جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2872- تاریخ : 1392/06/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)


برگزاري جشنواره‌هاي رضوي در خوزستان، خراسان رضوي و يزد


انتشار 9 رمان نوجوان هم‌زمان با گردهم‌آيي نويسندگان در کرمانشاه


 برگزاري جشنواره‌هاي رضوي در خوزستان، خراسان رضوي و يزد 

 
با ادامه برگزاري جشنواره‌هاي رضوي از سري برنامه‌هاي يازدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا(عليه‌السلام) در استان‌هاي مختلف کشور برگزيدگان چند جشنواره ديگر نيز معرفي شدند.

برترين عکاسان جاده ولايت معرفي شدند

هيات داوران اولين مسابقه‌ي عکاسي رضوي «جاده‌ي ولايت» اسامي برگزيدگان را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، هيات داورن مسابقه متشکل از "مجيد رمضان پور اصفهاني"، "ماهدخت فارساني" و "ارمغان کاظمي" از ميان 3 هزار و 159 اثر رسيده به دبيرخانه، آثار برتر را در سه گروه سني معرفي کردند.

بر اساس اين گزارش در رده سني 7 تا 9 سال "محمد حسين سعدوني" و "مهدي آلبو غبيش" هر دو از خرمشهر و "محمد رضا آل بو بالدي" از آبادان به ترتيب رتبه‌هاي اول تا سوم اين گروه را کسب کردند.

هم‌چنين در گروه سني 10 تا 12 سال "زهرا ابودوله" از آبادان، "شيوا سراج همداني" از اهواز و "فاطمه شاوردي" از شادگان به عنوان سه برگزيده اين بخش از مسابقه انتخاب شدند.

بر اساس راي داوران "حسين فولادي" از خرمشهر، "محمد جزيره" و "محمد امين رشيدي" هر دو از آبادان را در گروه سني 13 تا 17 سال حايز رتبه اول تا سوم معرفي شدند.

هيات داورن در بخشي از بيانيه خود خاطرنشان کرد: ورود امام رضا (ع) به خاک خوزستان در حقيقت ايجاد دروازه‌ي تشيع علوي، ظهور و نسج تفکر ائمه (عليه‌السلام) است.

ما از کسي سخن مي‌گوييم که به خاکي قدم گذاشت که مشهدش شد و در آن آرام گرفت. اما کيست که نداند امام علي‌بن‌موسي‌الرضا (عليه‌السلام) چون رودي جاري در اعماق جان و دل مردم اين خاک جريان دارد همين بس که با ديدن خيل مشتاقان زائرانش شايد ديگر واژه منسوب غريب الغربا کم‌رنگ جلوه کند.

هيات داوران اولين جشنواره عکاسي رضوي جاده ولايت ضمن ابراز خرسندي و شعف از قرار گرفتن در ميان کودکان و نوجوانان در بخش ديگري از بيانيه خود آورده‌اند: نگاه معصومانه کودکان و نوجوانان ما را شگفت زده کرد گرچه محدوديت موضوع و امکانات فني در کارها به چشم مي‌خورد. ولي مهم‌ترين نکته همان نگاه معصومانه‌ي بچه‌هاست که به معصوميت رضوي گره مي‌خورد.

جايزه‌هايي براي کتاب‌خوانان الکترونيکي

اسامي برگزيدگان سومين جشنواره کتاب‌خواني الکترونيکي رضوي خوزستان نيز در 4 گروه سني معرفي شدند.

بر اساس اين گزارش، در گروه سني "الف وب" (اول تا سوم دبستان)، "محمدمهدي ديلمي‌فرد" از بندر ديلم استان بوشهر، "نيلوفر بهادري" از جهرم استان فارس و "متين ظاهري عبده وند" از مسجد سليمان استان خوزستان به ترتيب به عنوان نفرات اول تا سوم اين گروه معرفي شدند.

در گروه سني"ج" (چهارم و پنجم دبستان)، "ياسمن رمضان‌پور" از شهر اهواز، "ماني رزاقي" از گنبد کاووس در استان گلستان و"امير حسين شادمان" از شهر ماهان استان کرمان به عنوان سه برگزيده اين گروه مشخص شدند.

"پارسا برهاني" از نايين استان اصفهان، "سينا رعدي" از انگوت استان اردبيل و "رضا شناوه" از منيوحي استان خوزستان به عنوان برگزيدگان گروه سني"د" (ششم دبستان و دوره راهنمايي) معرفي شدند.

هم‌چنين برگزيدگان گروه سني"ه" (سال‌هاي دبيرستان)، "سبا اميري" از دهگلان استان کردستان، "زهرا محمدي" از رزن استان همدان و "اسما سالمي" از آبادان رتبه اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

گفتني است: مراسم پاياني اولين مسابقه‌ي عکاسي رضوي «جاده‌ي ولايت» و تجليل از برگزيدگان صبح روز 18 شهريور با حضور حسن حائري مديرکل امور اجتماعي و فرهنگي استانداري، حجت الاسلام والمسلمين به لک مديرکل سازمان تبليغات اسلامي و مشاور فرهنگي استاندار، حجت‌الاسلام والمسلمين سپهر مديرکل ارشاد اسلامي خوزستان، علي‌گنج کريمي معاونت توليد کانون و جمعي از مديران استاني برگزار شد.

کودکان 4 هزار عکس ارايه کردند

کودکان بيش از 4 هزار عکس از کاروان نمادين امام رضا (عليه‌السلام) گرفتند

دبير اولين مسابقه‌ي عکاسي جاده ولايت از ارايه‌ي 4 هزار و 267 قطعه عکس گرفته شده توسط کودکان و نوجوانان از آيين ورود نمادين کاروان امام رضا(عليه‌السلام)در اين جشنواره خبر داد.

عبدالنبي شاکريان ضمن ارايه گزارشي از دو جشنواره کتاب‌خواني الکترونيکي و عکاسي جاده ولايت گفت: براي نخستين بار در استان خوزستان و در شلمچه، هم‌زمان با برگزاري مراسم ورود نمادين کاروان امام رضا عليه‌السلام، اولين مسابقه عکاسي رضوي جاده‌ي ولايت توسط کانون استان برگزار شد.

وي افزود: با وجود گرماي طاقت‌فرساي شلمچه، حضور بيش از دويست عکاس کودک و نوجوان از نکات قابل توجه اين مراسم بود که طي آن تعداد 4 هزار و 267 قطعه عکس توسط دبيرخانه دريافت شد.

شاکريان تصريح کرد: بر اساس گزارش دبيرخانه، در اين مسابقه در گروه سني 7 تا 9 سال از 54 عکاس حاضر 561 عکس، در گروه سني 10 تا 12 سال از 101 عکاس 2 هزار و 42 عکس و در گروه سني 13 تا 16 سال از 52 عکاس تعداد يک هزار و 664 عکس دريافت شد.

شاکريان يادآور شد: تمامي عکس‌هاي دريافتي در اين مسابقه شايسته تقدير هستند اما از اين تعداد دويست قطعه عکس به‌عنوان بر‌ترين‌ انتخاب شده و پس از بررسي‌ها و داوري، 12 عکس به عنوان برگزيده معرفي شد.

وي هم‌چنين در مورد سومين جشنواره کتاب‌خواني الکترونيکي رضوي نيز عنوان کرد: در مرحله اول در مجموع 11 هزار و 420 نفر شرکت در اين جشنواره کردند که در گروه سني"الف و ب" (اول تا سوم دبستان)، 4 هزار و 785 نفر، گروه سني"ج" (چهارم و پنجم دبستان)، 3 هزار و 567 نفر، گروه سني"د" (ششم دبستان و دوره‌ي راهنمايي)، 2 هزار و 392 نفر و گروه سني"ه" (دوره دبيرستان) 676 نفر حضور داشتند.

وي افزود: پس از پايان داوري مرحله اول 5 هزار و 895 نفر توانستند جواز حضور در مرحله‌ي دوم را کسب کنند.

مدير کل کانون خوزستان با اشاره به اين که از اول تا 8 شهريور ماه مرحله دوم اين جشنواره برگزار شد توضيح داد: در اين مرحله نيز 2 هزار و 249 نفر در گروه سني "الف وب "، 2 هزار و 296 نفر در گروه سني "ج"، 960 نفر در گروه سني "د" و 177 نفر نيز در گروه سني "ه" در مرحله‌ي دوم شرکت کردند تا در نهايت از ميان نفراتي که امتياز لازم را کسب کرده بودند از هر گروه سني 3 نفر به عنوان برگزيده انتخاب و از آن‌ها تجليل به عمل آمد.

مراسم پاياني سومين جشنواره کتاب‌خواني الکترونيکي رضوي و اولين مسابقه عکاسي جاده‌ي ولايت روز، 18 شهريور با حضور مسوولان ستادي و استاني در سالن نمايش مجتمع کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اهواز برگزار شد.

پرده‌خوانان رضوي در مشهد جايزه گرفتند

برگزيدگان نخستين جشنواره ملي پرده‌خواني رضوي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خراسان رضوي هم معرفي شدند.

راضيه باباخاني دبير اين جشنواره در مراسم پاياني اين جشنواره گفت: نخستين جشنواره ملي پرده‌خواني با حضور 118 گروه از 18 استان کشور برگزار شد.

مديرکل کانون استان خراسان رضوي گفت: با نظر هيات داوران پرده‌خوانان استان‌هاي خراسان رضوي، خوزستان، کرمان و اصفهان در بخش‌هاي مربي، عضو، نويسنده، تصويرگري پرده و خلاقيت‌هاي ويژه حايز رتبه‌هاي برتر شدند.

در اين آيين مشاور اقتصادي مديرعامل و مدير امور بازرگاني کانون کشور نيز، پرده خواني رضوي را هنري ديني و رويکرد آن را شناخت زندگي اوليا دين دانست.

مرتضي حيدري گفت: اين جشنواره در عرصه ترويج سيره رضوي ظرفيت‌هاي علمي کانون را گسترش مي‌دهد زيرا هنر پرده‌خواني از پشتوانه‌اي قوي در بخش‌هاي فرهنگي، هنري، ارزشي، تجربي و شناختي برخوردار است.

وي ترويج و اشاعه جشنواره‌هاي رضوي را در مراکز کانون تحول و جهشي در فعاليت‌هاي اين مراکز دانست و از مربيان خواست تا از فعاليت‌هاي خنثي دوري کنند.

بر اساس راي گروه داوري جشنواره پرده‌خواني رضوي در بخش مربي برگزيده، هيات داوران هيچ يک از شرکت‌کنندگان را حايز رتبه نخست ندانست و قاسم سيدي مقدم براي نمايش‌نامه "شيران پرده" از خراسان رضوي رتبه دوم و مربيان: محمود خرقاني و سيدسجاد موسوي براي نمايش‌نامه "سرخ سبز" از خراسان رضوي رتبه سوم اين بخش را بدست آوردند.

در بخش عضو برگزيده، صابر لکزيان و حسين حاتمي براي نمايش‌نامه "سقاخانه اسماعيل طلا" از خراسان رضوي رتبه اول، مريم و مينا حياتي براي نمايش‌نامه "نزول باران" از خوزستان رتبه دوم و فاطمه رحيمي براي نمايش‌نامه "نماز باران" از کرمان رتبه سوم را کسب کردند.

هم‌چنين خراسان رضوي در بخش نويسنده برتر اين جشنواره موفق به کسب سه رتبه اول تا سوم شد که اين رتبه‌ها به ترتيب توسط سميه سلامي‌راد براي نمايش‌نامه "سقاخانه"، علي اکبر حليمي براي نمايش‌نامه "شيران پرده" و روح الله غياثي‌نژاد براي نمايش‌نامه "مرد سلماني" دريافت شد.

نسرين واحدي براي نمايش‌نامه "سقاخانه" از خراسان رضوي رتبه اول، بنت‌الهدي سالاري براي نمايش‌نامه "طب‌الرضا" از خراسان رضوي رتبه دوم و نمايش‌نامه "مسافر کاروان" از اصفهان رتبه سوم را در بخش تصويرگري برتر اين جشنواره بدست آوردند.

گفتني است در آيين پاياني جشنواره از برگزيدگان استاني نيز تقدير شد و پرده‌خواني «ضامن آهو» توسط ارميا غني خردسال‌‌ترين عضو شرکت کننده در جشنواره و اجراي سرود امام رضا-عليه‌السلام- توسط گروه «خورشيد» و پرده‌خواني "منتشا" توسط خديجه مهدوي از تهران اجرا شد.اين مراسم روز 18 شهريور در مشهد برگزار شد.

تربيت؛ هدف جشنواره‌ي سرود رضوي

هيات داوران اولين جشنواره‌ي سراسري سرود رضوي در کانون استان يزد در بيانيه خود هدف نهايي اين جشنواره را تعليم و تربيت رضوي تاکيد کرد.

محمدرضا آخوندي، فاطمه احمدزاده، امير احمدي، حسن امراللهي، عليرضا سهيلي‌زاده و سعيد مفيضي داوران بخش شعر و موسيقي جشنواره‌ي سراسري سرود رضوي در بيانيه اولين جشنواره‌ي سراسري سرود رضوي، عنوان کردند: آن‌چه که همه گروه‌هاي شرکت‌کننده را با گويش‌ها و پوشش‌ها و فرهنگ‌هاي مختلف به يک نقطه‌ي مشترک متصل مي‌کرد، شور و شوق شايان و ارادت بي‌پايان به ساحت مقدس حضرت علي‌بن موسي‌الرضا (عليه‌السلام) بود.

هيات داوران اظهار اميدواري کرد: اميد است، دست اندرکاران دل‌سوز فرهنگ رضوي در نيل به هدف نهايي جشنواره که همان تعليم و تربيت رضوي و تعميق، اشاعه و ترويج فرهنگ و معارف رضوي است، بيش از پيش موفق باشند و در آينده شاهد رشد و ارتقاي آثار فاخر در حوزه سرود و نغمه‌هاي رضوي باشيم.

هيئت داوران اين جشنواره در بندهاي ديگري از اين بيانيه، ضمن تقدير و تشکر از همه دست اندرکاران و برگزارکنندگان و گروه‌هاي سرود شرکت‌کننده آورده است: فراهم کردن امکان اجراي زنده، تفکيک و طبقه‌بندي گروه‌هاي سرود بر اساس جنسيت، گروه سني، محلي و بومي، حرفه‌اي و آماتور، ايجاد دبيرخانه دائمي تخصصي سرود رضوي، پرهيز از اصرار به کارگيري يک نغمه و گام مشخص، خلق ملودي‌هاي بديع و تازه، خلق قالب‌هاي جديد سرود، رعايت سنخيت آهنگ شعر با شئونات رضوي، استفاده از ريتم‌هاي متنوع و در عين حال منسجم از مواردي است که بايد به آن توجه شود.

اين گروه متخصص داوري در ادامه‌ي بيانيه‌ي اولين جشنواره‌ي سراسري سرود رضوي، تاکيد کردند: استفاده از مربيان متخصص و دانش‌آموخته در اين حوزه، ترجيح استفاده از سازهاي سنتي و کلاسيک به‌جاي استفاده از سمپل‌هاي ديجيتال، انتخاب اشعار با مضامين نو و بديع ناظر بر مفاهيم و معارف رضوي،‌ رعايت تناسب و سنخيت شعر و آهنگ،‌ به‌کارگيري فضاهاي بکر و تازه در شعر، انتخاب زبان زنده و تازه و رعايت يک‌دستي شعر، پرهيز از به‌کارگيري نمادها و سوژه‌‌هاي کليشه‌اي در شعر و رعايت تناسب شعر با گروه سني اعضا نيز بايد مدنظر گروه‌هاي شرکت‌کننده باشد.


 انتشار 9 رمان نوجوان هم‌زمان با گردهم‌آيي نويسندگان در کرمانشاه 

 
گردهم‌آيي نويسندگان طرح «رمان نوجوان امروز» در حالي در کرمانشاه برگزار مي‌شود که هم‌زمان با آن 9 عنوان ديگر از اين مجموعه منتشر و روانه بازار شد.به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، «بانوي نازنين» نوشته‌ي مهري ماهوتي يکي از اين آثار است که به نام خديجه بزرگ بانوي جهان اسلام و همسر پيامبر اکرم (ص) متبرک شده است.

گردهم‌آيي نويسندگان طرح "رمان نوجوان امروز" صبح روز 19 شهريور 1392 در کرمانشاه آغاز مي‌شود و تا 22 شهريور ادامه مي‌يابد.

بر اساس اين گزارش رمان «بانوي نازنين», نخستين اثر نويسنده در مجموعه رمان نوجوان است که به گفته‌ي مديرعامل کانون به ويژگي‌هاي شخصيتي و زندگي حضرت خديجه(سلام‌الله عليها) پرداخته و به صورت غير مستقيم سبک زندگي نبوي را به مخاطب آموزش مي‌دهد.

سيدصادق رضايي در نشست شوراي معاونان کانون که در قزوين برگزار شد ضمن معرفي اين اثر يادآور شد: دوران کودکي و نوجواني بهترين زمان براي آموزش سبک زندگي است و در اين کتاب به بسياري از آيين‌هاي زندگي اين بانوي بزرگ اسلام اشاره شده که براي هر مسلمان، آشنايي با آن ضروري است.

وي افزود: اين کتاب قابليت ترجمه به زبان‌هاي عربي و انگليسي را نيز داراست که اميدواريم در معاونت توليد و انتشارات کانون در اين زمينه نيز اقدامات لازم صورت گيرد.

رضايي در ادامه از تمامي مديران و مربيان و کارشناسان کانون خواست که اين کتاب را مطالعه و اعضاي مراکز را نيز به خواندن آن تشويق کنند.مديرعامل کانون در پايان اظهار داشت: با توجه به اين‌که به نظر مي‌رسد حق اين بانوي بزرگ اسلام تاکنون به خوبي ادا نشده است اميدواريم مديران کل کانون استان‌هاي سراسرکشور با دعوت از نويسنده اين رمان دست‌کم در هر استان يک نشست نقد و بررسي کتاب برگزار کنند تا کودکان و نوجوانان با جنبه‌هاي مختلف زندگي ايشان بيشتر آشنا شوند.

در خلاصه‌ي اين کتاب آمده است: لبخندي احترام‌آميز در چهره‌ي خديجه بود. ابوطالب شمرده و زيبا حرف مي‌زد:

«محمد گلَه به صحرا مي‌برد و چوپاني مي‌کند. اندوخته‌اي ندارد تا به پشتوانه‌ي آنتجارت کند يا...ازدواج»

اين را با حسرت گفت و ادامه داد: «مي‌خواهم سر و ساماني به زندگي‌اش بدهم. او جواني خوش‌قلب و پرتلاش است. در کار بازرگاني موفق مي‌شود؛ اما بانو بهتر مي‌داند که بازرگاني سرمايه مي‌خواهد.»بانو با دقت گوش مي‌داد و با متانت تاييد مي‌کرد. حکيم از پياله‌ي شربت جرعه‌اي خورد «چه عطر و رنگ خوبي دارد.»

بر همين اساس در آستانه برگزاري گردهم‌آيي نويسندگان "طرح رمان نوجوان امروز" 8 عنوان کتاب ديگر نيز به مجموعه‌ي آثار اين طرح افزوده شده است.

دو عنوان کتاب از عباس عبدي با عنوان‌هاي روز نهنگ و شکارچي کوسه تعداد آثار اين نويسنده ساکن در جنوب ايران را که اغلب آثارش به جغرافياي دريا مي پردازد در طرح رمان نوجوان به سه اثر رساند.

عبدي پيش از اين رمان شناگر را در قالب همين طرح نوشته بود.

«چوپان کوچک» نوشته عبدالرحمن اونق، کابوس ماهان نوشته مجيد شفيعي، هيچ‌کس جراتش را ندارد نوشته حميدرضا شاه‌آبادي، لحظه‌هاي سکسکه نوشته احمد اکبرپور، ناروال نهنگ تک شاخ نوشته لاله جعفري، پياده نظام نوشته مرتضي کربلايي‌لو، ديگر آثاري است که از زير چاپ خارج و در قفسه کتاب‌فروشي‌ها و کتاب‌خانه‌هاي کانون سراسر کشور قرار خواهد گرفت.اين آثار هريک با شمارگان 10‌هزار نسخه توسط کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان منتشر شده است.

"طرح رمان نوجوان امروز" روز 24 اسفند 1388 کار خود را آغاز کرد و حاصل کار آن تاکنون انتشار نزديک به 50 عنوان اثر است.

خوانش رمان‌هاي جديد در گردهم‌آيي

بخش‌هايي از تازه‌ترين آثار در دست تاليف نويسندگان طرح رمان نوجوان امروز در گردهم‌آيي اين نويسندگان در کرمانشاه خوانده مي‌شود.

در اين گردهم‌آيي که صبح روز 19 شهريور در کرمانشاه آغاز شد، آثار خوانده شده در معرض نقد و بررسي اين نويسندگان مطرح کشور قرار مي‌گيرد.

صاحب‌نظران و نويسندگان حاضر در اين نشست، در فضايي حرفه‌اي و در عين حال صميمي آثار را از نظر ساختار، محتوا و فرم رمان امروز مورد نقد قرار مي‌دهند و ضعف‌ و قوت‌هاي هر اثر را به خالق آن، يادآوري مي‌کنند.

نقد پذيري صاحبان اثر و احترام به نظر ديگران و به‌کار بستن اين ديدگاه‌ها در نگارش اثر از ويژگي‌هاي اين نشست‌هاست که باعث بهبود کيفيت آثار شده است.

اين گردهم‌آيي تا 22 شهريور 1392 در کرمانشاه ادامه مي‌يابد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون