جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2923- تاریخ : 1392/08/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)


کشف ماده ضد سرطان معده در شير گاو


سرطان لوزالمعده با استعمال دخانيات، چاقي، سن، ديابت و رژيم غذايي ارتباط دارد


از زنگ تلفن خوشبو تا ...


داستانك


گنده تر از دروغ


اما خبر


 کشف ماده ضد سرطان معده در شير گاو 

محققان تايواني دريافته‌اند پپتيد مشتق شده از شير گاو موسوم به لاکتوفريسين B25 يا به اختصار LFcinB25 خاصيتي ضد سرطاني را بر بافت‌هاي سرطاني معده از خود نشان مي‌دهد.به گزارش (ايسنا)منطقه اصفهان، وقوع سرطان‌هاي معده‌اي از شايع‌ترين علل مرگ ومير در سراسر جهان و به ويژه در کشورهاي آسيايي محسوب مي‌شود.يکي از درمان‌هاي اصلي سرطان‌هاي معده‌اي عمل جراحي و شيمي درماني است و تنها زماني موثر واقع مي‌شود که سرطان در مراحل ابتدايي تشخيص داده شود.محققان طي اين پژوهش دريافتند که LFcinB25 بقاي سلول‌هاي آدوکارسينيوم معده AGS(سرطان غددي معده) را طي دوز و شيوه مستقل درماني کاهش مي‌دهد.

پژوهشگران با بررسي‌هاي ميکروسکوپي مشاهده کردند که LFcinB25 تنها پس از يک ساعت مواجهه با سلول‌هاي سرطان معده‌اي، به غشاي سلول‌هاي AGS حرکت کرده و طي 24 ساعت سلول‌هاي سرطاني از نظر اندازه کوچک شده و قدرت خود در چسبيدن به سطوح را از دست مي‌دهند.


 سرطان لوزالمعده با استعمال دخانيات، چاقي، سن، ديابت و رژيم غذايي ارتباط دارد 

محققان دانشگاه هاروارد اعلام کردند:مصرف بادام، بادام هندي و دانه‌هاي ديگر خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را به طور چشمگيري کاهش مي‌دهد.به گزارش ايسنا منطقه خراسان، در اين تحقيق ارتباط بين مصرف آجيل و خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در 75 هزار و 680 زن مورد بررسي قرار گرفت.نتايج پژوهشي نشان داد:احتمال ابتلا به سرطان لوزالمعده در زناني که حداقل يک اونس (28/35 گرم)آجيل شامل بادام، آجيل برزيلي، بادام هندي، فندق، گردوي آمريکايي، دانه کاج، پسته و گردو، دوبار در هفته مصرف مي‌کردند در مقايسه با افرادي که آجيل مصرف نمي‌کردند بسيار کمتر بود.

يانگ بائو، سرپرست اين تحقيق از بيمارستان زنان بريگهام اظهار کرد:اين کاهش مستقل از عوامل خطر مربوط به سرطان لوزالمعده از جمله سن، چاقي، استعمال دخانيات، فعاليت بدني، ديابت و رژيم غذايي است.نتايج اين تحقيق همچنين نشان داد:زناني که در رژيم غذايي خود آجيل مصرف مي‌کنند و تمايل به کاهش وزن دارند، نسبت به افرادي که از مصرف آجيل اجتناب مي‌کنند کاهش وزن بيشتري دارند.

در تحقيقات پيشين مشخص شده است که آجيل حاوي مواد مغذي سودمندي از جمله ويتامين، مواد معدني و ترکيبات شيميايي است که به عملکرد بهتر ذهن و کاهش خطر ابتلا به ديابت کمک مي‌کند.


 از زنگ تلفن خوشبو تا ...  

هفته گذشته فرصتي بود تا شرکتي ژاپني دست به ابتکار جالب زده و دستگاهي معرفي کند که مي تواند زنگ موبايل را تبديل به بوهاي خوب کند.به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ در هفته گذشته چند فناوري جديد وارد بازار شده است که در اينجا تعدادي از اين فناوري ها را به شما معرفي مي کنيم.

تبديل زنگ به بو:به تازگي يک شرکت ژاپني در حرکتي بسيار جالب دستگاهي را وارد بازار کرده است که مي تواند زنگ موبايل شما را تبديل به بوهاي مختلف کند.اين وسيله به درد افرادي مي خورد که متوجه زنگ خوردن تلفن همراه نمي شوند.شما قادر هستيد تا با کمک اين وسيله براي هر يک از اسامي ليست تماس يک بوي متفاوت قرار دهيد.


 داستانك 

 نياز به کارتن خواب ندارم

مهدي طوسي

نه نمي شود، بايد زودتر از بقيه به آقاي رئيس برسي تا او بفهمد تو علاوه بر اينکه براي کار ارزش قائلي براي او هم ارزش قائل هستي.

بايد بداند که تو به خاطر مديريت فرهنگي است که به او احترام مي گذاري. تو بايد به او بفهماني که بيشتر از بقيه کارمندان براي او و موسسه فرهنگي اش کار مي کني.

آخر تو يک فرهنگي هنري و ورزشي هستي و بيشتر از بقيه فرهنگي هنري و ورزشي هستي. از اينها گذشته تو بايد زودتر از بقيه برسي و مدير را ببيني تا او بفهمد براي او و موسسه اش ارزش قائلي.

بهتر ديدي که اصلا خانه نروي و شب را پشت در موسسه فرهنگي بخوابي تا صبح که او آمد خودش تو را بيدار کند تا از کنار در بيدار بشوي تا او ماشينش را ببرد تو!

**

او تو را بيدار کرد و گفت: من نيازي به يک کارتن خواب ندارم!

 


 گنده تر از دروغ 

 انصراف کارلوس

عبدالکريم گشايش

گفته مي شود که کارلوس کي روش سرمربي تيم ملي فوتبال کشورمان بعد از بازي با تيم تايلند از هدايت تيم ملي کشورمان منصرف شده و استعفا داد.

گفته مي شود دليل اين استعفا از سوي اين مربي بزرگ پرتغالي اين بوده که او متوجه شده کفاشيان در زماني که سپ بلاتر در ايران بوده زودتر از اينکه به کي روش سلام و خسته نباشيد عرض کند به او سلام و خسته نباشيد عرض کرده و همين مسئله باعث دلخوري اين مربي بزرگ شده!


 اما خبر 

 پيرترين کبوتر دنيا

سن هر حيواني به دو روش قابل استفاده است به گونه اي که موجودات يکي عمر طبيعي به مانند انسان ها دارند که هر يک سال طول مي کشد تا سنشان افزايش پيدا کند و يک روش ديگر تعيين عمر به صورت سال‌هاي حيواني است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ گاهي اوقات ممکن است در زندگي ما انسان ها تنها 20 سال از عمر يک موجود گذشته باشد اما در دنيايي آن ها معادل 100 سال گذشته باشد و حتي زمان مرگشان هم فرارسيده باشد در حالي که در شمارش انسان ها اين موجودات تازه اول جواني هستند.

والري ويتنگهام خانمي است که اين روزها يک کبوتر 24 ساله را در خانه خود نگه داري مي کند.اين پرنده شايد به نظر ما جوان باشد اما در اصل 147 سال کبوتري سن دارد و اين ميزان 16 سال بيشتر از حد متوسط و مجاز براي يک کبوتر است.

اين خانم کبوتر کهنسال را از 20 سال پيش پرورش داده است و به علت مراقبت هاي خوب اين کبوتر حالا در شرف تبديل شدن به يک رکورددار است.اين کبوتر در اين سن بالا هنوز هم سرحال است و هيچ مريضي خاصي در او ديده نمي شود. 

زنان با چهره جوان‌تر عمر طولاني‌تر دارند!

پژوهش جديد محققان شرکت يونيليور براي اولين بار نشان داده که زنان با چهره جوان‌تر براي مدت طولاني‌تري زندگي کرده و از فشار خون پايين‌تري برخوردارند.

به گزارش (ايسنا)، محققان نشان داده‌اند که اين گروه زنان به دليل فشار خون پايين‌تر با احتمال خطر ابتلاي کمتر به بيماري‌هاي قلبي عروقي مانند حمله و سکته مغزي روبرو هستند.

محققان اين پژوهش مدعي هستند که اين اولين بار است که طول عمر افراد بطور مستقيم با سرعت پير شدن پوست آنها مرتبط شده است.

يک سوم از بزرگسالان با مشکل فشار خون بالا روبرو هستند که در صورت عدم درمان، احتمال سکته و حمله قلبي بشدت افزايش مي‌يابد.اين بيماري با عنوان قاتل خاموش شناخته شده چرا که علائم آن تا لحظات آخر ناديده مانده و اصلي‌ترين دليل مرگ در سراسر جهان است.

هر دو گروه زنان و مردان در خانواده‌هاي با عمر طولاني از چروک پوست کمتر در بالاي بازوي خود نسبت به افراد ديگر در همان سن برخوردار بودند.

محققان اميدوارند که نتايج اين پژوهش بتواند افراد را به اتخاذ يک شيوه زندگي سالم و نظارت منظم بر پارامترهاي سلامتي مانند فشار خون تشويق کند چرا که اين تحقيقات نشان داده اين عوامل نه تنها بر سلامتي تاثير داشته بلکه مي‌تواند حتي بر ظاهر فيزيکي نيز تاثيرگذار باشد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
ويژه
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون