جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2945- تاریخ : 1392/09/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


ساخت شيريني ضد پوسيدگي دندان!


پد سرما درماني الکترونيکي با تلاش فناوران ايراني ساخته شد


رباتي براي روزهاي بحراني


گنده تر از دروغ


داستانك


اما خبر


 ساخت شيريني ضد پوسيدگي دندان! 

 
در خبري مهيج براي دوستداران شيريني، محققان آلماني موفق به توليد نوعي شيريني بدون قند شده‌اند که ميزان باکتري‌هاي حفره‌زا را در دندان کاهش مي‌دهد.به گزارش (ايسنا)، اين شيريني که توسط کريستين لانگ از شرکت زيست‌فناوري برلين ابداع شده، حاوي باکتريهاي مرده‌اي است که به باکتريهاي عامل ايجاد حفره در دندانها مي‌چسبند.طبق نتايج پژوهشها، افرادي که از اين شيريني استفاده کردند از سطوح کاهش يافته باکتري بد در دهان خود برخوردار بودند. پس از خوردن شيريني، باکتريهايي که به سطح دندان مي‌چسبند از خود اسيدي آزاد مي‌کنند که ميناي دندان را حل کرده و منجر به پوسيدگي دندان مي‌شوند.

گونه باکتريايي که بيشتر احتمال ايجاد حفره دنداني را دارد، «استرپتوکوک موتانس»است.گونه ديگر باکتري موسوم به «لاکتوباسيل پاراکاسي»که در کفير وجود داشته، سطوح باکتري استرپتوکوک موتانس را کاهش داده و تعداد حفره‌هاي دنداني را کم مي‌کند.قند موجود در سطح باکتري لاکتوباسيل پاراکاسي به باکتري استرپتوکوک موتانس مي‌چسبد.لانگ و همکارانش بر اين باورند که لاکتوباسيل پاراکاسي با چسبيدن به استرپتوکوک موتانس از اتصال مجدد آن به دندان جلوگيري خواهد کرد.

اين محققان سپس يک شيريني بدون قند حاوي نمونه‌هاي باکتري که با گرما کشته شده‌اند، توليد کردند تا تاثير باکتري لاکتوباسيل پاراکاسي را در کاهش حفره‌هاي دنداني مشاهده کنند.از ميان 60 داوطلب حاضر در اين پژوهش، يک سوم از شيريني حاوي يک ميلي‌گرم از لاکتوباسيل پاراکاسي، ‌دو سوم از شيريني حاوي دو ميلي‌گرم از اين باکتري و يک سوم نهايي از شيريني‌هاي با طعم مشابه اما بدون باکتري خوردند.

هر کدام از داوطلبان پنج شيريني را در طول دوره يک روز و نيم خوردند.در پايان آزمايشات، حدود سه چهارم داوطلباني که از شيريني‌هاي حاوي باکتري استفاده کرده بودند، از سطوح بسيار پائينتري از باکتري استرپتوکوک موتانس در بزاق خود نسبت به روز قبل برخوردار بودند.داوطلباني که از شيريني‌هاي حاوي دو ميلي‌گرم از باکتري لاکتوباسيل پاراکاسي خورده بودند، پس از خوردن اولين شيريني کاهش چشمگير ميزان باکتري عامل حفره دنداني را تجربه کردند.


 پد سرما درماني الکترونيکي با تلاش فناوران ايراني ساخته شد 

 پد سرمادرماني الکترونيکي به همت متخصصان مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکي قزوين طراحي و ساخته شد.به گزارش (ايسنا)، سرمادرماني روش درماني ساده و بسيار موثري است که از گذشته دور در درمان‌هاي تکميلي و طب پيشگيري مورد استفاده قرار گرفته و مطالعات اخير نيز اثرات مثبت آن را اثبات کرده‌اند، ولي روش‌هاي موجود براي اين درمان‌ها بسيار محدود و سنتي بوده و معايب زيادي دارند.

از جمله اين محدوديت‌ها نياز به وسائل سرمايشي اضافي مثل فريزر، زمان‌بر بودن تا رسيدن به دماي مورد نياز، عدم امکان کنترل دماي خروجي، نياز به مراقبت و مداخله‌ي مداوم براي برداشتن و گذاشتن‌هاي مکرر، رساندن مجدد به دماي دلخواه بعد از کمي استفاده است.

پد سرمادرماني الکترونيکي ساخت محققان مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکي قزوين به منظور انجام يک سرمادرماني ساده و اصولي و بدون نياز به وسيله سرمايشي اضافي سرما را به صورت کاملا کنترل‌شده و ثابت ايجاد مي‌کند.به علاوه افزايش سرعت امداد‌رساني به دليل سرعت بالاي سرد‌سازي، داشتن حالت پيش‌فرض زمان و دما (بر مبناي رفرنس‌هاي پزشکي)، امکان استفاده در زمان خواب و بيهوشي (به دليل خودکار بودن دما و زمان)، استفاده آسان، سبک و قابل حمل و مقرون به صرفه‌بودن، قابليت استفاده در نواحي مختلف بدن، امکان کار با منابع مختلف برق (شهري، باطري، فندکي اتومبيل)امکان ايجاد گرما و دريافت اثرات گرمادرماني در کنار سرما‌درماني از ديگر مزاياي اين دستگاه به شمار مي‌آيد.

اين دستگاه مي‌تواند در کاهش التهاب، تورم، کبودي، خونريزي و درد پس از جراحي، کشيدن دندان، ضربات، آسيب‌هاي ورزشي و ...، تسکين دردهاي عضلاني و درد‌هاي مفصلي ناشي از تجمع مايع، بهبود تاندونيت، روماتيسم مفصلي و ...، بهبود اگزما، کهير و مشکلات آلريک، کاهش خطرات مارگزيدگي، کاهش تب، رهايي از احتقان سينه مادران شيرده، کاهش سردرد‌هاي ناشي از انبساط عروق و ميگرني، کاهش درد‌هاي زايمان، و غيره نقش بسزايي داشته باشد.


 رباتي براي روزهاي بحراني 

زلزله، سيل و طوفان بزرگترين بلاهاي طبيعي هستند که مي توانند باعث کشته شدن انسان هاي مختلف و از بين رفتن ساختمان ها شوند.در اين شرايط کار زيادي از دست انسان ها بر نمي آيد و بايد کار را به ربات ها بسپاريم.به گزارش گروه خواندني هاي باشگاه خبرنگاران، "جکس چائو"طراح صنعتي رباتي به نام "پافرم"است.اين ربات براي روزهايي طراحي شده است که بلاهاي طبيعي دسترسي انسان به برخي مناطق را سخت کرده است."پافرم"به مانند ربات هاي بزرگي است که در فيلم هاي تخيلي ديده مي شود و همانند يک چهارپاي غول پيکر روي زمين حرکت مي کند.قدرت اين ربات نيز براي جابه جا کردن ماشين هاي خراب شده يا آوار کاملا مناسب است.اين ربات با مفاصلي که دارد مي تواند حالت کروي گرفته و خودش را از کوه يا صخره هاي مختلف بالا بکشاند.اين کار باعث مي شود تا به راحتي امکانات را براي مناطق دور از دسترس حمل کند.


 گنده تر از دروغ 

دست مسي

مهدي طوسي

اگر شما مدير باشيد و بخواهيد تيم پرسپوليس را بدهيد دست مسي به او چه مي گوييد؟

- به او چيزي نمي گوييد ولي قبل از آن صفحه شخصي اش در شبکه اجتماعي را هک مي كنيد!

- به او چيزي نمي گوييد ولي بعد از آن صفحه شخصي اش در شبکه اجتماعي را هک مي كنيد!

- صفحه شخصي اش در شبکه اجتماعي را هک نمي كنيد ولي به او مي گوييد بيا و اين بچه (‌دايي) را هم براي بازي انتخاب كن!

- به او مي گوييد اينقدر نگو فوتبال ايران را نمي شناسم!

- به او مي گوييد: تيم را به تو مي دهم اما شما قبول نكن و برو خانه بنشين!

- به او مي گوييد: تيم را به تو نمي دهم!

به او مي گوييد: تيم مال تو اما روي نيمكت ننشين!

به او مي گوييد: تيم مال تو اما روي صندلي بنشين!


 داستانك 

 گوشي

عبدالکريم گشايش

دست هايت را مي بري بالا و چنان مي زني توي سر خودت که احساس مي کني سرت آمد پايين و رسيد به زمين!

با خودت مي گويي: بالاخره من يک زماني بزرگ فرهنگ و هنر ورزش بودم و نبايد بزنم توي سر خودم. حالا درست است که الان آدامس مي فروشم اما بالاخره گذشته ما اين جوري نبوده!

اما چاره اي نيست چرا که تو هر گونه رفتارت دست آقاي نويسنده است. و آقاي نويسنده است که تصميم مي گيرد تو فرهنگي باشي يا بازاري! با خودت فکر مي کني که اگر بشود يک جلسه اي با آقاي نويسنده برگزار بکني و از او خواهش بکني که اگر بشود دوباره تو را اسطوره فرهنگي و ورزشي و هنري بکند.

با همين ذهنيت شماره آقا نويسنده را مي گيري تا به او بگويي که اين اصلا درست نيست که تو همان ابتداي کار بزني توي سر خودت!

اما او گوشي ات را بر نمي دارد!


 اما خبر 

بزرگترين خانه از جنس نان زنجبيلي در دنيا

شكستن برخي رکوردهاي کتاب گينس نياز به صرف وفت و هزينه بسيار دارد زيرا تلاش چندين نفر را مي طلبد تا يک رکورد جا به جا شود از اين رو معمولا دست نخورده باقي مي مانند. يکي از اين رکوردها ساخت خانه هاي بزرگ از نان زنجبيلي است که کمتر کسي سراغ آن مي رود. به گزارش باشگاه خبرنگاران، چندي پيش در ايالت تگزاس آمريکا رکورد جالبي با عنوان بزرگترين خانه نان زنجبيلي در دنيا به ثبت رسيد.اين خانه که توسط يک موسسه خيريه درست شده است ابعادي برابر با 18 متر طول، 12 متر عرض و 6 متر ارتفاع دارد که در نوع خود کاملا منحصر به فرد است. بيل هورتون کسي است که ايده اوليه ساخت اين خانه را داده است و مي گويد ايده خود را براي اولين بار از يک برنامه تلويزيون گرفته است.اين مرد که رييس موسسه خيريه است اين خانه را تنها براي جمع کردن پول براي بچه هاي بيمار ساخته است و درآمدهاي آن را براي اين افراد کنار گذاشته است. ساخت اين خانه يک سال به طول انجاميده است و در طي ساخت آن از 816 کيلوگرم کره، 7200 تخم مرغ، 3266 کيلوگرم آرد، 1361 کيلوگرم شکر کاکائويي استفاده شده است.اين خانه تمام از جنس نان است و تنها وسايل داخلي آن از نان زنجبيلي ساخته نشده اند. مهمترين نکته در مورد اين خانه آن است که هوا پس از مدتي ممکن است نان ها را خراب و خانه را از بين ببرد ولي قرار است تدابيري براي آن انديشه شود.

دختري با يک سندروم کارتوني

گاهي اوقات بيماري هاي نادر و عجيب وارد فازي مي شوند که از حالت يکي بيماري ساده خارج شده و تبديل به مشکلي افسانه اي مي‌شود. دانشمندان به بيماري هايي کشف کرده اند که تنها مي توان در افسانه ها يا کارتون هاي کودکان آن را مشاهده کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، اگر کارتون هاي کودکان را مشاهده کرده باشيد با شخصيت آليس در سرزمين عجايب آشنا هستيد.اين شخصيت داراي حالتي بود که مي توانست وارد دنياي خاصي شود که در اين فضا همه چيز بزرگ و کوچک مي شدند.شايد ميان کودکان باشند آن هايي که دوست دارند جاي آليس باشند وارد اين سرزمين شوند اما بايد بدانيد اين حالت به عنوان يک بيماري خطرناک و عجيب شناخته مي شود."ابيگل موس"خانمي است که از بيماري عجيب "آليس در سرزمين عجايب"رنج مي برد که باعث شده است هر وسيله اي در کنار او بزرگ و کوچک شود.اين بيماري بر روي حس بينايي و همچنين قوه تخيل انسان تاثير بسياري مي گذراد و تقريبا بخش اعظمي از آن را تحت تاثير قرار مي دهد.

اين خانم 24 ساله زماني متوجه اين حالت شد که قسمتي از سريال آليس را مشاهده کرد و با ديدن حرکات و دنياي عجيب آن شباهت هاي بسياري با دنياي خودش ديد.او سپس به پزشک مراجعه کرد و با بيماري نادر خود بيشتر آشنا شد.به گفته ابيگل دنيايي او روزانه صدها بار کوچک و بزرگ مي شود. خانم"موس"مي‌گويد:"برخي مواقع زماني که در حال استراحت هستم حس مي‌کنم دست و پايم در حال بزرگ شدن است و انگار تمام بدن من بلند و بزرگ مي شود.اين باعث مي شود تا تمام ذهن من پيچيده شده و سردردهاي شديدي به من دست دهد"اين بيماري درمان خاصي ندارد و بيشتر بايد با روانشناسي آن را درمان کرد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون