جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2929- تاریخ : 1392/09/02 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


چرا فرزندان اول در مدرسه موفق‌ترند؟


هنرنمايي با درختان جوان


وحشتناک‌ترين سرسره آبي دنيا


گنده تر از دروغ


داستانك


اما خبر


 چرا فرزندان اول در مدرسه موفق‌ترند؟ 

تحقيقات جديد نشان مي‌دهد، فرزندان اول عملکرد بسيار بهتري در مدرسه دارند، اما اين مسئله ناشي از هوش يا اعتماد به نفس بالاتر آنها نيست، بلکه والدين سخت گيري بيشتر نسبت به فرزند اول دارند.به گزارش (ايسنا)، «آلفرد آدلر»روانشناس اتريشي بيش از يک قرن قبل نظريه يي را ارائه کرد که بر اساس آن، ترتيب تولد نقش ذاتي در شکل گيري شخصيت و ويژگي هاي فرزندان، دوقلوها و تک فرزندها ايفا مي کند.

در اين نظريه، فرزند اول پس از تولد فرزندان بعدي، بعنوان جوينده عاطفه معرفي مي شود که از توجه و محبت صرف والدين محروم شده است؛ فرزندان وسط در رقابت مداوم با خواهر و برادر بزرگتر و داراي تسلط بر فرزندان کوچکتر معرفي مي شوند و فرزندان کوچک خانواده نيز از حمايت بيش از حد بزرگترها برخوردار هستند.

نظارت مستمر والدين در انجام تکاليف مدرسه بر روي فرزندان اول بيشتر است، درحاليکه سهل انگاري والدين در خصوص تماشاي تلويزيون، بازي رايانه يي و فعاليت هاي ديگري که بر انجام تکاليف مدرسه تأثير منفي مي گذارند، در فرزندان بعدي بيشتر ديده مي شود.

والدين اين رفتار سخت گيرانه را بعنوان يک الگوي نظم، تنها براي فرزندان اول اعمال مي کنند و در برخورد با فرزندان بعدي رفتار اهمال گرايانه يي از خود بروز مي دهند؛ به همين علت فرزندان اول از عملکرد تحصيلي بهتري در مدرسه برخوردار هستند.

محققان ويژگي هاي ذيل را براي فرزندان عنوان مي کنند:

فرزندان اول اغلب بسيار با انگيزه، نوع شخصيتي تيپ A مستعد استرس، بسيار سازگار و تحت تأثير توجه خاص والدين
هستند.

فرزندان وسط از روابط اجتماعي خوبي برخوردار بوده و تمايل بيشتري براي مشارکت در جمع دارند.

فرزندان آخر از بالاترين درجه جامعه پذيري و حس همدلي برخوردار بوده و البته سرکش ترين فرزندان نيز محسوب مي شوند.

تک فرزندها در عين برخورداري از هوش بالا داراي مشکلات رفتاري هستند.


 هنرنمايي با درختان جوان  

چوب وسيله اي براي هنرنمايي است و افراد بسياري در رشته هاي مختلف کار با چوب مشغول هستند و کارهاي مختلفي را با اين وسيله انجام مي دهند.

به گزارش گروه خواندني هاي باشگاه خبرنگاران، بيشتر مواقع چوبي که از درختان بدست مي آيد براي هنرنمايي استفاده مي شود اما عده اي نيز هستند که کار را يک پله فراتر برده اند و درخت را براي هنرنمايي انتخاب کرده اند.

هنر کار بادرخت يکي از جالبترين کارهايي است که اين روزها بسياري مشغول آن شده اند و حالا سعي دارند اين هنر را بيش از اين گسترش دهند زيرا جاي کار آن در تمام دنيا مهيا است.

براي انجام اين هنر نياز به يک درخت جوان يا نهال تازه از جنسي است که چوب نرمي داشته باشد.هنرمنران نهالي را کاشته و وسيله هاي مختلف از ميله هاي مخصوص تا جعبه و بشکه هاي کوچک را در مسير رشد درخت قرار مي دهند.

درخت پس از رشد مجبور است به نوعي از موانع عبور کند به همين دليل شکلي خاص به خود مي گيرد.پس از رشد کامل وسيله ها برداشته شده و اثر هنرمند نمايان مي شود.

اين کار براي شاخه ها نيز قابل انجام است اما بخش شاخه ها مربوط به مرحله دوم کار مي شود جايي که درخت شکل خود را گرفته و حالا شاخه هاي تازه سبز شده آن نرم است.

برخي از اين درخت ها سال ها طول مي کشد تا به شکل دلخواه تبديل شوند.


 وحشتناک‌ترين سرسره آبي دنيا  

اين روزها بلندترين و ترسناک ترين سرسره دنيا 38 متر ارتفاع دارد و سرعت افرادي که روي آن سوار مي شوند به 90 کيلومتر در ساعت مي رسد.

به گزارش گروه خواندني هاي باشگاه خبرنگاران، سرسره وسيله اي براي سرگرمي کودکان است و معمولا در ميان کم سن و سال ها طرفداران بسياري دارد.اين وسيله به قدري هيجان انگيز است که گاهي اوقات بزرگسال ها را نيز وسوسه مي کند.سرسره ها انواع متفاوتي دارند که در نوع آبي آن ها نيز بسيار پرطرفدار است. اين سرسره در پارک شليتربان نصب شده است و ارتفاع آن 42 متر است ولي اتمام کار آن براي بهار سال آينده اعلام شده است.اين سرسره باعث مي شود تا افراد به سرعت باورنکردني 100 کيلومتر در ساعت برسند و به شدت به آب برخورد کنند. اين روزها بلندترين و ترسناک ترين سرسره دنيا 38 متر ارتفاع دارد و سرعت افرادي که روي آن سوار مي شوند به 90 کيلومتر در ساعت مي رسد.


 گنده تر از دروغ 

 فوتبال لبنان به جاي فوتبال ايران

عبدالکريم گشايش

گفته مي شود با اينکه تيم لبنان از تيم ملي ايران چهار تا گل خورد و با اين بازي که تيم ملي ايران انجام داد رفت تا در جام ملت هاي آسيا بازي بکند قرار شده که از سوي فيفا به اين دليل که کي روش خيلي قوي تر از سرمربي تيم لبنان است بازي را دوباره تکرار کنند!

گفته مي شود که فيفا اعلام کرده بازي ايران و لبنان آنقدر تکرار مي شود که بالاخره لبنان بتواند به ايران چهار تا گل بزند!

يکي از کارشناسان فيفا گفته: خب آمديم و تيم لبنان تا بيست سال ديگر نتوانست به ايران چهار تا گل بزند آن وقت تکليف بازي هاي جام ملت هاي آسيا چي مي شود!؟

مسئول فيفا در اين مورد گفته: هيچ اشکالي ندارد ما آنقدر اين جام را عقب مي اندازيم تا بالاخره لبنان بتواند چهار تا گل به ايران بزند و به جاي ايران بيايد به جام ملت هاي آسيا!


 داستانك 

 "نردبان"

محمد زين الديني

با امشب دو ماه مي‌شد که پايم را گذاشته بودم روي پله‌ي سي‌اُم! پُر بود از اضطراب و دغدغه؛ نگراني براي همه چيز، از بالا رفتن قيمت دلار گرفته تا آلودگي هوا، داشتم کلافه مي‌شدم؛ مدام سرم را ميانِ بالشت فرو مي‌کردم و آن‌چه نصيبم مي‌شد، تصاويري مبهم و مشوش بود که ذهنم را موردِ تاخت و تاز قرار مي‌داد.

به پايين نگاه کردم، روي پله‌ي نهم، گربه‌ام و بچه‌هايش لم داده‌بودند؛ بي‌اختيار و به سرعت بيست و يک پله را طي کردم، خودم را به آن‌ها رساندم و شروع کردم به نوازش‌شان. يادم آمد قول داده بودم، امسال يک خانه‌ي درختي بسازم، تا خودم روزهاي تعطيلاتِ تابستانم را در آن بگذرانم و او و فرزندانش شب‌ها آن‌جا بخوابند!

مي‌دوم به سمت پدر و شروع مي‌کنم به کشيدن دستش که: "بابا، بيا بريم پيش "اوستا ممد" تا براي من يه خونه درختي درست کنه! مثل همون که توي اون کارتونِ برنامه کودک نشونتون دادم!"

و بعد پدرم قول مي‌دهد فردا برودپيش "محمد آقا"، نجار محله که هميشه يک مدادِ مشکي کوچک پشت گوشش است و صداي اره برقي‌اش تا چند کوچه آن‌طرف‌تر مي‌رود تا برايم سفارشِ ساختِ خانه‌ي درختي بدهد!

حالا آرامِ آرامم، گويا اين‌بار گربه و بچه‌هايش بيست و يک پله را بالا آمده‌اند، سرشان را گذاشته‌اند کنار بالشتم و خوابيده‌اند...


 اما خبر 

 هدايت نابينايان با ربات سگ!

ژاپني‌ها موفق به ابداع ربات کارآمدي شبيه سگ با هدف هدايت افراد مبتلا به اختلالات بينايي شدند.

به گزارش (ايسنا)، در سال 2007، اختلال بينايي بر بيش از 1.64 ميليون نفر در ژاپن اثر گذاشته و بيش از 72.8 ميليارد دلار براي اقتصاد اين کشور هزينه به دنبال داشته است.

با توجه به اين نکته که ژاپني‌ها داراي بالاترين طول عمر در جهان هستند، توسعه ربات‌هاي راهنما براي افراد مبتلا به اين اختلال حائز اهميت است.

اکنون يک شرکت ژاپني NSK رباتي به ابعاد 360*450 ميلي‌متر را براي هدايت اشخاص مبتلا به اختلال بينايي ابداع کرده که 15 کيلوگرم وزن دارد.اين ربات شبه سگ، قادر به هدايت اين اشخاص در دو بعد (نه بر روي پله‌ها)و در محيط‌هايي مانند بيمارستان، خانه سالمندان يا مراکز توانبخشي است.

نسخه‌ ديگري از Lighbot به ابعاد 320*540 ميلي‌متر و وزن 10 کيلوگرم نيز در نمايشگاه IREX 2013 به نمايش درآمد.کاهش وزن هر دو نسخه اين ربات در سال 2013 نسبت به ديگر رباتي‌هايي که پيش‌تر عرضه شده‌ بودند، با استفاده از مزاياي درايو چرخ و استفاده از بدني پلاستيکي تقويت‌شده فيبرکربني حاصل شده است.

کاهش وزن بيشتر سيستم معرفي شده با اعمال نفوذ درايو چرخ‌هاي جلويي و استفاده از يک ساختار تثبيت‌کننده عقبي سبک‌تر و ساده‌شده حاصل خواهد شد.ربات ابداعي داراي قابليت‌هاي ارتقايافته اجتناب از موانع، تشخيص پله‌ها و افزايش قابليت‌هاي ثبات‌پذيري است. 

چوب لباسي مخصوص روزهاي باراني

در گذشته چوب لباس هاي تنها براي آويزان کردن لباس به کار مي رفتند اما اين روزها با پيشرفت هاي بسياري که در عرصه تکنولوژي به وجود آمده است بسياري از چوب لباسي ها کارهاي مختلف مانند ميکروب کشي را نيز انجام مي دهند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ پاييز فصلي است که به هواي آن نمي توان اعتماد کرد زيرا روزي باراني و فرداي آن آفتابي مي شود از اين رو هميشه بايد راهکارهاي مواجه با اين هواي نامعلوم را در ذهن داشته باشيد.با توجه به اين هواي عجيب، لباس خشک کردن در اين فصل بسيار سخت مي شود. هاي کونگ لي طراحي چيني است که چندي پيش از يک چوب لباسي مخصوص فصل پاييز و زمستان رونمايي کرد. Wave Dry نام اين چوب لباسي است که مي توان آن را در گوشه اي از خانه نصب کنيد و در زمان هاي مناسب از آن به عنوان يک خشک کن استفاده نماييد اين وسيله با استفاده از اشعه يو وي لباس ها را خشک مي کند و درهمان زمان ميکروب هاي آن را از بين مي برد.

اين چوب لباسي را مي توان به پنجره نصب کرد تا انرژي خورشيد را دريافت کند و نيازي به استفاده از برق شهري نداشته باشد.در نمونه هايي از اين وسيله، هواي گرم خارج شده از آن ميتواند لباس ها را در حد متوسط اتو بکشد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون