جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 2872- تاریخ : 1392/06/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)


خودرويي به سبک لانه پرنده


موفقيت محققان کشور در طراحي خميردندان ويژه بيماران سرطاني


پيوند باکتري روده افراد لاغر درماني براي چاقي


گنده تر از دروغ


داستانك


اما خبر


 خودرويي به سبک لانه پرنده  

 
طراحي خودرو يکي از مهمترين قسمت هاي ساخت و توليد آن است.اگر خودرويي چهره خوب نداشته باشد در بازار شکست خورده و نمي تواند هزينه هاي توليدش را به کارخانه برگرداند از اين رو کارخانه هاي خودروسازي توجه خاصي به اين قسمت دارند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، لانه پرندگان از جمله شگفتي هاي دنياي پرندگان است و هميشه دقت و نظم آن ها را تحسين ميکنيم.ساخت خانه هاي مستحکم با استفاده از چند شاخه مي تواند ايده اي بسيار جالب براي طراحاني باشد که قصد توليد يک خودروي منحصر به فرد را دارند.

سنگوو لي طراح کره اي است که از ايده خانه پرندگان براي ساخت يک خودروي فولکس واگن استفاده کرده است.مدل اوپتيسم که در حد طرح باقي مانده است از اين ايده استفاده کرده و به عنوان يک نمونه هنري در دنياي خودروها شناخته مي شود.در اين خودرو رشته هايي از آلياژ از ابتدايي بدنه تا انتهاي آن کشيده شده است.اين آلياژها سبک بوده و ميتوانند تعادل خودرورا در سرعت هاي بالا حفظ کنند همچنين بخشي از ايمني بدنه نيز به آن ها بستگي دارد.

اين خودرو فضاي کفاي براي دوسرنشين داشته و در دسته خودروهاي اسپرت قرار گرفته است.طرح و ايده به مرحله نهايي رسيده است اما احتمالا کار ساخت اين خودرو براي سال هاي آينده و پس از 2020 موکول خواهد شد.


 موفقيت محققان کشور در طراحي خميردندان ويژه بيماران سرطاني 

محقق دانشگاه علوم پزشکي مشهد موفق به طراحي و ساخت خميردنداني ويژه بيماران سرطاني شد.به گزارش ايسنا، اين خميردندان که در حال حاضر در مرحله تستهاي باليني و آزمايشگاهي است، به همت دکتر اميد رجبي، دانشيار گروه شيمي و شيمي دارويي دانشکده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي مشهد در مدت يک سال و نيم فعاليت تحقيقاتي و پژوهشي طراحي و ساخته شده است.

دکتر اميد رجبي با اشاره به اينکه کاهش و يا قطع بزاق يکي از عوارض و مشکلات بيماران مبتلا به سرطان تحت شيمي درماني به ويژه سرطان‌هاي سر و گردن به شمار مي‌رود، اظهار کرد:‌خشکي دهان منجر به عفونت، پوسيدگي دندان، از بين رفتن حس چشايي و در نتيجه کاهش کيفيت زندگي در اين دسته از بيماران مي‌شود.

دانشيار گروه شيمي و شيمي دارويي دانشکده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي مشهد خاطرنشان کرد:‌اين خميردندان حاوي پليمرهايي است که با عملکردي مشابه پروتئين‌هاي موجود در بزاق دهان، روي لثه به جا مي‌ماند و مانع احساس خشکي دهان مي‌شود.

رجبي افزود:پس از استفاده از خميردندان لايه نازکي از پليمرها که پايه طبيعي دارد، بر روي مخاط دهان و لثه‌ها باقي مي‌ماند که مانع خشکي دهان مي‌شود.

وي با بيان اينکه نمونه خارجي اين خميردندان حاوي ترکيبات مصنوعي و شيميايي است، خاطرنشان کرد:‌90 درصد از فرمولاسيون خميردندان تهيه شده حاوي ترکيبات طبيعي و از مواد در دسترس است.

رجبي با اشاره به اينکه اين محصول در حال حاضر در حال طي مراحل ثبت و دريافت مجوز تجاري است، خاطرنشان کرد:‌اين محصول پس از کسب مجوزهاي لازم و توليد آن در کارخانه‌هاي توليدي داخلي، با قيمت يک خميردندان معمولي به دست مصرف کنندگان خواهد رسيد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد مدت اجراي اين طرح را يک سال و نيم اعلام کرد و گفت:‌اين طرح تحقيقاتي با هزينه‌اي بيش از 65 ميليون ريال به اجرا در آمده است.

وي افزود:در حال حاضر مراحل تحقيقاتي بر روي قرص مکيدني ويژه بيماران سرطان با خاصيت جلوگيري از خشکي دهان در زمان‌هايي که بزاق مصنوعي و خميردندان در دسترس بيماران سرطاني نيست، در شرکت دانش بنياني که در مرکز رشد فرآورده‌هاي دارويي دانشگاه علوم پزشکي مشهد راه‌اندازي شده، در حال انجام است.


 پيوند باکتري روده افراد لاغر درماني براي چاقي 

 
يک تيم تحقيقاتي از دانشگاه سنت لوئيس ميکروب‌هاي روده انسان را به موش‌ها پيوند زدند و در نهايت باکتري ويژه‌اي را کشف کردند که مي‌تواند عاملي کليدي براي مبارزه با چاقي باشد.

به گزارش (ايسنا)-منطقه خراسان، اين باکتري‌ها قادرند به جنگ با چربي‌ها بپردازند.

دانشمندان دانشگاه سنت لوئيس پس از پيوند باکتري‌هاي روده افراد چاق و لاغر به موش‌هاي آزمايشگاهي و مشاهده تغييرات به وجود آمده در اين جوندگان کوچک اظهار کردند:در روده انواع مختلفي از باکتري‌ها وجود دارند که مي‌توانند با چاقي مبارزه کنند و بسته به رژيم غذايي مي‌توان عملکرد آن‌ها را موثرتر کرد.اين مقاله رژيم غذايي و ميکروب‌ها را دو عامل موثر در مبارزه با چاقي دانست و آنها را دو عامل جدايي‌ناپذير معرفي کرد به طوري که وظيفه يکي مکمل وظيفه ديگري است.


 گنده تر از دروغ 

دايي با تيم زردها!

مهدي طوسي

از ما نشنيده بگيريد اما اين جوري مي گويند که علي دايي که گفته مي شود با تيم پرسپوليس و آن هم به عنوان مربي قرارداد بسته اين کار را نکرده و قرار است از فردا بيايد و در تمرين تيم راه آهن و به عنوان مهاجم شرکت کرده و با اين تيم به خداحافظي از دنياي فوتبال بپردازد!

گفته مي شود که دايي به برخي گفته اينها همه دروغ بود که من با پرسپوليس بودم و من از ابتدا هم دوست داشتم که با راه آهن باشم!

در هر صورت اين جوري مي گويند و ما هم بيشتر از اين اطلاع نداريم!


 داستانك 

مدادرنگي

محمد زين الديني

اين هفتمين نقاشيش بود، درست شبيه شش نقاشيِ قبل، دختري در انتهاي يک کوچه ايستاده، چادري مشکي بر سر دارد و موهاي بلندش از زيرِ چادر، قدري بيرون زده و تنها رنگِ چشمها متفاوت بود. هر روز يک مداد از ميان دوازده رنگِ جعبه‌ي مدادرنگي برگزيده مي‌شد و امروز نوبت "زرد" بود!هنوز زرد کردن چشم‌ها پايان نيافته بود که صداي پرستار سکوتِ اتاق را شکست! "حامد! باز تو امروز موقعِ خوردنِ داروهات قايم شدي؟! دوست داري به دکتر بگويم برات آمپول بنويسه و ببنديمت به تخت؟! "

به سرعت از ميانِ تخت‌خوابش برخاست، نقاشي را بر ديوارِ آسايشگاه، کنارِ شش نقاشي ديگر چسباند، زيرِ نگاهِ سنگينِ پرستار، قرص‌ها را از دست او گرفت و به يک ‌باره همراه با جرعه‌اي آب قورت داد!


 اما خبر 

75 درصد وقت زنان باردار بدون تحرک سپري مي‌شود!

يافته‌هاي يک پژوهش جديد حاکي از آن است که افزايش تحرک در دوران بارداري باعث کنترل وزن مي‌شود.

به گزارش ايسنا منطقه خراسان، نتايج تحقيقات جديد نشان مي‌دهد بيشتر زنان باردار در دوران بارداري خود براي پيشگيري از اضافه وزن، فعاليت‌ فيزيکي کافي در طول روز انجام نمي‌دهند.

اضافه وزن بيش از حد در دوران بارداري خطر بروز مشکلاتي از قبيل افزايش فشار خون و چاقي پس از زايمان و حتي خطر ابتلاي کودک به چاقي را نيز افزايش مي‌دهد.

فعاليت بدني منظم در دوران بارداري علاوه بر کنترل وزن به کاهش کمر درد نيز کمک کرده، انرژي فرد را افزايش داده و بي‌خوابي را نيز کاهش مي‌دهد.«کريستينا کمپ‌بل»، دانشيار تغذيه دانشگاه آيووا آمريکا در نشستي خبري درباره نتايج اين پژوهش اظهار کرد: مي‌توان ثابت کرد زنان باردار 75 درصد وقت خود را بدون تحرک سپري مي‌کنند.وي ادامه داد:بسياري از زنان باردار زمان مشخصي را در طول روز به انجام فعاليت‌هاي فيزيکي اختصاص مي‌دهند، اما انجام اين فعاليت‌ها لزوما به اين معنا نيست که اين افراد تحرک کافي دارند.اين تيم تحقيقاتي ميزان فعاليت‌ بدني زنان باردار و مقدار کالري سوزانده شده آنان را بررسي کردند و دريافتند ميزان کالري که اين زنان با 30 دقيقه پياده‌روي سريع مي‌سوزانند، سه برابر ميزان کالري است که در حالت استراحت مي‌سوزانند.با اين حال فعاليت بدني مستمر در طول روز تاثير بيشتري دارد.براي مثال زن بارداري که فرزند کوچک نيز دارد و همواره در حال تحرک است، در مجموع از زني که تنها زمان مشخصي را به ورزش کردن اختصاص مي‌دهد، کالري بيشتري مي‌سوزاند.

اولين جت پک دنيا

انسان ها از ساليان سال پيش به دنبال راهي براي پرواز در آسمان بوده اند تا اينکه بالاخره با ابداعات برادران رايت توانستند هواپيما را ساخته و وارد آسمان شوند اما هواپيما هم نتوانست انسان ها را راضي کند و آن ها به سراغ جت پک رفتند.به گزارش باشگاه خبرنگاران، در سال هاي اخير اطلاعات زيادي در مورد جت پک ها منتشر شده است و احتمالا با اين وسيله هاي پرواز تک نفره آشنا هستيد.جت پک ها با موتورهاي جت و با سوخت هاي فسيلي کار مي کنند و قادر هستند به صورت عمودي پرواز کرده يا فرود آيند.شايد علم اين وسيله هاي جالب اين روزها بسيار پيشرفت کرده باشد اما نياز است تا با ريشه و نمونه هاي اوليه آن ها نيز آشنا باشيد.تاريخچه اين وسيله هاي نقليه مربوط به سال هاي جديد نيست و ريشه در 60 سال پيش دارد.اولين جت پک ميان سال هاي 1950 تا 1960 ساخته شد و محققان توانست نخستين آزمايشات پرواز را نيز با آن انجام دهند.البته اين طرح در مراحل ابتدايي باقي ماند و به علت هزينه زياد به توليد انبوه نرسيد.اين جت پک آزمايشي مي توانست تا ارتفاع 10 متر از زمين جدا شده و قادر بود تا 21 ثانيه نيز قبل از تمام شدن سوختش در هوا باقي بماند که اين اعداد بسيار پايين بوده و توجيه اقتصادي و علمي نداشتند.اين جت پک در اولين پرواز خود با سرعت 10 کيلومتر برساعت حرکت کرده و توانست مسيري 33 متري را بپيمايد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون