جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2966- تاریخ : 1392/10/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

من مکانيک اهل ادبياتم
گفتگوي ادبي با مشتري صافکاري


مهمترين رويدادهاي پيش روي ادبيات


خبر ادبي


نغمه


تازه‌هاي نشر


زنگ ادبيات


 من مکانيک اهل ادبياتم
 گفتگوي ادبي با مشتري صافکاري 

عبدالکريم گشايش

قسمت دوم

اشاره: قسمت ديروز اين جوري شکل گرفت که با خودت فکر کردي که چه جوري و چرا و از کجا شروع علاقه تو به ادبيات آغاز شد.

کمي که فکر کردي به اين نتيجه رسيدي که براي مخاطبان اين ستون علت اينکه چرا به اين فکر افتادي که منشاء علاقه ات به ادبيات را بازگو بکني را بگويي. آخر تو خودت که مي داني از کي و چرا و چگونه به ادبيات علاقمند شدي و نيازي نيست که براي خودت تکرار بکني و اينکه اصولا برايت اين سوال به وجود بيايد. اما با خودت فکر کردي که شايد براي مخاطبان و همچين بچه هاي گاراژ خيلي جالب باشد که تو چگونه به ادبيات علاقمند شدي.

به همه سلام کرده بودي و آمده بودي تو. يکي از مشتري هايي که تا به حال نديده بودي هم شاهد خوشحالي تو بود. به او هم مثل بقيه سلام کرده بودي و آنقدر محکم و بلند سلام کرده بودي که او هم متوجه خوشحالي تو شده بود.

او متعجب تو را نگاه کرده بود و تصور کرده بود که شايد تو او را از قبل مي شناختي که اين جوري با او چاق سلامتي کره بودي. يکي از بچه هاي گاراژ که نگاه متعجب او را ديده بود به او گفته بود که تو ديوانه هستي. تو گفته بودي: بله من ديوانه ام اما ديوانه ادبيات!

او برايش جذاب شده بود که مگر مي شود يک نفر مکانيک باشد و اهل ادبيات هم باشد. و همين مسئله باعث شده بود که بين تو و او کلي ديالوگ ادبي برقرار بشود. او از تو پرسيده بود که از کي و چگونه به ادبيات علاقمند شدي. و همين امر باعث شده بود که تو کمي به فکرت فشار بياوري تا به او بگويي که از کجا و کي و چگونه به ادبيات علاقمند شدي...........!

ادامه ماجرا:

- نبايد خيلي مهم باشد که شما بفهميد من از کي و چگونه به ادبيات علاقمند شدم. مهم اين است که من به ادبيات علاقمند هستم!

مرد مشتري صافکاري گفت: بله من اين حرف شما را قبول دارم. درست مثل اين است که شما برويد پيش يک خواننده بزرگ که براي خودش صاحب سبک است و به جاي اينکه از او بپرسيد موسيقي را چگونه مي بيند و در مورد سبکش تعريف کند از او بپرسيد که بچه هايش چند تا هستند و آيا تا به حال همسرش را طلاق داده يا نه!

حرف هاي اين مرد مشتري روي تو خيلي تاثير گذاشت. به او گوش مي کردي. درست مثل وقتي که دزده مونا در نمايشنامه اتللو صحبت مي کرد و تو محو حرف هايش بودي. گفتي: نه من اصلا قصد جسارت به شما را نداشتم من فقط مي خواستم بگويم که من علاقمند به ادبيات هستم و اين زياد مهم نيست که از کي به اين حوزه علاقه پيدا کردم!

شاگرد صافکاري گفت: حالا خودت را لوس نکن. اين بنده خدا از تو يک سوالي کرد و تو بايد جوابش را بدهي؛ همين.

شاگرد صافکاري جمله اش که تمام شد شروع کرد به صاف کردن ماشين و صداي چکشش به ماشين مرد مشتري، باعث شد که نه تو صداي مشتري را بشنوي و نه مشتري صداي تو را بشنود. به او گفتي: اوستا هنوز نيامده و من فرصت دارم که با شما حرف بزنم. اگر مي شود بياييد توي مغازه ما تا هم با هم بيشتر حرف بزنيم و هم اينکه تا زماني که اوستا نيامده من سرم گرم بشود و از همه مهمتر اينکه صداي اضافي اذيت تان نکند!او تشکر کرد و سرش را پايين انداخت و گفت: باشه ممنون. البته من نمي خواهم مزاحم تان بشوم. يک وقتي اوستاي تان که آمد ناراحت نشود که چرا من دارم با شما حرف مي زنم و از کار انداختم تان.

خنديدي و گفتي: بفرماييد. بفرماييد تو تا براي تان تعريف کنم چي شد که به ادبيات علاقمند شدم............!

ادامه دارد...


 مهمترين رويدادهاي پيش روي ادبيات 

گزارش از: مهري محمدي مقدم

قسمت اول

در سال جديد ميلادي هم مانند سال 2013 کتاب‌هاي جديدي به چاپ مي‌رسند، جوايز معتبري به نويسندگان برگزيده اعطا مي‌شود و اقتباس‌هاي سينمايي براساس داستان‌هاي جذاب ساخته مي‌شوند. در ذيل نگاهي خواهيم داشت به رويدادهايي که در ماه‌هاي آينده مورد توجه کتاب‌دوستان و فعالان عرصه ادبي خواهند بود.

ماه ژانويه

* برگزيدگان بخش‌هاي مختلف جوايز «کاستا» روز هفتم ژانويه 2014 معرفي مي‌شوند. برنده اين جايزه که در حوزه‌هاي رمان، زندگينامه، رمان اول، شعر و ادبيات کودک برگزار مي‌شود، روز 28 نوامبر مشخص خواهد شد. سال گذشته «هيلاري منتل»، نويسنده برنده‌ دو جايزه بوکر و خالق «تالار گرگ» و «بالا آوردن اجساد» موفق به کسب اين افتخار بزرگ شد.

* کمپاني رويال شکسپير اعلام کرده اقتباس نمايشي رمان‌هاي منتل که دو جلد اول يک سه‌گانه تاريخي را تشکيل مي‌دهند از روز هشتم اين ماه آغاز مي‌کند. نمايشي که براساس داستان «توماس کرامول» و «هنري هشتم» ساخته مي‌شود، قرار است تا ماه مارس ادامه پيدا کند.

* از دوازدهم ژانويه اکران فيلم اقتباسي از «دزد کتاب» شروع مي‌شود. اين اثر که داستاني را در دوران حکومت نازي‌هاي آلماني روايت مي‌کند، به قلم «مارکوز زوساک» به نگارش درآمده است. «جفري راش» از بازيگران اصلي اين فيلم سينمايي است.

* دو فيلم اقتباسي ديگر هم به کارگرداني «مارتين اسکورسيزي» و «کنت برانا» در ماه ژانويه به روي پرده مي‌روند. رمان‌هايي از «تام کلنسي» که به عنوان دنباله‌ «جک رايان» نوشته شده‌اند، توسط برانا به سينما راه پيدا مي‌کنند و اسکورسيزي هم فيلم «گرگ وال استريت» که براساس يک کتاب خاطرات توليد شده را به اکران بين‌المللي مي‌رساند. «لئوناردو دي‌کاپريو» ستاره اصلي اين فيلم اقتباسي است.

گرگ وال‌استريت

* "شاه لير"، از شاهکارهاي ويليام شکسپير قرار است اين‌بار به کارگرداني «سام مندز»، بازيگر و فيلمساز سرشناس روي صحنه تئاتر برود. چهاردهم ژانويه روز اولين اجراي «شاه لير» در تئاتر ملي لندن با هنرنمايي «سيمون راسل بيل» است.

* "دونال رايان» که اخيرا با «قلب چرخان» موفق شد جايزه کتاب اول گاردين را از آن خود کند، رمان جديدش را در اين ماه با عنوان «چيزي درباره دسامبر» روانه بازار خواهد کرد. داستان جديد رايان در مناطق روستايي ايرلند روايت مي‌شود.

* "جاناتان لتم» و «فيونا مک‌فارلين» از ديگر نويسندگان مطرحي هستند که کتاب‌هاي جديدشان را در نخستين ماه 2014 به دوستداران عرصه ادبي معرفي مي‌کنند. «باغ‌هاي مخالف» نام رمان لتم است که با موضوع سه نسل از يک خانواده راديکال نيويورکي به نگارش درآمده است. مک‌فارلين هم «ميهمان شب» را به خوانندگان آثارش معرفي مي‌کند. اين رمان به موضوعاتي چون پيري، خاطرات و راز پرداخته است.

ماه فوريه

* روزهاي ابتدايي ماه فوريه شاهد اکران سه فيلم از کارگردانان صاحب‌نامي است که با الهام از آثار ادبي ساخته شده‌اند. «رالف فينز» فيلم «زن نامرئي» را با اقتباسي از کتاب زندگينامه‌ "کلر تومالين» کارگرداني کرده است. شخصيت محوري اين اثر «نلي ترنان» دختر مورد علاقه «چارلز ديکنز» - رمان‌نويس کلاسيک انگليسي - است. «مردان تاريخي» ديگر فيلم اقتباسي است که براساس کتابي نوشته‌ي «رابرت ادسل» ساخته شده است. «جرج کلوني» کارگرداني «مردان تاريخي» را بر عهده دارد. اين کتاب به بازيافتن آثار هنري به سرقت‌رفته در دوران نازي‌ها پرداخته است.

* نسخه نمايشي جديدي از «1984» شاهکار ماندگار «جورج اورول» از روز هشتم فوريه در تئاتر «آلميدا»ي لندن به روي صحنه مي‌رود.

* "دبورا لوي» که نامش در فهرست نامزدهاي نهايي جايزه بوکر ديده شده، امسال دو کتاب با نام‌هاي «غيرطبيعي‌هاي زيبا» و «قورت دادن جغرافيا» را به علاقه‌مندانش عرضه مي‌کند.

* "حنيف قريشي»، نويسنده و فيلمساز معروف انگليسي نيز «آخرين کلام» را در اين ماه روانه بازار خواهد کرد. اختلاف نويسنده‌اي شکست‌خورده با زندگينامه‌نويس جوانش، سوژه‌ي اصلي نگارش اين رمان است.

* "جان برنسايد»، شاعر برنده جوايز مهم «فوروارد» و «تي.اس اليوت» مجموعه جديدي از سروده‌هايش را با نام «يک نفس» منتشر مي‌کند.

ماه مارس

* اگرچه در اسکار 2013 حضور اقتباس‌هاي ادبي در دنياي سينما کمرنگ بود، اما در سال ميلادي جديد چند اثر اقتباسي توجه دوستداران سينما و ادبيات را به خود جلب مي‌کند. «ماندلا، راه دشوار آزادي»، «12 سال بردگي»، «فيلومنا»، «کاپيتان فيليپس» و «مردان تاريخي» همگي فيلم‌هايي هستند که با الهام گرفتن از کتاب‌هاي ادبيات داستاني و غيرداستاني ساخته شده و در رقابت‌هاي اسکار 2014 شرکت دارند.

* |سرازيري طولاني» و «زير پوست» دو رمان ديگري هستند که در ماه مارس به روي پرده سينما مي‌روند. «روزاموند پايک»، «پيرس برازنان» و «سم نيل» از بازيگران «سرازيري طولاني» هستند. اين کتاب به قلم «نيک هورنبي» نويسنده، شاعر و مقاله‌نويس انگليسي منتشر شده است. «زير پوست» هم فيلمي است با بازي «اسکارلت يوهانسون» که براساس رمان «ميشل فيبر» توليده شده است.

"اما دون‌اهو»، نويسنده ايرلندي‌تبار رمان خواندني «اتاق» که نامزدي نهايي جوايز مهمي چون بوکر و «اورنج» را در افتخارات ادبي‌اش دارد، امسال «موسيقي قورباغه» را در ادامه‌ «اتاق» روانه بازار مي‌کند.

اتاق

* "جک کرواک»، نويسنده و شاعر آمريکايي رمان کوتاهي با عنوان «زندگي جن‌زده» را در 22 سالگي به نگارش درآورد، اما حالا پس از گذشت 70 سال از گم شدن در يک تاکسي،‌ اين دست‌نوشته به صورت کتابي در اختيار علاقه‌مندان به آثار خالق «در جاده» قرار مي‌گيرد.

ماه آوريل

* "سالار مگس‌ها»، شاهکار ادبي «ويليام گلدينگ» قرار است از دوم آوريل در قالب يک باله روايت شود. کمپاني «ميتو بورن» اين اثر کلاسيک را به روي صحنه خواهد برد.

* هشتم تا دهم آوريل 2014 نمايشگاه بين‌المللي کتاب لندن برگزار مي‌شود. امسال کره‌جنوبي ميهمان افتخاري اين رويداد مهم ادبي خواهد بود.

* در اين ماه همچنين دو سالگرد مهم را پيش‌رو خواهيم داشت: هفتادوپنجمين سالروز نگارش «خوشه‌هاي خشم» جان اشتاين‌بک که 14 آوريل است و چهارصدوپنجاهمين زادروز «ويليام شکسپير»، بزرگترين شاعر و نمايشنامه‌نويس انگليسي که در بيست‌وسومين روز همين ماه جشن گرفته خواهد شد.

* بيست‌وسوم اين ماه مانند روال سابق «شب جهاني کتاب» برگزار مي‌شود. در اين رويداد سالانه 250 هزار نسخه کتاب توسط 20 هزار داوطلب در ميان علاقه‌مندان توزيع مي‌شود. «رولد دال»، «جفري آرچر»، «آگاتا کريستي» و «مارتين کروز اسميت» از نويسندگاني هستند که آثارشان در شب جهاني کتاب مبادله خواهد شد.

* "ليديا ديويس» اولين مجموعه داستانش را پس از کسب جايزه بوکر بين‌المللي در اين ماه منتشر مي‌کند. «نمي‌توانم و نمي‌خواهم» نام کتاب جديد اين نويسنده است.

* |کليساي نورث‌انگر» از رمان‌هاي کلاسيک «جين آستين» است که اين‌بار سوژه‌ي تخيلات «وال مک‌درميد» - جنايي‌نويس معروف اسکاتلندي - شده و در قالب اثري گوتيک با درونمايه‌اي هجوآميز و بافتي قرن بيست‌ويکمي روايت مي‌شود.


 خبر ادبي 

کارگاه‌هاي مؤسسه پژوهشي تاريخ ادبيات کودکان

مؤسسه پژوهشي تاريخ ادبيات کودکان دوره جديد کارگاه‌هاي آموزشي‌اش را برگزار مي‌کند.

به گزارش ايسنا، روش‌هاي نو در کتاب‌خواني و تکنيک‌هاي بلندخواني، ارزش‌هاي زندگي، آموزش خلاق و پيوند نمايش با کتاب‌خواني، اين کارگاه‌هاي آموزشي چهارگانه هستند.

روش‌هاي نو در کتاب‌خواني با کودکان، آموزش خلاق و روش‌هاي کار با مواد آموزشي، مهارت‌هاي زندگي از راه کتاب‌خواني، چگونه کتاب‌خواني را با فعاليت‌هاي هنري پيوند بزنيم؟ و بالأخره کارگاه ويژه خانواده از موضوعات و محورهاي آموزشي اين کارگاه‌ها هستند.

بر اساس اين خبر، اين کارگاه‌ها در چهار ساعت و با مباحث تئوري و کارهاي عملي برگزار مي‌شوند و پس از پايان هر کارگاه به شرکت‌کنندگان گواهي شرکت در اين کارگاه ها داده مي‌شود.

علاقه‌مندان براي ثبت‌نام در اين کارگاه‌ها مي‌توانند با شماره تلفن 88552318 تماس گيرند. زمان شروع اين کلاس‌ها از شش بهمن‌ تا 22 اسفند خواهد بود.

حوزه هنري کودک و نوجوان صورت مي‌دهد؛

حمايت 3 تا 5 ميليون‌ توماني از پژوهش‌هايي با موضوع کودک و نوجوان

حوزه هنري کودک و نوجوان، براي تامين نيازهاي پژوهشي خود از پايان‌نامه‌هاي دانشگاهي و حوزوي در مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري حمايت مي‌کند.به گزارش مهر، عليرضا اسلامبولچي، معاون آموزش، پژوهش و برنامه‌ريزي حوزه هنري کودک و نوجوان با اعلام اين موضوع گفت: حوزه هنري کودک و نوجوان براي تامين نيازهاي پژوهشي خود، ايجاد پيوند نظام‌مند با جامعه دانشگاهي و حوزوي کشور و تلاش براي کمک به روند توليد علم بومي در عرصه‌هاي فعاليت حوزه هنري کودک و نوجوان از پايان‌نامه‌هاي دانشگاهي و حوزوي در مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري حمايت مي‌کند.

وي افزود: حمايت مالي از اين پايان‌نامه‌ها در مقطع کارشناسي ارشد يا معادل آن تا سقف 30 ميليون ريال و در مقطع دکتري يا معادل آن تا سقف 50 ميليون ريال خواهد بود.

آيين‌نامه و شرايط پذيرش، ميزان و نحوه حمايت مالي و روند انجام کار اين پروژه در پايگاه اينترنتي artehran.ir موجود است. علاقمندان مي‌توانند براي کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن‌هاي 09128192318 و 20-88504616 تماس بگيرند.


 نغمه 

لالايي

شعري از ناصر کشاورز


لالا لالا گل شيپور

داره بابات مياد از دور

خونه مثل عسل شيرين

به اين کندو مياد زنبور

بيا مثل گلي باشيم

که رگ و بوي خوش داره

نباشيم مثل کاکتوسي

که يک گل در هزار خاره

لالا لالا گل خاتم

بدون که جونه باباتم

نميذارم دله تنگش

بشه جاي غم و ماتم

بابا داره هوامونو

ميده آب و غذامونو

بابا با مهربونيهاش

بهم بسته دلامونو

لالا لالا اگه بابا

نداره خونه و ويلا

ولي يک آسمون خوبه

دلي داره پر از دريا

بابا آبي تر از درياست

من و تو ماهيه اونيم

رو پيشونيش هزار موجه


 تازه‌هاي نشر 

داستان‌هاي نويسنده استراليايي منتشر شد

مجموعه داستاني از نويسنده استراليايي با عنوان «خيکي‌ها در تاريخ» با ترجمه اميلي‌ امرايي منتشر شد.به گزارش مهر، مجموعه داستاني از پيتر کري، نويسنده استراليايي با عنوان «خيکي‌ها در تاريخ» با ترجمه اميلي امرايي از سوي نشر قطره منتشر شد.پيتر کري در حال حاضر از سرآمدمان نويسندگي استراليا به شمار مي‌رود که با دو جايزه‌ بوکر و يک‌بار نامزدي در ليست نهايي بوکر، کتاب‌هايش را در زمره پرفروش‌ترين‌هاي آمريکا و بريتانيا قرار داده است.کري براي اولين‌بار جايزه بوکر را در سال 1998 را براي رمان «اسکار و لوسيندا» از آن خود کرد و دومين بوکر را هم در سال 2001 به خاطر نوشتن رمان «تاريخ واقعي دارودسته‌ کلي» به دست آورد و سال 2008 هم دوباره نامزد دريافت اين جايزه براي رمان «سويه‌ نامشروع او» شد.

داستان‌هاي وي همواره توسط همسرش «فرانسيس کودي» ويرايش مي‌شود که پيتر کري درباره‌اش مي‌گويد: «به‌نظرم راز اصلي موفقيت من اينجاست که با بي‌رحم‌ترين ويراستار دنيا ازدواج کرده‌ام، او هرجايي که فکر مي‌کند پرگويي کرده‌ام، بي‌رحمانه مجبورم مي‌کند دور بريزم»

پيتر کري با دستمايه‌ قرار دادن زندگي‌هاي خانوادگي در داستان‌هايش آدم‌هايي مطرود و درون‌گرا خلق مي‌کند که او را صاحب سبک و سياقي خاص کرده‌اند.

طبيعت آميخته با وهم و ترس‌هاي آدم‌هايي که در حاشيه زندگي مي‌کنند، همراه با طنزي گزنده ترکيب مي‌شوند. او حالا با 12 رمان و چند مجموعه داستان در نيويورک ملقب به امپراطور داستان‌نويسي به سبک خودش است تا جايي که «پل استر» دوست و همسايه‌ نزديک او در بروکلين درباره‌‌اش مي‌گويد: «هر وقت کتاب تازه‌اي از پيتر کري منتشر مي‌شود، من اولين مشتري صبحگاهي کتاب او در کتابفروشي هستم.»تازه‌ترين رمان او نيز با عنوان «شيمي اشک‌ها» در سال 2012 منتشر شده است که بسياري آن‌را قله‌ داستان‌نويسي به سبک پيتر کري ناميده‌اند.کتاب «خيکي‌ها در تاريخ» که به تازگي با ترجمه اميلي امرايي منتشر شده، مجموعه‌اي از داستان‌هاي کوتاه کري را تشکيل مي‌دهد که در دوران زندگي وي در استراليا منتشر شده و به نوعي شناسنامه ادبي وي را شکل مي‌دهد.


 زنگ ادبيات 

نويسنده هاي ستاره

مهدي طوسي

روز گذشته گفتم که خانم معلم مان در باره ستاره شناسي اينکه چرا برخي از نويسنده ها در جهان ادبيات ستاره مي شوند صحبت کرد و نيز گفت که نظرش در اين باره بايد براي خودش بماند چرا که اگر نظرش را درباره اين موضوع بگويد قطعا در انشاي شما تاثير مي گذارد.

خانم معلم مان گفت که براي هفته آينده در اين مورد که چرا برخي از نويسنده ها در مقايسه با يک سري نويسنده ديگر در ادبيات ستاره مي شوند.

من وقتي رسيدم خانه خيلي کارها کردم از جمله اينکه کتابي در مورد ستاره شناسي خواندم. اما خيلي زود رفتم پيش بابا تا به من کمک کند و بتوانم انشاي اين هفته را به درستي بنويسم.

بابا گفت: من بايد عرض کنم اين تنها موضوعي است که نمي توانم خيلي در مورد صحبت کنم اما همين قدر بگويم که اگر يک نفر نويسنده ستاره مي شود براي اين است که در موضوعي قرار است در موردش چيزي بنويسند خيلي دقيق مي شود. نويسنده اي مي تواند در ميان جامعه اش به ستاره تبديل بشود که قبل از آن خيلي روي اثرش تامل کرده باشد و دقيق باشد.

ديگر به حرف هاي بابا گوش نکردم و رفتم قلم را برداشتم و شروع کردم به نوشتن..........

*

راستش من انشايم را اين جوري شروع مي کنم که بگويم بايد اذعان کنم که اين نوشته براي من خيلي سخت تر از چيزي بود که شما فکرش را مي کنيد براي اينکه ستاره شناسي با ادبيات فرق مي کند و هر دو وقتي با هم جمع مي شوند مي شوند ستاره هاي ادبي. اما بايد بگويم که يک نويسنده بايد قبل از اينکه يک داستان را مي نويسد با تمام وجودش داستان را حس کرده باشد. به نظر من وقتي که شکسپير در نمايشنامه اتللو مي خواهد معشوقه اتللو را به دليل تصور خيانت از سوي او بکشد بايد در زندگي واقعي اش چنين تجربه اي را داشته باشد وگرنه که مي شود يک اثر طبيعي که مثل ساير آثار هيچ گونه حرفي براي گفتن ندارد و صرفا کاغذ را حرام مي کند.

نمي دانم توانستم حرفم را به دستي به شما تفهيم بکنم يا نه.

يکي از بچه هاي ته کلاس که خيلي شلوغ است گفت: نه!

گفتم: عجله نکن من براي کساني که ممکن است هنوز متوجه حرف من نشده باشند يک مثال ديگري هم زده ام!

اگر متوجه نشديد که منظور من چيست بايد بگويم که يک نويسنده اگر قرار است در يک اثر توي دريا شخصيت داستانش را غرق کند بايد مفهوم غرق شدگي را تجربه کرده باشد تا بتواند به درستي تصويرسازي بکند. اگر قرار است شخصيت داستانش نفس تنگي داشته باشد خودش بايد نفس تنگي داشته باشد يا با نفس تنگ ها زندگي کرده باشد.

اگر يک نويسنده مي خواهد زندگي يک مرغ و خروس را براي بچه ها بازگو کند بايد يا مرغ خروس داشته باشد و يا کساني که مرغ و خروس دارند را از نزديک بشناسد.

به طور کل يک نويسنده بايد با اثرش زندگي کند تا بتواند در ادبيات ستاره باشد.

اين بود انشاي من!


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون