جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2872- تاریخ : 1392/06/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)


عكاسخانه
پافارو - برزيل

نمايشگاه "هنر در جهان اسلام" در دوحه برگزار مي‌شود


کتابت رباعيات خيام در 180 ساعت


قصار اما...


نگـــاه


اخبـــــــــار


دنياي عكس


 عكاسخانه 
 پافارو - برزيل


 نمايشگاه "هنر در جهان اسلام" در دوحه برگزار مي‌شود 

 شهر دوحه از اواخر هفته ميزبان نمايشگاه هنري "ساتبي" با موضوع هنر در جهان اسلام خواهد بود.

به گزارش (ايسنا)، در اين نمايشگاه که از 12 تا 14 سپتامبر در پايتخت قطر برگزار مي‌شود، 24 اثر هنري جهان اسلام شامل کارهاي هنري سراميک و فلز‌، نسخه‌هاي خطي‌، جواهرات‌، تابلوهاي نقاشي‌ و سلاح‌هاي قديمي به نمايش گذاشته خواهند شد.اين 24 قطعه اثر هنري از ميان 281 اثر که در حراجي موسوم به "هنر در جهان اسلام" و "هنر در امپراطوري هند" که در تاريخ 9 اکتبر آينده در مرکز حراجي سابتي لندن برگزار خواهد شد انتخاب شده‌اند.

در اين حراجي قرار است تاريخ و تمدن جهان اسلام با قدمت بيش از 14 قرن در منطقه وسيعي از جهان از اسپانيا تا هند به نمايش گذاشته شود.

ادوارد گيبس، رييس بخش خاورميانه ساتبي در اين‌باره گفت: کشور قطر را از ميان کشورهاي متعدد براي ميزباني از کارهاي هنري برترين آثار موزه‌هاي جهان اسلام انتخاب کرديم و به اين همکاري که حدود دو دهه از آغاز آن مي‌گذرد‌، افتخار مي‌کنيم.

از مهمترين آثاري که قرار است در اين حراجي به نمايش در آيد تابلوي سقوط قسطنطنيه است که در اواخر قرن پانزدهم و آغاز قرن شانزدهم ميلادي با رنگ روغن در ايتاليا ترسيم شده است.

همچنين يک نمونه مصحف قرآني نادر به خط «ميرزا احمد نيريزي»، خطاط مشهور ايراني به نمايش گذاشته خواهد شد. در اين مصحف فتحعلي شاه قاجار نيز ديده مي‌شود.

همچنين در اين حراجي بخشي به آثار هنري مسلمانان هنري اختصاص داده شده است که مي‌توان از يک ظرف بزرگ با حاشيه‌هايي از طلا و پر از الماس و يک جعبه جواهرات به عنوان مهم‌ترين اين آثار ياد کرد.


 کتابت رباعيات خيام در 180 ساعت 

 خوشنويس آبداناني کتابت رباعيات خيام را در طول 180 ساعت در طول 1 ماه به پايان رساند."احمد سالمي‌پور"درگفت‌وگو با (ايسنا)،منطقه ايلام، اظهار کرد: رباعيات خيام را با 180 ساعت کار ظرف يک ماه و روزانه با 6 ساعت کار، به طور کامل در دانگ و قالب چليپا (جادويي) خوشنويسي کرده‌ام .

وي افزود:اين اثر خوشنويسي در قالب 1800 صفحه آماده چاپ است که در صورت همکاري و حمايت ناشران، به زودي به چاپ خواهد رسيد و دراختيار علاقمندان ادب و هنر قرار خواهد گرفت.

اين هنرمند آبداناني افزود:مجموعه 200 قطعه‌اي ز اشعار شاعران معاصر در دانگ کتيبه و در سايز A3 هم نوشته و براي چاپ و عرضه به بازار آماده است که با همکاري ناشران نشر آثار خوشنويسان، اين اثر ارزشمند نيز در دسترس علاقه‌مندان به هنر قدسي خوشنويسي و علاقه‌مندان به اين حوزه قرار مي گيرد.

اين مدرس خوشنويسي مي‌گويد:در دوران فوق ممتاز و استادي حتي يک ساعت و يک جلسه از نظر اساتيد بهره نبرده‌ام و رسيدن به اين درجه، موهبتي از جانب خداوند متعال است و همواره توانسته ام از دانگ کتابت تا کتيبه آثار زيادي را خلق کنم.

وي اظهار کرد:خوشنويسي حرفه‌اي تخصصي است و معمولا حوشنويسان دريکي از دانگ‌ها ي مختلف اين هنر قدسي به فعاليت مي پردازند اما با لطف خداوند متعال و تلاش و پشتکار فراوان توانسته ام در دانگ کتابت تا کتيبه آثار زيادي خلق کنم.

اين هنرمند جوان آبداناني به حمايت از خوشنويسان اشاره کرد و گفت: با توجه به عدم تمکن مالي قشر هنرمندان اين ديار، ناشران آثار هنري با نشر آثار هنري و خوشنويسي جوانان اين منطقه مي‌توانند نقش بسزايي در پرورش استعدادهاي بالقوه جوانان اين ديار کهن داشته باشند.

وي افزود:از سال 88 تاکنون تعداد 200 هنرجو از کلاس‌هاي تنوع آموزشي اين انجمن در زمينه هاي خط تحريري، نستعليق و شکسته بهره‌مند شده‌اند.

سالمي پور تنها خوشنويس داراي مدرک استادي در سال 88 از سوي انجمن خوشنويسان ايران در حوزه جنوبي استان ايلام است که دوره هاي مقدماتي، متوسط، خوش، عالي، ممتاز و فوق ممتاز را پشت سر گذاشته و هم اکنون به رتبه استادي در اين حرفه رسيده و در رشته تخصصي خط نستعليق مشغول به کار مي باشد و تاکنون آثار زيبايي در اين زمينه خلق کرده است.


 قصار اما... 

 يکي از فرق‌هاي انسان با خدا اين است که:

انسان تمام خوبي‌ها را با يک بدي فراموش مي‌کند!

ولي خدا تمام بدي‌ها را با يک خوبي ...

منبع:هشت بهشت


 نگـــاه 

سرزمين مقدس به روايت تصوير در موزه فلسطين

نمايشگاه عکس «سرزمين مقدس»در موزه هنرهاي معاصر فلسطين گشايش مي‌يابد.

به گزارش فارس، نمايشگاه عکس «سرزمين مقدس» با همکاري دبيرخانه کنفرانس حمايت از انتفاضه وابسته به مجلس شوراي اسلامي، مرکز مطالعات فلسطين نهاد رياست جمهوري و موزه هنرهاي معاصر فلسطين برگزار مي‌شود.

اين نمايشگاه شامل 40 عکس و فيلم از معماري بيت المقدس به همراه توضيحات و تاريخچه بناهاي موجود در آن است.

نمايشگاه عکس «سرزمين مقدس»، تا 11 مهر نيز ادامه دارد.

علاقه‌مندان براي بازديد از اين نمايشگاه مي‌‌توانند به نشاني ميدان فلسطين، خيابان شهيد برادران مظفر، تقاطع خيابان بزرگمهر، شماره 74 مراجعه کنند.

ساعات بازديد از اين نمايشگاه به غير روزهاي تعطيل «شنبه تا چهارشنبه» ساعت 10 تا 17 و روزهاي پنجشنبه ساعت 10 تا 15 است.


يک پيشکسوت هنرهاي سنتي درگذشت

مهرانگيز مظاهري، هنرمند و عضو گروه هنرهاي سنتي فرهنگستان هنر به علت عارضه قلبي درگذشت.

به گزارش (ايسنا)، مهرانگيز مظاهري، عضو گروه هنرهاي سنتي فرهنگستان هنر درگذشت.

مهرانگيز مظاهري تهراني، عضو گروه هنرهاي سنتي فرهنگستان هنر به علت عارضه قلبي صبح روز(17 شهريور) درگذشت و پيکر ايشان پس از تشييع در قزوين، زادگاه اين هنرمند، به خاک سپرده شد.

مهرانگيز مظاهري سال‌ها به تحقيق و تدريس دروس تاريخ هنر، هنر اسلامي، صنايع دستي و … در دانشگاههاي ايران پرداخت. وي مدرک دکتراي خود را در رشته تاريخ هنر از دانشگاه‌هاي فرانسه و بلژيک اخذ کرده بود و استاديار و عضو هيئت علمي دانشگاه الزهرا (س) بود.

مراسم يادبود اين هنرمند فقيد فردا پنج شنبه 21 شهريور، ساعت 17:30 در مسجد حضرت رسول (ص) واقع در ميدان کاج سعادت آباد برگزار مي‌شود.


جشنواره خانه رويايي من با هدف ترويج فرهنگ ايراني اسلامي برگزارمي شود

دبيرجشنواره «خانه رويايي من» از برگزاري اين جشنواره با هدف ترويج سبك زندگي اسلامي ايراني از 20 تا 24 شهريور خبر داد.

به گزارش ايرنا، «مهدي محب علي» روز دوشنبه در نشست خبري جشنواره «خانه رويايي من» اظهار داشت:فرهنگ سازي نخستين رويكرد ما دربرگزاري اين جشنواره است و تلاش كرديم به بهانه اين رويداد فعالان بخش دكوراسيون داخلي را دور يكديگر جمع كنيم.

وي با توضيح اينكه از هيچ گروهي دراين زمينه كمك نگرفته ايم،گفت: انجمن معماري پايدار دربخش داوري و برخي بخش هاي ديگر جشنواره خانه رويايي من را همراهي مي كند.

دبير اين جشنواره تاكيد كرد: اين رويداد در طبقه اول و دوم برج ميلاد با حضور 30 برند برتر دكوراسيون و طراحي داخلي برگزار خواهد شد.

محب علي يادآور شد:غرفه هاي جداگانه اي براي برخي طراحان در نظر گرفته شده تا آخرين دست آوردهاي خود را به معرض نمايش عموم قرار دهد.

وي اضافه كرد:از 70 تا 50 طراح دكوراسيون و معماري داخلي براي حضور دراين جشنواره دعوت به عمل آمده است.

«محمدحسين رحماني» رييس انجمن معماري پايدار گفت كه دكوراسيون به معناي تجمل گرايي نيست و هر گروهي مي تواند براساس داشته ها به اين مهم توجه داشته باشد.

دبيراين جشنواره تاكيد كرد آثار و يا محصولات ارائه شده دراين جشنواره براساس سطح كيفي و خدمات ارائه شده،چيدمان و خلاقيت داوري خواهند شد.

رييس انجمن معماري پايدار اظهار اميدواري كرد كه كارگاه آموزشي با موضوع سبك شناسي و نورپردازي پيشرفته در حاشيه اين جشنواره برگزار شود. رحماني يادآور شد: بومي سازي سبك زندگي ايراني اسلامي با به روز كردن معماري ايراني امكان پذيراست، البته شايد به نظر دشوار برسد، اما با تلاش ميسر است.


 اخبـــــــــار 

نمايشگاه تايتانيک در ورساي پاريس برگزار شد

نمايشگاهي از آثار بجا مانده از کشتي تايتانيک در محل برگزاري نمايشگاه‌هاي "ورساي" برگزار شد.

به گزارش (ايسنا)، پس از گذشت حدود يک قرن از حادثه غرق شدن تايتانيک و کشته شدن بيش از 1500 نفر در اين حادثه، نمايشگاهي از آثار بجا مانده از زنان و مرداني که با اين کشتي سفر کردند در محل نمايشگاه‌هاي ورساي در فرانسه برگزار شد.

اين نمايشگاه شامل 280 شي به جاي مانده از وسايل اين کشتي است که روايت‌گر داستان و حوادث سال 1912 هستند.

اين آثار در 18 سال گذشته در بزرگ‌ترين موزه‌هاي دنيا از شيکاگو تا لس‌آنجلس و لندن به نمايش گذاشته شده و مورد توجه بيش از 25 ميليون بازديدکننده قرار گرفته بود.

اين نمايشگاه شامل وسايل منحصر به فردي چون ظروف چيني با طرح‌هاي خاص، چمدان مسافران، عطرهايي ساخت نيويورک و وسايلي است که روايتگر داستان کشتي از زمان ساخت آن تا غرق شدنش است.

همچنين در بخشي از اين نمايشگاه به بازسازي برخي از بخش‌هاي کشتي اختصاص داده شده است.


نمايشگاه‌‌هاي موزه ملي ملک در 9 شهر

همه آثار به نمايش درآمده در بخش نمايشگاه‌هاي شهرستان‌ها، تصاويري‌اند که نسخه اصلي آن‌ها در گنجينه آثار کتابخانه و موزه ملي ملک وجود دارد.

همزمان با برگزاري جشنواره ماه هشتم در موسسه کتابخانه و موزه ملي ملک، 9 نمايشگاه در شهرهاي گوناگون کشور برپا مي‌شود.موسسه کتابخانه و موزه ملي ملک هر سال به مناسبت دهه کرامت جشنواره‌اي در اين مجموعه برگزار مي‌کند.فعاليت‌هاي نمايشگاهي يکي از بخش‌هاي هميشگي و پرطرفدار اين جشنواره است.

به گزارش ايلنا به نقل از روابط عمومي موسسه کتابخانه و موزه ملي ملک، «رضا دبيري‌نژاد» دبير جشنواره ماه هشتم مي‌گويد:هر سال در جشنواره ماه هشتم براي آشنايي مردم با ميراث فرهنگي هنري و تاريخي و ديده شدن مجموعه آثاري که در مجموعه ملک نگهداري مي‌شود نمايشگاه‌هاي مختلفي برگزار مي‌کنيم. اين نمايشگاه‌ها در دو سطح داخلي و خارج از مجموعه برگزار مي‌شود. کتابخانه‌ها، مراکز فرهنگي و موزه‌ها مجموعه‌هايي‌اند که در برگزاري نمايشگاه در ديگر شهر‌ها با ما همکاري مي‌کنند.

در اين 9 نمايشگاه، تصاويري از آثار موجود در موزه و کتابخانه ملي ملک به نمايش درمي‌آيد.نگارخانه خورشيد حوزه هنري در شهر سمنان، عکس‌هاي قاجاري آستان مقدس امام رضا عليه‌السلام را به نمايش مي‌گذارد.موزه مفاخر آذربايجان در شهر تبريز و همچنين انجمن دوستداران تاريانا در خوزستان تصوير نسخه خطي صلوات خاصه را در آستانه ديد علاقه‌مندان قرار مي‌دهند.مقبره شيخ صفي‌الدين اردبيلي محل برگزاري منتخبي از آثار کمال‌الملک است. گنبد سلطانيه زنجان نمايشگاه چهل آينه (چهل تصوير از سوره فاتحه) را داير مي‌کند.موزه هنرهاي تزييني اصفهان ميزبان برگزاري نمايشگاه گنج ملک است و نگارخانه وصال در شيراز برگزار کننده نمايشگاه سي‌مرغ.در کاخ صاحبقرانيه تهران منتخب آثار نگارگري به نمايش درمي‌آيد و فرهنگسراي طوبي در بندر عباس، نمايشگاه جاده عشق را برگزار مي‌کند.

همه آثار به نمايش درآمده در بخش نمايشگاه‌هاي شهرستان‌ها، تصاويري‌اند که نسخه اصلي آن‌ها در گنجينه آثار کتابخانه و موزه ملي ملک وجود دارد.

نمايشگاه‌هاي داخلي موسسه کتابخانه و موزه ملي ملک تا 26 شهريور از ساعت 8:30 تا 17 داير است و از علاقه‌مندان به رايگان ميزباني مي‌شود. افزون بر نمايشگاه‌هاي برپا شده در تهران و شهرستان‌ها، امکان بازديد مجازي از آثار نمايشگاهي و گنجينه آثار موسسه کتابخانه و موزه ملي ملک هم در وب‌سايت اين مجموعه به نشاني www. malekmuseum. org فراهم شده است.امکان چرخش تصاوير آثار به بازديدکنندگان مجازي اين امکان را مي‌دهد که تصويري ملموس از آثار در ذهن داشته باشند.


 دنياي عكس 

فستيوال موسيقي نظامي در ميدان سرخ مسکو


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون