جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2941- تاریخ : 1392/09/16 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


بهبود فوري زخم‌ها با پودر انعقادي محققان دانشگاهي


پيدا شدن کيف 270 ميليون توماني در انباري


دستبندهاي مسي تأثيري در کاهش درد و ورم مفاصل ندارد!


گنده تر از دروغ


داستانك


اما خبر


 بهبود فوري زخم‌ها با پودر انعقادي محققان دانشگاهي 

گروهي از محققان دانشگاه علوم‌ پزشکي زنجان موفق به طراحي و توليد پودر انعقاد خون شدند.به گزارش ايسنا منطقه زنجان، با توجه به ميزان بالاي مرگ و مير مصدومان در پي خونريزي، شاهرخ عطاريان، فوق‌تخصص جراحي پلاستيک با همراهي امين سروري و محمد سيدي موفق به توليد و ساخت پودر انعقادي شده‌اند.

عطاريان در رابطه با اين طرح، گفت:بسياري از زخم‌ها هستند که ترميم آن‌ها بيش از دو يا سه هفته طول مي‌کشد که در نهايت مجبور به تراش پوستي از بدن بيمار هستيم.در صورت استفاده از اين پودر بر روي زخم، خونريزي زودتر بند مي‌آيد و فرآيند انعقاد خون شکل مي‌گيرد و روند بهبود زخم، تسريع مي‌شود.

بر اساس اين گزارش، هموستاز يا خون ايستي يکي از اصلي‌ترين سيستم‌هاي حياتي بدن انسان است که تعادلي بر مبناي انعقاد خون و سيلان جريان پلاسما محسوب مي‌شود.

در تمامي ضايعات جراحي، تروماها و آسيب‌هاي بافت نرم و سخت، احتمال خونريزي شديد و ايجاد شوک براي بيماران وجود دارد.توان انعقاد خون عامل اصلي براي نجات اين بيماران است، بنابراين ايجاد ماده دارويي خاص که به ‌صورت موضعي اثر کرده و تأثير سيستميک نداشته باشد به پزشکان و بيماران در حل بحران خونريزي کمک خواهد کرد.

همچنين با استفاده از فناوري نانو، ماده دارويي کائولين و نيز تعبيه آن در ماتريکس کلاژن و نيز پانسمان‌هاي سلولز حاوي نانونقره اين محققان موفق به ساخت سري پانسمان «لخته سريع»شده‌اند که با افزايش 15 برابري توان انعقاد خون و کاهش زمان اين پروسه به 1.7 درصد زمان معمول همراه بوده است.از طرفي، امکان طراحي اين نانو ماده دارويي به صورت پودر گرانولر و اسپري نيز به طور کامل وجود دارد.

اين پودر در تحکيم ثبات انعقاد در پلاسماي غني از پلاکت فرآوري شده جهت بستر رويش سلول‌هاي فيبروبلاست و اپيدرمان از منشاء سلول‌ بنيادي منجر به ايجاد نسل جديدي از جايگزين‌هاي پوست در قالب پوست مصنوعي جهت ترميم زخم‌هاي سوختگي و کمبود بافت پوست در بيماران سرطاني شده که اولين نوع منحصر به فرد اين پوست از نسل چهارم «Skin alteration»(تغيير پوست) است.


 پيدا شدن کيف 270 ميليون توماني در انباري 

حتما براي شما هم اتفاق افتاده است که شي خاصي را گم کنيد و چندين وقت بعد در حالي که اصلا انتظار آن را نداريد ناگهان پيدايش کنيد، در اين حال حتما شگفت زده خواهيد شد.به گزارش باشگاه خبرنگاران، پيدا کردن يک گمشده بسيار شگفت انگيز است و اگر اين گمشده ارزشمند باشد ديگر از خوشحالي در پوست خود نمي گنجيد.برخي مواقع نيز انسان با چيزي روبرو مي شود که اصلا انتظار آن را ندارد.

چند روز پيش اتفاقي بسيار جالب در شمال اسکاتلند رخ داد که خانواده اي را شگفت زده کرد.خانمي که نام او فاش نشده است کاملا اتفاقي چمداني پر از جواهرات را در انباري خانه پدري اش پيدا کرد. اين خانم در اينباره گفت:در حال تميز کردن انباري بوديم که ناگهان با اين چمدان قديمي روبرو شديم اما ابتدا مي پنداشتيم که يک چمدان مدارک است که کليد آن گمشده است اما پس از آنکه به زور درب آن را باز کرديم با چندين هزار پوند جواهر روبرو شديم.

اين جواهرت از حلقه، گردنبند، دستبند و گوشواره تشکيل شده اند که روي همه آن ها با الماس و سنگ هاي قيمتي پوشيده شده است.اين چمدان مربوط به مادربزرگ و عمه هاي اين خانم ناشناس بوده است.

جواهرت اين کيف قرار است روز چهارشنبه وارد مزايده شده و به بالاترين قيمت فروخته شود.گفته هاي صاحب کيف نشان مي دهد 7 دهه است که اين کيف درون انباري دست نخورده باقي مانده است.برآوردهاي انجام شده نشان مي دهد که اين جواهرت ارزشي نزديک به 55 هزار پوند دارند.اين مقدار معادل با 270ميليون تومان است.


 دستبندهاي مسي تأثيري در کاهش درد و ورم مفاصل ندارد! 

پژوهشگران در تحقيقات خود دريافتند دستبندهاي مسي و مچ‌بندهاي مغناطيسي هيچ تأثيري بر کاهش درد يا ورم در آرتريت روماتوئيد ندارد. به گزارش ايسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکي تهران، بر اساس نتايج اين پژوهش که در شماره 8 نشريه PLoS One، 2013 انتشار يافته آمده است ، هم مچ‌بند استاندارد مغناطيسي و هم النگوي مسي نسبت به نوع بي‌اثر (دارونما)داراي هيچ آثار درماني معناداري نبوده است.

پژوهشگران اعلام کردند اين دستگاه‌ها و وسايل داراي هيچ‌گونه نفع ذاتي نيستند؛ اين وسايل بسيار ساده بوده و معمولا استفاده از آنها ايمن است.به گفته اين محققان از يافته‌هاي موجود چنين برمي‌آيد که افراد مبتلا به آرتريت‌روماتوئيد به‌جاي هزينه‌کردن براي اين وسايل، بهتر است پول خود را براي استفاده از ساير مداخله‌هاي طب مکمل مثل روغن‌ماهي رژيمي کنار بگذارند که تأثيرش در اين بيماري مستند شده است.


 گنده تر از دروغ 

گلي براي نيلسون

مهدي بيرنگ

اين جوري مي گويند كه امير قلعه نوعي قرار است براي بازي با پرسپوليس تهران كاري بكند كه هر كسي توان انجام آن را ندارد. او مي خواهد در اين بازي به نيلسون تعداد زيادي گل بزند و هر جوري كه شده براي زدن اين گل ها زودتر اقدام بكند!

اين جوري مي گويند كه قلعه نوعي گفته من راه هاي زدن گل به نيلسون را بلدم چرا كه يك سال او را رصد کرده و راه هاي نفوذ به او را بلد هستم!

مي گويند قلعه نوعي گفته من در همان ثانيه اول بازي يك گل براي نيلسون كنار گذاشتم!


 داستانك 

 نان ها و گاوها

مهدي طوسي

بايد سعادتمند باشي. بايد جوري سعادتمند باشي که هم خودت از اين حرکت لذت ببري و هم بقيه با تو احساس لذت بکنند.

تصميم داري که به همين زودي ها از عرصه فرهنگ و هنر ورزش بروي و بروي توي عالم اقتصاد و اگر شد براي خودت يک مولتي ميلياردر بشوي. به خودت مي گويي: از همين الان تصميم مي گيرم که از فروش نان خشک شروع بکنم. نان خشک در زمانه اي که نان ها را خوب نمي پزند و گاو ها به خوردن نان هاي کپک زده عادت کردند خيلي خوب است. و خيلي درآمد دارد.

پس از همين الان تصميم گرفتي که هر طور شده بروي و براي اين کار اقدام بکني.

اولين کاري که کردي اين بود که نان هايي که از نانوايي خريدي بگذاري جايي تا کپک بزند و بفروشي!


 اما خبر 

 لباس ورزشي که جاي مربي عمل مي‌کند

دو دانشجوي کانادايي يک لباس ورزشي طراحي کرده اند که به کاربر خود مي گويد هنگام ورزش چقدر سخت کار کرده و به چه ميزان از انجام حرکات در طي تمرين سرباز زده است.به گزارش مهر، لباس کامل ورزشي که آتوس نام دارد مجهز به حسگرهاي کوچکي است که خروجي ماهيچه، ضربان قلب و تنفس را اندازه گيري مي کند.وقتي که کاربر با اين لباس حرکت مي کند، فعاليت الکتريکي وي روي پوستش اندازه گيري مي شود و به اطلاعات سودمند عملکرد تبديل مي شود.اين اطلاعات به صورت وايرلس به دستگاهي به اندازه يک کارت بانکي که هسته نام دارد منتقل شده و با اپليکيشن آتوس هماهنگ مي شود.اين اپليکيشن اطلاعات را جمع آوري مي کند و راهي براي درک انجام موثر تمرينهاي ورزشي به کاربر ارائه مي کند.

در عين حال فعاليت ضربان قلب ثبت مي شود تا کاربران براي وارد شدن به منطقه درست ضربان قلبي خود فعاليت ورزشي و تناسب اندام خود را اصلاح کنند.اين حسگرها همچنين به کاربران اين اطمينان را مي دهند تا بدانند چه در حين انجام فعاليتهاي کششي و يا استفاده از وزنه در وضعيت تعادل به سر مي برند يا خير.

دانانجا جيالات و کريستوفر ويب دانشجويان دانشگاه واترلو که از تمرينهاي ورزشي روزمره خود احساس کسالت مي کردند اين لباس ورزشي را ابداع کردند تا افرادي که نمي توانند يک مربي شخصي داشته باشند از ميزان عملکرد ماهيچه هاي خود مطلع باشند.

توليد برق از ترافيک!

يک مهندس مکزيکي سيستمي ابداع کرده‌ که قادر به توليد نيروي الکتريکي با استفاده از جريان وسايط نقليه و عابران پياده است. به گزارش (ايسنا)، ابزار جديد با ضبط نيروي خودروهاي در حال حرکت، قادر به توليد الکتريسيته کافي جهت نيرودهي به يک منزل مسکوني است.

هکتور ريکاردو ماکياس هرناندز، طراح اين سيستم مدعي است سامانه وي انرژي پايدار را با هزينه‌ پايين ارائه مي‌دهد، زيرا از بتون خيابان‌ها استفاده مي‌کند.

وي افزود که در سطح جهاني چنين پروژه‌اي به جز در انگلستان اجرا نشده، با اين تفاوت که در کف‌ خيابا‌هاي کشورهاي اروپايي پيزوالکتريک به کار مي‌رود که اين موضوع براي کشورهاي در حال توسعه بسيار هزينه‌بر است. فناوري ارائه‌شده داراي يک سطح شيب‌دار است که تا پنج سانتي‌متر بالاتر از سطح خيابان قرار مي‌گيرد.هنگام دريافت بازخورد خودروها، اين سطح بر روي مجموعه‌ ابزار واقع در قسمت پايين خود فشار اعمال مي‌کند.

اين ابزار حاوي هوايي هستند که با فشار خاص و از طريق شيلنگ خارج مي‌شود.اين عنصر به تانکي منتقل مي‌شود که در آنجا فشرده شده و به توربين توليدکننده الکتريسيته انتقال مي‌يابد.

گفته مي‌شود، انرژي الکتريسيته با جريان خودروها در يک نقطه خاص متناسب است، با اين حال، در مکان‌هايي با عبور تعداد خودروي کمتر، مي‌توان چندين سطح‌ شيب‌دار را براي افزايش بازخورد هر وسيله‌نقليه منفرد تعبيه کرد.گام‌هاي افراد بر اساس قوانين انرژي گرانشي، الکتريسيته توليد مي‌کنند و اين قانون مي‌تواند در مکان‌هايي مانند مترو به کار رود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون