جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2923- تاریخ : 1392/08/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


ابلاغ شيوه نامه انتخاب معلمان نمونه در سال تحصيلي 93-92

در مجلس شوراي اسلامي صورت گرفت :
ديدار دانش آموزان المپيادي شهرستان شيروان با "فاني" وزير آموزش و پرورش

فاني خبر داد:
کاهش تنوع مدارس قبل از مهر 93


خبرهاي خوش آموزش و پرورش براي بيمه تکميلي فرهنگيان

معاون عمراني وزير آموزش و پرورش اعلام کرد
افزايش سرانه فضاي آموزشي هر دانش‌آموز از 3.8 به 4.8 متر مربع


كاغذ اخبـار


از گوشه و كنار


قلم معلم


انتصابات در آموزش و پرورش


زنگ تفريح
عكس : همايون لنگرودي (بديع‌فر)

 ابلاغ شيوه نامه انتخاب معلمان نمونه در سال تحصيلي 93-92  

رئيس مركز برنامه ريزي و آموزش نيروي انساني وزارت آموزش وپرورش از ابلاغ شيوه نامه انتخاب معلمان نمونه در سال تحصيلي 93-92 در سي امين يادواره بزرگداشت مقام معلم خبر داد.

به گزارش مهر، اسدا... اسدي گرمارودي با اشاره به تغييرات عمده ايجاد شده در شيوه نامه انتخاب معلمان نمونه در سال تحصيلي 93-92 گفت : تغيير در كيفيت امتياز دهي به برخي سنجه ها ، ايجاد سنجه هاي جديد از جمله ؛ امتياز دهي به مدارك تمامي دوره هاي تحصيلي ، اصلاح حداقل امتياز تعيين شده براي احراز عنوان معلم نمونه به تناسب افزايش امتياز كلي نمون برگ الف و .... از جمله تغييرات عمده اي است كه در اين شيوه نامه اعمال شده است .

وي با اشاره به فصول مختلف اين شيوه نامه افزود : فصل اول اين شيوه نامه شامل ؛ كليات ، اهداف و مشمولان مي شود و در ادامه فصل دوم به سازمان و تشكيلات ، فصل سوم به مراحل انتخاب معلمان نمونه، فصل چهارم به ارزيابي و فصل پنجم به تعامل با ستاد مركزي پرداخته است.

رئيس مركز برنامه ريزي و آموزش نيروي انساني وزارت آموزش وپرورش تصريح كرد : در اين شيوه نامه سهميه معلمان نمونه در هر شهرستان ، استان و كشور براساس برنامه پنجم توسعه مشخص شده است كه در اين ميان خراسان رضوي با 62 سهميه استاني بيشترين و سمنان با 6 سهميه كمترين تعداد را به خود اختصاص داده اند .

به گفته گرمارودي، تعداد سهميه برتر استاني در تجليل كشوري 43 نفر است.


 در مجلس شوراي اسلامي صورت گرفت :
 ديدار دانش آموزان المپيادي شهرستان شيروان با "فاني" وزير آموزش و پرورش 

دانش آموزان برگزيده المپيادهاي علمي و كنكور سراسري شهرستان شيروان با فاني وزير آموزش و پرورش در مجلس شوراي اسلامي ديدار كردند.

به گزارش پانا، علي اصغر فاني در جمع دانش آموزان برگزيده المپياد هاي علمي و كنكور سراسري شيروان ، افزود : توسعه زير ساخت هاي آموزشي و پرورشي از جمله توسعه پژوهش سراهاي دانش آموزي با نگاهي نو و با همكاري مسئولان ،معلمان و دانش آموزان مورد توجه بيشتري قرار خواهد گرفت تا دانش آموزان در راستاي توسعه علمي و فناوري بهره مند شوند .

در ادامه اين ديدار عزيزي نماينده مردم شيروان در مجلس شوراي اسلامي ، ضمن تقدير از حضور فاني وزير آموزش و پرورش در جمع دانش آموزان برگزيده ي شيروان ، تصريح كرد : كسب رتبه چهارم كشوري توسط مريم مجرد ثاني در رشته علوم تجربي و رشد 227 درصدي دانش آموزان در المپياد هاي علمي را از موفقيت هاي دانش اموزان شيروان اعلام كرد.


 فاني خبر داد:
 کاهش تنوع مدارس قبل از مهر 93 

وزير آموزش و پرورش درباره کاهش تنوع مدارس که يکي از برنامه‌هاي اجرايي وي است، گفت: تحقيقي درباره کاهش تنوع مدارس در دست اقدام است و قبل از مهر 93 نتيجه آن آماده و با قدرت اجرا مي‌شود.علي‌اصغر فاني در گفت‌وگو با (ايسنا)، با بيان اينکه در حال حاضر حدود 13 نوع مدرسه داريم، گفت: تحقيق از سال‌هاي پيش درباره کاهش تنوع مدارس آغاز شده و يکي از کساني که در اين تحقيق مصاحبه سنگيني انجام داده، خودم بودم.

وي افزود:علي‌رغم اينکه درباره تنوع مدارس نظري دارم، اما نمي‌خواهم نظر خودم به جامعه تحميل شود و با توجه به اينکه گروهي از صاحب‌نظران در حال تحقيق و بررسي در اين رابطه هستند، پس‌ از جمع‌بندي نظرات آنها، نتيجه علمي و قطعي آن را اعلام مي‌کنيم.وزير آموزش و پرورش گفت:آنچه که مهم است، نهايي شدن اين طرح تا قبل از مهر 93 است، چرا که اگر در حال حاضر در اين باره تصميمي بگيريم، با توجه به اينکه سال تحصيلي آغاز شده، عملا نمي‌توانيم طرح را اجرا کنيم.فاني با بيان اينکه قبل از مهر 93 نتيجه تحقيق کاهش تنوع مدارس آماده مي‌شود، تاکيد کرد: نتيجه اين تحقيق را با کمال قدرت اجرا خواهم کرد.


 خبرهاي خوش آموزش و پرورش براي بيمه تکميلي فرهنگيان 

مشاور برنامه ريزي و هماهنگي وزارت آموزش و پرورش از حل مشکلات بيمه اي فرهنگيان براي پرداخت هزينه هاي درمان و دارو خبر داد و گفت: آموزش و پرورش در حال رايزني با شرکتهاي بيمه اي براي پرداخت هزينه هاي بيمه تکميلي درمان و داروي فرهنگيان است.

سيدمحمد بطحايي در گفتگو با مهر گفت: معلم وقتي دچار يک بيماري مي شود نبايدهيچ دغدغه اي در بحث درمان داشته باشد. توقع آنها براي پرداخت هزينه هاي درمان و دارو کاملاً منطقي است. به همين دليل آموزش و پرورش به شدت دنبال حل مشکلات بيمه اي فرهنگيان است و به همين دليل رايزني هاي مختلف براي حل اين مشکل در حال انجام است.

وي درباره اينکه آيا بيمه مورد نظر آموزش و پرورش متفاوت از بيمه طلايي فرهنگيان است، افزود: مهم نام بيمه ها و تنوع آنها نيست. بلکه هدف ما آن است که از اين به بعد هيچ معلمي دغدغه مشکلات پرداخت دارو و درمان نداشته باشد و پس از طي مراحل درمان، کما في السابق بتواند در آموزش و پرورش خدمت کند.به گفته بطحايي، با اقدامات مناسب آموزش و پرورش و کمک دولت تا قبل از پايان سال جاري خبرهاي خوشي براي فرهنگيان در حوزه بيمه تکميلي داريم.

مشاور برنامه ريزي و هماهنگي آموزش و پرورش درباره تعامل با شرکتهاي بيمه گر نيز توضيح داد: رايزني هاي مختلف با شرکتهاي بيمه اي در حال انجام است و با هر کدام از اين شرکتها به نتيجه برسيم، اقدامات لازم را براي پرداخت هزينه هاي تکميلي دارو و درمان فرهنگيان انجام خواهيم داد.


 معاون عمراني وزير آموزش و پرورش اعلام کرد
 افزايش سرانه فضاي آموزشي هر دانش‌آموز از 3.8 به 4.8 متر مربع 

معاون عمراني وزير آموزش و پرورش، از افزايش سرانه فضاي آموزشي هر دانش‌آموز از 3.8 به 4.8 متر مربع خبر داد.

به گزارش فارس، مرتضي رئيسي معاون عمراني وزير آموزش و پرورش در مراسم افتتاحيه هنرستان شهيد علي انصاري رشت، اظهار داشت: بيش از 20 ميليون مترمربع فضاي آموزشي جديد تا پايان سال گذشته در کشور به بهره‌برداري رسيده است.

وي بيان داشت:105 هزار واحد آموزشي داير و 95 هزار فضاي آموزشي در کشور در اختيار داريم.

رئيسي با اشاره به نقش خيرين مدرسه‌ساز اضافه کرد: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ، 90 هزار کلاس درس از سوي خيرين به دو مدل مشارکتي و مردمي ساخته شده است.

به گزارش فارس، بر اساس آمار اداره کل آموزش و پرورش استان گيلان، 385 هزار دانش‌آموز در حدود 4 هزار واحد آموزشي و 20 هزار کلاس درس در سال تحصيلي جديد 93ـ92 مشغول علم آموزي هستند.


 كاغذ اخبـار 

 تمريناتي جهت تقويت تمركز

قسمت اول

تمرين شماره 1:

كتابي را انتخاب كنيد، يك صفحه از آن را در نظر گرفته و تعداد كلمات موجود در هر پاراگراف را بشماريد. يك بار ديگر اين كار را تكرار كنيد تا مطمئن شويد كه شمارش را درست انجام داده‌ايد.در ابتداي كار با يك پاراگراف شروع كنيد و هنگاميكه اين تمرين براي شما آسان تر شد، تمام كلمات يك صفحه را بشماريد. شمارش را به طور ذهني و با حركات چشم‌هايتان انجام دهيد.

تمرين شماره 2:

در ذهن خود از يك تا صد را بر عكس بشماريد.

تمرين شماره 3:

در ذهن خود از شماره صد، سه تا سه تا بشمريد و كم كنيد.(100-97–94-...)

تمرين شماره 4:

يك كلمه و يا يك طرح ساده را انتخاب كنيد و آن را به مدت 5 دقيقه در ذهن خود تكرار كنيد. هنگاميكه توانستيد بهتر و آسان تر تمركز كنيد.سعي كنيد اين كار را براي مدت 10 دقيقه انجام دهيد و بدون آنكه تمركز حواس خود را از دست بدهيد.

منبع:سايت خانواده آكا-مهارت و يادگيري مطالعه و تند خواني و فهم سريع دروس

نشست صميمي همكاران دفتر آموزش دبستاني با معاون آموزش ابتدايي

به گزارش معاونت آموزش ابتدايي، نشست صميمي با حضور ديمه ور معاون آموزش ابتدايي و همكاران دفتر آموزش دبستاني در سالن اجتماعات معاونت برگزار گرديد. به گزارش پانا، در اين نشست پس از تلاوت آياتي از كلام الله مجيد، رحيمي مديركل دفتر، ضمن تسليت دهه محرم، براي ديمه ور معاون آموزش ابتدايي وزارت، آرزوي موفقيت نمودند. ايشان ضمن معرفي همكاران، بطور اجمال به برنامه هايي كه در چند سال اخير در دفتر پيگيري شده، اشاره نمودند.

سپس معاونين دفتر، كارشناس مسئولان و كارشناسان در خصوص برنامه ها و فعاليت ها، ديدگاه ها، نظرات، مسائل و مشكلات، مواردي را يادآوري و پيشنهاد نمودند. در پايان ديمه ور معاون آموزش ابتدايي با تشكر از همكاران در بيان مسائل، مشكلات و پيشنهادات، بر پيگيري موارد مطرح شده اشاره و نكاتي را كه در اجراي برنامه ها و فعاليت ها از سوي همكاران بايد مد نظر قرار گيرد را تاكيد نمودند.

شناسايي و جذب 450 دانش آموز عشايري در استان همدان

معاون آموزش ابتدايي استان همدان ، از شناسايي 450 دانش آموز عشاير استان و جذب آنان براي ادامه تحصيل خبر داد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از اداره كل آموزش و پرورش استان همدان ، معصومه معصوميان، با اشاره به فراهم شدن اقدامات لازم براي تحصيل دانش آموزان عشايري ، افزود: دانش آموزان عشايري به علت كوچ در اواخر ارديبهشت و اوايل خردادماه با مشكلاتي در دروس و آزمون خود مواجه مي‌شوند كه بايد با برگزاري كلاس‌هاي جبراني و آزمون جدا مشكلات آنها برطرف شود.

معاون آموزش ابتدايي استان تصريح كرد:با استان‌هاي مقصد عشايراستان همدان هماهنگ شده كه بلافاصله پس از رسيدن به هر استاني و استقرار در يك مكان، فرزندان عشاير در كلاس حضور يابند.وي با بيان اينكه عشاير استان همدان به دليل برودت هوا به استان خوزستان كوچ مي كنند، اظهار داشت:با هماهنگي هاي انجام شده با استان خوزستان 14 كلاس درس براي دانش آموزان عشاير استان همدان آماده شده است.

معصوميان خاطرنشان كرد:همچنين با كوچ عشاير شهرستان تويسركان به استان ايلام، با هماهنگي هاي لازم 14 نفر از دانش آموزان عشايري در استان ايلام مشغول به تحصيل شدند.


 از گوشه و كنار 

 عيادت نمايندگان دكتر فاني وزيرآموزش و پرورش از علي اكبر پرورش

نمايندگان دكتر فاني ، وزير آموزش وپرورش از استاد علي اكبر پرورش ، پيشكسوت فرهيخته فرهنگي و يار ديرينه انقلاب ،
امام (ره)و رهبري عيادت كردند.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش ،در هشتمين روز ازماه محرم نمايندگان وزير آموزش وپرورش به ديدار علي اكبر پرورش در بيمارستان آيت ا... شهيد صدوقي اصفهان رفتند وشفاي عاجل او را از خداوند متعال طلب كردند.

براساس اين گزارش ، در اين ديدار ، دكتر صافي مشاور دبيركل شوراي عالي آموزش وپرورش و رئيس كانون بازنشستگان فرهنگي كشور ، عامليان مديركل آموزش و پرورش استان اصفهان و باقراميري كارشناس روابط عمومي شوراي عالي آموزش وپرورش به عنوان نمايندگان وزير به همراه جمعي از مسئولان اداره كل آموزش وپرورش اين استان حضورداشتند. شايان ذكر است ؛ استاد پرورش در سال هاي شكل گيري انقلاب اسلامي ايران از همراهان و اثرگذاران ارزشمند جريان حق طلبي مردم ايران و شاگردي وفادار براي معمار بزرگ انقلاب اسلامي حضرت امام خميني (رضوان الله تعالي عليه) بوده و نظام تعليم و تربيت پس از انقلاب شكوهمند اسلامي از انديشه هاي ارزنده ، اخلاقي و اسلامي ايشان بهره هاي بسياري برده است .

جشن اهداي کتاب در مدارس شهر تهران

جشن اهداي کتاب همزمان با هفته کتاب در مدارس شهر تهران برگزار مي‌شود. به گزارش مهر، جشن اهداي کتاب با رويکرد و هدف غني‌تر کردن کتاب خانه‌هاي مدارس و تجهيز کتاب‌خانه‌هاي کلاسي و آموزشگاهي، به اشتراک گذاشتن کتاب‌هاي مناسب و مفيد دانش‌آموزان و اولياء و مربيان با يکديگر و افزايش ميزان مشارکت دانش‌آموزان و اولياء مدرسه در امر ترويج فرهنگ کتاب و کتابخانه برگزار خواهد شد. تمامي واحدهاي آموزشي و پرورشي (مدارس،مجتمع‌ها، کانون‌هاي فرهنگي، تربيتي و ...) در هفته کتاب از 25 آبان الي دوم آذرماه مي توانند با دعوت از دانش آموزان، فرهنگيان و خانواده هاي علاقه‌مند اين جشن را برگزار کنند و در نهايت کتاب‌هاي اهدا شده را در فهرست کتاب‌خانه مدرسه ثبت کنند.


  قلم معلم 

 بعد از بيست سال معلمي ياد گرفته ام كه...

سيد حسين رضوي خوسفي

قسمت ششم و پاياني

بچه ها بايد بدانند كه زندگي شان را با تغيير فكرشان تغيير دهند.

به بچه ها ياد آوري كنم كه وقتي خدا هست هيچ دليلي براي نا اميدي نيست.

به بچه ها يادآوري كنم كه اگر بعد از هر پيروزي استقلال خود را حفظ كنند پيروزند.

به بچه ها ياد آوري كنم كه به جاي لعنت فرستادن به تاريكي لااقل يك شمع روشن كنند.

به بچه ها بياموزم كه اگر مي خواهند برنده باشند، «نمي توانم» را به «نه» مي توانم تغيير دهند.

به بچه ها يادآوري كنم كه «ديدن» هديه اي است و « چگونه ديدن» هنري انساني.

به بچه ها بياموزم كه در زندگي به بزرگي چيزهايي كه دارند راضي باشند تا كوچكي چيزهايي كه ندارند آرامششان را به هم نريزد.

به بچه ها بياموزم كه براي شادمانه زيستن نعمت هاشان را بشمارند نه وحروميت هايشان را.

در راه معلمي چراغ باشم و در مرامم خاموشي نباشد.

براي ديگران آيينه باشم و خود را ديدن در آيينم نباشم.

به بچه ها بگويم كه دوري از خدا حاصل دانش اندك و نزديكي به خدا حاصل فزوني دانش است.

به بچه ها بياموزم كه در بازي زندگي، به جاي آنكه جاي « ديگري» را بگيرند، جاي «خود» را پيدا كنند.

آينده بچه ها را از روي الگوي آينده خلق كنم نه از الگوي گذشته.

به بچه ها بياموزم تفاوت « زنده بودن» را با « زندگي كردن».

و در آخر اينكه به قول حضرت مولانا:

اندرين ره مي تراش و مي خراش تا دم آخر دمي فارغ مباش


 انتصابات در آموزش و پرورش 

 خبر فارس تأييد شد

مديران‌کل آموزش و پرورش فارس و کهگيلويه و بويراحمد تغيير کردند

طي احکامي جداگانه از سوي وزير آموزش و پرورش، «آذري» به عنوان مديرکل آموزش و پرورش استان فارس و «زارع پور» به عنوان مديرکل آموزش و پرورش استان کهگيلويه و بوير احمد منصوب شدند.

به گزارش فارس، طي روزهاي گذشته، علي‌اصغر فاني وزير آموزش و پرورش تغييرات متعددي در بدنه معاونان آموزش و پرورش ايجاد کرد و روز گذشته نيز اين تغيير به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها رسيد.

بر اين اساس، طي احکامي جداگانه از سوي وزير آموزش و پرورش، «حميدرضا آذري» به عنوان مديرکل آموزش و پرورش استان فارس و «هادي زارع پور» به عنوان مديرکل آموزش و پرورش استان کهگيلويه و بوير احمد منصوب شدند.

خبرها حاکيست که تغييرات مديران کل آموزش و پرورش استان‌ها در هفته آينده ادامه دارد.

 


 زنگ تفريح 
 عكس : همايون لنگرودي (بديع‌فر)


 
اجتماعي
جوان و جامعه
ويژه
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون