جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2966- تاریخ : 1392/10/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


متفاوت‌ترين درخت‌هاي کريسمس در دنيا


طرح سرپناه اضطراري براي مناطق حادثه‌ديده


هنرنمايي معلولان در جام جهاني فوتبال با سيستم کمک حرکتي ذهني


گنده تر از دروغ


داستانك


اما خبر


 متفاوت‌ترين درخت‌هاي کريسمس در دنيا  

کريسمس يا همان جشن سال نوي ميلادي يکي از مواردي است که بسياري از مردم جهان هرساله آن را برگزار مي‌کنند. درخت کاج نماد اين جشن بزرگ است.بد نيست نگاهي به درخت‌هاي متفاوت در سراسر دنيا بياندازيم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، درخت کريسمس يکي از مهمترين سمبل هاي اين جشن است و بسياري از خانواده هايي که کريسمس را جشن مي گيرند نيز آن را تهيه مي کنند.اين درخت همچنين وسيله اي براي ثبت رکوردهاي مختلف تا به حال بوده است.

بلندترين درخت لگويي

در ابتداي سال 2012 سرزمين لگو در اقدامي جالب بلندترين درخت لگويي دنيا ساخت.اين درخت که نزديک به 9 متر ارتفاع دارد از بيش از 400 هزار تکه لگو ساخته شده است و 10 هفته نيز زمان براي ساخت آن صرف شده است.

اين درخت همچنين 6 هزار کيلوگرم وزن دارد و تا اخر سال 2012 نيز به نمايش گذاشته خواهد شد و سپس بعد از آن ممکن است تخريب شود.

درخت کريسمس شيشه اي

درخت شيشه اي هنري است به دست "سيمونه سندايس"که اصليتي ايتاليايي دارد و در يکي از ميادين شهر ونيز اين درخت عجيب را بنا کرده است.

اين درخت با استفاده از شيشه هاي لوله اي شکل ساخته شده و 8.5 متر ارتفاع دارد.

به گفته افرادي که در ساخت اين درخت مشاکرت داشته اند اين درخت سه تن وزن داشته و از 1000 شيشه تشکيل شده است.رنگ هاي مختلف و البته زيبايي خاص اين درخت آن را منحصر به فرد کرده است.


 طرح سرپناه اضطراري براي مناطق حادثه‌ديده 

يک طراح صنعتي، طرح مفهومي از يک سرپناه ساده و سريع را ارائه کرده است که در مناطق دچار بلاياي طبيعي از جمله سيل و زلزله کاربرد دارد.به گزارش (ايسنا)، در زمان وقوع بلايايي طبيعي مانند سيل، طوفان يا زلزله، افراد بي‌خانمان نيازمند سرپناه فوري هستند که اين اقدام علاوه بر هزينه بالاي آن، بسيار زمان‌بر است.«آدم اونالان»طراح صنعتي اهل ترکيه، طرح نسبتا ساده‌اي ارائه کرده که شامل يک سرپناه فوري به همراه تجهيزات اوليه اسکان است.سرپناه اضطراري «LifeBox»يک جعبه نسبتا کوچک به طول 1.2 و ارتفاع 0.6 متر و وزن 74 کيلوگرم است که براحتي توسط دو نفر حمل مي‌شود.درون هر جعبه مجموعه‌اي از تجهيزات و کيسه خواب در داخل جعبه‌هاي کوچک‌تر جاي مي‌گيرند.پس از خارج کردن تجهيزات و باز کردن جعبه، سرپناه درون جعبه بسرعت سرهم بندي مي‌شود؛ اين سرپناه بر خلاف چادر، داراي کفي فوم سفت و مقاوم است و چهار نفر در آن جاي مي‌گيرند.

اين جعبه داراي سه طراحي خشکي، آب و هوا است؛ نسخه خشکي ساده‌ترين طرح است که شامل يک جعبه و سرپناه است.

نسخه آب در حقيقت يک حلقه بادي است که با کشيدن دسته روي جعبه، به شکل يک قايق بادي با يک سرپناه به همراه تجهيزات درمي‌آيد؛ نسخه هوايي نيز شبيه چتر نجات طراحي شده که توسط هواپيما در مناطق حادثه ديده توزيع مي‌شود.


 هنرنمايي معلولان در جام جهاني فوتبال با سيستم کمک حرکتي ذهني 

به گزارش (ايسنا)، پروژه «دوباره راه برو» (Walk Again)يک همکاري غيرانتفاعي و بين‌المللي با مشارکت محققان دانشگاه دوک، دانشگاه فني مونيخ، موسسه فناوري لوزان، دانشگاه کاليفرنيا-ديويس، دانشگاه کنتاکي و موسسه علوم اعصاب برزيل است.اين پروژه با انجام تحقيقات در آزمايشگاه Nicolelis و با کاشت حسگرهاي انعطاف‌پذير به ضخامت باريکتر از موي انسان موسوم به ميکروسيم (microwire)در مغز موش و ميمون آغاز شد.اين شاخک‌هاي الکتريکي انعطاف‌پذير قادر به تشخيص جزئي‌ترين سيگنال‌هاي الکتريکي يا پتانسيل‌هاي حرکتي هستند که توسط هزاران سلول عصبي در قشر جداري مغز مناطق درگير در حرکات اختياري توليد مي‌شوند.

فناوري در دست توسعه محققان، يک اسکلت خارجي است که توسط فرد معلول پوشيده مي‌شود؛ با کمک يک هدست غير تهاجمي روي سر، امواج مغزي از طريق جمجمه بيمار دريافت و به صورت بي‌سيم پيامي را براي حرکت دادن پاي رباتيک ارسال مي‌کند.


 گنده تر از دروغ 

 دلخوري به سبک جواد!

مهدي بيرنگ

گفته مي شود بعد از اينکه جواد نکونام مرد همه کاره تيم استقلال در توي زمين، متوجه شد که در برنامه نود حرف هايي زده که نبايد مي زده و نيز باعث شده که امير قلعه نوعي از او دلخور بشود به اين نتيجه رسيده که برود و از فرط عصبانيت قليان بکشد و اين اجازه را هم ندهد که کسي قليان کشيدنش را ببيند و بکشاند به دوربين برنامه نود!

اين جوري مي گويند که جواد نکونام گفته: من قليان مي کشم تا بلکه نفسم تنگ بشود و نتوانم براي تيمي که امير قلعه نوعي مربي آن است بازي بکنم و گل بزنم!


 داستانك 

 بيل

مهدي طوسي

بايد به کاري که پيدا کردي احترام بگذاري. بايد براي خودت تفهيم بکني که اين کار را به هر سختي که هست نگه داري و کاري نکني که طرف از تو دلخور بشود و تو را بيندازد بيرون. الان درست سه چهار ماه است که تو کار فرهنگي هنري و ورزشي را کنار گذاشتي و همين جور بيکاري. تو به خودت قول مي دهي حالا که همه به تو براي پيدا کردن اين کار تبريک مي گويند تو هم به خودت تبريک بگويي و کاري بکني که همه تو را به خاطر کار کردن زياد ستايش بکنند.

اين کار از آن دسته کارهايي است که به اين زودي ها نمي توان آن را کنار گذاشت، هر چند که از اين کار بدت بيايد.

اين کار از آن دسته کارهايي است که آدم را جلا مي دهد و به آدم تفهيم مي کند که کار خيلي خوبي است هر چند که سخت باشد!

تو تصميم گرفتي بروي سر زمين و نقش بيل را براي کارگران بنا انجام بدهي! چه اشکالي دارد که به جاي بيل روي تو خاک بريزند و پرت کنند به جايي که بايد پرت کنند!

خيلي خوشحالي و اسم خودت را بيل مي گذاري!

 


 اما خبر 

 نمايش تصاوير بر روي کره چشم با لنز تماسي جديد

به گزارش (ايسنا)، نمونه اوليه اين لنز تماسي در نمايشگاه کالاهاي مصرفي الکترونيک 2013 رونمايي شد، اما محققان شرکت Innovega نسخه پيشرفته‌تري از اين دستگاه را طراحي کرده‌اند.سيستم iOptik از دو بخش لنز تماسي و عينک مخصوص تشکيل شده است؛ لنز تماسي، دستگاه‌ پيچيده‌اي محسوب شده و شامل فيلتر خارجي، فيلتر مرکزي و لنزهاي صفحه نمايش است و عينک نيز مجهز به ميکرو پروژکتورهايي است که انتقال داده‌ها بر روي لنزهاي عينک را انجام مي‌دهند.هر لنز مجهز به ميکرو فيلترهاي نوري است که نور ساطع شده از عينک را به سمت وسط مردمک چشم هدايت مي‌کند؛ بخش خارجي اين لنز تماسي استاندارد مطابق نمره چشم کاربر طراحي مي‌شود و فيلتر نوري، نور را بصورت مستقيم به چشم مي‌تاباند.

بطور همزمان، نور از محيط اطراف به لبه لنز فرستاده شده و در اين حالت شبکيه چشم، هر دو تصوير را بطور همزمان و متمرکز ثبت مي‌کند؛ در اين شرايط تجربه بصري مشابه مشاهده يک تلويزيون 240 اينچي در فاصله سه متري براي کاربر ايجاد مي‌شود.لنز تماسي جديد به کاربر اجازه مي‌دهد اطلاعات ديجيتال مانند مسير رانندگي يا تماس‌هاي تصويري را با وضوح تصوير بالا مشاهده کند.اين لنزها تنها با برنامه نرم‌افزاري iOptik و عينک مخصوص قابل استفاده هستند؛ همچنين سيستم، قابليت کار با تلفن همراه هوشمند و دستگاه‌هاي بازي قابل حمل را نيز دارد. 

سنگ هاي عجيبي که رشد مي کنند

در يکي از روستاهاي روماني سنگي وجود دارد که سال‌ها انسان ها و دانشمندان را جذب خود کرده است.اين سنگ‌ها به عنوان عجيب ترين و البته باورنکردني ترين چيزهايي است که روي زمين ديده مي شود و مردم از گذشته به آن‌ها "ترووانت"مي گفتند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، سنگ‌ها از سخت ترين و محکم ترين چيزهايي هستند که روي زمين ديده مي شوند همچنين سنگ ها هميشه به عنوان مواردي شناخته مي‌شوند که دلسنگي و بي روحي را نشان مي دهند و هيچ جاني در آن‌ها وجود ندارد ولي هميشه هم اين گونه نيست.نام اين سنگ ها به معني"شن هاي سيماني"است ولي به هر حال سنگ هاي بي جاني هستند که با بارش باران رشد مي کنند.البته اين سنگ ها داراي شگفتي هاي ديگري نيز هستند زيرا مي توانند بدون آن که کسي کمکشان کند جا به جا شوند.به گفته دانشمندان 6 ميليون سال پيش اين سنگ ها بر اثر زمين لرزه هاي بسيار شديد وارد سطح زمين شده اند و پيش از آن در لايه هاي زيرين زندگي مي‌کردند.برخي از اين سنگ ها از شش تا ده متر طول دارند و با بارش باران بزرگتر شده و حتي پوست اندازي مي کنند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون