسه مورد نقد و بررسي قرار بگيرد.

هم‌چنين در اين نشست تعاملي، علاوه بر مربيان مراکز فراگير قرار است کارشناسان، معاونان، مدير کل استان نيز حضور داشته باشند.

«گيتا موللي» کارشناس و استاد اين جلسه است که داراي مدارک کارشناسي ارشد شنوايي شناسي و دکتراي روان شناختي و آموزش کودکان استثنايي است. «موللي» هم اکنون استاد دانشکده توانبخشي تهران است. مراکز فرهنگي هنري فراگير استان تهران، مراکزي هستند که علاوه بر کودکان و نوجوانان عضو به کودکان و نوجواناني که نابينا و ناشنوا و معلول جسمي و حرکتي هم هستند خدمات فرهنگي هنري و ادبي ارايه مي‌هند. در عين حال اين مراکز به امکاناتي مجهز شده‌ است تا اين کودکان و نوجوانان بتوانند در فعاليت‌هاي مختلف همانند ديگر اعضاي کانون شرکت کنند. مربيان اين مراکز هم آموزش‌هاي لازم را براي ارتباط با اين کودکان ديده‌اند و در طي سال نيز همواره آموزش‌هايي در اين زمينه مي‌بينند که اين نشست يکي از همان دوره‌هاي آموزشي است. هم اکنون در کانون پرورش فکري استان تهران مراکز 11، 20، 21، 24 و 40 فراگير هستند.

اين نشست روز سه‌شنبه 1 بهمن ماه در سالن کنفرانس شماره 1 مجتمع آفرينش‌هاي فرهنگي‌هنري کانون در خيابان حجاب تهران برگزار مي‌شود.


 دوره آموزشي شيوه بازنويسي متون کهن در اصفهان 

يک کارگاه آموزشي طي 4 روز توسط دکتر محمد جعفري قنواتي در مرکز فرهنگي‌هنري شماره 2 کانون اصفهان ويژه مربيان مراکز استان در حال برگزاري است.

بر اساس گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان اصفهان، دوره آموزش متون قديم نثر فارسي و شيوه بازنويسي آن ويژه مسوولان و مربيان مراکز کانون استان اصفهان است.

در اين کارگاه آموزشي، استاد قنواتي با آموزش مهارت‌هاي لازم، مسوولان و مربيان مراکز را هرچه بيشتر با متون قديم نثر فارسي آشنا ساخته و مربيان نيز نمونه‌هايي از متون کهن را بازنويسي و به زبان امروزي تغيير مي‌دهند.

اين دوره در چهار روز و به مدت 32 ساعت ادامه دارد.


 به همت کانون پرورش فکري انجام مي‌شود:
 برپايي غرفه خلاقيت در جشنواره سيريک 

 
مسوول مرکز فرهنگي‌هنري سيريک از برپايي غرفه کودک خلاقيت و انديشه در هفته سيريک‌شناسي ويژه کودک و نوجوان در بهمن ماه خبرداد. کلثوم رئيسي مسوول مرکز سيريک در نشستي که با شوراي هماهنگي جشنواره سيريک داشت عنوان کرد: کانون سيريک هم‌زمان با مسابقات رباتيک جنوب کشورو جشنواره سيريک، غرفه‌هاي فرهنگي، ادبي وهنري برپا خواهد نمود. وي افزود: کارگاه‌هاي نقاشي خلاق، نوشتن خلاق، سفال، کاردستي، معرفي شخصيت، معرفي سرزمين ازجمله فعاليت‌هايي است که در اين جشنواره اجرا خواهد شد.

وي هدف از برگزاري هفته سيرک را ارتقاي سيريک از بخش به شهرستان عنوان کرد و افزود: بازي‌هاي بومي محلي، مسابقات شتردواني، موسيقي محلي، نمايشگاه سيريک‌شناسي در کنار غرفه‌ها از ديگر برنامه‌هاي اجرا شده در اين هفته خواهد بود. جشنواره سيريک از تاريخ 5 لغايت 11 بهمن ماه هم‌زمان با مسابقات رباتيک جنوب کشور در استان هرمزگان برگزار مي‌شود.


 شهادت مظلومانه يازدهمين پيشواي شيعيان جهان حضرت امام حسن عسگري(عليه‌السلام) تسليت باد 

شهادت مظلومانه يازدهمين پيشواي شيعيان جهان حضرت امام حسن عسگري(عليه‌السلام) تسليت باد.

اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون