جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2948- تاریخ : 1392/09/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

برنامه‌هاي جديد مقطع ابتدايي براي مهر 93 اعلام شد:
توسعه "پيش‌دبستاني‌" به صورت منطقه‌اي

معاون دانش‌پژوهان جوان :
مرحله اول المپيادهاي علمي کشور دهه سوم بهمن برگزار مي‌شود

رييس پژوهشگاه و مطالعات آموزش و پرورش:
از نظر سطح سواد رياضي و علوم جزء50 کشور برتر هستيم


كاغذ اخبـار


از گوشه و كنار


قلم معلم


انتصابات در آموزش و پرورش


زنگ تفريح
عكس : همايون لنگرودي (بديع‌فر)

 برنامه‌هاي جديد مقطع ابتدايي براي مهر 93 اعلام شد:
  توسعه "پيش‌دبستاني‌" به صورت منطقه‌اي 

 
معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش گفت: با متمرکز شدن پيش دبستاني در معاونت آموزش ابتدايي، صفر تا صد برنامه‌هاي اين دوره از جمله، سياستگذاريهاي اساسي، برنامه‌هاي توسعه‌اي ، برنامه‌ريزي درسي، نظارت و ارزشيابي و تدوين محتوا در معاونت آموزش و ابتدايي انجام مي‌شود.

محمد ديمه‌ور در گفت‌وگو با ايسنا، درباره برنامه‌هايي که براي دوره ابتدايي تدوين شده، با اشاره به طراحي نقشه راه در راستاي سند تحول ويژه اين دوره گفت: تشکيل شوراي راهبري با همکاري اساتيد دانشگاه، صاحب نظران و متخصصان دوره ابتدايي در دستور کار است تا سياستگذاريها و راهبري اين دوره براي اجراي برنامه‌هاي سند تحول از طريق اين شورا صورت بگيرد و نقش اين شورا همانند اتاق فکر دوره ابتدايي خواهد بود.

وي افزود:اين شورا موظف به احصاء چالش‌ها و تدوين راهکارهاي حل اين مسائل خواهد بود تا مدلهاي اجرايي براي تحقق اسناد بالادستي طراحي و براي اجرا ابلاغ شود.

معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش با بيان اينکه آموزش و پرورش به ويژه آموزش ابتدايي تاب و تحمل اين همه تغييرات و آسيبهاي ناشي از اين تغييرات را ندارد، از برنامه جديد اين معاونت براي دوره پيش دبستاني خبرداد و اظهار کرد:دوره پيش دبستاني به لحاظ اهميتي که براي نظام تعليم و تربيت دارد در اين معاونت متمرکزو براي اين دوره يک اداره کل تشکيل مي‌شود.

ديمه‌ور ادامه داد:با متمرکز شدن پيش دبستاني در معاونت آموزش ابتدايي، صفر تا صد برنامه‌هاي اين دوره از جمله، سياستگذاريهاي اساسي، برنامه‌هاي توسعه‌اي، برنامه‌ريزي درسي، نظارت و ارزشيابي و تدوين محتوا در معاونت آموزش ابتدايي انجام مي‌شود و تنها مجوز براي مراکز پيش دبستاني بخش خصوصي از سوي سازمان مدارس غيردولتي و توسعه مشارکتهاي مردمي صادر خواهد شد.

معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش تصريح کرد:سياست اول معاونت ابتدايي براي دوره پيش دبستاني، توسعه و گسترش مراکز پيش دبستاني در مناطق محروم و کمتر توسعه يافته و مناطق مرزي با يک شيب مناسب است که در اين راستا توسعه دوره پيش دبستاني غيردولتي با مشارکت بخش خصوصي است؛ از سوي ديگر در بخش دولتي نيز توسعه پيش دبستاني در دستور کار خواهد بود؛ به اين معنا که ادارات آموزش و پرورش استانها به صورت منطقه‌اي توسعه پيش دبستاني را در دستور کار قرار خواهند داد.

ديمه‌ور تاکيد کرد:يکي از اهداف اصلي گسترش و توجه به دوره پيش دبستاني، تحقق مطالبه رهبري براي آموزش زبان فارسي به ويژه در مناطق دو زبانه است که مراکز پيش دبستاني بايد نوآموزان را براي آموزش پذيري آماده کنند.

معاون وزير درادامه با بيان اينکه در سال تحصيلي جاري تاکنون بيش از 450 هزار نوآموز جذب مراکز پيش دبستاني شده‌اند، خاطرنشان کرد:بايد براي سال تحصيلي آينده از نظر عدد و رقم نيز هدفگذاري مناسب صورت بگيرد و قطعا بايد تعداد جذب پيش دبستاني را در سال آينده افزايش دهيم.


 معاون دانش‌پژوهان جوان :
 مرحله اول المپيادهاي علمي کشور دهه سوم بهمن برگزار مي‌شود 

 معاون دانش‌پژوهان جوان مرکز ملي استعدادهاي درخشان گفت: مرحله اول المپيادهاي علمي، دهه سوم بهمن امسال و مرحله دوم آن ارديبهشت‌ماه سال آينده برگزار مي‌شود.حسن ساعي دهقان، معاون دانش‌پژوهان جوان مرکز ملي استعدادهاي درخشان در گفت‌وگو با فارس، در زمينه المپيادهاي علمي اظهار داشت: اين المپيادها امسال در دهه سوم بهمن ماه سال جاري به طور همزمان با حضور علاقه‌مندان شرکت در المپيادهاي علمي برگزار مي‌شود.وي با بيان اينکه دانش‌آموزان سال سوم مي‌توانند در تمام رشته‌هاي المپياد شرکت کنند، ادامه داد: سال دوم متوسطه مي‌توانند در تمام رشته شرکت کنند اما در رشته فيزيک و ادبيات به صورت آزمايشي شرکت مي‌کنند؛ دانش‌آموزان سال اول دبيرستان نيز مي‌توانند به صورت آزمايشي در همه رشته‌ها شرکت کنند.

ساعي دهقان افزود:مرحله اول المپيادهاي علمي در دهه سوم بهمن برگزار مي‌شود و مرحله دوم المپيادها از بين پذيرفته‌شدگان مرحله اول در ارديبهشت ماه سال آينده برگزار مي‌شود و پذيرفته‌شدگان بعد از مرحله دوم به دوره تابستاني فراخوانده مي‌شوند و در اين دوره شرکت مي‌کنند.

 


  رييس پژوهشگاه و مطالعات آموزش و پرورش:
 از نظر سطح سواد رياضي و علوم جزء50 کشور برتر هستيم 

رييس پژوهشگاه و مطالعات آموزش و پرورش گفت :طبق آزمون تيمز و پرلز از نظر سطح سواد رياضي و علوم در بين بيش از 50 کشور برتر هستيم . مجيد قدمي در گفت و گو با پانا اظهار داشت :آزمون هاي تيمز و پرلز مربوط به دانش آموزان پايه چهارم و هشتم است که تميز هر 4 سال يکبار و پرلز که سواد خواندن است هر 5سال يکبار برگزار مي شود. وي افزود :نزديک به 60 کشور در اين آزمون شرکت مي کنند و مديريت کار در کانادا ، آلمان و هلند است ، ما در اين آزمون سطح سواد رياضيات ، علوم و خواندن دانش آموزان را در مقايسه با اين کشور ها مورد بررسي قرار مي دهيم .رئيس پژوهشگاه و مطالعات آموزش و پرورش ادامه داد:طبق مقايسه اي که در سال هاي اخير به عمل آمده ما نسبت به بيش از 50 کشور موجود از نظر پيشرفت نمرات تحصيلي در سطح اول تا سوم هستيم .وي تصريح کرد :البته بايد خيلي در زمينه هاي علمي کار بکنيم تا بتوانيم به آنها نزديک شويم و مهمترين کار در اين زمينه تربيت معلم و به روز رساني کتاب هاي درسي است .


 كاغذ اخبـار 

آموزش علوم : طبيعت در شهر، شهر در طبيعت

مترجم: خانم بتول موسوي

قسمت چهارم

2. آزمايش ساده اي طرح ريزي و اجرا کنيد.

دانش آموزان را به چهار گروه تقسيم کنيد و هر گروه محلي از محوطه مدرسه را براي مطالعه خود انتخاب مي کند ( فرضا منطقه نزديک به محل غذاخوري ، محل زباله هاي مدرسه يا محلي که با ايمني بتوان خيابان را ديد). در اين مطالعه ، هر گروه انواع الگوهاي رنگي موجود و تعداد پرندگان مشاهده شده با هر نوع الگوي رنگي را ثبت مي کند . برخي از دانش آموزان مي توانند براي سرشماري خارج از ساعت مدرسه در مناطق ديگر داوطلب شوند. براي تعداد کبوتر هايي که يک دانش آموز شمارش و در مطالعه خود وارد مي کند، محدوديتي وجود ندارد. بنابراين، هر دانش آموزان علاقه مندي به انجام اين طرح ترغيب مي شود. اين مطالعه محدوديت مکان ندارد و دانش آموزان مي توانند اين مطالعه آماري را همه جا( براي مثال، در يک پارک، محوطه اطراف منزل يا محل خريد خانواده) انجام دهند. البته، مکان انجام دادن مطالعه بايد ذکر شود.

3. براي جمع آوري داده ها و گسترش دامنه حواس از ابزار و تجهيزات ساده بهره گيريد.

دانش آموزان داده هاي خود را روي برگه جمع آوري اطلاعات ثبت مي کنند و عکس ها يا تصاويري را که از الگوهاي مختلف رنگ تهيه کرده اند، به آن پيوست مي کنند. از دوربين هاي دوچشمي ساده مي توان براي مشاهده پرندگان استفاده کرد؛البته، يکي ازنکته هاي مثبت مطالعه کبوتران اين است که دانش آموزان مي توانند پيش از اين که کبوتر بترسد و پرواز کند به اندازه کافي به آن نزديک شوند.


ادامه دارد...

منبع:

Leah W. Melber, Science and Children,

معاون توسعه مديريت و پشتيباني آموزش و پرورش :

شير بدون پول به مدرسه نمي‌رود

معاون توسعه مديريت و پشتيباني آموزش و پرورش از توزيع شير بين دانش‌آموزان از 15 آذر خبر داده اما تحقق اين موضوع را در صورت تخصيص اعتبار و همکاري شرکت‌هاي توليد کننده لبنيات اعلام کرده است.

وحيد کيارشي در گفت و گو با پانا، اظهار کرد: دستورالعمل مربوط به توزيع شير رايگان مدارس در تاريخ 26 آبان 1392 به استان‌ها ابلاغ شده است.

وي افزود: بررسي‌هاي به عمل آمده حاکي از آن است که حدود 9 ميليون دانش‌آموز و کارکنان شاغل در مدارس دولتي دوره‌هاي ابتدايي و دوره اول متوسطه تحت پوشش طرح توزيع رايگان شير قرار گرفته اند.

معاون توسعه مديريت و پشتيباني آموزش و پرورش با اشاره به اينکه تعداد نوبت توزيع شير در مدارس به ميزان اعتبار مصوب از سوي معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور بستگي دارد، ادامه داد: اعتبار طرح مذکور در بودجه سال 92 بالغ بر 1170 ميليارد ريال پيش بيني شده اما وزارت آموزش و پرورش به منظور هرچه بهتر اجرا شدن طرح، تخصيص 1500 ميليارد ريال را در خواست کرد.

وي تصريح کرد: در صورت تخصيص اعتبار مورد نياز و همکاري شرکت هاي توليد کننده لبنيات، آموزش و پرورش آمادگي دارد تا سقف 70 نوبت توزيع شير رايگان در مدارس توزيع کند.

کيارشي يادآور شد: توزيع شير رايگان هم در دوره ابتدايي در سراسر و هم 3 سال اول متوسطه از همين ماه شروع شده و اينها قدم‌هاي کوچکي است که دولت تا پايان امسال خواهد داشت.

توزيع شير با اما و اگر

به گزارش پانا، بر اساس گفته‌هاي کيارشي، خبر توزيع شير و سقف 70 نوبت نيز به اما و اگر بستگي دارد و آن هم تخصيص اعتبار و همکاري شرکت‌هاي توليد کننده است و اين در حاليست که طي سال‌هاي گذشته شرکت‌هاي طلبکار در بحث شير مدرسه تا مدت‌هاي طولاني در انتظار اختصاص اعتبار از سوي آموزش و پرورش بودند و برخي نيز از خير همکاري با اين وزارتخانه گذشتند.


دبير ستاد همکاري‌ حوزه‌هاي علميه و آموزش و پرورش :

فعاليت بيش از 103 هزار نفرروز مُبلغ در واحدهاي آموزشي

دبير ستاد همکاري حوزه‌هاي علميه و آموزش و پرورش گفت: بيش از 103 هزار نفرروز مُبلغ در سال گذشته در واحدهاي آموزشي فعاليت کردند.حجت‌الاسلام والمسلمين مجتبي ملکي مشاور وزير و دبير ستاد همکاري حوزه‌هاي علميه و آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس، در مورد حضور روحانيون در مدارس اظهار داشت: روحانيون براي فعاليت‌هاي تبليغي که مناسبتي است يا مستمر، در مدارس حضور دارند.وي ادامه داد:فعاليت‌هاي تبليغي مناسبتي مثل دهه محرم، ماه رمضان، ايام فاطميه و دهه فجر است که روحانيون در جمع ‌دانش‌آموزان حاضر مي‌شوند و برنامه‌هاي متعددي در اين راستا برگزار مي‌شود. حجت‌الاسلام والمسلمين ملکي اضافه کرد:فعاليت‌هايي نيز به صورت مستمر با حضور طلاب آموزش‌ديده و علاقه‌مند مانند مشاوره‌هاي مذهبي در مدارس انجام مي‌شود که حتي به اولياي دانش‌آموزان از طريق انجمن اوليا و مربيان، خدمات ارائه مي‌شود.وي افزود:در سال تحصيلي 92ـ91 بيش از 103 هزار نفر روز مُبلغ در واحدهاي آموزشي فعاليت کردند و به دنبال افزايش اين ظرفيت در سال جاري هستيم.


 از گوشه و كنار 

رئيس مرکز سنجش آموزش و پرورش :

سامانه سوابق تحصيلي تا پايان ثبت نام کنکور مفتوح است

رئيس مرکز سنجش آموزش و پرورش گفت:سامانه مرکز سنجش آموزش و پرورش تا پايان ثبت‌نام کنکور جهت دريافت سوابق تحصيلي مفتوح است.

عبدالرسول عمادي، رئيس مرکز سنجش آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس در خصوص مهلت اعلام سوابق تحصيلي دانش‌آموزان شرکت‌کننده در آزمون سراسري اظهار داشت: سوابق تحصيلي در کنکور سال 93ـ92، 25 درصد تأثير دارد و منظور از سوابق تحصيلي هم در واقع کارنامه تحصيلي داوطلب کنکور در سال سوم متوسطه است؛ يعني کارنامه امتحانات نهايي دانش‌آموزان را که از استان‌ها جمع‌آوري مي‌کنيم در اختيار سازمان سنجش قرار مي‌دهيم و آنها به صورت 25 درصد در نتيجه کنکور اعمال تأثير مي‌کنند.

وي ادامه داد:در حال حاضر که داوطلبان کنکور در حال ثبت‌نام در سايت سازمان سنجش هستند هم‌زمان سامانه سوابق تحصيلي ما هم داير است و مي‌توانند به سامانه مراجعه کرده و کد سوابق تحصيلي را دريافت کنند و به سازمان سنجش ارائه دهند.

عمادي تصريح کرد:مهلت قبلي اعلام کد سوابق تحصيلي تا 12 آذر بود تا دانش‌آموزان به سامانه مراجعه کنند و کد سوابق تحصيلي را دريافت کرده و اعلام کنند، اما سامانه باز است تا اگر کسي مراجعه نکرده است بتواند اين کار را انجام دهد.

وي بيان داشت: داوطلبان مي‌توانند به سايت مرکز سنجش به نشاني http://aee.medu.ir/aee/index.php بخش دريافت کد سوابق تحصيلي يا http://dipcode.medu.ir مراجعه کرده و سوابق تحصيلي را مشاهده کنند و کد چهارده رقمي سوابق تحصيلي را دريافت کنند و به سازمان سنجش ارائه دهند.

رئيس مرکز سنجش آموزش و پرورش خاطرنشان کرد:سامانه مرکز سنجش تا پايان ثبت نام کنکور باز است تا داوطلبان کنکور به آن مراجعه کنند.


  قلم معلم 

راز اميد

هوشنگ بهداروند

قسمت اول

چهره مهربان و زيبايش مثل تابلوي موناليزا راز عجيبي را در برداشت. با آنكه پانزده سال بيشتر نداشت اما پوست دست هايش آن قدر كلفت و زمخت بود كه هروقت با او سلام مي كردم دست هاي خسته اش چند قطره اشك را مهمان ناخوانده چشم هايم مي كرد.

هيچ وقت لحظه اول آشنايي مان را فراموش نمي كنم؛ روزي كه براي خريد نان خشك و پلاستيك كهنه به در خانه مان آمده بود.

خوب يادم هست، شب اولي كه براي ثبت نام در كلاس نهضت آمده بود، چطور با ديدن من پا به فرار گذاشت!

طوري كه مجبور شدم زير باران دنبالش كنم تا بالاخره رضايتش را براي آمدن به كلاس بگيرم.

چند وقتي بود كه به درس و كلاس اهميتي نمي داد و هفته اي دوروز بيشتر نمي آمد هيچ وقت پيش نيامده بود كه بي دليل غيبت كند به همين خاطر يك شب بعد از اتمام درس علت غيبت هاي مكررش را پرسيدم، اما چيزي نگفت و با حالت شرمندگي سرش را پايين انداخت.

سه ماه از شروع كلاس پاياني ام مي گذشت. خيلي زورم مي آمد زحمتي كه براي باسواد كردن او در اين دو سال كشيده بودم هدر برود.

دوست نداشتم هدفش در سياهي هاي زندگي گم شود.

ادامه دارد...


 انتصابات در آموزش و پرورش 

مدير كل جديد آموزش و پرورش كرمانشاه منصوب شد

طي حكمي از سوي وزير آموزش و پرورش ، سليمان محبي به سمت مديركل آموزش وپرورش كرمانشاه منصوب شد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش ، در اين حكم آمده است : نظر به مراتب تعهد ، شايستگي و تجربيات ارزشمند جناب عالي در آموزش و پرورش ، اميد است با توكل و استعانت از خداوند متعال و پيروي از رهنمودهاي مقام معظم رهبري (مدظله العالي ) و سياست هاي رئيس جمهور محترم با جلب مشاركت و همكاري و همفكري فرهنگيان گرانقدر بويژه كارشناسان، مديران ، صاحب نظران عرصه تعليم و تربيت و نيز مسؤولين استاني در تحقق اهداف متعالي آموزش و پرورش موفق و مؤيد بوده است.


 زنگ تفريح 
 عكس : همايون لنگرودي (بديع‌فر)


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي